Έχουμε ελεύθερη σκέψη;

Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Έχουμε ελεύθερη σκέψη;

Δημοσίευση από angela_al »

Έχουμε ελεύθερη σκέψη; Κι αναφέρομαι στις προλήψεις, παράξενες πίστεις, σκέψεις ή συμπεριφορές που η προέλευση, η λογική κι ο σκοπός τους δεν είναι κατανοητά. Γεννήθηκαν και τράφηκαν από τις κακοτυχίες των ανθρώπων.
Κάποιες μάλλον τις έχουμε συναντήσει λίγο πολύ:
Δε δίνουμε από χέρι σε χέρι το σαπούνι γιατί θα καυγαδίσουμε μεταξύ μας, δεν πρέπει κανείς να ακουμπήσει τις μάρκες του παίκτη που όσο κερδίζει δεν αλλάζει θέση μη φύγει το γούρι, αν πέσει η σκούπα θα έρθουν ανεπιθύμητοι επισκέπτες, αν χυθεί τσίπουρο θα ακολουθήσει καυγάς στην παρέα και χύνοντας απο πάνω νερό τον "νερώνεις", είναι γρουσουζιά να τσουγκρίζεις με άδειο ποτήρι ή να εύχεσαι πίνοντας καφέ, είναι κακοτυχία να περάσεις κάτω από σκάλα, απαγορεύεται να ανοίξεις ομπρέλα μέσα στο σπίτι, αν πέσει αλάτι οι επισκέπτες δε θα ξανάρθουν, δεν κάνει να ράβεις ρούχο καθώς το φοράνε κι αν πρέπει να γίνει δίνεις ένα μεταλικό
αντικείμενο να βαστάνε, αν μπουσουλάς με τα γόνατα θα έρθουν επισκέπτες, το ψαλίδι που ξεχάστηκε ανοιχτό φέρνει γλωσσοφαγιά...
Και άλλες, αν καθήσω να σκεφτώ... ένα σωρό!
Αναγνωρίζεται καμία ως και δική σας πρόληψη ή των ανθρώπων που συναναστρέφεστε;

«Είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο να μετακινήσεις τις προκαταλήψεις των προλήψεων. Είναι πλέον σαν δεύτερη φύση, κι αναπτύσσονται με μας. Απαιτείται η πιο ισχυρή λογική για να
απαλαχτούμε από τις προλήψεις»

(White, Knowlson 13).
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Εκτός από το τσίπουρο, τις άλλες τις αναγνωρίζω όλες Αγγέλα μου....! χεχεχεχεχε

Και να προσθέσω....: Μην αφήνεις τις ντουλάπες ανοικτές, σε κουτσομπολεύει η γειτονιά....!
και το αναφέρω, γιατί με κάποια γνωστή μου (συγγενής) ..... έγινε τέτοιος καβγάς γιατί άφησα τη ντουλάπα ανοιχτή....που δεν περιγράφεται....! :o :o :shock:

Είναι βραχνάς πάντως....! Πιάνω καμμιά φορά τον εαυτό μου να θυμάται κάποιες από αυτές....και να σκέφτομαι..... "βλακείες" όμως κι άν....? και σπεύδω....!

Το μόνο καλό είναι ότι στις μέρες μας πιά, δεν είναι οι προλήψεις εμμονές, όπως ήταν παλαιότερα...!
(νομίζω...!?)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Ωραία, μόλις ανταλλάξαμε προλήψεις!!!
Χμ, εγώ τις ντουλάπες όλο τις αφήνω ανοιχτές :roll:
Αυτό δε με το τσίπουρο να το προσέξεις, εγώ το τηρώ κατά γράμμα!!!
:lol: :lol: :lol:

Δεν είναι όπως παλιά, ναι, αλλά πώς στο καλό καταφέρνουν να μπλοκάρουν την ελεύθερη σκέψη μας, πώς καταφέρνουν να έχουν επίδραση τόσα χρόνια ; :oops:
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ξέρεις κάποια στιγμή σκεφτόμουν ότι είναι απόσταγμα σοφίας των γιαγιάδων και των παπούδων μας........κάτι σαν λειτουργία του Σύμπαντος....!
Θεωρούσα ότι κάτι έχουν δει και το λένε, δεν μπορεί....!
Ώσπου πράγματι μια μέρα έπιασα τον εαυτό μου να εξαρτάται από αυτά....! παρατηρούσα και διόρθωνα....! Έκλεινα τα ψαλίδια - ακόμα τα κλείνω, όχι από φόβο, απλά γιατί θέλω σε τάξη το συρτάρι μου- αλλά κάθε φορά το θυμάμαι ότι "παίζει" και αυτό....!
Τις ντουλάπες.........ακόμα τις αφήνω ανοιχτές....! :lol: :lol:
Ίσως γιατί δεν μου το δίδαξε η μαμά μου.....!

Τώρα το πως διαιωνίζονται είναι ένα θέμα....! Ίσως γιατί τα μάθαμε από παιδιά, όπως το πρέπει να πλύνω το πρόσωπό μου το πρωι...! Και γίνονται κανόνας. Τα ακολουθείς έτσι απλά. Είναι στην κυταρική μας μνήμη χαραγμένο!

Να πω την αλήθεια μου....ακόμα δεν λέω καλημέρα αν πριν δεν έχω πλύνει το πρόσωπό μου....! :) :) Κανόνας.! Το έμαθαν και οι κόρες μου. Συνήθεια...! Βέβαια αυτό δεν συνοδεύεται από προκατάληψη. Όμως έτσι απλά έγινε κανόνας στην οικογένεια. Ένα πρωι να πεις "είναι γρουσουζιά" και έπιασε....! :) :) Έχει πλάκα!


