θεραπεια για το ''παιδι '' μεσα μας????

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

γιωτα οι πληγες φευγουν, απλα μενουν τα σημαδια τους....

και ο θυμος ειναι ενα βημα που πρεπει να κανεις..
ειναι κι αυτος ενα σταδιο..
οπως και ολα τα αλλα..
ειναι και ο πονος και η λυπη και η αυτολυπηση, απο ολα πιστευω πρεπει να περασεις.

και στην τελικη , αφου τα καταφερες μια φορα, σιγουρα μπορεις να τα ξανακαταφερεις! :D

παντως εχεις δικιο οτι θελουν πολυ δουλεια τα ασχημα βιωματα, ομως σιγουρα γιατρευονται..
οταν θα το καταφερω ολοκληρωτικα θα σου πω γιατι ακομα μεσα σαυτο βρισκομαι...απλα το καθαριζω σιγα σιγα..
διαβασε και πιο πισω παλι αυτα που εγραψε η βασω, η χριστινα , ο σκαπανεας.. οι φιλοι βοηθανε...

φιλια πολλα :D
ΓΙΩΤΑ
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Οκτ 2007 2:49 pm

Δημοσίευση από ΓΙΩΤΑ »

satya μου σε ευχαριστώ.
Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι γιατρεύονται. Κι έχεις δίκιο. 'Οταν νοιώθεις την αγάπη των ανθρώπων γύρω σου, όλα γίνονται πιο εύκολα.

Φιλιά
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΓΙΩΤΑ έγραψε:Υπάρχει όμως κάποιος που δεν έχω συγχωρέσει. Με τα λόγια ναί, αλλ'α πραγματικά όχι. Κι αυτό γιατί νοιώθω ότι αυτές οι πληγές υπάρχουν ακόμα. Αν δεν φύγουν, πως μπορόύμε να συγχωρήσουμε αυτόν που τις δημιούργησε;
Αυτός ο θυμός με παιδεύει. Μακάρι ν αμπορούσα να λυτρωθώ από αυτόν.
Θέλουν πολύ δουλειά τα άσχημα παιδικά βιώματα. Και δεν είμαι σίγουρη αν γιατρεύονται ολοκληρωτικά

Γιώτα μου, τι θα πει "συγχωρώ"?
Μεγαλειώδης λέξη...για φτηνή συγχώρεση!

Το ακούω που το λένε οι άνθρωποι και νιώθω ότι δεν έχουν καταλάβει, όπως πραγματικά δεν καταλαβαίνω κι εγώ!

Αν μου λες ότι υπάρχουν ακόμα πληγές, αν μου λες ότι ακόμα υπάρχουν γεγονότα και συμπεριφορές που σε πλήγωσαν και ακόμα αιμορραγουν, πως, καρδούλα μου, να μπεις στην διαδικασία να συγχωρέσεις και για ποιόν λόγο άλλωστε?

Τίποτα, για να το ξέρεις, δεν κάνουμε για τους άλλους.
Σας το είπα, και θα το λέω συνέχεια...
΄Ολα τα κάνουμε για τον εαυτό μας και μόνο!!! ΄Οσο εγωιστικό κι αν σου ακούγεται, αν δεν φωτίσεις τον δικο σου "κύκλο" εξέλιξης, δεν μπορείς να δώσεις φως σε κανέναν άλλον.

Αρα στην αρχή, εσύ για εσένα. Εσύ να κατανοήσεις κατ' αρχήν τις πληγές. Και αυτές δεν τις κατανοείς συγχωρώντας!!! Τις κατανοείς γνωρίζοντας...
Γνωρίζοντας βαθύτερα τον εαυτό σου. ΄Οσο περισσότερο τον γνωρίζεις, τόσο πιο πολύ κατανοείς γιατί άφησες ανοιχτές αυτές τις πληγές. Κύριο μέλημά σου είναι η αγάπη σου για σένα. Γι' αυτό το κομμάτι σου που είναι "πληγωμένο"...Σιγά σιγά σπας το φράγμα των εμποδίων και της ενοχής, της ανασφάλειας, του όποιου συναισθήματος σε βάζει τώρα στην διαδικασία να θέλεις να συγχωρέσεις. Το δικό σου εμπόδιο κοιτάς και όχι πως θα μειώσεις τις ενοχές των άλλων...
Αυτές θα υπάρχουν, αν είναι να υπάρχουν, αλλά σημασία έχει να μην σε αφορούν...

