κάθαρση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Τα φυσικά συμπτώματα είναι οι ενδειξεις ότι φτανει στο σωμα σου μια δυσαρμονία, και το φυσικό σώμα αρρωσταινει τελευταίο πάντα, οπότε κάτι υπάρχει σε συναισθηματικο ή νοητικό επίπεδο,που σε πιέζει χωρις να το αντιλαμβανεσαι ,ισως?
Αντωνία αυτό που λέει η Ντάνυ είναι πολύ σωστό,και θα σου δώσω ένα παράδειγμα από μένα.
υπέφερα από πόνο που έμοιαζε σαν αυτόν όταν δηλ έχεις ηγμορίτιδα γύρω στα 6 χρόνια τώρα.
πήγα 2 φορές σε 2 διαφορετικούς γατρούς ,έκανα και αξονική τομογραφία αλλά ήταν όλα μία χαρά ,οργανικά είμαι μία χαρά ,δεν έχω ούτε ηγμορίτιδα ούτε τίποτα ,έχω μόνο αλλεργική ρινίτιδα.
το πρόβλημα μου λοιπόν ήταν ψυχολογικό και όταν βρήκα την αιτία σταμάτησε να ξεσπάει και σε σωματικό επίπεδο.

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Namaste έγραψε:Ναι!! Θα χαρώ πολύ!!!

Ρε παιδιά… πάλι μου έρχεται να κλάψω…(μου έρχεται… αλλά δε μου βγαίνει). Και έχω φάει και του σκασμού….:oops: :oops:
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Δώρα έγραψε:κλάψε βρε κοριτσάκι!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Δε μου βγαίνει το άτιμο βρε Δώρα μου…….. Και γιατί να μου βγει κιόλας….???? Όλα μια χαρά είναι………!!!!!! Πω πω τι έχω πάθει…. Τα νεύρα μου χάλια και η κοιλιά μου τούμπανο….!!!

Δηλαδή Ιωάννα, βρήκες την αιτία και τέλος???? Έτσι απλά??? Απλά και μόνο επειδή τη βρήκες ή έκανες και τίποτα άλλο????

’ντε πάω σπίτι… (στη δουλειά είμαι τώρα)μπας και ηρεμήσω….
Θα διαβάσω αύριο τις απαντήσεις σας, (στο σπίτι δεν έχω internet) αν μου γράψετε…..

Να μου γράψετε…. Ναι?????

:-ss :-ss
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δηλαδή Ιωάννα, βρήκες την αιτία και τέλος???? Έτσι απλά??? Απλά και μόνο επειδή τη βρήκες ή έκανες και τίποτα άλλο????
Οχι Αντωνία μου μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα αλλά δεν είναι.το πρόβλημα μου ήταν το άγχος,με το παραμικρό πρόβλημα αγχονώμουν λές και ήρθε το τέλος του κόσμου ας πούμε και όλο αυτό μου ξεσούσε σε πόνο,πολλές φορές για μέρες ολόκληρες.
Οταν κατάλαβα ότι όλο αυτό μου μου το προκαλεί το άγχος,άρχησα να παρατηρώ με ηρεμία τα συναισθήματα μου ,δηλ τι είναι αυτό που μου προκαλεί τόσο άγχος :-? και πίσω από το άγχος μου κριβόντουσαν φοβίες και ανασφάλεια.
Πίσω από την ανασφάλεια και της φοβίες είδα ότι κρύβεται η έλλειψη εμπιστοσύνης πρός τον εαυτό μου και την ίδια τη ζωή.
Τώρα μαθαίνω να μην αγχόνωμαι και να αντιμετοπίζω πιό ψύχραιμα τα πράγματα ,μαθαίνω να αναλαμβάνω την ευθύνη της ζωής μου και των πράξεων μου,να έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στης ικανότητες μου κτλ.
όλα αυτά φυσικά δεν μπορούμε να τα πετύχουμε από την μία μέρα στην άλλη ,θέλει πολύ υπομονή και δουλειά με τον εαυτό μας,και θα πώ για άλλη μιά φορά το πόσο τυχερή νιώθω για την βοήθεια και της συμβουλές που πήρα εδώ μέσα σε αυτό το φόρουμ
:x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αντωνια, εμενα σχετικα με τα βιβλια με βοηθησε στην αρχη το 'Η φωτια του Ρεικι' του Frank Peter Arjawa. Εχει πολλες χρησιμες πληροφοριες και μερικες ευκολες τεχνικες για διαφορα θεματα. Σε συνδυασμο με το φορουμ και φυσικα μεσα απο την επαφη με την ενεργεια σιγα σιγα θα σου λυθουν ολες οι αποριες..

