ΓΑΜΟΣ!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

ΓΑΜΟΣ!!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Χμ!!!
Και φτάσαμε σε ένα απο τα αγαπημένα θέματα του λαού...και κυρίως των γυναικών (εγώ βγάζω φλύκταινες!!!)!!!!

Γάμος....Η ένωση του ζευγαριού...
Αλήθεια πως αντιμετωπίζει ο κόσμος τον γάμο σήμερα;;

Τι ακριβώς σημαίνει για έναν άνθρωπο ο γάμος;;

Μήπως είναι απλά ενα κοινωνικό πρότυπο περασμένο στα κύταρρά μας απο τους παππούδες μας;;

Υπάρχουν πολλοι άνθρωποι που δεν παντρεύονται γιατί αγαπιούνται...αλλά ίσως απο ανάγκη, απο συμφέρον, απο πίεση, απο προξενιά...πόσο αληθινός μπορεί να είναι ο γάμος μεταξύ αυτών των ανθρώπων;;;

Γιατί η κοινωνία καταδικάζει μια γυναίκα που μεγαλώνει το παιδί της χωρίς να είναι παντρεμένη ή υιοθετεί ενα παιδάκι;;;

Γιατί δεν καταδικάζει τις διάσημες που υιοθετούν παιδιά και το κάνουν απλά για εφέ;;;

Γιατί ο ψυχολογικός πόλεμος απο το οικογενειακό περιβάλλον όταν αποφασίζεις να χωρίσεις;;; Και σα να μην έφτανε η έλλειψη στήριξης, δημιουργούν ενοχές και εμείς τις δεχόμαστε!!!!

Τελικά πόσο καλός είναι ενας γάμος;;;

Τελικά είναι μόνο μια εικόνα. Έρχονται στο γάμο σου για να χαρούν και όλοι σχολιάζουν το νυφικό, το κουστούμι...τη κουμπάρα...σκέφτονται το τραπέζι...που θα φάνε και θα πιούνε τσάμπα...γιατί δεν έγινε ο γάμος σε καλύτερο μαγαζί...κλπ!!!
γάμος=σχόλια!!!!

Περιμένω τις απόψεις σας......και οι παντρεμένοι ας μας δώσουν τα φώτα τους!!!!!
Σματς!!!
8)
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το καλυτερο κομματι της ζωής μου ηταν με τον πατερα του μικρου μου γιου,τον οποιο συνειδητά εκανα χωρίς γάμο,και παρέμεινα εκτος γαμου γιατι δεν ειχα αναγκη αποκατάστασης.
Αυτον τον άνθρωπο τον λατρεψα στην κυριολεξία,τον υπηρετησα γιατι μουάρεσε και με εξαπατησε γιατι του το επετρεψα.
Αλλα παραμενει το καλυτερο κομματι της ζωής μου.

Ετσι για να μην ξεκινησουμε μετα περι γαμου.....αλλα τα εκτος γαμου,τα όμορφα τα υπεροχα τα μοναδικά!!!!!!
(φυσικά μην σκεφτείτε οτι εμεινα εκει....τελειωσε αλλα δεν εχασε ποτε την αξία του)
Εχω ενα υπεροχο αγορακι τον Ταξιάρχη εκτος γαμου και είμαι η πιο περηφανη μαμα του κόσμου κα με τους τρεις υπεροχους γιους μου!!!!!!!!!
Φιλουρες :D
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Τυχερή Καλλιόπη!!!!!!! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ναι ναι ειμαι ενα τυχρο πλασμα και το δειχνω και φαινεται!!!!!! :D :x
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ένα γλυκό φιλάκι στο lucky Καλλιοπάκι!!!!!!!!Σματς!!!! :oops:
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

galazia_sfaira έγραψε:Το καλυτερο κομματι της ζωής μου ηταν με τον πατερα του μικρου μου γιου,τον οποιο συνειδητά εκανα χωρίς γάμο,και παρέμεινα εκτος γαμου γιατι δεν ειχα αναγκη αποκατάστασης.
Μου αρέσεις πολύ galazia sfaira!! Μπράβο σου!!

