ΓΑΜΟΣ!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

galazia_sfaira έγραψε:
Η ελευθερία βρίσκεται στη χωρίς εκλoγή επίγνωση της καθημερινής μας ζωής και δραστηριότητας.
Εμενα αυτο το σημειο υπηρξε φωτοδοτης σε σχεση με την σκεψη.Μονο η σκέψη μπορεί να κάνει εκλογή!
Αρα δες τε ποσο ευκολα ανδύεται το με "επιγνωση"!!!
Για να ειμαι ειλικρινής, δεν το κατάλαβα... :-?
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Με συγκίνησες Βάσω μου...ξέρεις και εσύ και η Γαλάζια πόσο τον αγαπάω...
Πρέπει να σου πω οτι ο λόγος του μοιάζει και με τον δικό σου και αυτός ηταν μια απο τις βασικές αιτίες που με τράβηξαν εδω..
Είναι πολλες οι φορές που εχω μπει στον πειρασμό να απαντήσω σε κατι ...παραθέτοντας κείμενα του η να παραλληλίσω μια και μοιάζουν τόσο πολύ τα λόγια σας αλλα τελικά γράφω οτι πιστεύω που ομως εχει τεράστια επιρροή απο τα κείμενα του.
Απο την πρώτη στιγμή που τον ειχα διαβάσει είχα νιώσει ενα φως....σαν αυτό εδω μαζί μας... :-D
Η ελευθερία δεν είναι αντίδραση• η ελευθερία δεν είναι επιλoγή. Είναι ψεύτικoς o ισχυρισμός τoυ ανθρώπoυ ότι είναι ελεύθερoς, επειδή μπoρεί να διαλέξει. Ελευθερία είναι η καθαρή παρατήρηση, χωρίς κατεύθυνση, χωρίς φόβo τιμωρίας ή ελπίδα ανταμoιβής. Η ελευθερία δεν έχει κίνητρo• η ελευθερία δε βρίσκεται στo τέλoς της εξέλιξης τoυ ανθρώπoυ, αλλά υπάρχει στo πρώτo βήμα της ύπαρξής τoυ. Με την παρατήρηση αρχίζει κανείς να ανακαλύπτει την έλλειψη ελευθερίας. Η ελευθερία βρίσκεται στη χωρίς εκλoγή επίγνωση της καθημερινής μας ζωής και δραστηριότητας.

Η ελευθερία δεν είναι μια αντιδραστική κατάσταση απέναντι στο κατεστημένο που θεωρείται κομφορμισμός διότι μεσα σε αυτόν υπάρχουν οι επιλογές που μπορεί να είναι συμβατές σε εμας η ΄οχι.
Η ελευθερία δεν περιέχει τα αντίθετα...δεν περιέχει το διαλέγω.
Οταν ξέρουμε τι ''θέλουμε'' δεν εχουμε καμία τάση επιλογής και σκεπτικισμού...τότε η απόφαση μας επειδή είναι αποτέλεσμα μιας ανώτερης συνείδησης είναι η ελέυθερη , αρα αληθινή, αρα αγάπη.
Οταν διαλέγουμε ανάμεσα σε διάφορα είναι επειδή δεν εχουμε βρεί αυτό που ''κουμπώνει'' με εμας. Επομένως δεν είμαστε ελευθεροι .....ουτε να απορρίψουμε , ουτε να αποφασίσουμε. Βρισκόμαστε κάτω απο την σκλαβιά του συναισθήματος η της παρόρμησης.
Αυτα [ συναίσθημα , παρόρμηση] έίναι οι προσδοκίες μας, οι φόβοι μας, ή δόξα και το χρήμα κλπ που μας προτρέπουν να ''πράττουμε '' την στιγμή που εχουμε την ψευδαίσθηση οτι εχουμε αποφασίσει ελέυθερα.
Για να προχωρησει στην ατραπό της εξέλιξης ενας ανθρωπος πρέπει πρώτα να ΕΙΝΑΙ και οχι να εχει και να κατεχει [ γνώσεις , βαθμους, ιδεες , τεχνικές, πηληροφορίες κλπ]. Αρα να ειναι ελέυθερος απο όλα αυτά που συνήθως ωθούν στο δρόμο...
Διότι αν συμβαίνει το αντίθετο αντί να πετάξει ελέυθερα , θα βρεθεί να κάνει κύκλους γύρω απο τον εαυτό του αφου θα εχει ενδυναμώσει μια προσωπικότητα που προυπήρχε αφαιρόντας οτι δεν του αρεσε, και δυναμώνοντας οτι τον βολέυει.....κατευθυνόμενος απο δόγματα και ιδεες απ εξω απο αυτόν. Η άνοδος ξεκινάει εκεί που τελειώνει η πλησιάζει προς το τέλος της η αυτογνωσία και δεν είναι η ίδια η αυτογνωσία..η ελευθερία.
Η αυτοπαρατηρηση μας δείχνει , την αλήθεια μας αν δεν την φοβηθει ο εγωισμός μας.
Τέλος και πιο δύσκολο ...ελευθερία είναι η αποδοχή της ζωής όπως είναι. Η αντίληψη του τι είμαστε , οπως είμαστε. Και αυτή απο μόνη της μετα αλλάζει και λιαίνει τον ανθρωπο χωρίς αντισταση η προσπάθεια με την έννοια της επιβολής και της εξουσίας.
Επειδη απο την επιβολή και τον πόλεμο υπερισχύει ενα απο τα χαρακτηριστικά μας [ το πιο δυνατό] και επιβάλλεται στα άλλα ...ετσι ομως εκείνα αποσύρονται στο υποσυνείδητο και θάβονται μεχρι κάτι να τα ''ξυπνήσει'' ξανά...
Αυτός ο τρόπος προσέγγισης είναι και αυτός που υπάρχει σε όλο το κόσμο και που διαιωνίζει τις συρράξεις και τις διαιρέσεις...τους πολέμους και τα μίση.
Αντιπαθούμε και μισούμε τον απέναντι επειδή σε αυτόν βλέπουμε οτι κρύψαμε απο τα μάτια μας ....και γίνεται η αντίδραση...
Εχθρευόμαστε ενα λαό η υποτιμούμε κάποιον αλλο επειδή μας φοβίζουν αυτά που εχουμε ''εκπολιτίσει''
Και πάντα ετσι θα υπάρχει εξωτερικός πολεμος ...οσο υπάρχει ο εσωτερικός.

