Πώς εισακούγονται οι προσευχές μας;

Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Πώς εισακούγονται οι προσευχές μας;

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Μεταξύ της τρίτης και της τέταρτης διάστασης υπάρχει ένα τεράστιος αιθερικός "υπολογιστής".Εκεί μεταφέρονται τα αιτήματα και οι προσευχές.Υπάρχουν αμέτρητοι άγγελοι κομιστές μηνυμάτων.Αυτοί κατανέμουν τα μηνύματα στο ανάλογο κανάλι διοχέτευσης.Πολλά δεν φτάνουν στον παραλήπτη και διαλύονται πριν φτάσουν στο αιθερικό δίκτυο.’λλα λιμνάζουν για ορισμένο χρόνο ως σκεπτομορφές και αφού ζήσουν για λίγο διαλύονται επίσης.
Αυτό συμβαίνει,γιατί τα αιτήματα είναι φορτισμένα από το κατώτερο κομμάτι της προσωπικότητας.Δεν έχουν τη δόνηση εκείνη που θα τους επιτρέψει να μπουν στα κανάλια διοχέτευσης.Όταν από τον αιθερικό υπολογιστή περάσουν στα κανάλια διοχέτευσης,καταλήγουν σε ένα κεντρικό σύστημα καταχώρισης.Από κει αποστέλλονται στον παραλήπτη.Δίνεται προτεραιότητα σ'αυτά που αφορούν το σύνολο των ψυχών ενός κράτους,μιας ομάδας και γενικά στα αιτήματα που είναι φορτισμένα με αγάπη.Ο χρόνος που μεσολαβεί για αυτή τη διεργασία είναι άμεσος σε σχέση με το δικό μας χρόνο στη Γη.Το σημαντικό στοιχείο είναι το πλάνο της ψυχής και το πώς εκείνη θα χειριστεί την εύνοια που θα της δοθεί ως απάντηση στο αίτημά της.
Υπάρχει ένας τρόπος διατύπωσης αιτήματος που έχει δοθεί από τους Ανώτερους Εαυτούς και τους αγγέλους:όταν θέλουμε να ζητήσουμε βοήθεια,το δηλώνουμε φωναχτά στον Ανώτερο Εαυτό μας.Πρέπει να είμαστε συγκεκριμένοι στο αίτημά μας.Η δόνηση της φωνής μας πρέπει να έχει αποφασιστικότητα και να είμαστε σίγουροι για αυτό που ζητάμε.Μπορούμε ακόμα να ενισχύσουμε το αίτημά μας,κάνοντάς το γραπτό.Εάν δε γνωρίζουμε τη μορφή του Ανώτερου Εαυτού,τον σκεπτόμαστε νοητικά,αφού πρώτα τον επικαλεστούμε.Εάν γνωρίζουμε το όνομά του (συχνότητα) τον επικαλούμαστε με αυτό.Εάν όχι,τον αποκαλούμε "Ανώτερο Εαυτό".Αυτό μπορούμε να το επαναλάβουμε για τρεις μέρες ή περισσότερο,αν νιώσουμε διαισθητικά ότι χρειάζεται.Αυτά τα αιτήματα τα παραλαμβάνει ο Ανώτερος Εαυτός κι αν αφορούν τη δικαιοδοσία του τα ικανοποιεί ή τα δρομολογεί αναλόγως.Αν δεν είναι στη δικαιοδοσία του,τα υποβάλλει στην ανώτερη πνευματική ιεραρχία,που τα μελετά.Σε περίπτωση που κριθεί ότι θα βελτιώσουν την εξέλιξη της ψυχής,τότε αυτά ικανοποιούνται.Ακόμα και μια ασθένεια που θα οδηγούσε σε θάνατο μπορεί να αποφευχθεί,αν τα στοιχεία που θα προσκομίσει ο Ανώτερος Εαυτός δείχνουν ότι η ψυχή έχει συνειδητοποιήσει τα λάθη της και ότι έχει αρκετά σημαντικά πράγματα να κάνει στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Πολύ ενδιαφέρον! Αντικείμενο πειραματισμού :-D :-D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ενδιαφέρον ακούγεται :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πολλή γραφειοκρατία βρε παιδί μου εκεί πάνω... :P

:x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Τωρα με τις περικοπες ουτε οι ευχες δεν βλεπω να φτανουν εκει περα 8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

νομίζω ότι είναι πιο απλά τα πράγματα, παιδιά!

