Συνένοχο στο φόνο δεν θα με έχετε...

Λεών

Συνένοχο στο φόνο δεν θα με έχετε...

Δημοσίευση από Λεών »

Πολιτική | 14.06.2011
Το άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου στα Σκόπια



Ξεκίνησαν σήμερα το πρωί οι εργασίες τοποθέτησης του αγάλματος του Μ. Αλεξάνδρου στη κεντρική πλατεία των Σκοπίων. Αυτό μεταδίδουν τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ της πρωτεύουσας της ΠΓΔΜ.

Σύμφωνα με όσα μεταδίδουν τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ των Σκοπίων, από σήμερα το πρωί ξεκίνησαν στην κεντρική πλατεία της πόλης οι εργασίες για τη συναρμολόγηση και τοποθέτηση του αγάλματος του Μ. Αλεξάνδρου.
Το άγαλμα θα ονομάζεται επισήμως «έφιππος πολεμιστής» και έφθασε πριν από μερικές ημέρες στα Σκόπια. ΟΙ εργασίες τοποθέτησής του αναμένεται να ολοκληρωθούν το προσεχές διάστημα.

Το άγαλμα και η επιχάλκωσή του, η οποία έγινε από ειδικό εργαστήριο στη Φλωρεντία της Ιταλίας, κόστισαν 5,3 εκατ. ευρώ.
Περίπου 1,4 εκατ. ευρώ δαπανήθηκαν εξάλλου για την κατασκευή της βάσης του αγάλματος και του σιντριβανιού στο οποίο θα βρίσκεται ο «έφιππος πολεμιστής».

Συνολικά το κόστος του όλου έργου ανέρχεται στα 9,4 εκατ. ευρώ και εντάσσεται στο σχέδιο ανάπλασης και μνημειοθέτησης του κέντρου των Σκοπίων (Σκόπια 2014), το οποίο χρηματοδοτείται από την κυβέρνηση της ΠΓΔΜ.
Η αντιπολίτευση επικρίνει το όλο εγχείρημα και το έχει αποκαλέσει «σχέδιο εξαρχαϊσμού» του Νίκολα Γκρουέφσκι.

Σύμφωνα με αναφορές των ΜΜΕ στα Σκόπια το άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου μαζί με τη βάση και το σιντριβάνι θα έχει ύψος γύρω στα 22 μέτρα. Συγκεκριμένα 12 μέτρα ύψος θα έχει το άγαλμα και 10 μέτρα η βάση και το σιντριβάνι.

Εικόνα



Τώρα που η Ελλάδα χτυπιέται από παντού,προκαλούν γιατί γνωρίζουν και εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι ο Ελληνας τώρα είναι
έρμαιο των εσωτερικών εξελίξεων !!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

’μα όντως θέλουμε να το παίξουμε "έλληνες" με εθνικιστικό φρόνημα, τότε θα έπρεπε να είχαμε ήδη φτιάξει ένα άγαλμα του Μέγα Αλέξανδρου, όχι 22, αλλά 100 μέτρα ύψος.

Τα θέλουμε και τα παθαίνουμε, όμως...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Καταρχήν δεν το παίζω αλλά το νιώθω,όσο για το άγαλμα ,
μάλλον δεν γνωρίζεις πως δίπλα ακριβώς απο τον λευκό τον
Πύργο υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια το άγαλμα του Μ.Αλέξανδρου!

Και πίστεψέ με ΔΕΝ το θέλουμε,αλλά το επιτρέπουν αυτοί που έχουν
την εξουσία!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ωραία...

κι ας πούμε ότι υπάρχει το άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου...

τι έγινε ρε παιδιά?

ξαφνικά γίναμε ΄Ελληνες?


Το νιώθω μέσα στην ίδια μου την ενέργεια, τον "Ελληνα"...
στον τόπο που γεννήθηκα...

