γιατί δεν μπορούν όλοι να γίνουν δάσκαλοι του reiki?

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εμείς όμως έχουμε την τύχη να έχουμε δίπλα μας της καλύτερες ε ,μην το ξεχνάμε αυτό ;) :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τι όμορφη και διαφωτιστική συζήτηση!
Το σημαντικό λοιπόν είναι να ξεκινήσεις με εμπιστοσύνη την σχέση δασκάλου-μαθητή, γνωρίζοντας τα όριά σου...
Εσύ θέλεις να φτάσεις κάπου και όχι αυτός...΄Ετσι καλύτερα να γνωρίζεις που θέλεις να φτάσεις εσύ και αυτό από μόνο του βάζει όρια εκεί που πρέπει...

Αλλιώς η σχέση θα γίνει μάχη, για τον λόγο ότι αν εσύ δεν ξέρεις τι αντέχεις και στην ουσία μέχρι ποιού σημείου θέλεις να φτάσεις, τις δυσκολίες σου θα τις ρίχνεις στην δική του αναξιότητα...
Η πνευματική εξέλιξη έχει διαβαθμίσεις όμως...Δεν είναι μια και έξω...



@};- @};-
Στο λέω από πείρα, ότι δεν θέλουν όλοι οι άνθρωποι το βάθος του θεού, ακόμα κι αν στην αρχή λένε ότι αυτό αναζητούν...Εκεί βρίσκεται η πλάνη τους, γιατί δεν ξέρουν τι αντέχουν!

Ουφ! Τι αλήθεια! :-(

Κι αν ξεκινήσεις μία τέτοια σχέση με έναν δάσκαλο, νομίζοντας ότι ξέρεις τα όρια σου, ενώ στην ουσία δεν τα ξέρεις, τι γίνεται τότε?
Δηλαδή π.χ. μπορεί κάποιος να λέει ότι ξέρει μέχρι που αντέχει ή ποια είναι τα όρια του, αλλά στην ουσία να πλανάται..

Τότε, τί γίνεται? Αργά ή γρήγορα θα προσκρούσει σε τοίχο?
Ίσως βέβαια και να είναι αυτό το μάθημα που πρέπει να πάρει.. :-(
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δημητρούλα έχει μεγάλη σημασία να γνωρίζεις που θέλεις να φτάσεις, γιατί έτσι μόνο αναλαμβάνεις και την ευθύνη του Δρόμου σου, ώστε να μην την αφήσεις σε κανέναν άλλον...

Εχω κουραστεί να ακούω "είμαι έτοιμος για το επόμενο στάδιο?" και επίσης δεν θα κουραστώ να λέω, ότι αυτό το βήμα το νιώθει κανείς μόνο μέσα του...

Ενας οδηγός φωτίζει μόνο τις πόρτες που δεν μπορείς να αντιληφθείς εσύ...αλλά μόνο εσύ μπορείς να τις ανοίξεις...

όποιος σου πει κάτι άλλο...μακριά!!!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: Ενας οδηγός φωτίζει μόνο τις πόρτες που δεν μπορείς να αντιληφθείς εσύ...αλλά μόνο εσύ μπορείς να τις ανοίξεις...

όποιος σου πει κάτι άλλο...μακριά!!!
:x @};- >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Κι αν ξεκινήσεις μία τέτοια σχέση με έναν δάσκαλο, νομίζοντας ότι ξέρεις τα όρια σου, ενώ στην ουσία δεν τα ξέρεις, τι γίνεται τότε?
Δηλαδή π.χ. μπορεί κάποιος να λέει ότι ξέρει μέχρι που αντέχει ή ποια είναι τα όρια του, αλλά στην ουσία να πλανάται..
Η μόνη αλήθεια είναι αυτή που σου λέει η ψυχή σου.
Τις αντιστάσεις τις δημιουργούμε μόνοι μας γιατί δεν έχουμε μάθει να μας ακούμε.
Εμπιστοσύνη :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ενας οδηγός φωτίζει μόνο τις πόρτες που δεν μπορείς να αντιληφθείς εσύ...αλλά μόνο εσύ μπορείς να τις ανοίξεις...


