απροσδιόριστη κολιτιδα ( νόσος crohn)

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Επισκέπτης

απροσδιόριστη κολιτιδα ( νόσος crohn)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θέλοντας να σας εξιστορήσω την δικιά μου ιστορία και να αρχίσετε να με γνωρίζεται πήρα απόφαση να σας τη διηγηθώ. Θα προσπαθήσω όσο σύντομα μπορώ για να μη σας κουράζω και πιστεύω να γράφω στην κατάλληλη ενότητα.
Πέρυσι την άνοιξη η μεγάλη μου κόρη( 12 ετών) άρχισε να έχει πολύ αίμα στις κενώσεις της. Έπαθα πανικό γιατί πάντα το μυαλό του ανθρώπου πάει στο χειρότερο. Μπήκαμε εισαγωγή στο νοσοκομείο για μια εβδομάδα χωρίς καμία δυστυχώς διάγνωση. Βγήκαμε, εγώ σε ακόμη χειρότερη τρέλα γιατί το παιδί συνέχιζε να έχει αίμα. Πήγαμε κάναμε μια ενδοσκόπηση και τα αποτελέσματα μας έδειξαν ελκώδη κολίτιδα. (χρόνια πάθηση, φλεγμονώδη νόσος του παχέος εντέρου). Στο άκουσμα την λέξης "χρόνια" ισοπεδώθηκα. Έπρεπε να κρατήσω όμως γερά για να βοηθήσω το παιδί μου. Η θεραπεία είναι καθημερινά φάρμακα, υπόθετα και κάθε μήνα έλεγχο για να δούμε αν έχει επηρεαστεί το συκώτι του. Περάσαμε μια περίοδο ύφεσης με έξαρση έντονη πριν τις γιορτές. Η ίδια απογοήτευση και για εμένα και για την κόρη μου. Νιώθω τις δυνάμεις μου να καταρρέουν ....... Ξανά εισαγωγή, ξανά ενδοσκόπηση με τα αποτελέσματα αυτή τη φορά "απροσδιόριστη κολίτιδα" που σημαίνει πως οδεύει για νόσο crohn όπως μας είπαν οι γιατροί.( φλεγμονώδη νόσος όλου του πεπτικού συστήματος).Ένιωσα σαν κάποιος από το χείλος του γκρεμού που βρισκόμουν να μου έδωσε μια και να έπεσα.!!! Το τρέξιμο συνεχίζεται..... ’ρχισα παράλληλα να προσπαθώ να βρω λύση μέσω ομοιοπαθητικής. Μας είπανε να κάνει ένα τεστ τροφικής δυσανεξίας για να δούμε αν έχει αλλεργίες σε τρόφιμα. Πραγματικά το παιδί έχει απίστευτες αλλεργίες σε βασικά τρόφιμα. Το αποτέλεσμα ειδικά τρόφιμα όπως μακαρόνια, άλευρα, φυτικά γάλατα από βιολογικά μαγαζιά. Πλέον το μόνο που με νοιάζει είναι να εξαντλήσω όλα τα περιθώρια να πάρω ότι γνώμες μπορώ για να μην έχει το παιδί μου από τα 12ατου το στίγμα ΙΦΝΕ(ιδιοπαθείς φλεγμονώδες νόσος εντέρου)που σημαίνει σαν χρόνια πάθηση άτομο με ειδικές ανάγκες...... Κάθε φορά που μιλάω όμως γι'αυτό ακόμα και αυτό τη στιγμή είναι να κλαίω. Και αναρωτιέμαι ..." πόσα αποθέματα ψυχικής αντοχής θα μπορώ να έχω για να στηρίξω το παιδί μου" αφού εγώ η ίδια αρχίζω ψυχολογικά να καταρρέω.....
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Κατερίνα μου, δεν μπορώ καν να σκεφτώ πως είναι η θέση σου... :-(

Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως, μέσα από τις εναλλακτικές θεραπείες, μπορείς να αποκτήσεις και μια διαφορετική προσέγγιση για τις ασθένειες... Δηλαδή, εγώ που έχω διαβήτη, έπαψα σιγά σιγά να το βλέπω ως αδικία ή τιμωρία ή γκαντεμιά αλλά ως ανάγκη του σώματός μου, του οργανισμού μου και έχω ξεκινήσει να συνδυάζω την σωματική μου ασθένεια με εσωτερικούς παράγοντες...

Από την μεριά της μητέρας πραγματικά δεν μπορώ να πω τίποτα... :-( Σαν εμπειρία θα είναι κάποιο μάθημα και για σένα... Τα συναισθήματα που σου βγαίνουν, πχ αίσθηση ανικανότητας, θα κληθείς να τα αντιμετωπίσεις και καταλαβαίνω πως, όταν προέχει η υλική αντιμετώπιση, αυτό είναι δύσκολο...

Κουράγιο ψυχή και δύναμη! Δεν μας έρχονται πράγματα που δεν έχουμε την ικανότητα να αντιμετωπίσουμε >:d<
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Κατερίνα μου, καλώς ήρθες. >:d<
Τα παιδιά μας είναι το ευαίσθητο σημείο μας και ειδικά αν μια ασθένεια κάνει την εμφάνισή της καταρρέουμε.
Έχω κι εγώ μια κορούλα έξι ετών και μπορώ να νοιώσω έστω και λίγο τον πόνο και τον πανικό σου.

