Χορτοφαγία: μερικά ερωτήματα

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τώρα βέβαια,για το γεγονός ότι η κοινότητα εδώ μέσα είναι η μειοψηφία,είναι κάτι που σηκώνει συζήτηση
Σηκώνει συζήτηση λες?

άντε πάμε λοιπόν... :-D :-D :-D

είναι ένας τομέας που θα αφήσω τον εαυτό μου εύκολα να πειστεί ότι έχω άδικο... O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Κατά διαστήματα ακούω αντιπαραθέσεις των μεν και των δε...

Έρχονται οι πρώτοι και λένε "αν ήμασταν χορτοφάγοι, γιατί έχουμε κυνόδοντες?"
Και απαντάνε οι δεύτεροι "ναι, αλλά είναι γεγονός πως δεν είμαστε εκ φύσεως χορτοφάγοι, γιατί το έντερο του ανθρώπου δεν είναι φτιαγμένο να χωνεύει ωμό κρέας"
Και ξαναλένε οι πρώτοι "γιαυτό το ψήνουμε" και κάπως έτσι συνεχίζεται η συζήτηση, χάνοντας την ουσία.

Η τροφή είναι ανάλογη με τις ανάγκες του ατόμου. Αν κάποιος ακούει αυτές τις ανάγκες, δεν υπάρχει και η αίσθηση ανταγωνισμού (που εμείς οι άνθρωποι βάζουμε παντού στην ζωή μας). Ότι δηλαδή αυτό που τρώω εγώ είναι πιο σωστό ή πιο καλό από αυτό που τρώει ο άλλος. Οι δικές μου επιλογές είναι συνειδητές και, αφού δουλεύουν σε μένα, δουλεύουν και σε όλους (άρα έχω καθήκον να τις υπερασπιστώ, να τις επιβάλλω κτλ κτλ).

Τα ζώα είναι πολύ πιο κοντά στον άνθρωπο από άποψη βιολογικού συστήματος και από άποψη συμπεριφοράς (ή έστω, έτσι φαίνεται στα δικά μας μάτια). Έχουν αίμα, έχουν κάποιες λειτουργίες αντίστοιχες με αυτές του ανθρώπου, έχουν εμφανή αντίδραση σε ενέργειες που δέχονται και γενικά είναι εύκολο για τον άνθρωπο να ταυτιστεί με το ζώο και όχι με το φυτό.

Αν οι επιλογές μας στο φαγητό προέρχονται από φοβίες και ασυνείδητες συναισθηματικές ταυτίσεις, χάνεται όλη η ουσία. :-(
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η ουσία χάνεται έτσι κι αλλιώς Σοφάκι, από την εμμονή των ανθρώπων να είναι άνθρωποι!!! :-(

όχι όμως ανθρώπινοι! :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:
Τώρα βέβαια,για το γεγονός ότι η κοινότητα εδώ μέσα είναι η μειοψηφία,είναι κάτι που σηκώνει συζήτηση
Σηκώνει συζήτηση λες?