μα τούτο που ανταμώνω εδώ σ' αυτήν την ελληνική ενέργεια, μάλλον σαν "ραγιά" τον κόβω... :-(


:?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Και εγώ απορώ, γιατί ο κόσμος χαλάει τα λεφτά του για αγάλματα, την στιγμή που οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν δουλειές και υποφέρουν λόγο έλλειψης χρημάτων...

Όσο για αυτήν την χρήση της ιστορίας ποια... Αηδία καταντάει...
Όπως οι θρησκείες χρησιμοποιούν πνευματικές διδασκαλίες για να εξουσιάσουν δογματίζοντας, το ίδιο κάνουν και οι πολιτικοί, χρησιμοποιώντας όμως άλλου τύπου ιστορικές μορφές... FFS -.-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Isilwen έγραψε:Και εγώ απορώ, γιατί ο κόσμος χαλάει τα λεφτά του για αγάλματα, την στιγμή που οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν δουλειές και υποφέρουν λόγο έλλειψης χρημάτων...
Mιας και είπες αυτο,
για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα...
Στην Λεμεσσό της Κύπρου πρόκειται να κατασκευαστεί ένα μεταλλικό άγαλμα αγγέλου ύψους 135 μέτρων. :-o
Μεταφέρω από το άρθρο στο lemesos.blog

Ένα μοναδικό έργο το οποίο θα κάνει γνωστή την Λεμεσό και την Κύπρο σε όλο τον κόσμο, πρόκειται να ανεγερθεί μέσα στην επόμενη διετία, κοντά στην πόλη μας.
Πρόκειται για την κατασκευή μιας μνημειακής μονάδας με πνευματικό περιεχόμενο και κύριο σημείο αναφοράς της, ένα άγαλμα ύψους 135 μέτρων με το όνομα “Ο καλός άγγελος του κόσμου“.
Το άγαλμα θα είναι μεταλλικό και θα είναι το ψηλότερο άγαλμα στον κόσμο, ενώ στην βάση του θα κτιστεί ένας σύγχρονος ναός ο οποίος θα ονομάζεται ο ναός της καλοσύνης και της ειρήνης. Το έργο θα κοστίσει 100 εκατομμύρια ευρώ και θα ανεγερθεί από το Ρωσικό ίδρυμα με την ονομασία, Διεθνής Λέσχη των Φιλανθρώπων και Προστατών της Ευρώπης.
Το έργο θα ανεγερθεί σε περιοχή η οποία βρίσκεται στην παραλία του Αγίου Γεωργίου Αλαμάνου και συγκεκριμένα δυτικά της ομώνυμης ψαροταβέρνας στο ύψωμα πάνω από την θάλασσα. Σημειώνουμε ότι στα ανατολικά του χώρου αυτού, είναι χωροθετημένο το τεχνολογικό πάρκο, το οποίο προς το παρών βρίσκεται στο ψυγείο.
Σε αυτό το στάδιο έχει παρθεί η προκαταρτική πολεοδομική άδεια, ενώ έχουν λυθεί προβλήματα που υπήρξαν με την υδροδότηση του έργου. Στόχος των ανθρώπων που ασχολούνται με την υλοποίηση αυτού του φιλόδοξου έργου είναι οι εργασίες κατασκευής του να ξεκινήσουν μέσα στους επόμενους έξι με εννιά μήνες.
Το έργο έχει λάβει και τις ευλογίες του Αρχιεπισκόπου Κύπρου ο οποίος είπε ότι οι μοντέρνοι αυτοί φιλάνθρωποι οι οποίοι ανέλαβαν την εκτέλεση του, θα εκπληρώσουν μια ιστορική αποστολή και πρόσθεσε ότι η κατασκευή αυτού του μνημείου θα κάνει την Κύπρο σημείο αφετηρίας των νέων κοινωνικών σχέσεων του 21ου αιώνα.
Η καλλιτεχνική έννοια του μνημειακού αυτού συνόλου ενσαρκώνει την ιδέα της αναλήψεως ενός ανθρώπου από τη γη στον παράδεισο. Ο άγγελος κρατά ένα περιστέρι το οποίο συμβολίζει την ειρήνη και την ελπίδα και προμηνύει τον ερχομό μιας νέας εποχής στην σύγχρονη ανθρωπότητα.
Η θεμελίωση του μνημείου θα γίνει με την μορφή του φιλανθρωπικού αστεριού, το οποίο είναι το υψηλότερο βραβείο που απονέμεται στον τομέα των καλών πράξεων.
Ανάμεσα σε άλλα, το όλο έργο θα συμπεριλαμβάνει συνεδριακό κέντρο για 1300 συνέδρους, προεδρικό συνεδριακό κέντρο για 300 συνέδρους, θέατρο και πολυτελή αίθουσα δεξιώσεων και μουσικών εκδηλώσεων. Επίσης θα υπάρχουν καφετέριες και εστιατόρια.
Δίπλα από το άγλαμα θα τοποθετηθεί η σημαία του ιδρύματος στο ίδιο ύψος, δηλαδή τα 135 μέτρα ενώ όποιος επιθυμεί θα μπορεί να ανεβαίνει στην κορυφή του αγάλματος με ανελκυστήρα απ΄όπου θα απολαμβάνει την θεα.
Το έργο αυτό αναμένεται σύμφωνα με τους εμπνευστές του να προσελκύσει χιλιάδες τουρίστες ακόμη και όταν το έργο θα βρίσκεται στο στάδιο της ανέγερσης του. Το συγκεκριμένο ίδρυμα αναμένει ακόμη ότι το έργο θα προσελκύσει εκατομμύρια υποστηρικτές από όλο τον κόσμο.
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Isilwen έγραψε:Και εγώ απορώ, γιατί ο κόσμος χαλάει τα λεφτά του για αγάλματα, την στιγμή που οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν δουλειές και υποφέρουν λόγο έλλειψης χρημάτων...

