ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΑΛΛΟ ΦΟΒΑΣΑΙ...

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

βρε Θοδωράκο, ποιός δρόμος του καρκίνου?

ο δρόμος του μέσου νου, είναι αυτός!
Βασούλαα!! :-D :-D >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μου ήρθε μια προσωπική τηγανιά πρόσφατα για το πως ξεπουλάω την ψυχή μου για ανάγκες που τελικά δεν αντιπροσωπεύουν τίποτε άλλο απο αυτή τη διαιώνιση ένός κόσμου που δεν είναι αληθινός.
τηγανιά ε? :-~


όμως αυτή η φράση...

"ένας κόσμος που δεν είναι αληθινός", δεν θα μπορέσει ποτέ να κατανοηθεί από κάποιον που τον βλέπει και τον νιώθει αληθινό, γατί δεν ξέρει πως να δει το μέσα του...

αυτός ο αληθινός κόσμος έχει οδηγίες χρήσεως...Πως πρέπει να είσαι, πως πρέπει να θέλεις, πως πρέπει να κάνεις, πως πρέπει να ελέγχεις, πως πρέπει να συγκρίνεις, πως πρέπει να διαχωρίζεις...
Ακόμα και πως πρέπει να ερωτεύεσαι, σου λέει...

είναι το πιο λογικό πράγμα στον κόσμο, να απορούν οι άνθρωποι με αυτήν την φράση..."δεν είναι αληθινός ο κόσμος"...μα αφού είναι, τον βλέπω, ζω μέσα σ' αυτόν, πως μπορεί να μην είναι αληθινός?

Δεν μπορούν όλοι να καταλάβουν τι υπάρχει πίσω από αυτήν την φράση...΄Ισως οι περισσότεροι δεν μπορούν να καταλάβουν...

Το καταλαβαίνουν μόνο όταν η Ψυχή τους απογοητευθεί από την ανάγκη που της επέβαλαν σαν ζωή...΄Οταν τελειώσει αυτός ο χρόνός "υπομονής", τότε ίσως το καταλαβαίνουν...

Καμιά φορά όταν είναι ήδη αργά και έχουν βλάψει ανεπανόρθωτα το "μέσον" της Ζωής στον φυσικό κόσμο...

όταν πια η απογοήτευση συμβαίνει και μέσα σε όσα φυσιολογικά έπρεπε να τους δίνουν χαρά, τότε ίσως καταλάβουν που ματαίωσαν την Ζωή...και σε ποιόν θεό προσεύχονταν όλα τους τα χρόνια...

όμως και αυτά μέσα στο "παιχνίδι" είναι...Σημασία δεν έχει πως "παίζεις", αλλά με ποιόν!

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33571
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

τηγανιά ε?
Σφυρίζουμε ανέμελα ε???
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

βρε Θοδωράκο, ποιός δρόμος του καρκίνου?

ο δρόμος του μέσου νου, είναι αυτός!
Ναι, δεν λέω κάτι αντίθετο. Απλά σχολίασα. Δεν είπα ότι είναι κάτι που κάνουν μόνο οι καρκίνοι. Είπα ότι όλα τα ζώδια έχουν και από ένα "μάθημα" που έχουν να διδάξουν και αυτό μου θύμησε ένα από τα "μαθήματα" του καρκίνου: μην φοβάσαι να είσαι ευαίσθητος. Αλλά τέλος πάντων...
ή μπας και φαντάστηκες ότι η διανοητική υπεροχή φέρνει και την πνευματική ωρίμανση?
Αυτό που κολάει στα όσα είπα? :shock: :shock: :shock: Δεν αναφέρθηκα σε διανοητικές υπεροχές και πνευματικές ωριμάνσεις...

Αχ ρε Βάσω, όλο με παρεξηγείς πια... :P

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μα όχι δεν σε παρεξηγώ, βρε Θοδωράκο, ούτε είπα ότι εσύ αυτό πιστεύεις...

μια και μιλάμε όμως γενικά για "ειδικές" ιδιότητες, σου επεσήμανα, απλά, ότι αυτές δεν είναι ιδιότήτες παρά ενός κοινού νου...

