Χορτοφαγία: μερικά ερωτήματα

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23477
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Χορτοφαγία: μερικά ερωτήματα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Απορία.

Ζώα: ζωντανοί οργανισμοί. Εκτρέφονται και μετά σκοτώνονται. Μετά παίρνουμε το πεθαμένο κρέας, το μαγειρεύουμε και το τρώμε.

Φυτά: ζωντανοί οργανισμοί. Εκτρέφονται και μετά τα ξεριζώνουμε. Μετά τα παίρνουμε ζωντανά ακόμα καθώς είναι, τα μαγειρεύουμε ή τα τρώμε ωμά.


Δεδομένου ότι η μόνη διαφορά μεταξύ φυτών και ζώων είναι ότι τα πρώτα δεν μετακινούνται τόσο γρήγορα όσο τα δεύτερα (από βιολογικής άποψης θεωρούνται το ίδιο, και οι δύο ζωντανοί οργανισμοί), γιατί «καταδικάζεται» άμεσα ή έμμεσα η κατανάλωση μόνο το μεν και όχι των δε;

Δεδομένου ότι τα ζώα σκοτώνονται και μετά μαγειρεύονται και τρώγονται νεκρά, ενώ τα φυτά εξακολουθούν να είναι ζωντανά σε όλη αυτήν την διαδικασία, γιατί θεωρείται ότι τα ζώα υποφέρουν πιο πολύ από τα φυτά;

Δεδομένοι ότι και τα δύο είδη είναι το ίδιο, γιατί καταδικάζονται οι «φάρμες» με τα πολλά στοιβαγμένα ζώα και όχι τα χωράφια με τα πολλά στοιβαγμένα φυτά;


Εν τέλει, γιατί τα φυτά δεν θεωρούνται το ίδιο ζωντανά, το ίδιο οντότητες όσο και τα ζώα;

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εν τέλει, γιατί τα φυτά δεν θεωρούνται το ίδιο ζωντανά, το ίδιο οντότητες όσο και τα ζώα;
Μήπως ακριβώς επειδή δεν κινούνται? Ή ακόμα καλύτερα δεν είναι τόσο εμφανής η κινητικότητά τους? Επειδή δεν βγάζουν ήχους?

Εδώ πριν μερικά χρόνια οι άνθρωποι δεν είχαν καν την επίγνωση ότι τα φυτά μπορεί να νιώθουν ή να ανταποκρίνονται στην αγάπη, στη φροντίδα, στη μουσική! Δεν ήξεραν καν ότι κι αυτά μπορεί να "πονάνε" όταν τα ξεριζώνεις!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Δεδομένοι ότι και τα δύο είδη είναι το ίδιο, γιατί καταδικάζονται οι «φάρμες» με τα πολλά στοιβαγμένα ζώα και όχι τα χωράφια με τα πολλά στοιβαγμένα φυτά;
και τα δυο καταδικάζονται Θοδωρή μου
η διαφορά είναι ότι τα φυτά δεν δίνουν παραγωγή όταν είναι στοιβαγμένα

..........πάντως δεν έχω ακούσει και πολλούς να παραπονούνται για τους στοιβαγμένους ανθρώπους :D
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί τα ζώα έχουν αίμα (και ενίοτε αισθήματα...μεγάλη πλάνη) και πονάνε, ενώ τα φυτά δεν έχουν τίποτα...

Ο πόνος που εκφράζεται κάνει την διαφορά, Θοδωράκο!

Ο πόνος που δεν εκφράζεται δεν καταγράφεται...

