Αδιέξοδα...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Αδιέξοδα...

Δημοσίευση από Vasoula »

Η συνηθισμένη ζωή είναι το μέσον που προβάλλονται οι αντιστάσεις στην διαφορετικότητα μεταξύ μας! Η γνώση μας είναι εξαρτημένη από το μέγεθος που προσλαμβάνουμε την Ζωή σαν συνηθισμένο φαινόμενο, που διαφοροποιείται μόνο από τις διεξόδους μας…

Ο άνθρωπος έχει συναισθηματικές μνήμες και το συναίσθημα δεν έχει λογική! Το παιδί δεν έχει λογική, μαθαίνει να την αναπτύσσει μέσα από τον φόβο του μαζικού.
΄Ότι το σύνολο θεωρεί σωστό, αυθόρμητα ο νους το θεωρεί ανάγκη, αγνοώντας τα συναι...σθήματα που το μετατρέπουν αυθόρμητα σε βασικό φόβο!

Η προσωπικότητα ενός ανθρώπου χαρακτηρίζεται από
διανοητική φλυαρία, από στρατηγικές και αμφιβολίες, από ανησυχίες και προσδοκίες, από εκνευρισμούς και εμμονές, από αντιστάσεις και επιρροές…

Ενας αφυπνισμένος ΄Ανθρώπος έχει ήρεμο νου και εσωτερική καθοδήγηση, γνώση και σαφήνεια, στήριξη και σιγουριά. Συνδέεται με την Ζωή μέσα από την αυθεντικότητά του και την εσωτερική δύναμη, δεν αντιστέκεται στην ροή, δεν συμμετέχει στο δράμα, για να νιώσει ζωντανός, είναι ειλικρινής με τα συναισθήματά του.

Η αυθεντικότητα δεν έχει να κάνει με την βάναυση ειλικρίνεια. Η αυθεντικότητα είναι να εκφράζει κανείς αυτό που είναι την παρούσα στιγμή, όντας παρών στην Ζωή του. Να λέέι την αλήθεια που έχει στην καρδιά του και έτσι να προβάλλει την ουσιαστική του ποιότητα.

Η Αγάπη είναι μια θεμελιώδης ουσία του Ανθρώπου και επειδή ακριβώς είναι θεμελιώδης την θεωρούμε δεδομένη και έχουμε την τάση να μην την βλέπουμε, γιατί έρχεται σε αντίθεση με τον πολιτισμό, που λέει ότι για να αξίζουμε χρειάζεται να έχουμε συγκεκριμένες ιδιότητες…τεχνητές αντιλήψεις για τις αξίες ενός Ανθρώπου που είναι υποκατάστατα της αληθινής του Ουσίας!

Αξίζουμε μόνο γιατί υπάρχουμε…όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες της προσωπικότητας που δεν μπορεί να αναγνωρίσει την Ουσία της και παραμένει συνειδητή μόνο στην εικόνα της!

Αυτήν την εικόνα φοβόμαστε μήπως την τραυματίσουμε, η μεγαλύτερη ανάγκη μας είναι να την χτίσουμε σύμφωνα με την μαζική λογική που εξαρτάται από τα δεδομένα πολιτισμικά ήθη της κοινωνίας…

Κάθε στιγμή έχουμε την δυνατότητα επιλογής…Να είμαστε έτσι ή αλλιώς…να χαρακτηριζόμαστε ή να χαρακτηρίζουμε…να είμαστε αυθεντικοί ή να φοβόμαστε το γνήσιο…
Κάθε στιγμή όμως έχουμε και την ευκαιρία για τον προσωπικό μας μετασχηματισμό, ανακαλύπτοντας το ουσιαστικό έναντι του προσωρινού!


Γιατί νομίζετε ότι η ζωή μας γέμισε αδιέξοδα?