Η μόνη αλήθεια είναι αυτή που σου λέει η ψυχή σου.
Τις αντιστάσεις τις δημιουργούμε μόνοι μας γιατί δεν έχουμε μάθει να μας ακούμε.
Εμπιστοσύνη
@};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Παρολο που σκεφτομαι να μυηθω στον 3α βαθμο προς το τελος του καλοκαιριου, καθε αλλο παρα ετοιμος αισθανομαι για να διδαξω το Ρεικι σε αλλους...
Αλλωστε, ο πρωταρχικος λογος για να επιθυμησει κανεις αυτον τον δρομο ειναι να γινει δασκαλος του εαυτου του, οντας μαθητης και δασκαλος ταυτοχρονα...
Ας μην γελιομαστε, δεν γινεται κανενας δασκαλος του ρεικι, αν πρωτα δεν γινει δασκαλος της ζωης του, αν πρωτα δεν βρει τις ισορροπιες...
Πρωτα πρωτα, καλο θα ειναι να ξεκαθαρισει καποιος μεσα του τι ειναι το ρεικι, τι σημαινει γι αυτον...
Ας αναζητησει τη σοφια μεσα απο αυτο το συστημα, ας θεραπευσει τον εαυτο του...
Μα πανω απ ολα... ας απελευθερωθει απο τις ταμπελες...
πολλες φορες δεν μπορω να καταλαβω που τελειωνει το ρεικι και που αρχιζει η ζωη, η καθημερινη ζωη...
...και στα δυο πρεπει να αφηνεται κενενας...
...και τα δυο διδασκουν, η ζωη μας ανοιγει τις πορτες του ρεικι και το ρεικι τις πορτες της ζωης μας...
...μα πανω απ ολα και τα δυο δεν ειναι τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο απο αυτο που αντιλαμβανομαστε οτι ειναι, μεσω της εσωτερικης καθοδηγησης και σοφιας...
Υπαρχουν πολλα που πρεπει να ''κανει'' καποιος, ή μαλλον να αφησει να εκδηλωθουν και να ενεργοποιηθουν, προκειμενου να αναλαβει την ευθυνη να εκπαιδευσει αλλους...
Δεν ειναι μονο θεμα θεωρητικης καταρτισης...
Επιπλεον πολυ συχνα βλεπω σε μενα πρωτα πρωτα αλλα και σε πολλους αλλους ανθρωπους την ταση να παπαγαλιζουμε ολοκληρες φιλοσοφιες για τη ζωη, χωρις να τις εχουμε κανει κτημα μας...
ετσι η πραξη ερχεται να αναιρεσει τη θεωρια... η ζωη ερχεται να ελεγξει το ποσο πραγματι εχουμε γινει η σοφια...
Ετσι λοιπον εκεινος που διδασκει το ρεικι πρεπει να εχει φτασει σε ενα τετοιο επιπεδο ωριμοτητας που να μπορει να αγγιξει κατι τοσο ευαισθητο οσο το ρεικι...
...να εχει τις απαραιτητες θεωρητικες γνωσεις που πλεον μεσα απο το βιωμα και την πρακτικη εχουν γινει δευτερη φυση και οχι απλα θεωρια που την παπαγαλιζει και την διδασκει, λες και τα λεει μονο και μονο για να τα ακουσει ο ιδιος...
Ολοι μπορουν να γινουν καναλια του ρεικι, λιγοι μπορουν να το διδαξουν...
...γιατι λιγοι ειναι αυτοι που θα βγαλουν απο το ρεικι ταμπελες οπως εναλλακτικη θεραπεια, μεταφυσικο συστημα, συμπαντικη ενεργεια... τιποτα δεν ισχυει και ολα ισχυουν...
...το ρεικι ειναι η ιδια η ζωη, η συνδεση μας με αυτην... ειναι οι ανθρωποι που συνανταμε, η σταση μας προς αυτους, η χαρα μας, η δυστυχια μας...
το ρεικι ειναι τιποτα... και μαζι με αυτο ειναι τα παντα...
γιατι τιποτα δεν μπορεις να κερδισεις απο το ρεικι που δεν θα το κερδισεις απο τη ζωη σου...
...τιποτα δεν υπαρχει που θα το βιωνεις στη ζωη σου και δεν θα μπορεις να το βιωνεις την ωρα της αυτοθεραπειας...
...το ρεικι ειναι η αγαπη στην τελεια μορφη της...
οχι ομως η αγαπη εκεινη που ως αντιθετο της εχει το φοβο, αλλα εκεινη η αγαπη που ειναι περα απο το καλο και το κακο... εκεινη η αγαπη που εχει προελθει απο την τελεια υπερβαση της δυαδικοτητας...
Ο ''ρεικι μαστερ'', πλεον μπορουμε να τον πουμε ετσι, ειναι εκεινος που βρισκεται ακομη στον δρομο της εξελιξης, αλλα εχει παρει μια φευγαλεα ματια απο το σαμαντι... ειναι εκεινος που κανει λαθη, αλλα εχει βρει μεσα του τη θεληση του... ειναι εκεινος που μας διδασκει μονο οσα εχουμε καταφερει να κανουμε κτημα μας... σε ενα βαθυτερο επιπεδο ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος...
...ισως, τελικα, ο ''ρεικι μαστερ'', οπως τον αποκαλουμε, να ειναι οχι απαραιτητα εκεινος που ''εχει μαθει'', αλλα εκεινος που εχει τη δυναμη να μαθαινει... Και η διδασκαλια δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μαθηση...
Ισως ενας ''αχρηστος'' ή ''κακοβουλος'' μαστερ να ηταν εκεινος που μας διδαξε τα πιο πολλα...
Κακα τα ψεμματα, στον 3D κοσμο μας ολοι ερχομαστε για να μαθουμε...
...και καμια φορα τα ορια μεταξυ του ποιανου διδασκει και ποιου μαθαινει εμπλεκονται...
...ας απευθυνθουμε λοιπον σ εκεινον τον δασκαλο που επιθυμουμε και ας αφησουμε οποιον θελει να διδαξει να παει να διδαξει...
...ισως απλα να θελει να μαθει περισσοτερα...
:x :x :x :x :x

