κάθαρση

Συντονιστής: Vasoula

Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

κάθαρση

Δημοσίευση από Ichor »

Όταν παίρνεις το βαθμό, για 21 μέρες γίνονται πιό έντονοι καθαρισμοί....!

σωστά..? :?:

Αυτό σημαίνει ότι τυχόν προβλήματα (ψυχογενή) που υπήρχαν στο παρελθόν και εξακολουθούν στο παρόν.....μπορεί να εμφανιστούν ή να επιδεινωθούν, στη διαδικασία καθαρισμού....? :?:

:roll: :?: :roll:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αυτό ισχύει. Παίρνοντας μία γερή... δόση από ενέργεια, αρχίζει να καθαρίζει όλο το ενεργειακό σου σύστημα. Τώρα, το πόσο "βαριά" θα περάσεις τους καθαρισμούς, εξαρτάται από ένα κάρο πράγματα, όπως επίσεις και το πόσο συνειδητά θα τους βιώσεις.

Οι 21 μέρες ισχύουν πιο πολύ για τον πρώτο βαθμό. Οι επόμενοι θέλουν πιο πολύ χρόνο. Μπορεί επίσης να μην σου έρθουν αμέσως οι καθαρισμοί, αλλά να καθιστερίσουν λίγο. Εγώ, λ.χ., πέρασα τους καθαρισμούς του δευτέρου βαθμού περίπου τέσσερεις μήνες αφότου τον πήρα και κράτησε για αρκετό καιρό, δύο μήνες και (βέβαια, στον δεύτερο βαθμό έρχεσαι αντιμέτωπος με τις σκέψεις και τα συναισθήματα, που ούτως ή άλλως χρειάζεται χρόνος για να τα ανακαλύψεις και να τα καθαρίσεις, σε αντίθεση με τον πρώτο βαθμό, που οι καθαρισμοί είναι πιο γενικοί).

Όπως και να'χει πάντως, είναι αρκετά υποκειμενικά τα πράγματα. Οι 21 μέρες μπορούν να έρθουν αμέσως, μπορούν να γίνουν περισσότερες ή λιγότερες (σπάνιο το δεύτερο) ή μπορούν να έρθουν μετά από λίγο καιρό. Η επαφή ενός ατόμου με το ρέικι και την ενέργεια είναι απολύτως προσωπική και ο καθένας την βιώνει με τον δικό του προσωπικό τρόπο.

Πολλά φιλιά και αγάπη!!
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πέννη η σχέση με το ρέικι είναι εντελώς προσωπικη, όπως λέει και ο Θοδωρής!

Κανείς δεν ξέρει, εκτός από εσένα! Πως θα βιώσεις τους καθαρισμους, ακόμα και αν τους βιώσεις με ένταση ή χαλαρά, όλα είναι αποφάσεις σου, που κανεις δεν μπορεί να προβλέψει.

΄Αλλοι περνούν τους καθαρισμούς σε σωματικό επίπεδο, άλλοι σε συναισθηματικό. Εξαρτάται από που θέλεις να "βγάλεις" την σκόνη πρώτα...Κανονικά, όλα τα πεδία υπόκεινται σε καθαρισμούς.

Οι 21 ημέρες μπορεί να γίνουν περισσότερες, δεν υπάρχει συγκεκριμένη max. ή min. διάρκεια.

Να σου πω κάτι που έχω εγώ βιώσει? ΄Οταν "συνειδητά" λες, δεν θέλω άλλο...το ρέικι είναι εκεί.
΄Οταν λες πάλι, θέλω και όσο αντέξω, πάλι το ρέικι είναι εκεί.
Ακόμα και αν λες, όχι δεν θέλω, δεν είμαι έτοιμος να αντέξω, πάλι το ρέικι είναι εκεί.

Το θέμα είναι πόσο θέλεις να "προχωρήσεις"...Γιατί τους καθαρισμούς θα τους περάσεις έτσι κι αλλιώς σε κάθε επόμενο βήμα, και ίσως πιο έντονους, αν δεν έχεις εντωμεταξύ συνειδητοποιήσει τι καθαρίζει και γιατί και και έχεις αφήσει το διάστημα του 1ου βαθμού να φύγει "ανεκμετάλλευτο"...

Μην τρομάζεις...δεστο σαν ευκαιρία!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Αυτό που διεπίστωσα είναι ότι όσο "δουλεύω" φεύγουν κομμάτια...! :) :) και μια χαρά αντέχω.

Επειδή όμως, το αυχενικό (ισχυρογνωμοσύνη) και η μέση (στήριξη απ' έξω) ήταν ένα θέμα που με έχει βασανίσει πολλά χρόνια τώρα, είδα ότι εκεί με "θεραπεύει" πρώτα απ΄όλα.
Δεδομένου ότι το θέμα "στήριξη" το τσάκισα πριν 1,5 χρόνο... και με πολύ πόνο μάλιστα...... αυτό που δουλεύω τώρα είναι η "ισχυρογνωμοσύνη" μου.... (έ τι να κάνω....εκτίθεμαι.. :) :) )
Ένοιωσα λοιπόν τη διαδικασία σε εκείνο το κομμάτι.....!

Στην πορεία λοιπόν, εμφανίστηκε το θέμα "μέση" και απλά έψαχνα τις επιβεβαιώσεις μου.....!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....και τους δυό.


Με αγάπη,
για σήμερα άρα για πάντα.

Υ.Γ. Σήμερα πάντως....είμαι ήδη σε καλό δρόμο....! :) :) Με ψιλοτσάκισε 3 μέρες....! :wink:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Πέννη μου, πόσο το αναγνωρίζω...