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23477
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γιατί νομίζετε ότι η ζωή μας γέμισε αδιέξοδα?
Γιατί από μικρούς μας μαθαίνουν ότι τα πράγματα "έτσι έχουν και δεν αλλάζουν", ότι "δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο". Μας μαθαίνουν τον συμβιβασμό, να σκήβουμε το κεφάλι και να μην αντιδρούμε.

Μας μαθαίνουν δεδομένα - και όχι πιθανότητες. Σου λένε "έτσι έχει", δεν σου λένε "μπορείς να το αλλάξεις έτσι, έτσι κι έτσι".

Και στο τέλος καταλήγουμε σε μία ζωή που προσπαθούμε να εληχθούμε ανάμεσα σε πελώρια εμπόδια, να προσπαθίσουμε "ό,τι μπορέσουμε να σώσουμε".

Τα αδιέξοδα υπάρχουν γιατί δεν γνωρίζουμε ότι είμαστε εμείς οι δημιουργοί της ζωής μας!

Γιατί όταν υψωθεί ο άνθρωπος με θάρρος και πει ότι "εγώ δημιουργώ", τότε όλα τα εμπόδια, τα αδιέξοδα, τα πάντα θα εξαφανιστούν!
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τα αδιέξοδα υπάρχουν γιατί δεν γνωρίζουμε ότι είμαστε εμείς οι δημιουργοί της ζωής μας!


O:-) O:-) O:-)

σου είπα ότι μου έλλειψες? :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Πεστα βρε Θοδωρη!!! >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Γιατί νομίζετε ότι η ζωή μας γέμισε αδιέξοδα?
Γιατί βλέπουμε την ζωή από λάθος οπτική γωνία ,αντί να είναι δημιουργία και χαρά ,την βλέπουμε σαν ένα χρέος που πρέπει να φέρουμε σε πέρας,σαν έναν ατελείωτο αγώνα επιβίωσης.

γιατί δεν τολμάμε να παραδεχτούμε με ειλικρίνεια στον εαυτό μας οτί μόνοι μας δημιουργούμε αυτά τα αδιέξοδα,γιατί ποτέ δεν ζούμε στο παρόν μας αλλά κολλάμε στο παρελθόν και κινηγάμε το μέλλον.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:
Γιατί νομίζετε ότι η ζωή μας γέμισε αδιέξοδα?
Γιατί βλέπουμε την ζωή από λάθος οπτική γωνία ,αντί να είναι δημιουργία και χαρά ,την βλέπουμε σαν ένα χρέος που πρέπει να φέρουμε σε πέρας,σαν έναν ατελείωτο αγώνα επιβίωσης.
Μπραβο Ιωάννα @};-
Περιεκτική & ουσιαστική η τοποθέτησή σου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23477
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

αντί να είναι δημιουργία και χαρά ,την βλέπουμε σαν ένα χρέος που πρέπει να φέρουμε σε πέρας
@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ιωάννα... @};- :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ωραία...

και τότε να ρωτήσω εγώ...

αφού το ξέρουμε ότι ζούμε μεταξύ παρελθόντος και μέλλοντος, κάτι που φέρνει το παρόν σε αδιέξοδο, γιατί το συνεχίζουμε? :-?

δεν προλαβαίνουμε να χαρούμε αυτό που λάβαμε σήμερα και αναζητάμε το επόμενο που θα μας φέρει χαρά αύριο!