ποιός μπορεί να ρωτήσει μια ντομάτα αν πονάει άραγε και να μην τον δέσουν με άσπρη μπλούζα? (εκτός από εμένα που την φοράω μόνιμα :)) )

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31564
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

και όμως πονάει, και θέλουν σεβασμό και αγάπη

της προαλλες μετεμφυτέυσαμε απο σπορίο, κατι ντοματιές και όπως τις έπιασα με τις ρίζες τους να βρίσκονται στην παλάμη μου για να τις βάλω στο χώμα, ένοιωσα τον παλμό τους και ένοιωσα και την ένταση του φυτού που υφίσταται μια αναταραχη κατα την στιγμη της μετεμφυτευσης μεχρι να μπει παλι σε χωμα, θέλουν αγαπη και φροντίδα για αυτη την μετάβαση


:x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Μα εχει αποδειχθει οτι και τα φυτα αισθανονται με διαφορετικο φυσικα τροπο απο τα ζωα.. ομως κατι τετοιο θα παρει πολυ καιρο μεχρι να ενσωματωθει στην συλλογικη συνειδηση.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Το σωμα μας ειναι απο υλη οποτε χρειαζεται υλη για να τραφει.
Τι θα πει 'νεκρο ζωο'?..δλδ θα τρωγαμε και την ψυχη του αν το τρωγαμε ζωντανο?(ετσι κ αλλιως θα πεθαινε μετα απο λιγα δευτερολεπτα)
Η υλη θελει υλη για να τραφει(εκτος εξαιρετικων περιπτωσεων ....χωρις πλακα)
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Θοδωρή αυτό σκεφτόμουν σημερα!
Η ερώτησή σου με κάλυψε απόλυτα!
Ομολογώ ότι ακόμη δεν διάβασα κάποια ικανοποιητική απάντηση που να με καλύπτει. @};-
Αν και Elisavet θα ήθελα αν μπορεις να εξηγήσεις τι εννοείς,δεν το καταλαβα καλά :-?
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τι είδους απάντηση δηλαδή περιμένεις Λευκέ Κρίνε που να σε καλύψει? Για κάνε μας την δική σου ερώτηση!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Re: Χορτοφαγία: μερικά ερωτήματα

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

ARTYADIS η ερώτησή μου είναι η παρακάτω:
[quote="Θοδωρής"] Απορία.

Ζώα: ζωντανοί οργανισμοί. Εκτρέφονται και μετά σκοτώνονται. Μετά παίρνουμε το πεθαμένο κρέας, το μαγειρεύουμε και το τρώμε.

Φυτά: ζωντανοί οργανισμοί. Εκτρέφονται και μετά τα ξεριζώνουμε. Μετά τα παίρνουμε ζωντανά ακόμα καθώς είναι, τα μαγειρεύουμε ή τα τρώμε ωμά.


Δεδομένου ότι η μόνη διαφορά μεταξύ φυτών και ζώων είναι ότι τα πρώτα δεν μετακινούνται τόσο γρήγορα όσο τα δεύτερα (από βιολογικής άποψης θεωρούνται το ίδιο, και οι δύο ζωντανοί οργανισμοί), γιατί «καταδικάζεται» άμεσα ή έμμεσα η κατανάλωση μόνο το μεν και όχι των δε;

Δεδομένου ότι τα ζώα σκοτώνονται και μετά μαγειρεύονται και τρώγονται νεκρά, ενώ τα φυτά εξακολουθούν να είναι ζωντανά σε όλη αυτήν την διαδικασία, γιατί θεωρείται ότι τα ζώα υποφέρουν πιο πολύ από τα φυτά;

Δεδομένοι ότι και τα δύο είδη είναι το ίδιο, γιατί καταδικάζονται οι «φάρμες» με τα πολλά στοιβαγμένα ζώα και όχι τα χωράφια με τα πολλά στοιβαγμένα φυτά;


Εν τέλει, γιατί τα φυτά δεν θεωρούνται το ίδιο ζωντανά, το ίδιο οντότητες όσο και τα ζώα;

@};- [/quote]
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Υπαρχει και βιολογικος κυκλος βρε παιδια,οπως το μεγαλο ψαρακι θα φαει το μικροτερο ετσι και οι ανθρωποι..αυτο λεγεται επιβιωση >:d<
Οπως το ζωακι,ψαρακι ενστικτωδος ξερει να κυνηγησει για να επιβιωσει ετσι και εμεις..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εν τέλει, γιατί τα φυτά δεν θεωρούνται το ίδιο ζωντανά, το ίδιο οντότητες όσο και τα ζώα;
μα γιατί δεν πονάνε...τόσο απλά!

