ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Evoula »

Όχι δεν εννοούσα αυτό... :-?
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Giotoula »

evi έγραψε: Θα μου πείτε "και τι μας νοιάζει εμάς; χέστηκε η γελάδα στο Γεντί Κουλέ". Δεν σας νοιάζει... αλλά... είναι ενδιαφέρον να το παρατηρήσετε ως φαινόμενο. Την Κατάρρευση...
Δυστυχώς, μας νοιάζει... :cry:
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Evoula »

Συμπονώ τον άνθρωπο και συμπονώ όλους τους ανθρώπους, που βλέπουν την ζωή τους να καταρρέει, ακόμα και αν έχουν μεγάλες ευθύνες γι' αυτό. Δεν έβαλα όμως γι' αυτό τον λόγο την επιστολή του Κωστόπουλου. Η πρόθεση δεν ήταν να δείξω το συγκεκριμένο πρόσωπο αλλά ένα στερεότυπο που καταρρέει.
Και την αφορμή την πήρα από μια άλλη συνέντευξη, που έδωσε ο Σ. Μαλέλης στο περιοδικό UNFOLLOW (παρεμπιπτόντως σας το συστήνω) και με έκανε να προβληματιστώ. Για τους ελάχιστους που δεν γνωρίζουν ποιός είναι ο κ. Μαλέλης, είναι ο πρώην διευθυντής ειδήσεων του Άλφα, ο άνθρωπος που ανέδειξε τον Ν.Ευαγγελάτο και εισήγαγε ένα νέο δελτίο ειδήσεων στην ελληνική τηλεόραση και κατόπιν, συνέχισε την ανοδική του καριέρα στο ΣΤΑΡ, διαμορφώνοντας, όλη αυτή την τηλεοπτική πραγματικότητα των μεσημεριανών, των lifestyle εκπομπών, αυτός είναι που ανέδειξε Πετρούλα, την Αλεξανδράτου, τον Σαμαρά και τον κάθε ανεπάγγελτο και ατάλαντο που δήλωνε απλά κάτι. Ο άνθρωπος που στήριξε τον Γιώργο και έγραψε και αρκετές του ομιλίες και είναι υπεύθυνος για τα πιο πιασάρικα συνθήματα του ΓΑΠ.
Στον κόσμο του κ. Μαλέλη, όλα ήταν ένα προϊόν προς κατανάλωση. Όσο πιο φθηνό, όσο πιο πιασάρικο, τόσο το καλύτερο... έτσι κι αλλιώς το κοινό αυτό ζητούσε, αυτό έπαιρνε. Επιτυχημένος, έκανες και δικιά του σχολή, όλοι τον ανέφεραν ως τον αρχιερέα του lifestyle. Μέχρι πριν λίγο καιρό δήλωνε πως δεν θα μπορούσε να ζήσει κάτω από κάποιες χιλιάδες ευρώ τον μήνα, διότι η ζωή που κάνει, έχει υψηλό κόστος, δικαιολογώντας τις επιλογές του. Μέχρι εδώ όλα καλά.
Σήμερα λοιπόν διαβάζοντας την συνέντευξη δεν πίστευα στα μάτια μου. Ο ίδιος άνθρωπος δηλώνει συντετριμμένος για τις επιλογές του, παραδέχεται πως παρακολουθείται από ψυχολόγο, ντρέπεται για ό,τι έχει κάνει και έχει δημιουργήσει, δηλώνει μετανοιωμένος για την καριέρα που ακολούθησε και φαίνεται να περνάει μια βαθύτατη και επώδυνη ενδοσκόπηση. Δεν μπορώ να γράψω όλη την συνέντευξη θα παραθέσω δυο τρία σημεία για να έχετε μια εικόνα.

