Θέλει άλλον τρόπο να πεις πως μ' Αγαπάς....

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Θέλει άλλον τρόπο να πεις πως μ' Αγαπάς....

Δημοσίευση από Vasoula »

Για να φέρουμε τον άλλον μέσα μας, χρειάζεται να του ανοίξουμε την Ψυχή μας...για να τον νιώσουμε, χρειάζεται να έχουμε νιώσει τον Εαυτό μας...να μην τον φοβόμαστε....

΄Οπως έχουμε μάθει εδώ στον φυσικό κόσμο να λαμβάνουμε την αγάπη, μπαίνουν όροι και προϋποθέσεις για να μπορέσουμε να νιώσουμε την καρδιά μας και τους άλλους.
Για να νιώσουμε την ενότητα και να ανοίξουμε την Ψυχή μας να μοιραστούμε τα συναισθήματά μας, χρειάζεται να νιώσουμε ασφάλεια ότι δεν θα μας πληγώσουν...Συνήθως μαθαίνουμε από παιδιά να φοβόμαστε τους άλλους, να μην τους εμπιστευόμαστε και έτσι το κέντρο της καρδιάς αρχίζει και μπλοκάρει...
Αποτέλεσμα είναι να μεγαλώνουμε, χωρίς να μπορούμε να έρθουμε σε ψυχική επαφή με τους άλλους, μα ούτε και με τον Εαυτό μας!

Η επικοινωνία μας δεν γίνεται από το κέντρο της καρδιάς, αλλά από τον νου μας..
Και με τους άλλους, μα και με τον Εαυτό μας…
Ετσι αποξενωνόμαστε και με τους άλλους, μα κυρίως με τον Εαυτό μας.
Δεν ξέρουμε πως νιώθουμε…Κλειστή η πρόσβαση του νου μας στην Ψυχή μας!

Χωρίς την καρδιά, η γνώση μας για τον Εαυτό μας έχει συγκεκριμένα στοιχεία, για να τον αγαπήσουμε...
Αν δεν νιώθουμε τα συναισθήματά μας, τότε εκείνα απωθούνται…
Και ο νους μας νομίζει τότε ότι είναι ελεύθερος από τα συναισθήματα και αρχίζει να κάνει τα σενάρια του…Γεμίζει την συνείδησή μας με «απόψεις» για τους άλλους, μα κυρίως για τον Εαυτό μας και για την Ζωή…

Ετσι «χτίζουμε» τον Εαυτό μας με αξίες και στοιχεία που μας έμαθαν ότι είναι αποδεχτά…Του βάζουμε ότι μας αρέσει…Δεν υπάρχει συναισθηματική αντίσταση σ’ αυτό το χτίσιμο, αφού καμία επαφή δεν έχουμε με την Ψυχή μας, παρά μόνο νοητική…

΄Ετσι επικοινωνούν οι άνθρωποι με τον Εαυτό τους…Και ο κόσμος τους φτωχαίνει διαρκώς…
΄Ετσι επικοινωνούν οι άνθρωποι μεταξύ τους…Και ο κόσμος μας φτωχαίνει διαρκώς…

Οτιδήποτε συμβαίνει, δεν συμβαίνει μέσα στον άνθρωπο…Συμβαίνει υποτίθεται στον κόσμο…Και τότέ ο θεός γίνεται οτιδήποτε έξω από τον Εαυτό μας…γιατί μέσα μας δεν έχουμε παρά τις σκέψεις μας…


Θέλει μεγάλο σεβασμό μα και θάρρος να ανοίξεις την Ψυχή σου και να μοιραστείς τα συναισθήματά σου...όχι μόνο με τους άλλους, αλλά κυρίως με τον Εαυτό σου...Να νιώσεις αληθινός και στο ασυνειδητο, είναι το μέγα ΄Εργο του Ανθρώπου...Γιατί μόνο τότε μπορεί να νιώσει και τον θεό...

Να μπορούμε να έχουμε επαφή με τα αληθινά μας συναισθήματα...να μην τα απωθουμε...Γιατί τότε εκείνα γίνονται "θηρία" και επεμβαίνουν στην ζωή μας με άλλον τρόπο...ασυνείδητο, που ορίζει τις πράξεις μας...



Εσείς πως νιώθετε την Ψυχή σας?


καλημέρα φιλαράκια μου με το απαραίτητο λαλά...

Θέλει άλλον τρόπο να πεις πως μ' Αγαπάς! @};-

http://youtu.be/PFG3tIwnf6E


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

>:d<

Νομίζω ξέρεις πόσο πολύ ταυτίζομαι αυτήν την περίοδο με όλα αυτά...


@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Στέλνω το Link στον Νικο!! O:-)

Νικο , για σένα....;)
(Και το τραγουδάκι... ε?) >:d< >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πες του Νίκου, Νταννιέλι, να ανοίξει και να σε αφήσει να μπεις στην Ψυχή του...Αρκεί εσύ να έχεις ήδη ανοιχτά...
Να μην φοβηθεί...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Βασούλα :-D :-D :-D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ωρες ωρες νομιζω πως ακους αυτα που σκεφτομαι.. αυτες τις ημερες σκεφτομουν τι σημαινει μια ειλικρινης σχεση.

Γιατι προσφερουμε τα στεγανα μας στον αλλο και οχι την Ψυχη μας; Για ολους αυτους τους λογους..

Ποσο φοβομαστε να μην πληγωθουμε..

Θελουμε αγαπη απο συγκεκριμενους ανθρωπους με συγκεκριμενο τροπο, αυτον που φανταζομαστε πως ειναι η Αγαπη..