οι φυτοφάγοι αυτό τουλάχιστον ισχυρίζονται!

δεν υπάρχει άλλη απάντηση στην ερώτηση αυτή, Λευκέ Κρίνε...


Θεωρούν ότι τα ζώα έχουν συναισθήματα και ο φόβος τους κάνει κακό στην αύρα όσων τα τρώνε...

και εδώ να μου επιτρέψετε να πέσω κάτω από τα γέλια...
Γιατί κανείς δεν σκέφτηκε την δική του αύρα και τον ατέλειωτο φόβο που μπλοκάρει όλο του το "σύστημα"... :D


Επισης κάτι είχα διαβάσει παλαιότερα για τα κόπρανα των ζώων που δημιουργουν δηλητηριώδη αέρια στο περιβάλλον...
Θα ψάξω να το βρω όμως...

Για να ξαναγελάσω...σκεπτόμενη ότι τα δηλητηριώδη αέρια δεν είναι από τα κόπρανα των ζώων, αλλά από την ανόητη συμπεριφορά των ανθρώπων κυρίως!

Τα φυτά δεν έχουν κόπρανα... :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Βασω σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο και απαντάς,
απλά το δικό μου σκεπτικό τείνει στην άποψη ότι αισθάνεται ΚΑΙ ο άνθρωπος,ΚΑΙ τα ζώα,ΚΑΙ τα φυτά.Το γεγονός ότι δεν μπορούν άμεσα να δείξουν κάτι τέτοιο τα φυτά,δεν σημαίνει επουδενί ότι δεν ισχύει. @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μα και για μένα το ίδιο ισχύει, αλλά είμαστε η μειονότητα...

Συνήθως τις αποφάσεις τις παίρνει η πλειοψηφία, φιλαράκι μου!

ειδικά όταν αφορούν την ζωή!!!


πάντως, εγώ δεν χρειάζομαι απάντηση σ' αυτό, ούτε την ψάχνω, γιατί για μένα η Ζωή είναι ΠΑΝΤΟΥ...Δεν την ξεχωρίζω παρά στην διαφορετική έκφραση του κάθε βασίλειου...

Απλά, όταν ρωτάει ο Θοδωρής γιατί, θεωρώ ότι χρειάζεται και μια απάντηση από την πλειοψηφία, όχι από εμάς...
Εμείς εδώ είμαστε μειονότητα, Λευκέ Κρίνε, στο θυμίζω μήπως δεν το έχεις καταλάβει... :))

Μπήκα λοιπόν στις σκέψεις της πλειοψηφίας και απάντησα όπως θα απαντούσε εκείνη... :D

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:μα και για μένα το ίδιο ισχύει, αλλά είμαστε η μειονότητα...

Συνήθως τις αποφάσεις τις παίρνει η πλειοψηφία, φιλαράκι μου!

ειδικά όταν αφορούν την ζωή!!!


πάντως, εγώ δεν χρειάζομαι απάντηση σ' αυτό, ούτε την ψάχνω, γιατί για μένα η Ζωή είναι ΠΑΝΤΟΥ...Δεν την ξεχωρίζω παρά στην διαφορετική έκφραση του κάθε βασίλειου...

Απλά, όταν ρωτάει ο Θοδωρής γιατί, θεωρώ ότι χρειάζεται και μια απάντηση από την πλειοψηφία, όχι από εμάς...
Εμείς εδώ είμαστε μειονότητα, Λευκέ Κρίνε, στο θυμίζω μήπως δεν το έχεις καταλάβει... :))

Μπήκα λοιπόν στις σκέψεις της πλειοψηφίας και απάντησα όπως θα απαντούσε εκείνη... :D

>:d< >:d< >:d<
Καταρχάς σε ευχαριστω για τις διευκρινήσεις. :x Ναι η Ζωή υπάρχει παντού! @};-
Τώρα βέβαια,για το γεγονός ότι η κοινότητα εδώ μέσα είναι η μειοψηφία,είναι κάτι που σηκώνει συζήτηση! :D

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”