Με παίρνει ο ύπνος… !?!?!

Συντονιστής: Vasoula

Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Οταν εκανα την πρωτη μυηση δεν εκανα τις πρωτες 21 μερες εφαρμογη, βασικα εκανα αραια και που ολοκληρωμενη εφαρμογη και καποιες φορες τη μερα ειχα τα χερια μου στο στομαχι ή στην καρδια. Ο λογος ειναι φορτος εργασιας (Γ Λυκειου)...... Τωρα εχω δευτερο βαθμο και εξασκουμαι κανονικα...........
Επηρεαζει αυτο το ποσο καλα αφομοιωσα τον πρωτο, αρα και τον δευτερο βαθμο???
Τωρα εξασκουμαι κανονικα και μπορει να κανω και 2 ωρες τη μερα, απλα γιατι αισθανομαι οτι εχω αναγκη την ενεργεια..............

Αν υπαρχει καποιο προβλημα με την αφομοιωση της ενεργειας, θα μπορουσα, αφου λαβω και τον τριτο βαθμο να με μυησω εγω εξαρχης και να λυθει???

Ευχαριστω!!!!!!!!!!
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

τι εννοείς αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την αφομοίωση? από τη στιγμή που πήρες τη μύηση κανονικά δεν υπάρχει πρόβλημα στο να μην έχεις ρέικι. Το θέμα δεν είναι να κάνουμε μόνο την αυτοθεραπεία μας. Αν θέλουμε να θεραπεύσουμε τα σώματά μας πρέπει να πάμε και βαθύτερα και να ψάξουμε τον εαυτό μας. Μέσα στο site έχει πάρα πολλές πληροφορίες που μπορεί να σου φανούν χρήσιμες στην εμβάθυνση στον εαυτό σου.
Δεν έχει σημασία η ποσότητα αλλά και η ποιότητα.

Επίσης τι εννοείς με το να αυτομυηθεις? Δεν είναι εφικτό να κάνεις τις μυήσεις στον εαυτό σου για πρακτικούς λόγους. Θεωρείς ότι έχεις κενά στη διδασκαλία σου και αν ναι πιστεύεις ότι αν ξανάπάρεις τις μυήσεις θα τα καλύψεις? Μήπως πρέπει να αφήσεις το περιτύλιγμα και να μπεις στην ουσία?
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

^tasoulis^ έγραψε:Αλωστε δεν νομιζεις οτι αξιζεις να αφιερωσεις 30-40 λεπτα μαξιμουμ για τον εαυτο σου? O:-)
Μην ζεις για να ικανοποιεις μονο τους αλλους. @};-
30 – 40 λεπτά???? :-? Εγώ κάνω 55… Λάθος δεν είναι σίγουρα, ούτε και κακό φυσικά…. Αλλά τώρα με μπέρδεψες… κάνω 11 θέσεις από 5 λεπτά στη καθεμιά…!!!! Εσάς πόσο σας παίρνει σε χρόνο η ολική αγωγή????
Fotini έγραψε:αρα εφόσον έχεις πνευματικό στόχο τότε μπορείς να πειραματιστέις με τα πρακτικά ώστε να βρείς αυτο που σου ταιριάζει,
πχ αφου το βράδυ σε παίρνει ο ύπνος μπορείς να ξυπνάς λίγο πιο νωρίς το πρωι, αν φυσικά είναι εφικτό, και να κανεις φρέσκια και σε ησυχία την αυτοθεραπέια σου :x :x
Το σκέφτηκα και αυτό… αλλά ξυπνάω 6 το πρωί για να κάνω διαλογισμό και να ετοιμάσω όλη την οικογένεια για να φύγουμε. Οπότε θα ήταν ακόμα ποιο δύσκολο μάλλον για εμένα. Εκτός άμα το πρωινό reiki με βοηθήσει να κρατηθώ όλη μέρα ξύπνια και να μη κοιμηθώ όρθια…. (????)