΄Οπως αναγνωρίζω και την λαχτάρα σου... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Λοιπον..μεχρι τωρα ελεγα οτι περναω τους καθαρισμους σχετικα ανωδυνα(καποιες φορες με γελιο και χαρα)...και αναρωτιομουν γιατι

Εχθες λοιπον μου ηρθε φλασια

Η ωρα του καθαρισμου (1-2-3 μερες, 1 βδομαδα..οσο παρει τελοσ παντων)..με αποσυντονιζει λιγο στο συναισθηματικο μου πεδιο..ηρεμα ομως και διακριτικα..μερικες φορες βγαζω και σπιθουρακια στο προσωπο.
Ο καθαρισμος για μενα (το ΕΙΔΑ/ΤΟ ΕΝΟΙΩΣΑ)..ειναι σαν μια πορτα στο τελος ενος αγωνα δρομου με τον εαυτο μου(αγωνας που αρχισε απο παιδι)....και την ωρα που προσπαθω ν ανοιξω την πορτα(καθαρισμος)αποσυντονιζομαι -οπως προανεφερα-...αλλα μετα νιωθω μια ανακουφιση σαν να εφτασα στο τερμα αυτου του αγωνα και ηρεμω(οπως ανεφερα αλλου..αρχιζω να 'περπαταω' πλεον και λιγοτερο να 'τρεχω')....βεβαια κανω ταυτοχρονα πολλους 'αγωνες δρομου'.......

Ο καθαρισμος ειναι το τερμα...αυτο που θελω να βρω..γι αυτο και δεν αισθανομαι 'τηγανια' ..αλλα ανακουφιση
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

^:)^ ^:)^
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Είσαι ακόμα στην αρχή Madry...
Θυμάμαι,ότι έγώ στην αρχή τους απέφευγα τους καθαρισμούς γιατί με έπιανε φόβος...
Όταν ερχόντουσαν έχανα τον κόσμο και δεν ήταν μόνο τηγανιά ήταν ολόκληρος ογκόλιθος στο κεφάλι μου που έκανε ημέρες να περάσει γιατί δεν αποδεχόμουν κάποια πράγματα και έφερνα αντίσταση στην ροή.
Όταν μετά από καιρό συνειδητοποίησα ότι δεν ήταν τηγανιά αλλά ευλογία ή ανακούφιση όπως είπες τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν μια άλλη τροπή γιατί αποδέχθηκα τον εαυτό μου και έπαψα να φοβάμαι τους καθαρισμούς...
Όταν έλθεις όμως σε πλήρη ευθυγράμμιση με το πνεύμα σου τότε παύουν και οι καθαρισμοί ή αν συμβούν θα είναι κάτι στιγμιαίο που θα το αντιληφθείς αμέσως..... :-D :-D :-D
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Επίσης ο καθαρισμός δεν είναι το τέρμα.... Είναι το μέσον για να σε διευκολύνει να αποτινάξεις ότι έχει συσσωρευθεί μέσα σου από επιρροές - οικογενειακές/κοινωνικές/θρησκευτικές/ ή φόβους ώστε να φθάσεις στην επίγνωση που είναι η δική σου αλήθεια .......
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Χρυσουλααα @};- @};- @};- @};-
ναι..καθε καθαρισμος και 'καπακι' επιγνωση, ειναι το τελος ενος απο τους πολλους παλιους δρομους και αρχη για ενα νεο σκαλοπατι στη ζωη..
αλλα εχω πολλεεεεες σκαλες ν ανεβω ..ατελειωτες
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

καλο δρομο Μανδρυ....!!!!!!!!!!


:x :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

όταν πήρα τον α βαθμό για 2 μήνες ήμουν........ όλο χαρά, δεν υπήρχε τίποτα άλλο μόνο χαρά.
Από τότε μέχρι τώρα 3,5 μήνες καθαρισμοί ....... (ευτυχώς)
Θεωρώ πως έχει να κάνει με το πόσο "δουλευει" ο καθένας.

Το πόσο θέλει να φτάσει στο βάθος
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Μεγάλη παγίδα το :"Ολα καλά". :D

Ισως είναι ο ενθουσιασμός της μύησης, η επιφάνεια που αντιμετωπίζουμε αρχικα .
Απλά μη γνωρίζοντας που να ψάξουμε, τι να καθαρίσουμε , και άν τα καθαρίσουμε με τι θα τα αντικαταστήσουμε??
Αυτοί ήταν οι δικοί μου προβληματισμοί τότε , αλλά το πνεύμα βρήκε διέξοδο να μου δείχνει που υποφέρω στο σώμα, και τις ίδιες τις ανάγκες του!! :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Νομίζω στη αρχή η μυηση και ολη η διαδιακασία σου προσφερουν μαι πρωτογνωρη κατάσταση ηρεμίας και χαράς.Αλλά στην πορεία ,αν ενσκύψεις στην ζωή σου ...εχεις μια χαρά και μαι ζωή που τραβάει την ανηφόρα.Συνηθως οι περισσοτεροι μυημενοι ζουν την ώρα του Ρεικι,και ίσως μια διαδικασια ομαδικου διαλογισμού και .....ολα ειναι ίδια αν δεν ταγαπας!!
Ο Εαυτος σου και το βαθος παραμενουν ίδια,γιατι μονο η μυηση,μονο το Ρεικι δεν ριχνει τα τειχη της Ιεριχους!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33566
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”