Εγκλοβισμός και έλληψη ελέγχου.

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Εγκλοβισμός και έλληψη ελέγχου.

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Όσο και εάν δημιουργούμε εμείς την ζωή μας, έρχονται στιγμές και καταστάσεις, που απλά είμαστε υποχρεωμένοι να ζήσουμε πράγματα. Είτε αυτό λέγεται μείωση μισθού, είτε αυτό λέγεται υποχρεώσεις, είτε αυτό λέγεται κοινωνική αδικία ή «παιχνίδια» με τους νόμους κλπ κλπ.

Και τότε υπάρχει αυτή η αίσθηση ότι δεν έχεις τον έλεγχο. Είναι πράγματα που δεν μπορείς να ελέγξεις, δεν μπορείς να αλλάξεις. Δεν μπορείς παρά να τα αποδεχθείς.

Και τότε μέσα μου εμένα ξυπνά η αντίδραση, το παράπονο, τα νεύρα. Αισθάνομαι τόσο εγκλωβισμένος, τόσο ανήμπορος, τόσο μηδενικός. Τα νεύρα μου έχουν γίνει κουρέλια, ξεσπάω σε κλάματα ή φωνές, οι μυς μου τρέμουν. Θέλω πάλι την ελευθερία μου.

Ζω σε μία φάση της ζωής μου που έρχομαι αντιμέτωπος ίσως πρώτη φορά με καταστάσεις όπου πρέπει να κάνω πράγματα. (Ή πάλι δεν μπορώ να κάνω κάποια άλλα.) Πρέπει, γιατί ζούμε σε μία κοινωνία, σε μία χώρα, γιατί έχουμε ανάγκες ή γιατί θέλουμε κάποια άλλα πράγματα και πρέπει να πληρώσουμε κλπ κλπ.

’ραγε πως μπορεί να αντιμετωπιστεί μία κατάσταση στην οποία δεν έχεις τον έλεγχο;

@};-

Υ.Γ.: Ναι, ίσως είναι λίγο καρκινίσια γκρίνια όλα αυτά... :D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο...σε καταλαβαίνω! :-D :-D :-D

υπάρχουν πράγματα στην ζωή σου που μπορείς να αλλάξεις
και πράγματα που χρειάζεται να υπομείνεις.

σύνήθως, από ότι έχω παρατηρήσει, οι άνθρωποι θέλουν να αλλάξουν αυτά που χρειάζεται να υπομείνουν και δεν αλλάζουν αυτά που μπορούν...

Μην ξεχνάς...η κοινωνία δεν είναι παρά ένας καθρέφτης των ανθρώπων...

και όσα αισθάνεσαι τώρα σαν "υποχρέωση", "αδικία", "δέσμευση", να ξέρεις ότι πρώτα τα έχέις βιώσει μέσα σου...

Για να αλλάξει κάτι στον κόσμο, για να θεραπευτεί κάτι στον κόσμο, πρέπει να έχει ο καθένας μας θεραπεύσει τον δικό του κόσμο.

Κάθε φορά που ένας από εμάς θεραπεύεται και βιώνει την ολοτητά του, ο κόσμος έρχεται πάντα ένα μικρό βήμα προς τον θεό, ένα μικρό βήμα προς την καρδιά...

΄Ισως σου ακούγονται ουτοπικά όλα αυτά, αλλά μόνο με την "εσωτερική πράξη" παίρνεις επιβεβαιώσεις.

Το να ζούμε στον φυσικό κόσμο πιστεύοντας ή δεν πιστεύοντας στον θεό, είναι μια αιώνια πεπατημένη πορεία διαμαρτυρίας εναντίον του...
Υπάρχουν αυτοί που είναι υπέρ του και αυτοί που είναι εναντίον του...χωρίς επιχειρήματα, χωρίς ευθύνη, χωρίς συλλογική προσπάθεια, απλά υποστηρίζουν αυτό που θεωρούν ότι τους "βολεύει"...

Η Ζωή δεν μπορεί ποτέ όμως να είναι βολική...
Γιατί μέσα στο βόλεμα δεν υπάρχει ελευθερία, έτσι κι αλλιώς!