για να προλάβω τις σκέψεις πάνω στην έννοια "κοινός νους", εξήγησα τι σημαίνει η υποτιθέμενη διανοητική υπεροχή...

ερμηνεύω Θοδωράκο, δεν μιλάω προσωπικά...

εσύ με παρεξήγησες... :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:? :-? [-( [-(

:P

:x >:d< @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αχ, αυτά τα παρεξηγιάρικα κι ευαίσθητα καρκινάκια! :)) :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Anna έγραψε: ...ανάγκες που τελικά δεν αντιπροσωπεύουν τίποτε άλλο απο αυτή τη διαιώνιση ένός κόσμου που δεν είναι αληθινός.
Θέλετε να μιλήσουμε λίγο για αυτές τις ανάγκες?Γιατί σίγουρα έχουμε πέσει όλοι στη λούμπα να θεωρούμε απαραίτητα πράγματα που τελικά καθόλου δεν μας χρειάζονται.Θα ήταν τέλειο να αρχίσουμε και οι υπόλοιποι να αναρωτιομαστε για το τι τελικά έχουμε ανάγκη ουσιαστικά!!!
:x @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Kαλή η ερώτησή σου Ιωάννα! :-D
από την δική μου εμπειρία, για να ανοίξεις την καρδιά στις πνευματικές καταγραφές της Ψυχής, χρειάζεται να βρεθείς στο σημείο "tabula rasa" του νου...
Βασούλα, θέλεις να μας πεις δύο λόγια γι' αυτό το ιδιαίτερο σημείο?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Volvere έγραψε:
Anna έγραψε: ...ανάγκες που τελικά δεν αντιπροσωπεύουν τίποτε άλλο απο αυτή τη διαιώνιση ένός κόσμου που δεν είναι αληθινός.
Θέλετε να μιλήσουμε λίγο για αυτές τις ανάγκες?Γιατί σίγουρα έχουμε πέσει όλοι στη λούμπα να θεωρούμε απαραίτητα πράγματα που τελικά καθόλου δεν μας χρειάζονται.Θα ήταν τέλειο να αρχίσουμε και οι υπόλοιποι να αναρωτιομαστε για το τι τελικά έχουμε ανάγκη ουσιαστικά!!!
:x @};-
είναι ένα μέρος του σεμιναρίου που κάνουμε μέσα στο φόρουμ Ιωαννάκι, αυτό που ρωτάς...

Οπλίσου με υπομονή και διάβασε εδώ

viewtopic.php?t=865&postdays=0&postorder=asc&start=180

είναι οι επιγνώσεις που έβγαιναν από ΄την πρώτη ομάδα...

από την δεύτερη τις βγάζω σποραδικά εγώ, γιατί είναι ακόμα ισως πιο ακραίες από τις πρώτες, παρ' όλα αυτά τον ίδιο δρόμο "παίρνουν"...

Οι ανάγκες που μας έμαθαν να έχουμε δεν είναι μια απλή συζήτηση, γιατί βασίζονται όλες οι διαστρεβλώσεις μας πάνω εκεί...

Το "tabula rara" σημαίνει άγραφος χάρτης...Και αν σκεφτουμε ότι στο παιδί δημιουργείται η υποδομή να εκπαιδευτεί νοητικά και να καταγραφούν στον εγκέφαλο οι προγραμματισμοί του, θα είναι, πιστεύω, πιο κατανοητό το τι εννοώ ότι πρέπει να ξαναγίνουμε tabula rasa"...Το να ξεχάσουμε όμως ότι μάθαμε, σημαίνει ότι έχουμε φτάσει στην συναισθηματική ωριμότητα να το κάνουμε...
Αλλιώς τσάμπα κόπος!

Σημαίνει ότι χρειάζεται να στηρίξουμε τον Εαυτό μας σε νέα πνευματικά δεδομένα, ισορροπώντας τις διαστρεβλώσεις μας...

Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θα κάνεις...κοίτα όμως τι ωραία που σε έμαθε τι να γίνεις...