άντε πάμε λοιπόν... :-D :-D :-D

είναι ένας τομέας που θα αφήσω τον εαυτό μου εύκολα να πειστεί ότι έχω άδικο... O:-) O:-) O:-)
Καταρχάς,ποτέ μην πιστέψουμε ότι οι λίγοι άνθρωποι,η μειοψηφία δεν μπορεί να κάνει τη διαφορά & την ανατροπή.Εξάλλου οι ανατροπές ξεκινούν από λίγους,και μετά αυτό εξαπλώνεται.Έτσι πιστεύω γίνεται για ακόμα μια φορά.Οι "λίγοι" δεν βρίσκονται στα δελτία ειδήσεων,ούτε στα πρωτοσέλιδα των φυλλάδων,οι λίγοι βρίσκονται εκεί Έξω,εκεί δίπλα μας.Δεν θα ξετυλίξουν αμέσως τα πιστευω τους,γιατί γνωρίζουν ότι μπορεί αυτό να μην σε αφορά ακόμα.'Ομως υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να μοιραστεί κανείς:μία συνάδελφος στην εργασία μου δουλεύει πολύ με τον Εαυτό της,μία γνωστή μου με ανατολική ιατρική,ένας άλλος λατρεύει την ενέργεια της φύσης,κάποιος άλλος μελετά τους σοφούς αρχαίους πολιτισμούς,και πάει λέγοντας.Η Αλήθεια δεν ακολουθεί συγκεκριμένο μονοπάτι.Δεν είναι ανάγκη όλοι να έχουν συγκεκριμενο επίπεδο επίγνωσης,ώστε να διαχωρίζονται σε "πλειοψηφία" και "μειοψηφία".Το δυναμικό υπάρχει μέσα στον καθένα μας.Σε άλλους έχει ανθίσει,σε άλλους τώρα σκάει το μπουμπούκι,και σε άλλους είναι ακόμα κλειστό.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Λευκέ Κρίνε, δεν διαχωρίζω εγώ κανέναν...Λυπάμαι αν ακούστηκε έτσι...Ο κάθε άνθρωπος για μένα είναι μοναδικός, ακόμα κι αν δεν ειναι αφυπνισμένος στα χαρίσματά του, γιατί μέσα του βλέπω το αρχέγονο...

Το "μειοψηφία" το είπα μονο για αυτό που νιώθω όταν τρώω μια ντομάτα...
Είναι η βαθύτερη αίσθηση του θεού που διαφοροποιεί την Ζωή ενός Ανθρώπου στον φυσικό κόσμο και όχι οι συνήθειές του, ούτε η καθημερινότητά του...






:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ουτε καν οι εμμονες του! Οσο κι αν το νομιζει :D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Vaso έγραψε: Είναι η βαθύτερη αίσθηση του θεού που διαφοροποιεί την Ζωή ενός Ανθρώπου στον φυσικό κόσμο και όχι οι συνήθειές του, ούτε η καθημερινότητά του...

:x :x :x
Αν μπορούσαμε να το αντιληφθούμε , όλα θα γινόταν πιο απλά ΄!!! @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε: Ο κάθε άνθρωπος για μένα είναι μοναδικός, ακόμα κι αν δεν ειναι αφυπνισμένος στα χαρίσματά του, γιατί μέσα του βλέπω το αρχέγονο...
@};- :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:..Ο κάθε άνθρωπος για μένα είναι μοναδικός, ακόμα κι αν δεν ειναι αφυπνισμένος στα χαρίσματά του, γιατί μέσα του βλέπω το αρχέγονο...
@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
angelikik
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009 1:16 pm

Re: Χορτοφαγία: μερικά ερωτήματα

Δημοσίευση από angelikik »

δεν είμαι πολλά χρόνια χορτοφάγος....το κοτόπουλο μάλιστα το έκοψα πολύ πρόσφατα...αλλά κάποιου διάβασα μια φράση που με άγγιξε πολύ... " δε τρώω κάτι που είχε μητέρα ή πρόσωπο" ....
τα φυτά ή τα φρούτα δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις ενέργειας και ύλης για να αναπτυχθούν,επίσης αν τα καλλιεργούσαμε σωστά θα μπορούσε να τραφεί ολόκληρος ο πλανήτης χωρίς κατασπατάληση όλων των πόρων του κατι που δε μπορει σε καμια περίπτωση να γίνει με τα ζώα...
δε ξέρω πως σας φαίνεται η θέση μου...αυτή τη στιγμή όμως μου είναι πολύ έντονη η ανάγκη για χορτοφαγία....
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χορτοφαγία: μερικά ερωτήματα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

αυτή τη στιγμή όμως μου είναι πολύ έντονη η ανάγκη για χορτοφαγία...
Μείνε σε αυτό. Άμα μέσα σου το θες, καν'το.
δε τρώω κάτι που είχε μητέρα ή πρόσωπο
Και τα φυτά έχουν μητέρα και πατέρα, καθώς και πρόσωπο. Δεν υπάρχει τίποτα που να τα διαφοροποιεί από τα ζώα, πέραν της δικής μας αντίληψης. Νομίζουμε ότι επιδή τα ζώα περπατάνε ή έχουν πόδια και κεφάλι, ότι είναι πιο "ανθρώπινα" και είναι "χειρότερο" να τα τρώμε.