Όσο για αυτήν την χρήση της ιστορίας ποια... Αηδία καταντάει...
Όπως οι θρησκείες χρησιμοποιούν πνευματικές διδασκαλίες για να εξουσιάσουν δογματίζοντας, το ίδιο κάνουν και οι πολιτικοί, χρησιμοποιώντας όμως άλλου τύπου ιστορικές μορφές... FFS -.-
συμφωνώ μαζί σου Σοφάκι @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

νέος Πύργος της Βαβέλ... :-( :-( :-(


τελικά σήμερα έβγαλα ένα πολύ καλό΄συμπέρασμα...

όσες σφαλιάρες κι αν φάει ένας άνθρωπος, όσα κι αν χάσει για το πάθος του, πάντα ξαναγυρνάει γύρω γύρω από τον εαυτό του...

δεν αλλάζει γμτ! :-( :-( :-( :-( :-( :-(

όταν η καρδιά είναι κλειστή, θα υψώνει μόνο αγάλματα να φτάσει τον θεό...γμτ!!!
Μα οι "φίλοι" του θα είναι πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι...άγρια ζώα!

:-( :-( :-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Λευκός Κρίνος έγραψε:Το έργο θα κοστίσει 100 εκατομμύρια ευρώ
Με τόσα χρήματα μπορούν να επισκευαστούν περίπου 2000 σπίτια από την καταστροφή του Τσουνάμι στην Ιαπωνία...

Αλλά, σου λέει μετά, οι άνθρωποι έτσι κ αλλιώς κάποια στιγμή θα πεθάνουν. Ενώ το άγαλμα θα κρατήσει πολύ περισσότερο από τις ζωές αυτών των ανθρώπων που τώρα υποφέρουν.
Και θα έχει και το όνομά μας, ώστε να δείχνει την ματαιοδοξία μας στο πέρασμα του χρόνου.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:νέος Πύργος της Βαβέλ... :-( :-( :-(

Ακριβώς αυτό σκέφθηκα..! :-o
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μερικές φορές...θέλω να φύγω! :-( :-( :-( :-( :-(