Θελουμε να προσφερουμε την Αγαπη μας και οι αλλοι δεν την δεχονται γιατι δεν ταιριαζει με αυτο που τους εμαθαν πως ειναι..

Καταντησαμε την Αγαπη τεχνοκρατικη διαδικασια.. με ορους και προυποθεσεις

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μια ειλικρινής σχέση προϋποθέτει να είναι έρωτας και για τους δύο, κατ' αρχήν... Και αυτό είναι το πιο σπάνιο...
γιατί αυτό σημαίνει να είναι ανοιχτοί στην επαφή με τα συναισθήματα από την αρχή...΄Ετσι για να ωριμάσει η σχέση μέσα στην Αγάπη των Ψυχών...

Μπερδεύει κανείς τον έρωτα με τον ενθουσιασμό, όταν δεν ξέρει να αγγίζει την ψυχή του...

και έτσι χαλάει το θέμα, γιατί οι άνθρωποι έχουν διαφορετικές προσδοκίες στον νου τους...και έτσι φαντασιώνονται πολύ εύκολα...

μα πάντα έτσι δεν γίνεται στην ζωή των ανθρώπων?

Ο έρωτας είναι ακριβώς όπως η ζωή, όταν δεν ξέρεις πως να ζήσεις...καταστροφικός!
Κάτι που φθείρεται μέσα στον χρόνο απλά για να προστατεύσει από την ολική φθορά της ψυχής!

Ωρες ωρες νομιζω πως ακους αυτα που σκεφτομαι
μα δεν με ρώτησες Βασίλη μου? εγώ γιατί σε άκουσα να με ρωτάς? :)) :)) :))

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Θέλει άλλον τρόπο να πεις πως μ' Αγαπάς....

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:


Θέλει μεγάλο σεβασμό μα και θάρρος να ανοίξεις την Ψυχή σου και να μοιραστείς τα συναισθήματά σου...όχι μόνο με τους άλλους, αλλά κυρίως με τον Εαυτό σου...Να νιώσεις αληθινός και στο ασυνειδητο, είναι το μέγα ΄Εργο του Ανθρώπου...Γιατί μόνο τότε μπορεί να νιώσει και τον θεό...

Να μπορούμε να έχουμε επαφή με τα αληθινά μας συναισθήματα...να μην τα απωθουμε...Γιατί τότε εκείνα γίνονται "θηρία" και επεμβαίνουν στην ζωή μας με άλλον τρόπο...ασυνείδητο, που ορίζει τις πράξεις μας...
... @};- :x :x

VasilisM εγραψε
Ωρες ωρες νομιζω πως ακους αυτα που σκεφτομαι..
Και οχι μονο Βασιλη μου... σε διαβεβαιω!!! @};-

Και το λαλαλα υπεροχο!!!


>:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ο έρωτας είναι ακριβώς όπως η ζωή, όταν δεν ξέρεις πως να ζήσεις...καταστροφικός!
Κάτι που φθείρεται μέσα στον χρόνο απλά για να προστατεύσει από την ολική φθορά της ψυχής!
:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Εσείς πως νιώθετε την Ψυχή σας?
Εχει αρχισει και νιωθει πραγματα που δεν ηξερε πριν..

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

για πες για πες Τασούλη... 8->
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Νιωθω αρκετη γαληνη μεσα μου,λες και η δυσαρμονια εχει σχεδον εξαφανιστει(καλα οχι παντα εεε)
Καλα ξερω μεγαλες κουβεντες λεω τωρα και σιγουρα χρειαζεται πολυ περισσοτερη δουλεια μεσα μου αλλα αυτο μου βγαινει αυτη την στιγμη και αυτο εχει σημασια για μενα.
Ισως φταιει το νησι και η θαλασσα που με εχει ηρεμησει..:x

Δεν μπορω να θυμωσω με καποιον αυτη την στιγμη γιατι αμεσως μου ερχεται μια φωνη στο νου...οτι μην θυμωνεις μωρε μαζι του,εχει την δικια του αληθεια και αυτος μην εμπλεκεσαι συναισθηματικα μαζι του για να του δειξεις κατι απο τον δικο σου δρομο.

Εχει και αυτος το δικο του δικιο..@};-

Αστον απλα να εκφρασει αυτο που του βγαινει και απο εκει και περα η του αφηνεις χωρο η απλα απομακρυνεσαι χωρις να χρειαστει να πεισεις για τιποτα τον αλλον..τιποτα που να χρειαζεται να αποδειξω το ποιος ειμαι γιατι νιωθω πως πλεον δεν το εχω αναγκη..


Καποιες φορες νιωθω πεταλουδιτσες που λεμε οπως οταν εισαι ερωτευμενος..χωρις συγκεκριμενο σκοπο,ετσι απλα...:x

Αυτα εγω πριν παντως ειμαι σιγουρος οτι δεν τα ειχα...
Δεν ειμαι καλος στο να δωσω λεξεις στα συναισθηματα μου ακομα βασουλιτσα μου μα θα προσπαθησω να σας πω περισσοτερα ισως καποια αλλη στιγμη.... :-D

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-( @};- @};-

δεν χρειάζεται να πεις περισσότερα, Τασούλη...΄Ηδη σε ένιωσα... :-D :-D :-D

και αυτές τις πεταλούδες...ναι, και εγώ εγώ!! :x :x :x :x


χαίρομαι τόσο πολύ...Και αν γυρίσεις στην Αθήνα, άφησε την "Μύκονο" να συνεχίσει την δουλειά της μέσα σου...
Ζήσε εδώ, όπως ζεις εκεί... >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Τασούλη :-D :-D :-D :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Τάσο!! >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”