Συμβουλή: όλα αυτά απλά χωρίζουν τον κόσμο με "πρέπει" και με "δεν". Κάνε ό,τι θες, αλλά μην το κάνεις ούτε από ενοχές ούτε από απαγόρευση.
τα φυτά ή τα φρούτα δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις ενέργειας και ύλης για να αναπτυχθούν,επίσης αν τα καλλιεργούσαμε σωστά θα μπορούσε να τραφεί ολόκληρος ο πλανήτης χωρίς κατασπατάληση όλων των πόρων του κατι που δε μπορει σε καμια περίπτωση να γίνει με τα ζώα
Σε αυτό συμφωνώ. Βέβαια, άμα τρώγαμε "έτσι όπως θά'πρεπε", δηλαδί κρέας μια φορά τον μήνα κλπ, τότε όλα θα φτάναν και θα περισσεύαν.

Οι υπερβολλές ποτέ δεν είδα να βγαίνουν σε καλό. Άσε το σώμα σου να εκφράσει τις πραγματικές του ανάγκες και αυτές θα σε καθοδηγήσουν. Κανένα "βιβλίο" ή "φιλοσοφία"... απλά άκου!

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
angelikik
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009 1:16 pm

Re: Χορτοφαγία: μερικά ερωτήματα

Δημοσίευση από angelikik »

Συμβουλή: όλα αυτά απλά χωρίζουν τον κόσμο με "πρέπει" και με "δεν". Κάνε ό,τι θες, αλλά μην το κάνεις ούτε από ενοχές ούτε από απαγόρευση.
αυτό προσπαθώ ,να εντοπίσω αυτή η ανάγκη από που πηγάζει...είναι καθαρή απο μέσα μου ή μου την έχω "επιβάλει" στο πλαίσιο της αλλαγής της ζωής μου ?
σε ευχαριστώ για την απάντηση σου....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Χορτοφαγία: μερικά ερωτήματα

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ Αγγελική, Πατέρας και Μητέρα είναι για όλα ο θεός...Μακρινή σκέψη ο θεός...ότι πρέπει για να στραφούμε μόνο στις φυσικές αρχές των όντων, πόσο μακρυά όμως από την αλήθεια βρεθήκαμε, αρκεί να ρίξεις μια ματιά στον κόσμο, αρχίζοντας από τον εαυτό σου. Δεν θα είχες καμία αμφιβολία του τι θα φας, αν δεν ήταν το φαγητό ένας συναισθηματικός τρόπος ζωής και όχι μια φυσική ανάγκη...
Οι άνθρωποι τρώνε τα συναισθήματά τους και όχι την τροφή που τους χρειάζεται...Συνήθως!


:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χορτοφαγία: μερικά ερωτήματα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δεν θα είχες καμία αμφιβολία του τι θα φας, αν δεν ήταν το φαγητό ένας συναισθηματικός τρόπος ζωής και όχι μια φυσική ανάγκη...
Οι άνθρωποι τρώνε τα συναισθήματά τους και όχι την τροφή που τους χρειάζεται...Συνήθως!
Αχ ρε Βάσω... γιατί το έγραψες σήμερα αυτό; γιατί το έγραψες τώρα αυτό; και γιατί τώρα μπήκα να το διαβάσω;....

Και μετά σου λέει ότι υπάρχει "τυχαίο"...

Δεν θα ξεχάσω ποτέ:
"Παρακολούθησε τις συμπτώσεις στην ζωή σου και αναρωτήσου για το μήνυμα που θέλουν να σου δώσουν.
Κάθε σύμπτωση είναι και μία επιβεβαίωση σε μια εσωτερική μας ερώτηση."
[Ρωρ, κάρτα 22]
Σ'ευχαριστώ...
@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Χορτοφαγία: μερικά ερωτήματα

Δημοσίευση από Vasoula »

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”