Τωρα για τους καθαρισμους θα συμφωνησω με τα λεγομενα της Νταννυς μονο θα σε συμβουλευα αν επιμενουν οι πονοι να επισκεφτεις γιατρο.. γιατι δεν ειναι απαραιτητα ολα καθαρισμοι.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24609
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Αντωνία μου , συμφωνώ με όσα σου έγραψαν τα παιδιά
συνέχισε την αυτοθεραπεία σου συστηματικά
και όλα θα γίνουν σύμφωνα με 'οτι ζητάς και αντέχεις.
Διάβασε εκτός από το βιβλίο που αναφέρεις , το θέμα
αυτό που γράφουμε Την ΚΑΘΑΡΣΗ από την αρχή , όπως και
μερικά που έχουν γραφτεί στο θέμα ΕΡΩΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΙΚΙ
και θα πάρεις πολλές απαντήσεις για αυτά που ρωτάς και για άλλα
πολύ περισσ'οτερα >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ιωάννα @};- >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

AXIA έγραψε:Διάβασε εκτός από το βιβλίο που αναφέρεις , το θέμα
αυτό που γράφουμε Την ΚΑΘΑΡΣΗ από την αρχή , όπως και
μερικά που έχουν γραφτεί στο θέμα ΕΡΩΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΙΚΙ
και θα πάρεις πολλές απαντήσεις για αυτά που ρωτάς και για άλλα
πολύ περισσ'οτερα >:d< >:d<
Ξεκινάω το διάβασμα και θα τα πούμε αργότερα… ;) ;)

>:d< >:d< >:d<
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Μπορώ να πω ότι όντως απαντήθηκαν πολλά ερωτήματα σε σχέση με το θέμα του καθαρισμού.

Όλοι εδώ μέσα, έχετε κάνει σπουδαία δουλειά!!! ^:)^ ^:)^ ^:)^

ΑΧΙΑ σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου!!! >:d< >:d<

Για αρχή λοιπόν, πρέπει να ξεχωρίσω αν αυτό που μου συμβαίνει είναι κάθαρση ή κάτι άλλο (π.χ. ίωση). Σωστά μέχρι εδώ???

Μέσα μου νιώθω όμως ότι είναι… Τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος….

Στη συνέχεια πρέπει να σκεφτώ για ποιο λόγο μου βγήκε… Τι έθιξα μέσα μου, τι σκέφτηκα ή τι έκανα και βγήκε. Έτσι ώστε να εντοπίσω το σημείο που θέλει δουλειά…

Αυτό που περνάει λοιπόν από το μυαλό μου είναι, ότι ίσως διαβάζοντας το βιβλίο των τσάκρας, επικεντρώθηκα στο να εξετάσω τον εαυτό μου και έτσι παραδέχτηκα τα μειονεκτήματα του χαρακτήρα μου. τα μεγαλύτερα μπλοκαρίσματα τα βρήκα στο ιερό τσάκρα και στο ηλιακό πλέγμα και την ιδία μέρα μου βγήκαν συμπτώματα που αφορούν ακριβώς αυτά τα δυο.

Τώρα νιώθω ότι μου μένει, να τα πάρω ένα ένα και να τα δουλέψω… Δύσκολη δουλειά αλλά αξίζει σίγουρα τον κόπο…

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι, με ποιο τρόπο να τα δουλέψω??? Να μπω σε διαλογισμό ας πούμε έτσι ώστε να αφιερώσω χρόνο ή να αφήσω να ξετυλιχτεί το κουβάρι στο μυαλό μου οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας και αν μου έρθει???
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αντωνία μου να κάνεις καθημερινά την αυτοθεραπεία σου και αφήσεις να προκύψει το οτιδήποτε...

το 1ο κέντρο αφορά την εμπιστοσύνη...

και το ηλιακό τον εαυτό μας...εκεί που ο Εαυτός γίνεται απλά "χαρακτήρας"...

Πίστη, επιμονή και αφοσίωση...όλα τα άλλα θα έρθουν...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

^:)^ ^:)^

Ακριβώς έτσι…

Μετά όμως???? Τι γίνεται μετά??? Υπάρχει κάποιος μπούσουλας???:-?

Εντάξει να έχω καταλάβει το πρόβλημα και από πού πηγάζει, εντάξει και να το έχω αποδεχτεί καθώς και να έχω τη θέληση να το διορθώσω, από εκεί και πέρα όμως τι πρέπει να κάνω??? Έχω μπερδευτεί…:oops: :oops:
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αντωνία μου...δεν υπάρχει μπούσουλας! :-D :-D :-D

η Πίστη στον θεό νομίζω δεν χρειάζεται οδηγίες χρήσης ε? :-D :-D

έχε την και αφοσιώσου στο να γνωρίσεις τον Εαυτό σου βαθύτερα...