Συγγνωμη για τη συγχυση που επικρατει σ αυτα που εγραψα, αφου με αλλες αποψεις αρχιζω και με αλλες τελειωνω, αλλα ηταν ενα κειμενο που εγραψα αυθορμητα και απλα αφησα τον εαυτο μου να αναρωτηθει και να θεσει αποριες... ;)

Φιλια και αγαπη σε ολους!!!
:* :* :* :* :*
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

...ισως, τελικα, ο ''ρεικι μαστερ'', οπως τον αποκαλουμε, να ειναι οχι απαραιτητα εκεινος που ''εχει μαθει'', αλλα εκεινος που εχει τη δυναμη να μαθαινει... Και η διδασκαλια δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μαθηση...
θα συμφωνήσω σε αυτό γιατί η μάθηση δεν τελειώνει ποτέ :-D
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Εκεινος που δεν ξερει να μαθαινει σιγουρα δεν ξερει και να διδαξει, εκεινος που δεν ξερει να διδαξει σιγουρα δεν μπορει να μαθει...
Ισως τελικα μαστερς να γιναμε απο τη στιγμη που ηρθαμε στην ενσαρκωση για πρωτη πρωτη φορα...
μαστερς του εαυτου μας...
μαστερς του εγω μας, το οποιο οδευει προς το εμεις...
...ισως η αποφαση ενος ατομου να γινει μαθητης του ρεικι να ισοδυναμει με την αποφαση του να διδαξει τον μαστερ...
Ανατρεπτικο, ετσι?
Μαλλον οχι, γιατι αλλιως, ο μαστερ θα μας γλυκοκοιταζε απο την 9η διασταση...
karma's not done yet, mastership's just an illusion... =>>
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Παρολο που σκεφτομαι να μυηθω στον 3α βαθμο προς το τελος του καλοκαιριου, καθε αλλο παρα ετοιμος αισθανομαι για να διδαξω το Ρεικι σε αλλους...
στο 3α δεν διδάσκεις τους άλλους στο ρέικι αλλά παίρνεις μόνο το σύμβολο του ανώτερου αυτού
στο 3β μπορείς να διδάσκεις @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Μμμ, δεν είναι απαραίτητο να διδάξει κάποιος που δεν θέλει, ακόμα και αν έχει 3β, ναι?
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33541
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ναιιιιιιι!!!!! :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ναι φυσικά και δεν είναι αναγκασμένος κανένας ακόμα και αν έχει 3β να διδάξει ,άλλωστε μην ξεχνάμε για ποιό λόγο παίρνουμε τους βαθμούς έτσι?

εκτός αν θέλουμε να ικανοποιήσουμε το εγώ μας και να πουλάμε μούρη ότι είμαστε και καλά μάστερ και ότι καταφέραμε και καλά σπουδαία πράγματα.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Παρολο που εχω προχωρησει γρηγορα στους βαθμους ακομα και για το καρουνα praktitioner που πηρα προχθες και ηταν απο τις ομορφοτερες εμπειριες μεχρι σημερα:x
οποιο βαθμο και αν (βιαστικα)να παρω ηταν μονο και μονο επειδη ηθελα να εχω τα εργαλεια στο φωτεινο βαλιτσακι μου ετοιμα προς χρηση. :x
Αν εχεις ορεξη για να παρεις καποιο βαθμο γνωθι σε αυτον μην κολας οπως ειπες στις ταμπελες οτι πρεπει να το παρεις οταν εισαι ετοιμος να διδαξεις. @};-
Εγω προσωπικα δεν εχω ιδεα τι θα μπορουσα να πω σε καποιον για να καταλαβει και για την ωρα δεν ειναι κατι που θα με ενδιεφερε..
:-D :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σε διαβάζω Γνώθι Σαυτόν...

και το μόνο που μου έρχεται να πω είναι ότι

δεν γίνεσαι δάσκαλος του εαυτού σου με το που έρχεσαι σε ενσάρκωση...

Αυτή η διάκριση κερδίζεται με την αφοσιωμένη μαθητεία σου, ενόσω είσαι σε ενσάρκωση...

Με τίποτα άλλο...

ούτε με ρέικι, ούτε με προσευχή, ούτε με τίποτα...

Οι άνθρωποι, παρατηρώ, δεν αντέχουν την μαθητεία και έτσι βρήκαν έναν εύκολο τρόπο να γίνουν δάσκαλοι...
Τους τίτλους...

Επειδή συνδυάζεις την διδασκαλία με το ρέικι μάστερ, θα σου πω την γνώμη μου μόνο...

Το ρέικι μεταδίδεται, δεν διδάσκεται...
Είναι μυητική η διαδικασία...
Μαθαίνεις τους συντονισμούς και την θεωρία του και μπορείς να το μεταδώσεις και σε άλλους...

Για να το διδάξεις, χρειάζεται να το έχεις βρει από την Αρχή, μέσα σου... Σε εκείνο το βαθύτερο επίπεδο, που ενώνεσαι με τον θεό...


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”