Το παιδί πώς είναι; Πώς το αντιμετωπίζει όλο αυτό που του συμβαίνει;
:x
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

evi έγραψε:Κατερίνα μου, καλώς ήρθες. >:d<
Τα παιδιά μας είναι το ευαίσθητο σημείο μας και ειδικά αν μια ασθένεια κάνει την εμφάνισή της καταρρέουμε.
Έχω κι εγώ μια κορούλα έξι ετών και μπορώ να νοιώσω έστω και λίγο τον πόνο και τον πανικό σου.

Το παιδί πώς είναι; Πώς το αντιμετωπίζει όλο αυτό που του συμβαίνει;
:x

Να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου Ευάκι και εσύ. Στην αρχή πάντα είναι δύσκολα. Είμαι κοντά της για να την στηρίζω σαν μανούλα, αλλά αυτός που της κάνει πολύ καλό, είναι ο γιατρός της ομοιοπαθητικής. Λειτουργεί σαν ψυχολόγος για την μικρή γιατί την εμψυχώνει σε κάθε συνάντηση μας λέγοντας πως θα γίνει καλά. Πλέον και εγώ μόνο στην ομοιοπαθητική ποντάρω για να θεραπευτεί το παιδί. Βασικά πιστεύω πως όταν κάτι το θέλεις πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να το πετύχεις. ....
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Κάθε φορά που μιλάω όμως γι'αυτό ακόμα και αυτό τη στιγμή είναι να κλαίω. Και αναρωτιέμαι ..." πόσα αποθέματα ψυχικής αντοχής θα μπορώ να έχω για να στηρίξω το παιδί μου" αφού εγώ η ίδια αρχίζω ψυχολογικά να καταρρέω.....
Σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ σημαντικό να είσαι εσύ δυνατή σε όλο αυτό Κατερίνα. Τα παιδιά όσο και αν προσπαθούμε να τους το κρύβουμε, νοιώθουν τα συναισθήματά μας και αντιδρούν σε αυτά.

Εκτός λοιπόν από την ιατρική βοήθεια το κοριτσάκι σου χρειάζεται, την πίστη και την δύναμή σου, γιατί σε σένα στηρίζεται.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Καλώς ήρθες Κατερίνα >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Κατερινα συμφωνω με την Ευη χρειαζεται να εισαι δυνατη για να την στηριξεις με πιστη θεληση και επιμονη.
Εχεις αδερφακια η μικρη?


@};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

AMALIA έγραψε:Κατερινα συμφωνω με την Ευη χρειαζεται να εισαι δυνατη για να την στηριξεις με πιστη θεληση και επιμονη.
Εχεις αδερφακια η μικρη?


@};-
Ναι έχω και μια κόρη κατα 11 μήνες μικρότερή της. Χρειάζεται πολύ δύναμη το ξέρω, αλλά αναρωτιέμαι την δικιά μου εξασθενημένη ήδη δύναμη που μπορώ να την βρω?? Δυστυχώς ακόμη και κοντινοί συγγενείς , δεν μπορούν να καταλάβουν τι βιώνω και πως νιώθω καθημερινά.... Είναι πάντα πιο εύκολο να τα ακούς απο μακριά και αλλιώς να βιώνεις μια τέτοια κατάσταση μέσα στο σπίτι σου :?
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Κατερινα σε νιωθω εδω μεσα αν οχι ολοι οι περισσσοτεροι στραφηκαμε να βρουμε τον αληθινο ευατο μας που στην πορεια ειχαμε χασει μεσα απο διαφορες καταστασεις..
Ολοι μα ολοι εχουν αντιμετωπισει καποια γεγονοτα στην ζωη μας που οταν συμβαινουν χανουμε την δυναμη να τα διαχειριστουμε.
Μην απελπιζεσαι και βρες το κουραγιο να ψαξεις τροπους που θα στηριξουν τοσο την μεγαλη που σε εχει αναγκη οσο και την μικροτερη που σιγουρα ολη η κατασταση θα φερνει και αυτης αγωνια και φοβο για την αδερφη της.
Ειμαστε εδω μαζι σου να μοιραστεις οτι χρειαζεσαι να σε στηριξουμε και να σε αγκαλιασουμε..

Δεν ειναι τυχαιο που μετα απο το γεγονος αυτο εχεις στραφει στην εναλακτικη θεραπεια.


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kαλώς ήρθες Κατερίνα μου! >:d< >:d<

Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας ένα σημαντικό "βάρος" σου...Ειναι ίσως ελαφρύτερο τώρα... :-D

Διάβαζόντας σε, ένιωσα ένα σφίξιμο στην καρδιά σου, στην λέξη "χρόνια"...

Καμιά φορά η ασθένεια για τα ίδια τα παιδιά είναι πιο "ελαφριά" απο αυτό που εμεις θεωρούμε τρομερό...Μαθαίνουν να ζουν με αυτήν φυσιολογικά, αρκεί εμείς να μην πέσουμε στα πατώματα και να μείνουμε αρωγοί στο σθένος και το θάρρος τους!