Ξέρεις καμιά φορά πείθουμε τον εαυτό μας ότι έχουμε συγχωρέσει, ενώ στην ουσία δεν έχουμε καταλάβει καν τι συγχωρούμε.
Συγχωρούμε το πρόσωπο και την πράξη που του αντιστοιχεί, αλλά δεν έχουμε κατανοήσει τι αντιστοιχεί από την πράξη αυτή σε εμάς. Τι αποκομμίσαμε εμείς από αυτό...Μόνο πληγές?

Ξέρεις το είχα πάθει κι εγώ αυτό πριν χρόνια με την μητέρα μου.
Κάθε αποτυχία μου, την έσπρωχνα σε εκείνην και μια χαρά είχα βρει το θύμα μου, για να είναι ο εαυτός μου καθαρός και θύμα, για να μπορώ να τον λυπάμαι.
΄Ελεγα, λοιπόν ότι την έχω συγχωρέσει...Και μια χαρά ήμουν με αυτό εξωτερικά, αλλά εσωτερικά υπήρχαν δεσμεύσεις εμένα με εμένα.

΄Οταν έφτασα στην στοά του λαβύρινθου, όπου η μία και μοναδική σκιά ήταν η μητέρα μου, τότε κατανόησα πόσες δικαιολογίες είχα βρει, για να σπρώχνω ότι ήθελα πάνω της.

Ξέρεις ο βιασμός της ψυχής, είναι πάντα χειρότερος από το ξύλο!!!
΄Ομως αυτόν θεράπευσα και όχι την μητέρα μου, ή την σχέση της μαζί μου. Και δεν το έβρισκα, όσο έλεγα ότι την έχω συγχωρήσει. Γιατί κάλυπτα την αδυναμία μου να δω την αλήθεια, με φτηνές δικαιολογίες, όπως "φτηνή" ήταν και η συγχώρεση που της είχα δώσει...

Αναγνωρίζοντας τα πρότυπα που λειτουργούν σε σένα, αναγνωρίζεις και τα πρότυπα που λειτουργούν σε όποιον άνθρωπο σε έχει "αδικήσει"...Δεν συγχωρείς έτσι απλά, χωρίς να ανακαλύψεις την δική σου εσωτερική αλήθεια.

Είναι σαν να εγκρίνεις τις πράξεις του με δικαιολογία.
Μα τις πράξεις δεν τις εγκρίνεις ποτέ. Γιατί να εγκρίνω εγώ την πράξη της μητέρας μου, αφού ουσιαστικά δεν την αποδέχομαι?
Κατανοώντας τι είναι αυτό που δεν αποδέχομαι πάω αντίστροφα από τον άνθρωπο σε μένα και σε ότι λειτουργεί μέσα μου σαν αποτέλεσμα του γεγονότος. Και αυτό φωτίζω, ώστε να κατανοήσω από το αποτέλεσμα την πράξη και τον άνθρωπο.

΄Οσο η συγχώρεση λειτουργεί για σένα σαν εμποδιο κατανόησης, να μην την δώσεις ποτέ...Γιατί αν δεν "ξεδιαλύνεις" το μυστήριο του εαυτού σου, τότε δεν θα μπορέσεις ποτέ να ανοιξεις το εσωτερικό "φράγμα" για να μπει το φως!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ειρήνη
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 01 Δεκ 2007 4:06 pm
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ειρήνη »