Εχτές πάντως, βολεύτηκα στον καναπέ και την έκανα τη συνεδρία χωρίς κανένα πρόβλημα!!! Το είχα ξαναδοκιμάσει αυτό άλλη μια φορά, με τη διαφορά ότι έβαζα τη μουσική που μας έδωσε η δασκάλα μας με ακουστικά, η οποία είναι φοβερά χαλαρωτική και με έπαιρνε και εκεί ο ύπνος. Αυτή τη φορά όμως δε το έκανα το λάθος με τα ακουστικά και τα πήγα μια χαρά!!!! O:-)
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αντωνία μου δεν υπάρχει κάποιος κανόνας για το χρόνο που δίνεις ρέικι σε κάθε τσάκρας,δηλ αν νιώσεις ότι στο ηλιακό π.χ χρείαζεται να παραμείνεις παραπάνω από 3-5 λέπτα δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
προσωπικά μου έχει τύχει να μείνω στο τσάκρα της καρδιάς και μισή ώρα αφού εκεί είχα ανάγκη περισσότερη ενέργεια τη δεδομένη στιγμή.
δεν χρειάζεται να ανγχώνεσαι,σιγά σιγά όσο έρχεσαι σε επαφή με την ενέργεια θα καταλαβαίνεις ποιό τσάκρα χρειάζεται περισσότερη ενέργεια,είναι θέμα εξηκοίωσης.

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Anna έγραψε:Δεν είναι εφικτό να κάνεις τις μυήσεις στον εαυτό σου για πρακτικούς λόγους. Θεωρείς ότι έχεις κενά στη διδασκαλία σου και αν ναι πιστεύεις ότι αν ξανάπάρεις τις μυήσεις θα τα καλύψεις? Μήπως πρέπει να αφήσεις το περιτύλιγμα και να μπεις στην ουσία?
Αν καποιος εχει τον βαθμο του μαστερ, μπορει να κανει μυηση στον εαυτο του... Μαλιστα, μπορει να μυησει τον εαυτο του και στο παρελθον, σε μια ηλικια που μπορει να μην ειχε καν το ρεικι, σχεδιαζοντας τα συμβολα και οραματιζομενος τον εαυτο του, οπως θα εκανε και αν εδινε θεραπεια, με τη διαφορα οτι κανει μυηση... Τωρα, οσον αφορα τα κενα, δεν ηταν στη διδασκαλια, αλλα στις πρωτες 21 μερες, λογω ελλειψης πρακτικης... Αλλα, οκ, δουλευω τωρα, οποτε ελπιζω να καλυψω τα οποια κενα... :-D
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Αν καποιος εχει τον βαθμο του μαστερ, μπορει να κανει μυηση στον εαυτο του... Μαλιστα, μπορει να μυησει τον εαυτο του και στο παρελθον, σε μια ηλικια που μπορει να μην ειχε καν το ρεικι, σχεδιαζοντας τα συμβολα και οραματιζομενος τον εαυτο του, οπως θα εκανε και αν εδινε θεραπεια, με τη διαφορα οτι κανει μυηση..

’λλο πάλι και αυτό. :shock:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ωπ... Γιώργο...μου φαινεται που τα εχεις μπερδεψει λίγο τα πραγματα! :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Giwrgos έγραψε: μπορει να κανει μυηση στον εαυτο του... Μαλιστα, μπορει να μυησει τον εαυτο του και στο παρελθον, σε μια ηλικια που μπορει να μην ειχε καν το ρεικι, σχεδιαζοντας τα συμβολα και οραματιζομενος τον εαυτο του, οπως θα εκανε και αν εδινε θεραπεια, με τη διαφορα οτι κανει μυηση
μήπως Γιώργο έχεις μπερδευτεί με την άσκηση, τεχνική που μπορείς να συνδεθείς με το συμβολο και να στείλει ενέργεια σε μια περίοδο ζωής του παρελθόντος για θεραπεία?