γιατί?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

δεν προλαβαίνουμε να χαρούμε αυτό που λάβαμε σήμερα και αναζητάμε το επόμενο που θα μας φέρει χαρά αύριο!
γιατί δεν γνωρίζουμε ότι η χαρά έρχεται από μέσα προς τα έξω και την αναζητούμε μόνο στην ύλη, στην επιβίωση όπως το ονομάζουμε
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
αφού το ξέρουμε ότι ζούμε μεταξύ παρελθόντος και μέλλοντος, κάτι που φέρνει το παρόν σε αδιέξοδο, γιατί το συνεχίζουμε? :-?
Όσο πάράλογο και αν ακούγεται τελικά σε μερικούς ανθρώπους αρέσει αυτό το δράμα γιατί δεν τολμάνε να συγχωρέσουν τον εαυτό τους για ότι έγεινε στο παρελθόν η για ότι κάποιος άλλος μπορεί να τους έκανε......γιατί μας τρομάζει η ευθήνη του εαυτού μας και των πράξεων μας....γιατί φοβόμαστε να τα βάλουμε με τον εγωισμό μας αν καταφέρουμε πρώτα να τον δούμε με ειλικρίνεια μέσα μας .........γιατί δεν εχουμε το θάρρος να αντικρίσουμε τους φόβους μας που στην ουσία είναι απλά στο μυαλό μας .....γιατί αν και θέλουμε την αλήθεια στην ζωή μας όταν αυτή έρχεται ούτε να την δούμε θέλουμε αλλά ούτε και να την δεχτούμε :?
Δυστχώς αγαπήσαμε τόσο πολύ της ταμπέλες ''σωστο '' ''λάθος ''
''καλό'' ΄-''κακό '' κτλ, που προτημάμε να ζούμε με αυτές πάρα με τα θέλω της καρδιάς μας αν και ξέρουμε πολύ καλά νοητικά ότι αυτές μας έφεραν σε αυτά τα αδιέξοδα.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωαννάκι...στο διαταύτα όμως?

επιγνώσεις έχουμε, ενθουσιασμό για την ζωή γιατί δεν έχουμε?

τα γιατί και τα διότι δεν τελειώνουν ποτέ...η ζωή τελειώνει μεταξύ τους!

Οι απαντήσεις σου και οι αιτιολογίες στην ερώτησή μου είναι σωστές...Για χιλιάδες χρόνια είναι γραμμένες...

Στην πράξη όμως τι γίνεται? Εδώ είναι η Ζωή, όχι στις επιγνώσεις...

Γιατί? είναι μόνο θέμα εγωισμού?

ή αδυναμίας να διαχειριστούμε τα συναισθήματα μας?

ποιός δημιουργει τελικά? εμείς ή οι άλλοι ή ο θεός ή η Ζωή από μόνη της?

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

μέσα από κάποιες δικές μου πράξεις ναι αυτό είδα Βασούλα ,ότι είναι θέμα εγωισμού και ανικότητας να διαχειριστώ τα συναισθήματα μου κάποιες φορές ,προφανώς φοβομουνα να τα δώ για να μην χαλάσω και τσαλακώσω την εικόνα του ατόμου που νόμιζα ότι ήμουνα.
Σαφώς και εμείς δημιουργούμε την ζωή μας ,το πιστέυω απόλυτα πλέον απλά μας λείπει η πίστη στο θεό και στην ζωή :?
επιγνώσεις έχουμε, ενθουσιασμό για την ζωή γιατί δεν έχουμε?
Ισως γιατί δεν μπορούμε να δούμε να την απλότητας της .....λογικό είναι ότι θεωρούμε χρέος και βάρος να μην μας ενθουσιάζει :-?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΙΩΑΝΝΑ την 11 Μάιος 2011 5:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε:Στην πράξη όμως τι γίνεται? Εδώ είναι η Ζωή, όχι στις επιγνώσεις...

Γιατί? είναι μόνο θέμα εγωισμού?
Θεωρούμε τον εαυτό μας πολύ μικρό και ανάξιο....
Μάθαμε τα όρια και φοβόμαστε να βγούμε απ'αυτά και να δούμε πανοραμικά, φοβόμαστε να πιστέψουμε αυτά που κάποτε υπήρχαν μόνο στα παραμύθια. Τα παραμύθια είναι για τα παιδιά, λένε.
Καλούμαστε να είμαστε ενήλικες (όχι ηλικιακά μόνο), με την πίστη και την εμπιστοσύνη που έχει ένα παιδί.

Σκέψεις...
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23477
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

επιγνώσεις έχουμε, ενθουσιασμό για την ζωή γιατί δεν έχουμε?
Γιατί βαριόμαστε. :P
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”