Βάσω μου συμφωνω με όσα λές. Να μοιραστώ μαζί σας κι εγω κάτι σχετικό...
... Πάνε πολλά χρόνια που οι γονείς μου έφυγαν από τον κόσμο μας και ήμουν αρκετα μικρή κι ευάλωτη όμως, όπως κανένα πλάσμα του Θεού δεν χάνεται, έτσι κι εγώ επιβίωσα κι έφτασε μια στιγμή στην ζωή μου που συνειδητοποίησα πόσο πολύ τιμωρούσα τον εαυτό μου φέρνοντας στην ζωή μου ανθρώπους που με έκαναν να πονώ ψυχικά και σωματικά. Κι αυτό που συνειδητοποίησα ήταν πόσο πολύ θυμό είχα στους γονείς μου που πέθαναν και με άφησαν μόνη κι απροστάτευτη να ζω στην κόλαση. Έκατσα λοιπόν και σκέφτηκα ό,τι ένιωθα με ειλικρίνεια, άλλωστε μόνη ήμουν δεν μπορει κανεις να κρυφακούσει τις σκέψεις μου, και είπα στον εαυτό μου την αλήθεια. Ναι!!! Δεν μπορώ να αποδεχτώ ότι πέθαναν τότε που ακόμα τους χρειαζόμουν να με προστατέυουν και να με οδηγούν στην ζωή. Αλλά, ΝΑΙ, δεν υπήρχε λόγος να τραβάω πάνω μου τον πόνο με την ελπίδα να έρθουν να με σώσουν από τους κακούς. Δεν μπορουν να έρθουν κοντά μου , δεν είμαι πιά κοριτσάκι, δεν έχω δικαίωμα να μένω με ασκούπιστα τα κλάμματα στο πρόσωπο, έχω δικαίωμα όμως να φροντίζω τον εαυτό μου σαν να ήταν παιδί, να τον προσέχω και να τον συμβουλεύω.
'Εκανα ρέικι στην σκέψη της μητέρας μου, πριν χρόνια όταν έλαβα τον δεύτερο βαθμό, και "είδα" την οντότητά μου βρέφος στην αγγαλιά της να με νανουρίζει στο μπαλκόνι με τα μακριά της μαλλιά λυτά και μέσα μου ένιωθα όπως ήταν και τότε που συνέβη αυτό. Πάντα είμαι στην αγγαλιά της μητέρας μου και πάντα είμαι το μωρό της και πάντα έχω όλη την στοργή του κόσμου από αυτήν. Δεν ήταν εγωϊσμός της που πέθανε και με άφησε να θρηνώ. Ήταν έτσι το ταξίδι της στην ζωή. Ακόμα και αυτή την στιγμή έχω τόσο πολύ έντονο το συναίσθημα της αγγαλιάς μου σαν βρέφος και νιώθω ότι με αγαπούσε και ότι κανείς δεν φταίει. Όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο και πάντα μόνο για καλό.
Αφέσου σε αυτό που θέλει να συμβεί
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Α, Ειρηνάκι, το παιδάκι σου βρήκε αγκαλίτσα...Την δική σου!

Ζεστασιά από εμάς γι' αυτό το παιδάκι που έχουμε "εγκαταλείψει" στις πράξεις των άλλων γύρω μας...Και ζητάμε ανταπόδοση και μετά συγνώμη...

Χαίρομαι πολύ, που βρήκες μέσα σου την αλήθεια σου!

Να σου εκμυστηριευτώ κάτί?

Εσένα οι γονείς σου πέθαναν και εμένα ήταν ζωντανοί...

Αλήθεια σου λέω, ίδια εγκατάλειψη αισθανόμουν κι εγώ...
Απλά, γιατί δεν με καταλάβαιναν και εγώ ένιωθα διαφορετική και όχι αποδεκτή από αυτούς...
Οι ίδιοι δεν έκαναν τίποτα, όμως το παιδάκι αυτό εισέπραττε τότε...

Αυτό διαπίστωσα, όταν εργαζόμουν με το θέμα "οικογένεια"...

Το τι ανακάλυψα, δεν λέγεται....Δεν έχει σημασία ο τρόπος που πληγώθηκε κανείς...Σημασία έχει να βρει τις αιτίες του...Οι πληγές, είναι ίδιες, όσο διαφορετικός κι αν είναι ο λόγος δημιουργίας τους... :D

Γι' αυτό μιλάμε για "θεραπεία"...Θεραπεία από αυτά που έχουμε αφήσει να μας απομακρύνουν από το πνεύμα μας.
Οι "πληγές" που δεν είναι ορατές δύσκολα αντιμετωπίζονται και ακόμα δυσκολότερα επουλώνονται...Χρειάζεται να βρούμε την ψυχή μας και να την "ακούσουμε"...Και αυτήν μόνο με το πνεύμα μας την νιώθουμε...Η λογική μας οδηγεί κατ' ευθείαν στο σώμα...
Γι' αυτό λέω ότι το ρέικι είναι ένα θεϊκό δώρο...Μόνο γι' αυτό το λόγο... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ειρήνη
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 01 Δεκ 2007 4:06 pm
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ειρήνη »