Αρκεί να γνωρίζουμε πάντα γιατι προσευχόμαστε!

Τι δηλώνουμε και τι αιτούμαστε!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θυμάμαι όταν ήμουν παιδί πάντα μίλαγα μέσα μου με τον θεό...
Δεν χρειαζόμουν καμία παρέμβαση...
Η ίδια η αγνότητα με αθώωνε...

Δεν φοβόμουν...έπαιζα με την Ζωή ανέμελα!
Δεν είχα αγωνία να ζήσω, ούτε άγχος μην πεθάνω...
Σαν να ζούσα μέσα μου την αιωνιότητα μου!

Ηταν η Πίστη που κράτησε μέσα μου ζωντανή αυτήν την μνήμη, ενόσω μεγάλωνα και χανόμουν στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια...

Η προσευχή δεν ήταν για μένα παρά μια σιωπηλή αίτηση προς τον δημιουργό μου, πως είμαι εδώ, όπως εκείνος Με θέλει...

Δεν χρειάστηκε ποτέ να ζητήσω κάτι άλλο...
Γιατί μέσα από αυτήν την παράδοση τα είχα όλα, όσα χρειαζόμουν…
Καθοδήγηση, προστασία, ανάπτυξη…

Εσείς τι θέλετε όταν προσεύχεστε?

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Λεφτά,δόξα & σέξ! :D :D :D
Αστειευομαι φυσικα.
Η προσευχή για μένα,είναι μια συνειδητή επικοινωνία με τα Ουράνια.Το κείμενο με απλά λόγια αναφέρει πως μια προσευχή χρειάζεται δύο βασικά συστατικά:πίστη & αγάπη.Γιατί αν προσευχηθω αλλα εχω μεσα μου την καχυποψία οτι κανεις δεν θα με ακουσει,αυτο-ακυρωνομαι!Και αν προσευχηθω για πραγματα που δεν υποστηρίζουν τις επιθυμίες της ψυχής μου και δεν εξυπηρετουν το Ανώτερο Καλό μου,είναι δώρο-άδωρον,μια τρύπα στο νερό.
Μιας και μιλάμε για προσευχή,
παραθέτω και αυτό...