όχι για μύηση όμως αλλα για θεραπεία :-?
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Anna έγραψε:Το θέμα δεν είναι να κάνουμε μόνο την αυτοθεραπεία μας. Αν θέλουμε να θεραπεύσουμε τα σώματά μας πρέπει να πάμε και βαθύτερα και να ψάξουμε τον εαυτό μας. Μέσα στο site έχει πάρα πολλές πληροφορίες που μπορεί να σου φανούν χρήσιμες στην εμβάθυνση στον εαυτό σου.
Αυτό για μένα έχει πολύ μεγάλη σημασία… Πιστεύω πως η ψυχοσύνθεση ότι είναι το Α και το Ω στην υγεία του ανθρώπου…

Που μπορώ να βρω τις πληροφορίες που λες???? Μπορείς να με βοηθήσεις μήπως, βάζοντας μου κάποιο link??? Αν επιτρέπεται φυσικά και άμα σου είναι εύκολο…
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

giwrgos έγραψε:Αν καποιος εχει τον βαθμο του μαστερ, μπορει να κανει μυηση στον εαυτο του... Μαλιστα, μπορει να μυησει τον εαυτο του και στο παρελθον, σε μια ηλικια που μπορει να μην ειχε καν το ρεικι, σχεδιαζοντας τα συμβολα και οραματιζομενος τον εαυτο του, οπως θα εκανε και αν εδινε θεραπεια, με τη διαφορα οτι κανει μυηση...
Πρωτα απόλα δεν βλέπω ποιά είναι η χρησιμότητα σε κάτι τέτοιο...
Να πάω πίσω στην εποχη που είμουν στο Λύκειο και να "μυηθώ" ?? ...γιατι? για να επέμβω στο παρελθόν μου θεωρώντας ότι "μυήθηκα" και τελειωσα? :))
Για αυτο ακριβώς δεν μπορει να συμβει κάτι τέτοιο... γιατι δεν επεμβαινουμε στις εμπειρίες μας , αλλά πιο πολύ έχουν σημασία οι εμπειρίες σε μας,όταν έρχεται η ωρα που έχουμε την κατανοηση να τις αποδεχτούμε ανάλογα με την εποχή και την συνειδητότητα και την ανάγκη που είχαμε για να τις βιώσουμε.

Εχω την αίσθηση Γιώργο ότι ψαχνεις για μια "μαγική τεχνική" (κυριολεκτώ) που θα επέμβει στη θεραπεία σου στο παρελθόν και στο μέλλον, χωρις εσύ να πάρεις μερος συνειδητα σε αυτο στο παρον...

Αυτο είναι κάπως επικίνδυνη προσδοκία. :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Namaste δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο Link. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις στον ελεύθερο χρόνο σου και να διαβάζεις τα τόπικ του φόρουμ.

@};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Αντωνία μου μπορείς να διαβάσεις αυτό την ενότητα που γράφουμε

δηλ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΙΚΙ

επίσης ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ

και το ΘΕΡΑΠΕΙΑ

περιέχουν πάρα πολλά τόπικ , πολλές απαντήσεις και είμαι σίγουρη πως θα βρεις
αναλυτικές απαντήσεις >:d<

Θάλεγα και στο Γιώργο να τα διαβάσει και αυτός
γιατί απ΄ότι βλέπω έχει λίγο μπερδευτεί .
>:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Γιατι, ρε παιδια???
Τα παντα εχουν να κανουν με τον νου και παρον, παρελθον και μελλον βρισκονται στο αιωνιο τωρα...
Ειναι ολα θεμα συνειδησης, τιποτα δεν υπαρχει που να μην γινεται.
Οσο για τα ωφελη, εκεινα ποικιλουν απο ατομο σε ατομο........
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Παιδιά, έχω διαβάσει στο βιβλίο του Frank Artzawa, ότι πράγματι μπορείς να μυηθείς ξανά μόνος σου.

Φυσικά δεν περιγράφει το πώς, αλλά εγώ φαντάζομαι ότι μόνο οραματικά μπορεί να γίνει αυτό. Κι άλλωστε γιατί να το αποκλείσουμε?

Είπαμε το ρέικι είναι ελευθερία και αν ήθελα να το κάνω εγώ αυτό, θα το έκανα στον εαυτό μου και όχι σε κάποιον άλλον φυσικά!

Τώρα για μύηση στο παρελθόν, αυτό πρώτη φορά το ακούω και θα συμφωνήσω με την Ντάννυ. Για μένα αυτό δεν έχει νόημα.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τα παντα εχουν να κανουν με τον νου και παρον, παρελθον και μελλον βρισκονται στο αιωνιο τωρα...
Αυτό, είναι ένα επιχείρημα..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”