Υ.Γ. Πάντως η σκούπα ανάποδα και το αλάτι...... ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ....! χαχαχαχαχαχαχαχα
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Σκέφτομαι ότι πιθανόν υποσυνείδητα να γοητευόμαστε από την ενέργεια "μυστικών δυνάμεων", το θαυμαστό και το υπερφυσικό και δίνουμε ζωή στις προλήψεις.
Για τα συμβάντα πάντως, ακόμη κι αν είναι επαναλαμβανόμενα, σαφώς δεν έχουμε μια εξήγηση λογικής του μηχανισμό με τον οποίο συνδέονται, αλλά πίστης. Το ίδιο ισχύει και για τα γούρια...
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Έχεις δίκιο. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Είναι ίσως η λανθάνουσα αίσθηση του κάτι υπάρχει πιο πέρα, πιο πάνω. Κάποια μυστική δύναμη που βάζει σε λειτουργία το Σύμπαν-τιμωρό....!

Και επειδή δεν είναι εύκολο να συλλάβουμε την έννοια του Εαυτού ως κάτι ανώτερο, πιάνουμε αυτό που γίνεται πιο εύκολα αντιληπτό, διότι είναι χειροπιαστό.... - ένα ψαλίδι, ένα φλυτζάνι καφέ, μια ντουλάπα!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Χμ, με βοηθάς πολύ, προχωράς τη σκέψη μου πιο πέρα...
:!: :idea:

(Μια πρόληψη που θυμήθηκα μόλις είναι το σπασμένο θερμόμετρο, μπρρρ και ο καθρέφτης με τα 7 χρόνια φαγούρα- μακριά από μας!!!)
:shock:
Υπάρχουν βέβαια και ένα σωρό εθιμικές προλήψεις...
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Για να μην μιλήσουμε για τα "Τάντρα" που κατακλύζουν το διαδύκτιο....!
και λαμβάνεις το μήνυμα με την επικεφαλίδα: "κι αν λένε αλήθεια....-δεν ξέρεις καμμιά φορά...!" ή "για να μην έχω ενοχές ότι δεν προσπάθησα"
Στείλτο σε καμμια εικοσαριά γνωστούς, γιατί άμα διακόψεις τη ροή του θα σου συμβούν τα χίλια μύρια όσα δεινά....!

και η γειτόνισα που δεν το στειλε της ψόφησε το καναρίνι....!
:shock: :shock:

Και μπαίνεις στη διαδικασία να λές......"βρε λες?" Ας το στείλω καλύτερα.....!

Εγώ πάντως, .........ακόμα περιμένω την επιταγή της microsoft....! :shock: :lol: :lol:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Χαχαχα!!!
Κι εγώ την περιμένω!!! :lol: :lol: :lol:
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Πάντως ένα είναι σίγουρο.....πάντα υπάρχει ή δημιουργείται, ένας "φόβος" που μας κρατά καλά καρφωμένους ... κάτω στη γη...!

Μήπως τα καρφιά στο σταυρό....αυτό συμβόλιζαν?
Αλλά σε πείσμα του κόσμου, που προσπάθησε να τον κρατήσει καρφωμένο, ο Θεάνθρωπος Ιησούς....ανελήφθει....!

:?: :idea: :shock:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Τι ωραία το έθεσες τώρα!
Υπάρχουν στ' αλήθεια τα καρφιά και τα σκοινιά, που μας κρατάνε κάτω στη γη...
:?
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Τα πάντα είναι συμβολισμοί του γήινου γίγνεσθαι....!
Το θέμα είναι αν έχει κανείς τη διάθεση να ψάξει και να αποσυμβολίσει...!

Είναι το πως μεταφράζει ο καθένας το "Πίστευε και μη ερεύνα"
εξαρτάται αν θα βάλεις κόμμα μετά το "Πίστευε" ή μετά το "μη" :) :) :) :?:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τα καρφιά και τα σχοινιά κορίτσια, είναι στο μυαλό και μόνο!

΄Οπως και όλες αυτές οι δεισιδαιμονίες...

Η σκέψη δημιουργεί την πραγματικότητά μας, μην το ξεχνάτε.

Εμείς επιλέγουμε έτσι κι αλλιώς!
Αν επιλέξουμε τον φόβο, θα φοβόμαστε!

Αν επιλέξουμε την χαρά, θα χαιρόμαστε!

Γι' αυτό είτε ανοιχτά ψαλίδια, είτε ανοιχτές ντουλάπες, αν θέλουμε να τσακωθούμε, θα τσακωθούμε...

Προχωράμε πάνω από τις προλήψεις. Γιατί γι' αυτές φρόντισε το ανθρώπινο μυαλό.
Εμείς όμως έχουμε την θεϊκή διάνοια...Μην το ξεχνάμε ε???
Τίποτα λιγότερο...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Έτσι, δεν πρέπει να δεχόμαστε τίποτε παθητικά, ο άνθρωπος από τη φύση του, ερευνά, έχει άσβηστη τη δίψα της αναζήτησης της αλήθειας.
Η αβασάνιστη αποδοχή των ερμηνειών του καθενός ακόμη αμαυρώνει την ιστορία από την Ιερά Εξέταση, τις Σταυροφορίες... ως και σήμερα!
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Τα καρφιά και τα σχοινιά κορίτσια, είναι στο μυαλό και μόνο!

΄Οπως και όλες αυτές οι δεισιδαιμονίες...
Αυτό ακριβώς λέμε Βάσω μου. Είναι φόβοι που μας κάρφωσαν στο μυαλό........και είναι πλέον δική μας επιλογή, να τους αφήσουμε πίσω και να ακολουθήσουμε τη Θεϊκή μας διάνοια.
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”