Είδα στον ύπνο μου πως επισκέφθηκα τον Παράδεισο κι ένας άγγελος ανέλαβε να με ξεναγήσει
Περπατούσαμε δίπλα - δίπλα σε μια τεράστια αίθουσα γεμάτη με αγγέλους. Ο άγγελος οδηγός μου σταμάτησε μπροστά στον πρώτο σταθμό εργασίας και είπε:
«Αυτό είναι το Τμήμα Παραλαβής. Εδώ παραλαμβάνουμε όλες τις αιτήσεις που φτάνουν στον Θεό με τη μορφή προσευχής».
Κοίταξα γύρω - γύρω στον χώρο. Έσφυζε από κίνηση, με τόσο πολλούς αγγέλους να βγάζουν και να ταξινομούν αιτήσεις γραμμένες σε ογκώδεις στοίβες από χαρτιά και σημειώματα, από ανθρώπους σε όλο τον κόσμο.
Μετά, προχωρήσαμε σε έναν μακρύ διάδρομο, μέχρι που φτάσαμε στον δεύτερο σταθμό. Ο άγγελος μού είπε:
«Αυτό είναι το Τμήμα Συσκευασίας και Παράδοσης. Εδώ οι χάρες και οι ευχές που έχουν ζητηθεί προωθούνται και παραδίδονται σ' αυτούς που τις ζήτησαν».
Πρόσεξα και πάλι πόση κίνηση είχε και εδώ. Αμέτρητοι άγγελοι πηγαινοέρχονταν δουλεύοντας σκληρά, αφού τόσες πολλές επιθυμίες είχαν ζητηθεί και συσκευάζονταν για να παραδοθούν στη γη.
Τέλος, στην άκρη ενός μακρινού διαδρόμου, σταματήσαμε στην πόρτα ενός πολύ μικρού σταθμού. Προς μεγάλη μου έκπληξη μόνο ένας άγγελος καθόταν εκεί, χωρίς να κάνει ουσιαστικά τίποτα.
«Αυτό είναι το Τμήμα των Ευχαριστιών» μου είπε σιγανά ο φίλος άγγελός μου.
Έδειχνε λίγο ντροπιασμένος. «Πώς γίνεται αυτό; Δεν υπάρχει δουλειά εδώ;» ρώτησα.
«Είναι λυπηρό» αναστέναξε ο άγγελος. «Αφού παραλάβουν τις χάρες τους οι άνθρωποι, πολύ λίγοι στέλνουν ευχαριστήρια».
«Πώς μπορεί κάποιος να ευχαριστήσει τον Θεό για τις ευλογίες που παρέλαβε;» ρώτησα πάλι.
«Πολύ απλά», απάντησε. «Χρειάζεται μόνο να πεις: Ευχαριστώ Θεέ μου!»
«Και για τι ακριβώς πρέπει να ευχαριστήσουμε;»
«Αν έχεις τρόφιμα στο ψυγείο σου, ρούχα στην πλάτη σου, μια στέγη πάνω απ' το κεφάλι σου και ένα μέρος για να κοιμηθείς, είσαι πλουσιότερος από το 75% αυτού του κόσμου.
Αν έχεις χρήματα στην τράπεζα, στο πορτοφόλι σου και λίγα κέρματα σ' ένα πιατάκι, είσαι ανάμεσα στο 8% των ανθρώπων που ευημερούν.
Αν ξύπνησες σήμερα το πρωί με περισσότερη υγεία από όση αρρώστια, είσαι πιο ευλογημένος από όσους δεν θα επιζήσουν καν ως την αυριανή μέρα.
Αν ποτέ δεν βίωσες την εμπειρία του φόβου του πολέμου, της μοναξιάς της φυλακής, της αγωνίας του βασανισμού και της σουβλιάς της πείνας, είσαι μπροστά από 700 εκατομμύρια ανθρώπους αυτής της γης.
Αν μπορείς να προσευχηθείς σε έναν ναό, χωρίς τον φόβο της επίθεσης, της σύλληψης ή της εκτέλεσης. Θα σε ζηλεύουν σίγουρα περίπου 3 δισεκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο.
Αν μπορείς να κρατάς το κεφάλι σου ψηλά και να χαμογελάς, δεν είσαι ο κανόνας, είσαι η εξαίρεση για όλους όσους ζουν μέσα στην αμφιβολία και στην απόγνωση.
«Κατάλαβα. Και τώρα τι κάνω; Πώς μπορώ να αρχίσω;»
«Να πεις καλημέρα» μου χαμογέλασε ο άγγελός μου, να μετρήσεις τις ευλογίες σου και να περάσεις αυτό το μήνυμα και σε άλλους ανθρώπους, για να τους θυμίσεις πόσο ευλογημένοι είναι.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κοίτα Λευκέ Κρίνε...δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτό το κείμενο...

Δεν χρειάζεται να ευχαριστούμε γι' αυτά που έχουμε...
Δεν υπάρχει στην κατανόηση του θεου θέμα σύγκρισης...

Από αυτά ο άνθρωπος έγινε υστερόβουλος...

Ευχαριστεί δηλαδή, από φόβο μην τα χάσει...
Και όταν λυπάται για τους άλλους, μέσα του, ασυνείδητα, εγείρεται η χαρά που δεν είναι στην θέση τους...Αυτό όμως μόνο Αγάπη δεν περιέχει...

Δεν είναι μέτρο σύγκρισης η δυστυχία των άλλων, για να νιώσουμε αυτάρκεις, γιατί η ουσία μας χρειάζεται την συλλογική έκλειψη του πόνου...

Αρα ο πνευματικός μας στόχος είναι να ωριμάσουμε τόσο, ώστε σαν Ανθρωποι να μπορούμε να "αθωώνουμε" τον πόνο που βρίσκεται μέσα μας, ώστε να "αθωώνουμε" και τον Κόσμο...