όλα θα έρθουν, όσο εσύ είσαι ανοιχτή στην "θεραπεία" σου!

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Νομίζω πως κατάλαβα τι εννοείς… *-:) *-:) *-:)

Σε ευχαριστώ πολύ Βάσω μου… Αυτό θα κάνω!!!

Θεραπεία –θεραπεία –θεραπεία!!!!


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Να ‘μαι πάλι εδώ!!! :D :D

Διαβάζω περίπου 4 ώρες τώρα κάποια θέματα στο forum που με απασχολούν καιρό τώρα, κυρίως με το θέμα του διαλογισμού… (εκεί θα πάω μετά, θα με δείτε) και αφού το ολοκλήρωσα το διάβασμα, μπήκα εδώ να σας πω τα νέα μου από τη χθεσινή δύσκολη μέρα…

Μετά από 3 μέρες τηγανιού (έτσι δε το λέτε???? :-? ) και μετά από πολύ περισυλλογή, παραδοχή και ανασυγκρότηση των σκέψεων μου, εξαφανίστηκαν όλα τα συμπτώματα που είχα… Έτσι απλά δια μαγείας…. Ακόμα και αυτά που πίστευα ότι δεν είχαν να κάνουν με το θέμα του καθαρισμού… Μόλις το ένιωσα, συγκινήθηκα… Φοβερή αίσθηση!!!

Φοβερή αίσθηση που τελικά κατάφερε κάποιος με την αλαζονεία του να μου τη διακόψει για λίγο… Αλλά και πάλι… δε πτοήθηκα!!! Μη σας πω ότι χάρηκα κιόλας με την έκρηξη συμπεριφοράς του ατόμου αυτού εδώ στο γραφείο και ανακάλυψα πολλά….

Ανακάλυψα ότι αυτό που είχα τόσες μέρες, δεν ήταν μόνο καθαρισμός, αλλά και διαίσθηση ότι κάτι θα συμβεί. Μόλις συνέβη, έφυγε και η χωρίς λόγο (έτσι νόμιζα) στενοχώρια που ένιωθα… Επιπλέον ανακάλυψα ότι τώρα ποια βλέπω τους ανθρώπους με άλλο μάτι… Νομίζω ότι μπορώ να δω πλέον πίσω από την μάσκα τους- εμφάνιση τους και μπορώ και να αξιολογήσω τη συμπεριφορά τους αν τους γνωρίσω λίγο…

Χάρηκα τόσο πολύ που έγινε όλο αυτό, που στο τέλος με συγχάρηκα!!!!

Από την άλλη μεριά βέβαια, το μυαλό μου βουίζει και περιμένει να έρθει η ώρα που θα μου ζητηθούν εξηγήσεις από ανώτερους για το συμβάν και όλη την ώρα παίζει και ξαναπαίζει την συζήτηση αυτή που πρόκειται να γίνει σαν να απολογούμαι ενώ δεν υπάρχει λόγος και ξέρω ότι σε αυτό το κομμάτι έχω πολύ… μα πάρα πολύ δουλειά ακόμα. Που θα πάει όμως, κάποια στιγμή θα καταφέρω να μη τα παίρνω τόσο προσωπικά όλα και ταλαιπωρώ το καημένο το μυαλό μου για ανθρώπους και καταστάσεις που δε το αξίζουν και να μπορώ ακόμα και σε αυτούς να στέλνω αγάπη…

Από μικρή μου άρεζε πολύ να δουλεύω με τον εαυτό μου και χαιρόμουν απίστευτα όταν κατάφερνα να απαλλαγώ από μια κακή συνήθεια και βελτιωνόμουν σαν προσωπικότητα. Τότε το θεωρούσα φυσικό επόμενο της ανάπτυξης μου. Τώρα που μεγάλωσα κάπως, ανακάλυψα ότι δε το κάνουν όλοι οι άνθρωποι αυτό και πως είναι μάλλον προσωπικό το θέμα…. Τα διαστήματα μάλιστα που έμενα στάσιμη και με παρέσερνε ο χρόνος και η ζωή, κάτι συνεχώς μου έλειπε…

Τώρα κατάλαβα ότι αυτό που μου έλειπε ήταν η συνεχόμενη ανάγκη για αυτοβελτίωση!!!

Χαίρομαι πολύ που το ανακάλυψα, χαίρομαι πολύ που έχω τοσο δρόμο μπροστά μου και χαίρομαι πολύ που είμαι εδώ μαζί σας!!!

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ από τα βάθη της καρδιάς μου!!!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αντωνία!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”