Ρουνικο Ρεικι

Συντονιστής: Vasoula

wisecharmer
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011 3:08 pm

Ρουνικο Ρεικι

Δημοσίευση από wisecharmer »

Καλησπερα σας!

Παρακολουθω εδω και αρκετο καιρο το φορουμ και παρολο που δεν εχω γραψει ειναι απο τα αγαπημενα μου!

Θα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω τι γνωριζετε για ενα συστημα που ονομαζεραι ρουνικο ρεικι...

Οποιος το ξερει και ισως το ακολουθει θα ενδιαφερομουν για παραπανω πληροφοριες!!!

Ευχαριστω...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

εγώ πάντος πρώτη φορά ακούω για ρουνικό ρέικι :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Καλημέρα wisecharmer, και εγώ δεν έχω ξανακούσει γιαυτό.
:x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ούτε εγώ... :-D

καλώς ήρθες Νίκο >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ούτε κι εγώ! :-D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

ούτε και εγώ γνωρίζω κάτι. @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Πρωτη φορα το ακουω.. @};-

Καλως ηρθες στην παρεα μας!! >:d<
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Οι Ρούνοι, απ'ότι ξέρω είναι πέτρες, οι οποίες έχουν σχεδιασμένα σύμβολα στην επιφάνειά τους και με τις οποίες, αυτοί που γνωρίζουν προβλέπουν το μέλλον. Ρούνους χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι Δρυίδες (μάγοι).

Δεν ξέρω όμως αν το Ρούνικο (ή Ρουνικό?) ρέικι έχει να κάνει με τους ρούνους και πώς τους συνδυάζει.. :?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
wisecharmer
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011 3:08 pm

Δημοσίευση από wisecharmer »

Πολυ σωστα αρτυαδα μου(?) και συντοπιτισα μου :-D

εκανα μια ερευνα στο google και βασικα ελεγα πως χρησιμοποιει τα συμβολα αυτα με τον ιδιο τροπο που χρησιμοποιουνται και τα συμβολα στο β και γ βαθμο του απλου (οτι κι αν σημαινει αυτο)...

Μονο που τα συμβολα αυτα εχουν κι αλλες λειτουργιες περα απο θεραπεια...

Ηλπιζα να μαθω παραπανω και φυσικα με ενδιαφερει παραπανω καθοτι ψαχνομαι ΠΑΡΑ πολυ για τους ρουνους!!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

αρτυαδα μου
:-D :-D
συντοπιτισα μου
Α, ναι? >:d<
Μονο που τα συμβολα αυτα εχουν κι αλλες λειτουργιες περα απο θεραπεια...
Δηλαδή? Εκτός από μαντική και θεραπεία ίσως, πώς αλλιώς θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
wisecharmer
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011 3:08 pm

Δημοσίευση από wisecharmer »

Ω ναι και γω μυτιληνιος 8)

Οσο για τους ρουνους δεν ειναι μονο μαντεια η θεραπεια...

Το συστημα τους ειναι ενα απο συστηματα που σε εναρμονιζει με τις ενεργειες του Συμπαντος και σε οδηγει σε αυτογνωσια και επαφη με τον αληθινο σου εαυτο!!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το συστημα τους ειναι ενα απο συστηματα που σε εναρμονιζει με τις ενεργειες του Συμπαντος και σε οδηγει σε αυτογνωσια και επαφη με τον αληθινο σου εαυτο!!!
Αυτό που περιγράφεις φίλε μου, είναι η αληθινή έννοια της Θεραπείας! :-D

Μελέτησε λοιπόν βαθιά τους ρούνους (εφόσον σε έλκουν), μυήσου στο ρέικι (απ' ότι διασθάνομαι δεν έχεις ακόμα μυηθεί) και συνδύασέ τα, ακολουθώντας τον εσωτερικό σου οδηγό! :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
wisecharmer
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011 3:08 pm

Δημοσίευση από wisecharmer »

ARTYADIS έγραψε:
Το συστημα τους ειναι ενα απο συστηματα που σε εναρμονιζει με τις ενεργειες του Συμπαντος και σε οδηγει σε αυτογνωσια και επαφη με τον αληθινο σου εαυτο!!!
Αυτό που περιγράφεις φίλε μου, είναι η αληθινή έννοια της Θεραπείας! :-D

Μελέτησε λοιπόν βαθιά τους ρούνους (εφόσον σε έλκουν), μυήσου στο ρέικι (απ' ότι διασθάνομαι δεν έχεις ακόμα μυηθεί) και συνδύασέ τα, ακολουθώντας τον εσωτερικό σου οδηγό! :x
Εφυγααα :D
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Τα σύμβολα των Ρούνων ενεργοποιούνται με διαφορετική διαδικασία από τα σύμβολα του Ρείκι. Δεν είναι μυητική, είτε μιλάμε για το Ρουνικό Αλφάβητο, είτε για τους wiccan ρούνους είτε για άλλο σύστημα.
Και έχουν και διαφορετικές παραμέτρους, πέρα από το νόημα του ίδιου του συμβόλου. Δηλαδή έχει σημασία σε τι υλικό θα τους χαράξεις/σχεδιάσεις, πως θα τους χρησιμοποιήσεις (έναν μόνο του ή συνδυαστικά) και με τι πρόθεση (για προστασία, για πρόβλεψη, για αφθονία κτλ). Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως μου θυμίζει τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιούνται οι κρύσταλλοι.

Γιαυτό μου φαίνεται κάπως περίεργο το να βάζεις ρούνους στο ρείκι, αφού με το ("απλό") ρείκι μπορείς έτσι και αλλιώς να ενισχύσεις τους ρούνους. Όπως μπορείς να ενισχύσεις τους κρυστάλλους, τα αιθέρια έλαια, τους αιθεριο μετατροπείς κτλ. Δηλαδή, από όσο ξέρω, τα ρουνικά σύμβολα πρέπει να έχουν κάπως "υλική" υπόσταση, να βρίσκονται σχεδιασμένα κάπου για να δράσουν, σε αντίθεση με τα σύμβολα του ρείκι. Δεν ξέρω, μπορεί και να χρησιμοποιούνται και διαφορετικά, το ρείκι δίνει πολλές δυνατότητες και υπάρχουν ήδη άπειρα συστήματα ρείκι. Δεν το έχω ακούσει ή δοκιμάσει και δεν μπορώ να έχω άποψη. :-D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”