Έχουμε ελεύθερη σκέψη;

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τα καρφιά γίνονται επιγνώσεις
τα σχοινιά γίνονται αλήθειες

και η καρδιά μας τα μετουσιώνει στην ευλογία του "απέραντου Εαυτού"...

Για να τα δούμε τώρα!!! Θα μας δεσμεύουν πια???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εγώ ποτέ δεν έμαθα για καμιά πρόληψη από την οικογένειά μου, τις θεωρούσαν όλες χαζές και, στα πλαίσια της θρησκείας, ως παιχνίδια του εξαποδώ.

Παρ'όλ'αυτά, εγώ γοητεύομαι από μερικές από αυτές, και τις τηρώ απλά και μόνο για την γοητία τους και τίποτ'άλλο: ποτέ δεν τσουγκράω άδειο ποτήρι, τον καφέ και το νερό, όταν περάσει το βράδυ γάτα από τον δρόμο μου ή συναντίσω την ημέρα καμιά νεκρηκή πομπή λέω τίποτα του τύπου "μακριά από μας" και μερικά άλλα. Επίσεις, μερικοί άνθρωποι έχει και τις προσωπικές του προκαταλήψεις και κολλήματα, λ.χ. εγώ όταν καπνίζω μερικά τσιγάρα με τον καφέ, θέλω πάντα να είναι μονός αρηθμός! (μία φίλη μου είναι fun των... ζυγών αρηθμών!)

Αλλά όπως είπα και πριν, αυτά τα κάνω μόνο για την αίσθηση που έχουν αυτά. Οπωσδήποτε δεν πιστεύω σε αυτά και ποτέ δεν θα πω τίποτα σε κανέναν!

Μου κάνει εντύπωση πάντως που υπάρχουν ακόμα τέτοιου είδους προκαταλύψεις. Πίστευα ότι είχαν περιορηστεί στις κοινωνικές-ρατσιστικές και μόνον.



Υ.Γ.: Και εγώ κλήνω πάντα τις ντουλάπες, αλλά για να μην παίρνουν σκόνη τα ρούχα! Και σκεπάζω τους καθρέφτες το βράδυ στο δωμάτιό μου, γιατί το διάβασα στο φενκ σουί και επιδή μου αρέσει καλύτερα έτσι.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Σας το μεταφέρω ως έχει:

Εγκεφαλική συνομωσία

Από μια γλωσσική σύμπτωση, οι λέξεις «τέσσερα» και «θάνατος» στην ιαπωνική γλώσσα και στις διαλέκτους των καντονέζων και των μανδαρίνων προφέρονται σχεδόν το ίδιο. Έτσι, στην Ιαπωνία και την Κίνα, ο αριθμός 4 περιστοιχίζεται από κάθε είδους προκαταλήψεις. Μεγάλη έκπληξη προκάλεσαν τα αποτελέσματα ιατρικής έρευνας (British Medical Journal, 2001) για τη συσχέτιση των στρεσογόνων παραγόντων της καθημερινότητας στην χρονική συγκυρία του θανάτου, κατά τα έτη 1973-1998. Συγκεκριμένα, οι περισσότεροι θάνατοι Ασιατών που διέμεναν στην Καλιφόρνια και έπασχαν από χρόνια καρδιακά νοσήματα συνέβησαν στις 4 του μήνα! Μάλιστα, το γεγονός πως η συχνότητα θανάτων κάθε 4 του μηνός ήταν κατά 27% μεγαλύτερη από κάθε άλλη μέρα του μήνα υποδηλώνει την σημαντική επίδραση της ημερομηνίας στο φαινόμενο του θανάτου! Η ίδια έρευνα, για το ίδιο χρονικό διάστημα, στην ίδια περιοχή, υπέδειξε ότι όσο αφορά στην καυκάσια φυλή, δεν υπάρχει παρόμοιος συσχετισμός μεταξύ θανάτου και ημερομηνίας. Η μελέτη καταδεικνύει πως η προκατάληψη μπορεί να δράσει σαν στρεσογόνος παράγοντας επηρεάζοντας μέχρι και την ίδια την επιβίωση του ανθρώπου.