Αλλαξε λοιπόν αυτά που μπορείς και θα δεις πως ένα μέρος του κόσμου θα αλλάξει...Ετσι εργαζόμαστε συλλογικά...
Γιατί αν εργαστούμε μαζικά, έχουμε χάσει από χέρι...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:
σύνήθως, από ότι έχω παρατηρήσει, οι άνθρωποι θέλουν να αλλάξουν αυτά που χρειάζεται να υπομείνουν και δεν αλλάζουν αυτά που μπορούν...
τόσο σωστό αυτό που λες Βάσω..!!!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Λευκός Κρίνος έγραψε:
Vaso έγραψε:
σύνήθως, από ότι έχω παρατηρήσει, οι άνθρωποι θέλουν να αλλάξουν αυτά που χρειάζεται να υπομείνουν και δεν αλλάζουν αυτά που μπορούν...
τόσο σωστό αυτό που λες Βάσω..!!!
Αχαχαχα! Ναι, ναι, αλίμονο!
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Κάθε φορά που ένας από εμάς θεραπεύεται και βιώνει την ολοτητά του, ο κόσμος έρχεται πάντα ένα μικρό βήμα προς τον θεό, ένα μικρό βήμα προς την καρδιά...
Αυτό να το θυμάστε! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Εγκλοβισμός και έλληψη ελέγχου.

Δημοσίευση από Μάνος »

Θοδωρή μου τις ιδιες απορίες - ανυσηχίες έχω κι εγώ...
Οι απαντήσεις της Βασούλας, όπως πάντα άκρως κατατοπιστικές και δωσμένες με αγάπη...
Όμως τόσες αλλαγές πως γίνονται;;; Και για να ακριβολογώ εδώ δε μιλάμε για αλλαγές, αλλά για μεταμορφώσεις!!!

...Αυτό που θέλω να πω είναι πως έχω ξεκινήσει να διαβάζω, να ψάχνω, να ενημερώνομαι και να απαντώ συνήθως με τις παραθέσεις κάποιων κειμένων της Βάσως που κατ εμέ είναι "τζιζ θέματα". (όχι ότι όλο το κείμενο δεν είναι!!!)
Αρχίζω να κατανοώ αρκετά από αυτά που διαβάζω (όχι ότι ακόμα τα καταλαβαίνω όλα, αλλά είμαι σε καλό δρόμο τέλος πάντων!) Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: όλα αυτά πως τα κάνω πράξη στη ζωή μου; Θέλω στην καθημερινότητα μου να αρχίσω να περνάω στην πράξη και να εφαρμόζω όλα όσα συζητάμε, αλλά όλο μου ξεφεύγουν την ώρα που πρέπει να τεθούν σε εφαρμογή και αντιδρώ σαν τον παλιό Μάνο... Αργότερα (κατόπιν εορτής) αρχίζουν και μου σκάνε σιγά σιγά... Να, σε εκείνη την περίπτωση είναι αυτό που είχες διαβάσει... Στην άλλη είναι το άλλο... Ξέχασες πάλι το τάδε, λέω στον εαυτό μου... Φύγε επιτέλους παλιοΜάνε!!!!!! Στα τσακίδια!!!!
:violence-hammer: :violence-smack:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Εγκλοβισμός και έλληψη ελέγχου.

Δημοσίευση από Vasoula »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

από τότε που έγραψε ο Θοδωράκος το ποστ αυτό, Μάνο μου, μέχρι σήμερα, έχει υποστεί μια σχετική (θεαματική θα έλεγα) μεταμόρφωση...

Αλλά καλό θα ήταν να απαντήσει ο ίδιος...


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εγκλοβισμός και έλληψη ελέγχου.

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:)) :)) :))

Μάνο >:d< >:d<

Αυτό που μου έρχεται τώρα να σου πω, είναι πως η αλλαγή θέλει Θέληση, αποφασιστικότητα, αλλά επίσεις χρόνο και επιμονή. :x

Βάζεις πλώρη για την Αγάπη, και μετά τσούκου τσούκου περπατάς προς τα εκεί. Υπάρχουν και οι λοξοδρομήσεις, οι καθιστερήσεις, τα πισωγυρίσματα. Αλλά όσο το βλέμμα σου μένει εστιασμένο σε τούτη την πρόθεσή σου, τότε σιγά σιγά θα την πλησιάζεις. O:-)