Λοιπόν...πριν λίγο καιρό γνώρισα μια κοπέλα, της οποίας το παράπονο-πρόβλημα ήταν πως δεν είναι ακόμη παντρεμένη με τον άνθρωπο και πατέρα του μπέμπη της τον οποίο αγαπά και ζούν μαζί ως παντρεμένοι (δεν έχει υπάρξει δηλαδή πολιτικός ή θρησκευτικός γάμος).
Η απάντησή μου ήταν η εξής:
Εγώ πλέον θα προτιμούσα να μην έχει υπάρξει μεταξύ εμού και του άνδρα μου ο πολιτικός ή θρησκευτικός γάμος.

Και τι εννοώ??
Είμαι παντρεμένη εδώ και 2 περίπου χρόνια (συζούσα με τον άνδρα μου για τα 3 προηγούμενα χρόνια) και έχουμε αποκτήσει και μια λατρεμένη κορούλα. 33 ετών παντρεύτηκα (όχι πιτσιρίκα..) και γνωρίζοντας πολύ καλά τί έκανα...

Παρ' όλα αυτά...ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΜΟ....και ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ ΜΑΣ...η στάση η δική μου άλλαξε σε σχέση με τη συμβίωση. Θεώρησα προφανώς υποσυνείδητα (διότι συνηδειτά ΔΕΝ είχα τέτοιες απόψεις σε καμία απολύτως περίπτωση)..πως μάλλον μπορώ να λέω Ο,ΤΙ ΘΕΛΩ ασχέτως αν προσβάλλω ή όχι τον σύντροφό μου και μάλλον πως..ο σύντροφός μου είναι μάλλον κτήμα μου...! Σταμάτησα να τον στηρίζω και άρχισα να απαιτώ!

Θα μου πείτε τώρα πως..αν υπήρχε πραγματική αγάπη δεν θα λειτουργούσα έτσι κ.α. πολλά...

Το ζήτημα είναι πως δυστυχώς μετά τον γάμο και μετά το παδί, ίσως οι υποχρεώσεις, ίσως οι χαζές σκέψεις του μυαλού μας πως τώρα είμαστε παντρεμένοι με οικογένεια, και πρέπει να παίρνουμε κάποια πράγματα και κάποιες αποφάσεις πιο σοβαρά... αλλάζουν την ψυχοσύνθεση ειδικά της γυναίκας.

Εάν φυσικά η ενασχόλησή μου με το ρέικι είχε γίνει προ γάμου, τότε σίγουρα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Γιατί πολλά μα πάρα πολλά πράγματα έμαθα, βίωσα και συνειδητοποίησα πλέον!

Αυτό έχω να καταθέσω ως Μαρία, από εκεί και πέρα ερωτήματα όπως:
Αλήθεια πως αντιμετωπίζει ο κόσμος τον γάμο σήμερα;;
Τι ακριβώς σημαίνει για έναν άνθρωπο ο γάμος;;
Μήπως είναι απλά ενα κοινωνικό πρότυπο περασμένο στα κύταρρά μας απο τους παππούδες μας;;
Υπάρχουν πολλοι άνθρωποι που δεν παντρεύονται γιατί αγαπιούνται...αλλά ίσως απο ανάγκη, απο συμφέρον, απο πίεση, απο προξενιά...πόσο αληθινός μπορεί να είναι ο γάμος μεταξύ αυτών των ανθρώπων;;;
...που πολύ σωστά θέτεις Εμμανουέλα χρειάζονται μεγάλη ανάλυση και πολύ ευχαρίστως θα καταθέσω την άποψή μου, απλά αρχικά και ορμόμενη από τη δική μου προσωπική εμπειρία κατέθεσα τη δική μου εμπειρία και αυτό που σκέφτηκα αμέσως όταν διάβασα και τα σχόλια της galazias sfairas.

Δυστυχώς πάντως, είναι ελάχιστα τα ζευγάρια που είναι ευτυχισμένα, αγαπημένα και με τη λαχτάρα ο ένας για τον άλλον μέσα σε μια οικογένεια!

Οι λόγοι πολλοί...ελάχιστοι άνθρωποι παντρεύονται συνειδητά και σχεδόν κανένας δεν ξέρει γιατί θέλει να παντρευτεί. Για εμάς τις γυναίκες πάντως σίγουρα ακόμη και τώρα ο γάμος αποτελεί κοινωνικό πρότυπο περασμένο στα κύταρρά μας απο τους παππούδες μας (οπως λες Εμμανουέλα). Η ιδέα του νυφικού, το american dream (σπίτι με κήπο, σκύλο, τα παιδιά που παίζουν χαρούμενα, και το ζευγάρι αγκαλιασμένο και ερωτευμένο) είναι όλα αυτά που έχουμε στο μυαλό μας. Και από την άλλη, τί?
Θα μείνω γεροντοκόρη????
Μήπως οι περισσότεροι δεν σκεφτόμαστε έτσι ακόμη, όταν βλέπουμε γυναίκες χωρίς οικογένεια σε ηλικίες 35-40 ετών??