Στην ιατρική ονομάζεται φαινόμενο nocebo/placebo, οι ασιάτες το ονόμασαν ομοιοπαθητική, οι φιλόσοφοι το εξέφρασαν ως «την συνομωσία του σύμπαντος για να συμβούν αυτά στα οποία πιστεύουμε πολύ», οι τσιγγάνοι το ονόμασαν μοίρα, οι αφρικανοί το ονόμασαν voodoo, ο απλός κόσμος το ονομάζει πρόληψη, αλλά δεν είναι τίποτε άλλο από μια πανίσχυρη (και αναγκαία για την επιβίωση) δύναμη του μυαλού που ονομάζεται «δύναμη της αυθυποβολής» και κυβερνά τον άνθρωπο και την ανθρωπότητα ολόκληρη. Η επιστήμη διαθέτει ατράνταχτες αποδείξεις για την ύπαρξή της και την ισχύ της επάνω στον άνθρωπο. Στην ουσία, οι εξωγενείς παράγοντες δημιουργούν ερεθίσματα στον ανθρώπινο εγκέφαλο, τα οποία δεν είναι τίποτε άλλο από ηλεκτρικές διαταραχές της ιοντικής ισορροπίας Κ-Να. Αλλά και οι αποκρίσεις του εγκεφάλου πάλι τέτοιου τύπου ηλεκτρικές διαταραχές είναι. Είναι πολύ εύκολο για τον εγκέφαλο, όταν πιστεύει κάτι, να δημιουργήσει από μόνος του, εντελώς ακούσια, τις κατάλληλες διαταραχές, «προκαλώντας» αισθήσεις, συναισθήματα, αλλά και πράξεις που οδηγούν στην ενίσχυση, ακόμα και την επίτευξη του «πιστεύω». Στην ουσία, ακόμα και απουσία ερεθίσματος, ο εγκέφαλος μπορεί να δημιουργεί την αντίστοιχη «ιοντική διαταραχή» που περιμένει/πιστεύει ότι ανταποκρίνεται στο «αναμενόμενο» ερέθισμα. Η δύναμη αυτή, όπως αποδείχθηκε, έχει τρομακτική ισχύ ακόμα και πάνω στην ζωή και τον θάνατο.

Όσο η δύναμη αυτή χρησιμοποιείται για να υποβοηθήσει, έχει αποδειχθεί πως ωφελεί τον άνθρωπο στις αντιδράσεις του και τις επιδιώξεις του. Όσο ευεργετική αποδεικνύεται όμως η επίδραση του placebo, τόσο εγκληματική είναι η επίδραση του nocebo. Μάλιστα εκτός των αρνητικών συνεπειών του nocebo στην ψυχολογία, τις σχέσεις και την ζωή μας, η ίδια ακριβώς δύναμη είναι αυτή που χρησιμοποιείται επιτυχώς για την χειραγώγηση μας. Αποδεχόμενοι το γεγονός της αδυναμίας (και ίσως και του καταστροφικού αποτελέσματος που μπορεί να επιφέρει) κατάργησης της δύναμης της αυθυποβολής, αξίζει τουλάχιστον να προσπαθούμε να αφουγκρασθούμε καλύτερα τον εαυτό μας και το περιβάλλον μας, λαμβάνοντας υπ’ όψη πάντα το σύνολο κάθε φαινόμενου και όχι τα επιμέρους στοιχεία του, σε μια προσπάθεια αποδυνάμωσης του nobeco και «αντικειμενικοποίσης» της κρίσης μας. Να μάθουμε δηλαδή να καταλαβαίνουμε και να κρίνουμε, όχι απλά να ακούμε/βλέπουμε και να πιστεύουμε.

από το δικτυακό τόπο http://darthiir.blogspot.com/2006/09/blog-post_27.html
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Να μάθουμε δηλαδή να καταλαβαίνουμε και να κρίνουμε, όχι απλά να ακούμε/βλέπουμε και να πιστεύουμε.
Αυτό μου άρεσε πάρα πολύ.

Καλό κειμενάκι, αλλά εκεί που αναφέρει ομοιπαθιτικές και τα λοιπά, διαφωνώ πάρα πολύ. Το πώς και το γιατί, δεν θα τα αναπτύξω. Απλά δεν δέχομαι ότι ανοίκουν στο φαινόμαινο του placebo.