Ε.Δ.: Κάποιοι θα πουν "βολεύτηκε ο Μαλέλης και μας το παίζει τώρα αριστερός με ευαισθησίες".
Δεν τους αδικώ. Δίκιο έχουν. Έχω κάνει μ****ιες. Γι' αυτό και μου τα τρώνε οι ψυχολόγοι. Κι εγώ αναρωτιέμαι πώς γίνεται από κει που ήμουν φοιτητής στην ΑΣΟΕΕ και ξημεροβραδιαζόμουν στα αμφιθέατρα κολλημένος με τον Μάο Τσε Τουνγκ, να έχω δημιουργήσει αυτό το έκτρωμα στην τηλεόραση. Επίσης αναρωτιέμαι πώς γίνεται από κει που έγραφα στον ΑΓΩΝΙΣΤΗ - όπου με είχε βάλει ο Λαλιώτης, αλλά με έδιωξαν ως αντιφροντούντα- να γίνω ο αρχιερέας του lifestyle της ελληνικής τηλεόρασης. Με γάμησε αυτή η τηλεόραση. Δεν έπρεπε να το κάνω.

Ε.Δ.: Τώρα θα μας βγείτε και αντισυστημικός;
Ήταν μια διαδρομή λίγο παράλογη. Και μου έχει δημιουργήσει αντιφάσεις, ενοχέ, τύψεις. Και με έχει κάνει να μην έχω ευχαριστηθεί τη ζωή μου. Γιατί, μια ζωή, άλλα ήθελα και άλλα έκανα. Μας γαμάει το σύστημα. Ο καπιταλισμός. Μας έχει για πλάκα. Γρανάζια του συστήματος είμαστε. Η ψυχολόγος μου λέει ότι οι κρίσεις πανικού που παθαίνω συνέχεια είναι αποτ΄λεσμα των ενοχών που νοιώθω....

Ε.Δ. Και μετά απ' αυτό βρεθήκατε στην Πετρούλα ε;
Τι ίδιο με είχε ρωτήσει η ψυχολόγος μου. Εσείς πιστεύετε πως αν δεν ντρεπόμουν γι' αυτά τα πράγματα, θα έψαχνα την εξιλέωση μέσα από την πολιτική; Πηγαίνω σε αρκετές πορείες. Πρόσφατα πηγα σε πορεία για τους μετανάστες και φρόντισα να μην είμαι αναγνωρίσιμος, ώστε να μην με αναγνωρίσει κάνα φρικιό και με πλακώσει.

...Δεν έχω φράγκο. Οι κοντινοί μου άνθρωποι το ξέρουν καλά αυτό. Αν μείνω χωρίς δουλειά, σε πέντε μήνες δεν θα έχω να φάω.
... Αν γυρνούσα τριάντα χρόνια πίσω το σίγουρο είναι πως δεν θα έκανα τηλεόραση. Θα ακολουθούσα αυτό που ήθελε η καρδιά μου. Έχω βγάλει πολλά λεφτά από αυτή την δουλειά αλλά επειδή είμαι δοτικός έχω βοηθήσει και πολύ κόσμο.

Και άλλα πολλά...

Και μετά διάβασα και την επιστολή Κωστόπουλου και δεν μπόρεσα να μην κάνω τους συσχετισμούς.

Ο κόσμος αναποδογυρίζει ή εμένα μου φαίνεται; :roll:
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Vasoula »

σας το είπα όμως...Σας έχω προειδοποιήσει...Μέλλον από το παρελθόν δεν θα υπάρξει ξανά για τον άνθρωπο.

η τάση είναι "εδώ"..."τώρα"...τίποτα άλλο!

Και όσοι εδώ και τώρα δεν κάνουν τον απολογισμό τους, όσοι δεν δουν που πήραν λάθος το μήνυμα, δεν θα έχουν μέλλον, απλά θα κυκλοφορούν ανάμεσά μας, χωρίς ζωή, χωρίς όνειρα, χωρίς καμία ελπίδα...

Η Ψυχή ΄το είχε υποσχεθεί στον θεό..."Κάποτε θα τελειώσει αυτό! Στο υπόσχομαι"...Ε τώρα ήρθε το τέλος του χρόνου αυτού...

Μπορεί κάποιοι, διαβάζοντάς με, να γελάσουν, να πουν ότι είμαι κινδυνολόγος χωρίς αιτία...Μα στην ουσία, δεν κινδυνολογώ...ο κόσμος θα συνεχίσει, η ανθρωπότήτα θα συνεχίσει την ανάβασή της προς τον θεό, προς την Πηγή της...Το θέμα είναι ότι θα παρακολουθεί την ανάβασή της με κομμένη την ανάσα, γιατί δεν θα έχει κανένα όραμα για το μέλλον!