Μετά δεν έχουμε και πολύ δρόμο για να είμαστε γενναιόδωροι με την Ζωή! Προκύπτει αυθεντικά...χωρίς σύγκριση και χωρίς μνησικακία...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Λεφτά,δόξα & σέξ!
Αστειευομαι φυσικα
Εσύ αστειεύεσαι, εγώ όμως το έχω ακούσει και αυτό!
Πολλοί άνθρωποι που ψάχνονται, σαν κύριο στόχο έχουν να κάνουν καλύτερη την μικρή ζωή τους!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε: Δεν είναι μέτρο σύγκρισης η δυστυχία των άλλων, για να νιώσουμε αυτάρκεις, γιατί η ουσία μας χρειάζεται την συλλογική έκλειψη του πόνου...

Μετά δεν έχουμε και πολύ δρόμο για να είμαστε γενναιόδωροι με την Ζωή! Προκύπτει αυθεντικά...χωρίς σύγκριση και χωρίς μνησικακία...

:x :x :x :x
Εχεις δικιο σε αυτο..Δεν το είχα σκεφθεί έτσι.
Νομιζω πως το κείμενο θελει να τονίσει την έννοια της ευγνωμοσύνης,διότι πολλοί άνθρωποι δεν εκτιμούν βασικά πραγματα στη ζωη τους,ουτε την ιδια τη Ζωη εδω που τα λεμε..!

υγ Νομίζω ότι οι άνθρωποι που επιθυμούν χρήμα,δόξα και σεξ,δεν ασχολουνται με προσευχές & πνευματικά θέματα!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νομίζω ότι οι άνθρωποι που επιθυμούν χρήμα,δόξα και σεξ,δεν ασχολουνται με προσευχές & πνευματικά θέματα!
χα! ίσα ίσα αυτοί ασχολούνται περισσότερο...
Η διαφορά είναι ότι ασχολούνται με λύσσα και όχι με αυθεντικότητα, φιλαράκι μου!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:
Νομίζω ότι οι άνθρωποι που επιθυμούν χρήμα,δόξα και σεξ,δεν ασχολουνται με προσευχές & πνευματικά θέματα!
χα! ίσα ίσα αυτοί ασχολούνται περισσότερο...
Η διαφορά είναι ότι ασχολούνται με λύσσα και όχι με αυθεντικότητα, φιλαράκι μου!

:x :x :x
Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να το κατανοήσω,αλλά σε πιστεύω! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ελα τώρα Λευκέ μου Κρίνε...

για κοίτα γύρω σου...Και στα πνευματικά θέματα...

Μέχρι και λευκά ρούχα φοράνε στους ανθρώπους για να δείξουν εξαγνισμό...
Θαρρείς ότι αυτοί έχουν ξεφύγει από το σεξ, δόξα και χρήμα?

Για δες πόσοι τρέχουν σε διαλογισμούς δεξιά και αριστερά και ρώτησέ τους ειλικρινά γιατί το κάνουν, όταν μόλις βγουν από αυτό, μπαίνουν πάλι στην μιζέρια τους...



:-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:ελα τώρα Λευκέ μου Κρίνε...

για κοίτα γύρω σου...Και στα πνευματικά θέματα...

Μέχρι και λευκά ρούχα φοράνε στους ανθρώπους για να δείξουν εξαγνισμό...
Θαρρείς ότι αυτοί έχουν ξεφύγει από το σεξ, δόξα και χρήμα?

Για δες πόσοι τρέχουν σε διαλογισμούς δεξιά και αριστερά και ρώτησέ τους ειλικρινά γιατί το κάνουν, όταν μόλις βγουν από αυτό, μπαίνουν πάλι στην μιζέρια τους...



:-D :-D :-D
Η αγνότητα δεν χρειάζεται ενδυμασία,πηγαζει από εντός προς τα εξω!
Αυτό που με προβληματίζει στον χώρο της εσωτερικής αναζήτησης,είναι όταν εμπλέκεται το χρήμα σε ΜΕΓΑΛΟ βαθμό. :-?

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”