Λες για "θεραπεία από αυτά που έχουμε αφήσει να μας απομακρύνουν από το πνεύμα μας"....
Όταν βρήκα το ρέικι ή μάλλον όταν αυτό με βρήκε, αυτό ακριβώς κατάλαβα. Ένιωσα την αποκάλυψη της οντότητάς μου αλλά δεν έχω έρθει ακόμα σε επαφή.
Αφέσου σε αυτό που θέλει να συμβεί
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα έρθεις από την στιγμή που το ζητάς, Ειρήνη μου... :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αν και λίγο αργά Εξαιρετικότατο το τόπικ!!!!

Επιτέλους διάβασα και μια φορά ότι το Κάρμα δεν σημαίνει τιμωρία.
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Αργα ; Ποτε ειναι αργα ;

http://www.youtube.com/watch?v=rYQCMXRQdaM

Αργα ειναι μονο αν εχασα το ΤΩΡΑ ...

ΝαμασΤΕ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αργα ειναι μονο αν εχασα το ΤΩΡΑ ...
Αυτος είσαι !!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Επιτέλους διάβασα και μια φορά ότι το Κάρμα δεν σημαίνει τιμωρία
κάρμα είναι η εξελικτική σου πορεία, στον φυσικό κόσμο!

αχ, πόσο "πόνο" εισέπραξα, μέχρι να κατανοήσω αυτήν την αλήθεια...

Μέχρι να κατανοήσω...
Οι ενθυμίσεις από τις προηγούμενες ζωές, έχουν σαν σκοπό να σας ανοίξουν την αντίληψη για να κατανοήσετε την ολότητα του Εαυτού σας. Μην τις αντιλαμβάνεστε σαν τιμωρία για κάτι που κάνατε ή που δεν κάνατε. Είναι εμπειρίες που συλλέγετε και φτάνετε στην σημερινή ώρα της κρίσεως, για να αποτάξετε τις παλιές σας πεποιθήσεις του νου σας και να οδηγηθείτε στην ΄Ένωση με το Φως.
Ο απολογισμός σας ας είναι ειλικρινής. Κάθε κομμάτι των προηγούμενων ζωών που θυμάστε, είναι και μια ολοκλήρωση προς την θειότητα. Αφήστε αυτά τα κομμάτια να ολοκληρώσουν τον εαυτό σας, ανοίξτε την συνειδητότητά σας να αντιληφθείτε την ύπαρξη σαν ενιαίο, αναπόσπαστο κομμάτι Μου.

Δεν αλλάζει τίποτα από τον Εαυτό σας. Είστε πάντα οι ίδιοι αθάνατοι Εαυτοί. Αν μπορέσετε να απομονώσετε τις «λογικές» σκέψεις, τότε θα αντιληφθείτε ποιοι πραγματικά είστε. Δεν υπάρχει παρελθόν, παρόν, μέλλον για τον Εαυτό. Υπάρχει μόνο η ιερή στιγμή.
Μπορείτε να ζείτε αυτήν την ιερή στιγμή κάθε μέρα στην ζωή σας στην 3η διάσταση. ΄Όλα περιέχουν σοφία, και η ζωή στην 3η διάσταση περιέχει σοφία, αλλά κρύβεται από την αγωνία και τον φόβο.
Στην 3η διάστασή βιάζεστε να βρεθείτε στο μέλλον, επικεντρώνετε την ζωή σας στο μέλλον και φοβάστε το παρελθόν. Διάσπαση!!!
Τώρα είναι η ιερή στιγμή. Για να ζήσετε ενωμένοι με τον Εαυτό, για να αντιληφθείτε ποιοι πραγματικά είστε, για να Με φέρετε στην ύπαρξή σας.
Εσείς είστε το Φως, εσείς είστε η Αγάπη. Εσείς είστε Εγώ.
Ευλογία σε όλους
Βήμα βήμα βίωσα την λύτρωση, από αυτό που ο νους των ανθρώπων βρίσκει σαν δικαιολογία για την μετενσάρκωση...