όταν αφηνόμαστε στους άλλους να μας λένε τι είμαστε και τους λαμβάνουμε σαν παραδείγματα προς μίμηση για το τι μπορούμε να γίνουμε, τότε όλα εδώ στον φυσικό κόσμο είναι μάταια...

Κανείς δεν μπορεί να διαφέρει, αν δεν κατανοήσει ότι δεν μπορεί κανείς να του πει τι είναι, αν δεν αναλάβει ο ίδιος την υπευθυνότητα να βρει που σταματάνε τα όρια του "είναι"...

Τα μοντέλα που έχουμε προς μίμηση κάποια στιγμή γίνονται "σκουπίδια" νοητικά του προγραμματισμού μας...Η αλήθεια της ομοιότητας δεν βρίσκεται στην "σκυτάλη" που κληρονομούμε, αλλα΄στην Πίστη μας σε κάποιες Ανώτερες Ποιότητες του Εαυτού μας...

Κι από εκεί να αρχίσουμε την αυτογνωσία μας :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Βάσω :-o :-o :-o

Κάποια στιγμή περυσι είχα τυπώσει πολλά πράγματα από αυτό το τόπικ για να τα μελετήσω με ησυχία αλλά δεν τα διάβασα όλα τελικά. Χτες λοιπόν θυμήθηκα ότι καποτε είχα τυπώσει πράγματα από το φόρουμ και τα πήρα μαζί μου στο φροντιστηριο να διαβάζω όταν δεν έχω μάθημα. Και τώρα αυτό :-o Μηνυμα ελήφθη λοιπόν:x Δεν το συζητώ,θα πέσω με τα μούτρα!!!! :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όταν μπήκες εδώ Ιωαννάκι, δεν με καταλάβαινες κι εσύ... :D
Εγώ μιλαγα κι εσύ έβγαινες από κάτω πάντα με χιλιάδες ερωτήσεις... :))

Θυμάσαι? :x

και φυσικά δεν είσαι η μονη...

Τώρα νιώθω ότι κατανοείς πολυ περισσότερα και ακόμα αναπτύσσεσαι μέσα σ' αυτό...

Εδώ μαζί κοριτσάκι...Δεν πειράζει που δεν είσαι μέσα στο σεμινάριο, το ίδιο είναι μέσα έξω...

Το μόνο που αλλάζει είναι η δυναμική της εμπιστοσύνης...Αλλιώς χτίζεται μέσα σε μια ομάδα, κι αλλιώς μέσα στην δημόσια έκθεση...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:-D :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Vaso έγραψε:όταν μπήκες εδώ Ιωαννάκι, δεν με καταλάβαινες κι εσύ... :D
Εγώ μιλαγα κι εσύ έβγαινες από κάτω πάντα με χιλιάδες ερωτήσεις... :))

Θυμάσαι? :x
:x :x :x
Αν θυμάμαι λέει :D :D :D Κάθε φορά που αποφάσιζα να μπω στο φόρουμ έπαιρνα 3 λεξικά αλλά ούτε ο Μπαμπινιώτης δεν σε καταλάβαινε κουκλίτσα μου :D Με μεγάλη μου χαρά διαπιστώνω κ εγώ ότι μου είναι πολύ πιο οικεία αρκετά πράγματα πλέον. Για τα υπόλοιπα θα συνεχίσω τις ερωτήσεις χεχε :-D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αλλά ούτε ο Μπαμπινιώτης δεν σε καταλάβαινε κουκλίτσα μου
αυτή την ιδιαίτερη γλώσσα της Ψυχής, χρειάζεται να έχεις αποφασίσει να την διαβάσεις με την Ψυχή Σου, κοριτσάκι μου!

κάθε άλλο λεξικό αποκλείεται...

ξέρεις τι είναι να έχεις ερευνήσει την Ψυχή σου χωρίς καμία γνώση ψυχολογίας? Ε, το καλύτερο που μπορεί να σου συμβεί είναι...

γι' αυτό...ξέχασε τον κόσμο...και άνοιξε στον Κόσμο Σου!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”