Εγραψα πολλα και σας ζάλισα... όμως θα μπορούσαμε να συζητάμε ώρες πολλές για το θέμα 'ΓΑΜΟΣ'!

Θα επανέλθω όμως πολύ σύντομα...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Συμφωνώ Μαρία μου!!!
Αυτά όλα σκέφτομαι και εγώ...και σα νεα σκέφτομαι οτι ο γάμος σκοτώνει τον έρωτα!!!
Ο φίλος μου βέβαια διαφωνεί...πιστεύει οτι ο γάμος αλλάζει το ζευγάρι και είναι και βοήθημα οικονομικό (πρακτικό μυαλό)!!!!

Εγώ πάλι πιστεύω οτι απο τη στιγμή που συζείς με τον άλλον, δεν χρειάζεται να παντρευτείς...και να χαλάσεις τόσα λεφτά....χρησιμοποιήσε τα για να πάρεις ενα καλό σπίτι!!!!
8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πραγματικά, διαβάζοντάς σας, δεν καταλαβαίνω την διαφορά μεταξύ γάμου και σχέσης!
Η διαφορά βρίσκεται στα χαρτιά.
Η αγάπη βρίσκεται στην καρδιά μας όμως είτε με χαρτιά, είτε χωρίς!

Μαρία μου, ήξερα προκαταβολικά, πριν παντρευτώ εννοώ, πόσο αταίριαστοι είμαστε με τον πρώην. Τριανταδύο φορές, ενόσο είχαμε σχέση, είχα φλερτάρει με άλλους! Που αυτό δήλωνε και την αγάπη που του είχα...!!!
Ο γάμος μου έγινε απόλυτα συνειδητά! Για κάποιον λόγο...
ο οποίος δεν είχε καμία σχέση με την αγάπη, ούτε καν με τον έρωτα!
Και ήταν φυσικό να μην κρατήσει.
Γιατί λοιπόν να έχω απορία?

Συνειδητή επιλογή μεν, όχι συνειδητή η διάρκεια δε...
Είδες ο καθένας κάπου πάσχει...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Tasos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Μάιος 2007 9:57 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Δημοσίευση από Tasos »

Δυστυχώς πάντως, είναι ελάχιστα τα ζευγάρια που είναι ευτυχισμένα, αγαπημένα και με τη λαχτάρα ο ένας για τον άλλον μέσα σε μια οικογένεια!
Σε αυτό που καταλήγει η Μαρία θα συμφωνήσω και εγώ μαζί της,
μετα βέβαια από σχεδόν 23 χρόνια γάμου και αν θέλω να δω τις λέξεις μια μια "ευτυχισμένα" κάποιες λίγες στιγμές, "αγαπημένα" μπορείς να το πετύχεις κρατόντας τις ισορροπίες και μάλλον με πολλές υποχωρήσης, " λαχτάρα " όταν τα προηγούμενα είναι απο
λίγα σε σχέση με τα τοσα χρόνια μάλλον δεν μένει χώρος για αυτό.
Αυτά όλα βέβαια έχουν να κάνουν με μενα και τις εμπειρίες μου, άλλωστε αυτές μοιράζομαι μαζί σας, δινοντάς μας αφορμή η Εμμανουέλα, βέβαια υπάρχει και κάτι πολύ σημαντικο και αυτα είναι τα παιδιά για μενα είναι πλούτος και για μένα σημαίνουν οικογένεια...
Υπάρχουν πολλοι άνθρωποι που δεν παντρεύονται γιατί αγαπιούνται...αλλά ίσως απο ανάγκη, απο συμφέρον, απο πίεση, απο προξενιά...πόσο αληθινός μπορεί να είναι ο γάμος μεταξύ αυτών των ανθρώπων;;;
Αλήθεια πόσο ? η αλήθεια βρίσκεται Εμμανουέλα μου σε αυτα που ρωτάς.... πίσω από αυτές τίς λέξεις κρύβεται ένα καλοστημένο πανηγυράκι... μήπως γράφεις κάπου για "αγάπη" ή για "έρωτα"
Πραγματικά, διαβάζοντάς σας, δεν καταλαβαίνω την διαφορά μεταξύ γάμου και σχέσης!
Η διαφορά βρίσκεται στα χαρτιά.
Η αγάπη βρίσκεται στην καρδιά μας όμως είτε με χαρτιά, είτε χωρίς!