Τον σκληρό κόσμο των media τον έζησα για πολλά χρόνια...Εκείνοι οι άνθρωποι που χτύπησαν πάνω στον Νόμο της Αβλάβειας, χωρίς έλεος και οίκτο για κανέναν, χωρίς ούτε μία στιγμή να σκεφτούν ότι όλα επιστρέφουν στους ίδιους, το είδα και το έζησα, δεν τους έμεινε ούτε το κουράγιο να μαζέψουν τις "ροχάλες" που τους γύρισε το σύστημα πίσω...

Λυπάμαι και λέω κρίμα γιατί τον άνθρωπο τον Αγαπώ...όσο και να κρύβεται πίσω από το γκλάμουρους, εγώ βλέπω τον φόβο του μπροστά στην κενότητα του...Αυτός κι αν είναι τρόμος...
Γιατί η χειρότερη στιγμή για έναν άνθρωπο είναι όταν θέλει να απολογηθεί και δεν βρίσκει πουθενά την Ψυχή του...έτσι αναγκάζεται να απολογηθεί σε έναν ψυχίατρο!

=((
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από AMALIA »

σας το είπα όμως...Σας έχω προειδοποιήσει...Μέλλον από το παρελθόν δεν θα υπάρξει ξανά για τον άνθρωπο.

η τάση είναι "εδώ"..."τώρα"...τίποτα άλλο!

Και όσοι εδώ και τώρα δεν κάνουν τον απολογισμό τους, όσοι δεν δουν που πήραν λάθος το μήνυμα, δεν θα έχουν μέλλον, απλά θα κυκλοφορούν ανάμεσά μας, χωρίς ζωή, χωρίς όνειρα, χωρίς καμία ελπίδα...

Η Ψυχή ΄το είχε υποσχεθεί στον θεό..."Κάποτε θα τελειώσει αυτό! Στο υπόσχομαι"...Ε τώρα ήρθε το τέλος του χρόνου αυτού...
@};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Fotinoula »

Λυπάμαι και λέω κρίμα γιατί τον άνθρωπο τον Αγαπώ...όσο και να κρύβεται πίσω από το γκλάμουρους, εγώ βλέπω τον φόβο του μπροστά στην κενότητα του...Αυτός κι αν είναι τρόμος...
Γιατί η χειρότερη στιγμή για έναν άνθρωπο είναι όταν θέλει να απολογηθεί και δεν βρίσκει πουθενά την Ψυχή του...έτσι αναγκάζεται να απολογηθεί σε έναν ψυχίατρο!
:-( @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Δωρουλα »

και μετά είναι και τόσα άτομα που δούλευαν στην ΙΜΑΚΟ...
αυτο ναι....! @};-

ο ιδιος μου ειναι πολυ πολυ αντιπαθης...! :? :?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Λυπάμαι και λέω κρίμα γιατί τον άνθρωπο τον Αγαπώ...όσο και να κρύβεται πίσω από το γκλάμουρους, εγώ βλέπω τον φόβο του μπροστά στην κενότητα του...Αυτός κι αν είναι τρόμος...
Γιατί η χειρότερη στιγμή για έναν άνθρωπο είναι όταν θέλει να απολογηθεί και δεν βρίσκει πουθενά την Ψυχή του...έτσι αναγκάζεται να απολογηθεί σε έναν ψυχίατρο!
:-( :-( @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

anima22 έγραψε: Δυστυχώς, μας νοιάζει... :cry:
Και πολύ μάλιστα :-(
evi έγραψε:Ο κόσμος αναποδογυρίζει ή εμένα μου φαίνεται; :roll:
Ώρα για αυτοκριτική,ενδοσκόπηση και αναθεώρηση στάσης και τρόπου ζωής :-?
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
juliaL.
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012 11:02 am

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από juliaL. »

Αν δεν είναι τώρα η κατάλληλη εποχή τότε.... πότε;;;;
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Γιατί η χειρότερη στιγμή για έναν άνθρωπο είναι όταν θέλει να απολογηθεί και δεν βρίσκει πουθενά την Ψυχή του...έτσι αναγκάζεται να απολογηθεί σε έναν ψυχίατρο!