Πάντος η αυθυποβολή έχει όντως τεράστεια επίδραση σε εμάς.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΑΠΟ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΤΥΛ, ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ , ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ...ΚΙ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ...ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ...ΟΥΤΕ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΠΕΙΝΑΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ(ΚΑΙ ΤΟ ΖΩΑΚΙ ΜΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ)

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΛΗΨΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ...Η ΣΥΝΗΘΕΙΑ...ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΤΟΥ "ΜΗΠΩΣ"...

ΝΑ ΠΡΟΣΤΕΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ...ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΟΥΣΟΥΖΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΟΛΩΝΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΣΑΚΩΘΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΕΡΜΑ...

ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ...ΝΑ ΣΑ ΠΩ ΚΑΤΙ??ΑΝ ΞΕΚΙΝΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, Ε ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...ΠΡΟΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΚΑΙ ΘΕΛΟΝΤΑΣ Η ΜΗ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

πω πω ανζτελα τι θεμα ανοιξεσ τωρα.......
εγω δουλευω σε μαγαζι με τζογο και πιστεψε με εκει βασιλευουν οι προληψεισ.............οταν μου τα λενε(ακομα και μορφωμενοι ανθρωποι)γελαω παρα πολυ,γιατι εγω ποτε στη ζωη μου ευτυχωσ δεν πιστευα σε προληψεισ σαν αυτεσ που αναφερεισ πιο πανω.

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

πω πω ανζτελα τι θεμα ανοιξεσ τωρα
το 2007 το ανοιξε συνονοματη :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ναι ρε... αλλά τώρα αξίζει!!! :D :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ναι γιαννη μου εχεισ δικιο,αλλα εγω ειμαι πιο καινουρια απο εσασ και τα διβαζω τωρα σιγα σιγα ολα τα ποστ. :D :D :D

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ναι βρε σκαλιζε.. απλα σε πειραζω :-D :-D @};-
Valia

Δημοσίευση από Valia »

πειραχτήρι μου εσύ! :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

silver29 έγραψε:ναι βρε σκαλιζε.. απλα σε πειραζω :-D :-D @};-
πειραζε οσο θεσ δεν παρεξηγω εγω :D :D :D

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ναι αλλά από κάποιους μπήκανε στο μυαλό μας ! Δεν γεννηθήκαμε με αυτές τις προκατάλήψεις, ούτε πιστεύω ότι μας ακολουθούνε από άλλες ζωές αφού αφορούν συγκεκριμένες κουλτούρες κι όχι και κουλτούρες προηγούμενων ενσαρκώσεών μας! Οταν ακούς γιαγιά και παπού να τα πιπιλάνε συνέχεια!!
Εγώ είχα μια γκουβερνάντα Σκωτσέζα!! Μια αξιολάτρευτη νεραΪδουλα, κοκκινομάλα και φακιδομύτα! Ε αυτή με είχε γεμίσει με όλες τις προκαταλήψεις της Σκωτίας και της θρησκείας της που δεν ήταν από αυτές που γνωρίζουμε, κι όταν έλεγα κάτι περίεργο στο σχολείο από αυτά που μου έλεγε, με κοροίδευανε όλοι γιατί τους ήταν κάτι τελείως ξένο! Ωστόσο τώρα τα θυμάμαι όλα και γελάω!! Ο μπαμπάς μου την πείραζε πολύ με αυτές τις προκαταλήψεις της! και νόμιζα ότι κάθε φορά που την πείραζε από την σκασίλα της πλήθαιναν οι φακίδες της!! Πάντως ήταν υπέροχη και της συγχωρούνται όλες οι....προκαταλήψεις! Αυτή μου έμαθε να ψάχνω και τις νεραϊδες και να τις πιστεύω και να τις αγαπώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Έχουμε ελεύθερη σκέψη;

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Εμείς επιλέγουμε έτσι κι αλλιώς!
Αν επιλέξουμε τον φόβο, θα φοβόμαστε!
Αν επιλέξουμε την χαρά, θα χαιρόμαστε!
Γι' αυτό είτε ανοιχτά ψαλίδια, είτε ανοιχτές ντουλάπες, αν θέλουμε να τσακωθούμε, θα τσακωθούμε...
Προχωράμε πάνω από τις προλήψεις. Γιατί γι' αυτές φρόντισε το ανθρώπινο μυαλό.
Εμείς όμως έχουμε την θεϊκή διάνοια...Μην το ξεχνάμε ε???
Τίποτα λιγότερο...
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”