...και φυσικά με καλύπτει απόλυτα η vaso όσον αφορά την διαφορά σχέσης και γάμου, ακριβώς vaso μου στα χαρτιά.......

η galazia_sfaira μας δίνει την εμπειρία της από μια διαφορετική άποψη δεν σου κρύβω ότι σε "ζηλέυω" λίγο απλά έκανες αυτό που λέει η καρδιά σου, να είσαι καλά κορίτσι μου κι να είσαι πάντα ευτυχισμένη, μόνο δυο φρασεις σου θα επαναλάβω
γιατι δεν ειχα αναγκη αποκατάστασης.
και
Αλλα παραμενει το καλυτερο κομματι της ζωής μου.
γιαυτα θέλει πολύ δύναμη οχι να τα πείς αλλά να τα κάνεις πράξη......
Nalidar
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 1:55 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Nalidar »

Διαβάζοντας όλα αυτά που γράφετε...διαπιστώνω πόσο πολύ έχει αλλάξει ο κόσμος!!Και χαίρομαι για αυτό...

Η δική μου άποψη για το γάμο είναι παρόμοια με ολονών σας! Θεωρώ οτι είναι χάσιμο χρόνου και για τη γυναίκα που το αποζητά..πραγματικά είναι απλά ένα κοινωνικό πρότυπο όπως αναφέρεται και πιο πάνω...
Στο μόνο πράγμα που θα συμφωνούσα για το γάμο, είναι οτι αν έχεις βιώσει τις εμπειρίες σου, έχεις πονέσει πολύ, ή τα έχεις κάνει όλα πολύ...και έχεις βρει τον άνθρωπο με τον οποίο αισθάνεσαι την ολοκλήρωση..είσαι χαζός που δεν παντρεύεσαι..αλλά μόνο τότε....συνηδειτοποιημένα και ώριμα!!
Stars are shinning all over the world...
Are you in this world??
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Στο μόνο πράγμα που θα συμφωνούσα για το γάμο, είναι οτι αν έχεις βιώσει τις εμπειρίες σου, έχεις πονέσει πολύ, ή τα έχεις κάνει όλα πολύ...και έχεις βρει τον άνθρωπο με τον οποίο αισθάνεσαι την ολοκλήρωση..είσαι χαζός που δεν παντρεύεσαι..αλλά μόνο τότε....συνηδειτοποιημένα και ώριμα!!
_________________

αλλά μόνο τότε συνηδητοποίημένα και ώριμα..........είσαι χαζός να παντρευτείς :D ,λέω εγώ.
Ο γάμος είναι μια ανάγκη κοινωνική,μια ανάγκη οικογενιακή,μια ανάγκη προσωπική που δημιουργεί προϋποθέσεις για ισχύ,εξουσία και ΕΛΕΓΧΟ.Μην το δείτε με την σημερινή μορφή της οικογενειες αλλα πατε πισω την εποχή που μια οικογενεια αποτελουνταν απο πολλά μελλη και διεκδικουσε και εξουσία εναντι άλλων.

ΑΚόμα και σήμερα οι μεγαλύτερη και πιο συχνή αιτία διαζυγίου ειναι στην ουσία η οικογενειακή κόντρα ,στο ποιος θα παρει το πανω χερι,(βλεπε πεθερά κι απο τις δυο πλευρές).

Ο γάμος έιναι το σκαλοπάτι μιας κοινωνικής καταξίωσης,μιας οικονομικής αποκατάστασης και κύρίως μιας συναισθηματικής κάλυψης.Ολα φυσικά με "δεσιμο" με "έλεγχο" με "προυποθεση".
Που ολα τα παραπανω μεταφραζονται σε εμεις οι δυο είμαστε ένα(άρα χαθηκαμε για τον εαυτο μας)
..... αλλο σχεση άλλο γάμος....αλλο ελευθερία στην σχεση αλλο "ελευθερία" στον γαμο....
..... μπορουμε να σκεφτούμε μαζί αλλα με την προϋπόθεση ότι εγω θα αποφασίσω.....