Εύχομαι να βρεις το κουράγιο να ενθαρρύνεις το παιδάκι σου, να μάθει να ζει με ότι "περιέχει"...Και κυρίως να μάθετε και οι δυό να ζέίτε μέσα στον θεό...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Κατερινα ... καταλαβαινω το προβλημα της μικρής , όμως θα ηθελα να ακουσεις την άποψη μου ως μητερα.

Η ζωη ειναι σημερα... ένα υγιές παιδί μπορει σημερα να είναι καλά , και αυριο κάτι να συμβει και να μην υπάρχει...
Η υγεια είναι σημαντική μονο και μονο για να μας θυμίζει ότι μπορούμε να βιωσουμε σε βαθος το Σημερα!
και πάρε το ανάποδα!
Αν καταφερουμε να το βιώνουμε το σημερα με αγαπη ...εχουμε υγεία!


Η ζωη σου είναι σημερα! Αν καταρευσεις πως θα δειξεις σε αυτα τα παιδιά να ζήσουν?

Αν εισουν δικος μου άνθρωπος θα σου έλεγα ένα πράγμα: " Μάθε στη μικρή να ΓΝΩΡΙΣΕΙ και να ΑΓΑΠΗΣΕΙ τον Εαυτο της"
Και αν δεν ξερεις πως... ΜΑΘΕ ΕΣΥ ΠΡΩΤΗ και δειξ τους το!!!!!
Αυτη είναι η προκληση!

Ειναι ο μονος τρόπος κατα τη γνώμη μου να πάψει το σώμα της να διαρεει το αιμα της!


@};- :x :x :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Danielli την 18 Φεβ 2011 3:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

μαζί γραφαμε :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

AMALIA έγραψε:Κατερινα σε νιωθω εδω μεσα αν οχι ολοι οι περισσσοτεροι στραφηκαμε να βρουμε τον αληθινο ευατο μας που στην πορεια ειχαμε χασει μεσα απο διαφορες καταστασεις..
Ολοι μα ολοι εχουν αντιμετωπισει καποια γεγονοτα στην ζωη μας που οταν συμβαινουν χανουμε την δυναμη να τα διαχειριστουμε.
Μην απελπιζεσαι και βρες το κουραγιο να ψαξεις τροπους που θα στηριξουν τοσο την μεγαλη που σε εχει αναγκη οσο και την μικροτερη που σιγουρα ολη η κατασταση θα φερνει και αυτης αγωνια και φοβο για την αδερφη της.
Ειμαστε εδω μαζι σου να μοιραστεις οτι χρειαζεσαι να σε στηριξουμε και να σε αγκαλιασουμε..
Δεν ειναι τυχαιο που μετα απο το γεγονος αυτο εχεις στραφει στην εναλακτικη θεραπεια.
Αυτό το πιστεύω ακράδαντα..... πως κάποια πράγματα έρχονται στη ζωή μας ΟΤΑΝ.....πρέπει!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!! >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

katerina76 έγραψε:
Αυτό το πιστεύω ακράδαντα..... πως κάποια πράγματα έρχονται στη ζωή μας ΟΤΑΝ.....πρέπει!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!! >:d< >:d<
Ετσι ακριβως κοριτσακι μην μεινεις στο συμβαν βρες την ουσια!!
Θα ειναι και για εσενα και για τα παιδακια θειο δωρο!!!

@};- :x :x >:d< >:d< >:d<
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Danny έγραψε:Κατερινα ... καταλαβαινω το προβλημα της μικρής , όμως θα ηθελα να ακουσεις την άποψη μου ως μητερα.

Η ζωη ειναι σημερα... ένα υγιές παιδί μπορει σημερα να είναι καλά , και αυριο κάτι να συμβει και να μην υπάρχει...
Η υγεια είναι σημαντική μονο και μονο για να μας θυμίζει ότι μπορούμε να βιωσουμε σε βαθος το Σημερα!
και πάρε το ανάποδα!
Αν καταφερουμε να το βιώνουμε το σημερα με αγαπη ...εχουμε υγεία!


Η ζωη σου είναι σημερα! Αν καταρευσεις πως θα δειξεις σε αυτα τα παιδιά να ζήσουν?
Αν εισουν δικος μου άνθρωπος θα σου έλεγα ένα πράγμα: " Μάθε στη μικρή να ΓΝΩΡΙΣΕΙ και να ΑΓΑΠΗΣΕΙ τον Εαυτο της"
Και αν δεν ξερεις πως... ΜΑΘΕ ΕΣΥ ΠΡΩΤΗ και δειξ τους το!!!!!
Αυτη είναι η προκληση!


Ίσως τελικά να ήρθε το κατάλληλο timing να βρεθώ στην παρέα σας γι'αυτό ακριβώς το λόγο.....Να μάθω και να της μεταφέρω θετική ενέργεια που όπως και εγώ άλλο τόσο και περισσότερο χρειάζεται η ίδια!!!! @};- @};-

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”