Από εκεί ξεκινάει ο πόνος και το μοιραίο...!!!!

Ο πόνος γίνεται αιωνιότητα και το μοιραίο επιλογή!
Αρκεί να αφήσουμε την ψυχή μας να ανήκει στο πνεύμα, βιώνοντας την ύλη...΄Ολα τελειώνουν τότε!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Kαι ευχαριστώ που μου μεταδίδεται τις γνώσεις σας.....γύρω από αυτά που βιώσατε.

Τουλάχιστον εμένα με βοηθούν να καταλάβω πολλά.

Οι κανόνες (κάνε αυτό , κάνε έτσι όχι αυτό κ.λ.π.) δεν μου ταιριάζουν..



Qisan αργά εννοώ ότι το διάβασα κάτι μήνες μετά και δεν συμμετείχα στη συζήτηση...:)))
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: Ξεχνούν όμως ένα βασικο!
Η αρχή της επίγνωσης δεν είναι να κατανοήσουμε ούτε το θεϊκό σχέδιο, ούτε τον θεό!!
Είναι να βρούμε μόνο τον Εαυτό μας...
Και να αρχίσουμε εντατικά να θεραπεύουμε ότι έχει "κολλήσει" σαν χλαπάτσα πάνω μας.
Τα "καθαρά" κύτταρα μας οδηγούν κατευθείαν πάνω στην θεότητα... εκεί όπου δεν υπάρχει "νόμος", παρά μόνο φως!!

Αλλά "φως" όχι σαν όραμα!!! ΄Οχι φως ονειρικό!
Φως πραγματικό, ουσία, η ουσία μας!!!
Βασούλα αυτό με τα "καθαρά " κύτταρα μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις λίγο πιό αναλυτικά,τι σημαίνει καθαρά κύτταρα :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

"καθαρά" κύτταρα, εννοώ απαλλαγμένα από τις ενοχές και την "κληρονομικότητα" της ανθρωπότητας σε σύνολο. Το δικό σου μερίδιο συμμετοχής είναι να βρεις ξανά την "χαμένη" σου λειτουργικότητα σαν ανθρώπινη ύπαρξη...Οι μνήμες που κουβαλάμε στα κύτταρά μας δεν αφορούν μόνο το φυσικό μας σώμα και τα συναισθήματά μας και τις σκέψεις μας, αλλά και μια βαθύτερη μνήμη φωτόνιας ουσίας που καθορίζει την ενότητα στο είναι μας και την κατάσταση Αγάπης πόυ βιώνουμε στην Ζωή Μας!

Ανοιχτή καρδιά για να λάβεις Ιωαννάκι...Αυτή η μνήμη είναι βαθιά θαμμένη και μια χαρά βρίσκω το φτυαράκι σου... :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μια μεγαλειώδης ψυχή, βρίσκει την αγάπη της θεότητας ακόμα και στο "λάθος". Και αυτό το "λάθος" το μετασχηματίζει σε συγχώρεση. Μόνο έτσι μπορεί να αγαπά χωρίς δεσμεύσεις και να νιώθει παντού την θεϊκότητά της.
Αν δεν την νιώσει, αν δεν μπορέσει να ενώσει μέσα της το "καλό με το κακό", αν δεν βρει την διαδρομή της επιστροφής "στον παράδεισο", θα ζει πάντα συνεχώς στην "κόλαση", διαχωρίζοντας.
Βασούλα σκληρή αλήθεια αυτή :-(
συγχώρση...ένα θέμα που με αποσχολεί πολύ τον τελευταίο καιρό.
αυτή τη στιγμή αντιλαμβάνομαι ότι αν δεν μπορώ πρώτα από όλα να συγχωρέσω και να κατανοήσω τον ίδιο μου τον εαυτό,δεν θα μπορέσω να συγχωρίσω και να κατανοήσω και τους άλλους :-?
Ανοιχτή καρδιά για να λάβεις Ιωαννάκι...Αυτή η μνήμη είναι βαθιά θαμμένη
συμφωνώ και εύχομαι σύντωμα να βρώ τον τρόπο να ξεθάψω αυτή τη μνήμη :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”