Δεν θεωρώ τυχαίο το γνωστό "ενωθήκαμε με τα δεσμά του γάμου"

Παιδιά ειναι όμορφο να αγαπάς
Ειναι υπεροχο να ερωτεύεσαι
Είναι υπεροχο να ζεις στην δυνη αυτων των δυο που είναι ΕΝΑ
Ο έρωτας λεει ειναι η πλήρης ανυπαρξία του εγω.Ο έρωτας είναι παραδοση πλήρης και ολοσχερής.
Αν ο γάμος ειναι αυτο το ΕΝΑ εγω παντρεύομαι χωρις παπα χωρις εκκλησία χωρις κοινωνία!
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

H οικογένεια εκτός από την πυρηνική της μορφή λειτουργεί πλέον και με άλλες μορφές, ακόμη κι αν το κοινωνικό μόρφωμα «οικογένεια» δεν άπτεται κάποιων από αυτών: μονογονεϊκή, ζευγάρια με παιδιά εκτός γάμου, ομοφυλόφιλοι, ζευγάρια που συμβιώνουν, τις οποίες πρέπει να δούμε αποβάλλοντας στενότητες και προκαταλήψεις, με την ηθική,την κοινωνική τους διάσταση και βεβαίως τα αστικά δικαιώματα που συνεπάγονται.
Για παράδειγμα, τι γίνεται με την οικονομική εξασφάλιση των συντρόφων που δεν ενωθήκαν μπροστά στο νόμο; Ας μας ενδιαφέρει η ουσία και όχι το φαίνεσθαι.
Ο γάμος -μας είπαν- αποτελεί ουσιαστική δέσμευση, η οποία δένει το ζευγάρι μέχρι να το χωρίσει ο θάνατος... ή το οικογενειακό δικαστήριο! Μα τι αμοραλισμός!
Ανεξάρτητα από τη μορφή της οικογένειας, ηθικός είναι ένας "γάμος" που στηρίζεται στην αγάπη και παραμένει ηθικός όσο εξακολουθεί να υπάρχει η αγάπη. Κι η αγάπη αναπαράγεται μέσα από την ελευθερία επιλογής του ερωτικού συντρόφου και την ελευθερία διάρκειας χρόνου της σχέσης.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εμένα δεν μου αρέσει ο γάμος. Προσωπικά δηλαδί, όχι ότι δεν θα χαρώ με τον γάμο ενός φίλου μου - η δικιά του χαρά και δικιά μου!

Εγώ, στο θέμα οικογενείας, είμαι πιο πολύ του "κοινόβιου": σε ένα μεγάλο σπίτι, μερικά ζευγάρια με φίλους και συγγενείς και μερικά κουτσούβελα να κάνουν σαματά! Ο όρος "οικογένεια" για μένα είναι πολύ πιο ανοιχτός, περιλαμβάνει όλους τους ανθρώπους που έχω στην καρδιά μου.

Ο μόνος λόγος που ίσως έκανα (πολιτικό) γάμο με ένα άτομο που έχουμε σμίξει αρκετό καιρό και αγαπιόμαστε, είναι καθαρά για τα ωφέλη, όπως η φορολογία και τα λοιπά.

Από εκεί και πέρα, δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου "εκλοβισμένο" μέσα σε ένα γάμο. Ίσως να είναι αυτό το πρότυπο που έχω πάρει από παιδί και με έχει κάνει να αντιδράσω με τον θεσμό. Δεν θα μπορούσα ποτέ να μπω στον ρόλο του "γονέα", έτσι όπως έχει καθιερωθεί: σοβαρότητα και ωρημότητα, πλήρης εξάρτηση από τον/την σύντροφο και την οικογένεια, αποκλυστική αφιέρωση στο σπίτι και τα λοιπά.

Αλλά που ξέρεις... είμαι νέος ακόμα!
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Από εκεί και πέρα, δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου "εκλοβισμένο" μέσα σε ένα γάμο. Ίσως να είναι αυτό το πρότυπο που έχω πάρει από παιδί και με έχει κάνει να αντιδράσω με τον θεσμό.


Θα συμφωνήσω μαζί σου Θοδωρή....αλλά ίσως το θεωρούμε λανθασμένα εγκλωβισμό...γιατί ξέρουμε οτι τίποτα δε μπορεί να μας εγκλωβίσει εκτός και αν το επιτρέψουμε εμείς....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου "εκλοβισμένο" μέσα σε ένα γάμο.
ενώ σε μια σχέση μπορείς να τον φανταστείς???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”