=((
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ο κόσμος αναποδογυρίζει ή εμένα μου φαίνεται;
Προσωπικά δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα, τουλάχιστον όχι από τις επιστολές/συνεντεύξεις που έβαλες. Εμένα μου φαίνονται το ίδιο ψέμματα με τα παλαιότερα "γκλάμουρ" που οι ίδιοι προωθούσαν. Ό,τι πουλάει, αυτό δίνουν. Τώρα πουλάει η δήθεν "μετανόηση", το "έχω κατάθληψη και πάω σε ψυχολόγο για τα λάθη που έκανα". Ε, αυτό πουλάνε και αυτοί. Και κάθονται και γράψουν επιστολές και δίνουν συνεντεύξεις ότι είναι τάχα μου συντετρημμένοι. Δυστυχώς όμως, όταν οι ίδιοι συνέβαλλαν στο να χάσει ο Τύπος την όποια αληθοφάνεια και φερεγγυότητά του, ας μην περιμένουν μετά να πιστέψουμε τα (κροκοδίλια?) δάκρυά τους.

Και, απ'όσο βλέπω γύρω μου, το "ό,τι πουλάει, λέω", ισχύει ακόμα και για άτομα όπως ο Αγγελακας...

Ένα ψέμμα είναι όλα τα media. Ένα απόλυτο, πλαστικό, ψεύτικο ψέμμα - και ναι, είναι πλεονασμός...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ένα ψέμμα είναι όλα τα media. Ένα απόλυτο, πλαστικό, ψεύτικο ψέμμα - και ναι, είναι πλεονασμός...
Και όσο βλέπω να διαφημίζουν και τα γενόσημα, ως απόλυτα ασφαλή... :-% :-% :-%
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από panos »

Αισθανόμουν τόσο δούλος και τόσο υποταγής όσο δεν είχα αισθανθεί έτσι σε όλα μου τα χρόνια. Καταλάβαινα ότι ο έλεγχος επάνω μου σε λίγο καιρό θα είναι καθολικός.
Θα είμαι δούλος.

Ένα ψέμμα είναι όλα τα media. Ένα απόλυτο, πλαστικό, ψεύτικο ψέμμα - και ναι, είναι πλεονασμός...

:-(
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Evoula »

Με χειροπέδες ο Άκης

Λίγο μετά τις 10 το πρωί, άνδρες της Ασφάλειας εκτέλεσαν το ένταλμα σύλληψης του Άκη Τσοχατζόπουλου. Η εντολή εκδόθηκε με σύμφωνη γνώμη ανακριτή και εισαγγελέα μετά την ολοκλήρωση της έρευνας για τα περιουσιακά του στοιχεία.

Έρευνα σε 2 σπίτια της Α. Τσοχατζοπούλου

Σύμφωνα με πληροφορίες κατά την έρευνα που έγινε παρουσία εισαγγελέα σε δύο σπίτια της κόρης του Άκη Τσοχατζόπουλου, Αρετής, και συγκεκριμένα στο Κολωνάκι και το Π. Ψυχικό, βρέθηκαν 10 πλάκες χρυσού και χρυσές λίρες. Επίσης, κατασχέθηκαν κρίσιμα έγγραφα με κινήσεις λογαριασμών κι ένας ηλεκτρονικός υπολογιστής.

Την ώρα, που οι αστυνομικοί οδηγούσαν τον πρώην υπουργό στο κτίριο της γενικής διεύθυνσης ο Α. Τσοχατζόπουλος είπε: «Εντάξει στον ανακριτή πάμε θα τα πούμε εκεί πέρα».
To ένταλμα αφορά ξέπλυμα βρώμικου χρήματος για την αγοραπωλησία της οικίας στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου, ενώ, σύμφωνα με πληροφορίες, εντάλματα έχουν εκδοθεί και γι' άλλα πρόσωπα. Τα ονόματα δε έχουν δοθεί στη δημοσιότητα από την Εισαγγελία καθώς συνεχίζεται η έρευνα για τον εντοπισμό τους.
Κύκλοι του ΠΑΣΟΚ σχολιάζοντας την σύλληψη του Α. Τσοχατζόπουλου σημείωναν: «η δικαιοσύνη πρέπει να κάνει τη δουλειά της απερίσπαστη, θα ήταν προτιμότερο να το είχε κάνει με μεγαλύτερη ταχύτητα».
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”