πόσες "επαναλήψεις" αντέχει ένας ΄Ανθρωπος, γμτ?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

στην βάση του θα κτιστεί ένας σύγχρονος ναός ο οποίος θα ονομάζεται ο ναός της καλοσύνης και της ειρήνης
Γιατί μου φαίνεται απίθανο να το αφήσουν οι παπάδες να περάσει έτσι αυτό? Πάω στοίχημα ότι θα μιλήσουν για σατανάδες, ότι ο εξαποδώ θέλει να χτύσει τις εκκλησίες του, για την Νέα Τάξη Πραγμάτων, για το ότι ναοί είναι μόνο του Χρηστού και άλλα τέτοια... :P

Και μου κάνει τρομερή εντύπωση το:
Το έργο έχει λάβει και τις ευλογίες του Αρχιεπισκόπου Κύπρου
που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι μάλλον μούφες είναι η είδηση.

Ποτέ μου δεν χώνεψα αυτήν την κατάσταση με την Κύπρο. Εμείς πάντα σαν τους χαζούς και ενοχικούς να τρέχουμε σε όλον τον κόσμο και να προσπαθούμε να την "σώσουμε", και αυτοί με τα λεφτάκια τους, αντί να μας βοηθίσουν με την σειρά τους, τα ξοδεύουν και τα κάνουν αγάλματα και μεγαλεία. Πφφ...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Isilwen έγραψε:
Λευκός Κρίνος έγραψε:Το έργο θα κοστίσει 100 εκατομμύρια ευρώ
Με τόσα χρήματα μπορούν να επισκευαστούν περίπου 2000 σπίτια από την καταστροφή του Τσουνάμι στην Ιαπωνία...

Αλλά, σου λέει μετά, οι άνθρωποι έτσι κ αλλιώς κάποια στιγμή θα πεθάνουν. Ενώ το άγαλμα θα κρατήσει πολύ περισσότερο από τις ζωές αυτών των ανθρώπων που τώρα υποφέρουν.
Και θα έχει και το όνομά μας, ώστε να δείχνει την ματαιοδοξία μας στο πέρασμα του χρόνου.
Δεν είναι μόνο η ματαιοδοξία.
Κάτι άλλο παίζεται εδώ...
που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι μάλλον μούφες είναι η είδηση.
... και τείνω να συμφωνήσω μαζί σου...

Πάντως 100,000,000 λίγα μου φαίνονται. Δεν θα παίρνουν μεγάλες μίζες εκεί.
Ντροπή στους Κύπριους! Τους καταγγέλω πως χαλάν την πιάτσα!!
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Οσο αφηνόμαστε και είμαστε εξαρτημένοι από κάτι άλλο έξω από μας π.χ
από ένα άγαλμα , από τους 'σύμμαχους " από σωτήρες από , από......
τότε ούτε η άνοιξη θάρθει ποτέ ούτε το καλοκαίρι και μεις θα παραμένουμε ραγιάδες ,
να περιμένουμε τους Μόσκοβους να μας
σώσουν γμτ :-(

Ἀκόμα τούτη τὴν ἄνοιξη,
ραγιάδες, ραγιάδες,
τοῦτο τὸ καλοκαῖρι,
ὅσο νὰ ῾ρθεῖ ὁ Μόσκοβος,
ραγιάδες, ραγιάδες,
νὰ φέρει τὸ σεφέρι ..

όμως ..

Κι οἱ Μόσκοβοι, οἱ φίλοι μου, ἡ μοναχή μου ἐλπίδα,
καὶ τί καλό μοῦ ἐκάνανε ποὺ ἦρθαν στὸ Λεβάντε;
Νὰ μοῦ ἀφανίσουν τὰ νησιὰ καὶ νὰ μὲ παρατήσουν,
καὶ πάλι μὲ τὸν τύραννο νὰ κάμουν τὴν ἀγάπη.

:-( :-( :-(
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ας κάνουν όσα αγάλματα θέλουν
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”