Ευη ,...προσπάθησα να κάνω μια ανάλυση ολου του κειμένου Του.
Δεν θα αντιστεκόμουν .....
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

^:)^ ^:)^ ^:)^
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

βρε ελενιτσα ολοκληρη εκθεση κατεβασες... διαβαζα διαβαζα και δεν τελειωνε... δεν μπορεις να τα γραφεις με δοσεις? :D
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Αετουλη...


@};-
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Πολυ καλο σταυραετε >:d< :x @};-
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Σιγά μην αντιστεκόσουν Λενιώ μου...
Πετάει η ομάδα... @};-
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Αν δε γινομαι αδιακριτη βρε κοριτσια ποιος ειναι ο νεαρος στην φωτογραφια?και σε ποιον αναφερετε το λενιο.



η περιεργεια σκοτωσε την γατα αλλα :-? μας πηγε και μεχρι το φεγγαρι :*
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aν σου αρέσουν τα λόγια του Μαράκι, ψάξε να τον βρεις...
Δεν θα χάσεις...

Κρισναμούρτι! Ψάξε... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ξανθουλα η Βάσω είναι ο ορατός οδηγός μου αλλα ο Κρισναμούρτι είναι για μενα ο αγαπημένος αόρατος δάσκαλος μου...
Δες εδω ....

http://www.kathens.org/gr/keimena.htm

Σε βάζει κατευθείαν στο κέντρο....

Καλο διάβασμα
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

σιγα που δε θα εψαχνα ;)

σας ευχαριστω >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Kρισναμούρτι............ :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

galazia_sfaira έγραψε:Το μόνο που μπορώ να πω για την θρησκεία,τους παπαδες,κι ολα τα θέτρα που παιζονται στο ονομα του Χριστου,είναι ότι προκειται για το μεγαλυτερο μαντρί με τους χειρότερους τσομπάνηδες,γιατι φοραν και ρουχα προβατου ενω ειναι λυκοι.Διαβάστε τον λογο τους μεσα σε site της εκκλησιας,θα παθετε σοκ απο το λεξιλόγιο.Σε γεμιζουν ενοχές φοβο εκδικηση αντεκδικηση ανελευθερία.πωπω μόνο που το σκέφτομαι η ψυχη μου σφίγκεται.
Ναι ο Θεος είναι μέσα μας,είναι παντου !
πω πω σφερουλα μου θα συμφωνισω παρα πολυ μαζι σου...

πεισησ ο χρηστοσ δεν ειπε πουθενα να πληρωνουμε για να κανουμε το μυστηριο τησ βαφτισησ η του γαμου....ουτε ειπε οτι για να κοινωνισουμε πρεπει οπωσδηποτε να εξομολογηθουμε σε εναν υποτιθεμενο εκπροσωπο του θεου......ελεοσ πια........

το μονο που με στεναχωρει ειναι να βλεπω καποιουσ ανθρωπουσ που παρολο που βλεπουν τα αισχη τησ εκκλησιασ συνεχιζουν να τουσ πιστευουν,αν και αυτο ειναι δικαιωμα τουσ φυσικα......

οσο για το γαμο θα συμφωνισω παλι μαζι σου σφερουλα μου....
για μενα προσωπικα ειναι ενα τυπικο χαρτη που δεν μπορει να σου εξασφαλισει οτι θα εισαι ετυχισμενη για παντα με τον συντροφο σου,και τα παιδια σου αργωτερα αν κανεισ........
δεν ειμαι φυσικα παντρεμενη και ουτε ξερω αν θελω να παντρευτω ποτε με την τυπικη εννοια του γαμου....το παγυρι δηλ που στηνουμε για φιλουσ και συγγενεισ.

>:d< >:d< >:d< @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εγώ ανατριχιάζω μόνο στην σκέψη!!! =))
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”