Πριν λίγο καιρό άρχισες να διαβάζεις όλα αυτά τα κείμενα. Τώρα σιγά σιγά αρχίζεις και τα καταλαβαίνεις. Ε, δώσε στον εαυτό σου λίγο χρόνο, και μην τον μαστιγώνεις! Η αλλαγή, αν το θες, θα γίνει. Αλλά θα ήταν χρήσιμο να γνωρίσεις πρώτα τι είναι αυτό που θέλεις να αλλάξει (τον εαυτό σου, δηλαδή), πριν αρχίσεις να το αλλάζεις! Γιατί αλλιώς, όλα αυτά που λέμε, θα είναι όμορφες θεωρητικές συζητήσεις, χωρίς αντίκρησμα.

Η Αγάπη έχει μέσα της κατανόηση και αποδοχή. Αγάπα λοιπόν τον εαυτό σου, αποδέξου τον, αγκάλιασέ τον, με τα όποια "λάθη" του, τις όποιες "αδυναμίες" του, άκουσέ τον τι έχει να σου πει, και εστιάσου στην καρδιά. :x

Ακόμα και το να καταλαβαίνεις "κατόπιν εορτής" τι έγινε, είναι και αυτό ένα βήμα! Ξέρεις πόσα πράγματα που έκανα, τα είδα τώρα, πολύ... "κατόπιν εορτής", που τότε δεν είχα πάρει πρέφα καν; Ουουουουου... Έτσι ξεκινάς όμως! Πρώτα συνειδητοποιείς τι έκανες πέρισυ, μετά τι έκανες χθες, μετά τι έκανες πριν ένα λεπτό, μετά τι κάνεις την ίδια στιγμή, και μετά τι πας να κάνεις. Σιγά σιγά... :x

Ελπίζω να σε βοήθησα >:d< >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Εγκλοβισμός και έλληψη ελέγχου.

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Θοδωρής έγραψε: Ακόμα και το να καταλαβαίνεις "κατόπιν εορτής" τι έγινε, είναι και αυτό ένα βήμα! Ξέρεις πόσα πράγματα που έκανα, τα είδα τώρα, πολύ... "κατόπιν εορτής", που τότε δεν είχα πάρει πρέφα καν; Ουουουουου... Έτσι ξεκινάς όμως! Πρώτα συνειδητοποιείς τι έκανες πέρισυ, μετά τι έκανες χθες, μετά τι έκανες πριν ένα λεπτό, μετά τι κάνεις την ίδια στιγμή, και μετά τι πας να κάνεις. Σιγά σιγά... :x
Θοδωρακο :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Μανο :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Εγκλοβισμός και έλληψη ελέγχου.

Δημοσίευση από elenaki »

Ακόμα και το να καταλαβαίνεις "κατόπιν εορτής" τι έγινε, είναι και αυτό ένα βήμα! Ξέρεις πόσα πράγματα που έκανα, τα είδα τώρα, πολύ... "κατόπιν εορτής", που τότε δεν είχα πάρει πρέφα καν; Ουουουουου... Έτσι ξεκινάς όμως! Πρώτα συνειδητοποιείς τι έκανες πέρισυ, μετά τι έκανες χθες, μετά τι έκανες πριν ένα λεπτό, μετά τι κάνεις την ίδια στιγμή, και μετά τι πας να κάνεις. Σιγά σιγά... :x
Θοδωρη μου.. :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Εγκλοβισμός και έλληψη ελέγχου.

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου >:d< >:d< >:d<
Ιωάννα μου >:d< >:d< >:d<
Θοδωρή μου >:d< >:d< >:d<
Ήταν πολύ καταπραυντική η απάντηση σου στις ανησυχίες μου...
Σ' ευχαριστώ...
O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εγκλοβισμός και έλληψη ελέγχου.

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26035
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Εγκλοβισμός και έλληψη ελέγχου.

Δημοσίευση από Βικούλα »

Θοδωρή @};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εγκλοβισμός και έλληψη ελέγχου.

Δημοσίευση από Fotinoula »

:) O:-) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Εγκλοβισμός και έλληψη ελέγχου.

Δημοσίευση από eirini »

Θοδωράκο, δεν ξέρεις και μένα πόσο με βοήθησε αυτό >:d< >:d< >:d<
Μάνο ευχαριστώ για τα μοιρασματα σου και τις απορίες σου. >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”