Με παίρνει ο ύπνος… !?!?!

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Με παίρνει ο ύπνος… !?!?!

Δημοσίευση από Namaste »

Έψαξα από εδώ, έψαξα από εκεί…. Δε βρήκα κάτι σχετικό και άνοιξα νέο θέμα…

Όπως είπα και στο χαιρετιστήριο μήνυμα μου, είμαι φρέσκια στο χώρο του reiki και δε γνωρίζω πολλά πράγματα.

Μυήθηκα πριν 11 μέρες συγκεκριμένα. Η δασκάλα μας είπε τότε, ότι πρέπει κάθε μέρα για 21 μέρες να κάνουμε την ολική αγωγή του reiki σε εμάς πριν ξεκινήσουμε να το εφαρμόζουμε σε άλλους (εκτός από τοπικές εφαρμογές, που μπορούμε και τώρα).

Το πρόβλημα μου είναι ότι λόγο του ότι είμαι εργαζόμενη μητέρα, ο χρόνος μου είναι απειροελάχιστος και ο μόνος χρόνος για να κάνω reiki είναι το βράδυ πριν κοιμηθώ. Κάθε μα κάθε φορά όμως, με παίρνει ο ύπνος… μπορεί να μείνουν τα χέρια μου σε ένα σημείο πάρα πολύ ώρα μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι κοιμήθηκα και να αλλάξω σημείο…. Πέραν ότι μέσα στη νύστα μου μπορεί να ξεχάσω και μερικά σημεία ή να τα προσπεράσω (:oops:)γιατί δεν αντέχω άλλο και θέλω να κοιμηθώ φυσιολογικά….

Πειράζει που με παίρνει ο ύπνος??? Όταν κοιμάμαι περνάω την ενέργεια ή σταματάει να ρέει???

Και κάτι ακόμα… αυτές οι 21 μέρες, πρέπει να γίνουν συνεχόμενα??? Θα με χωρίσει ο άντρας μου στο τέλος!!!!:D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Namaste την 03 Φεβ 2011 1:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η ενέργεια συνεχίζει να ρέει, εφόσον έχεις ακουμπισμένα τα χέρια σου στο σώμα σου, άσχετα αν κοιμάσαι.

Και ναι, καλό θα ήταν να είναι συνεχόμενες οι 21 ημέρες! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Σε ευχαριστώ πολύ Artyadis για την άμεση απάντηση σου!!!!

Θα κάνω την εργασία μου τότε όπως πρέπει!!!

Ξέρεις μήπως να μου πεις (ή κάποιος άλλος) αν πρέπει να περνάω από όλες τις θέσεις τα χέρια μου??? Εντάξει άμα έχω κουράγιο το κάνω και μάλιστα πολύ ευχάριστα… Αλλά αν είμαι πολύ κουρασμένη πειράζει να κάνω λιγότερες??? Τις ποιο βασικές ας πούμε…???? Ούτος ή άλλος μέσα στη μέρα, όποτε χρειαστεί κάνω και τοπικές εφαρμογές.

Αλήθεια γνωρίζει κάποιος να μου πει την σημασία αυτών των 21 ημερών και γενικά του νούμερου 21???? Χρησιμοποιείται πολύ μέσα στο reiki. Έχει μήπως σχέση με τις 21 ημέρες νηστείας που έκανε ο Usui πριν φωτιστεί με το reiki????
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Namaste καλώς ήρθες και απο εμένα >:d< >:d<

η αυτοθεραπεία του ρεικι δεν γίνεται σαν άσκηση που πρέπει να ολοκληρώσουμε γιατι μας έχει δωθεί μια τέτοια οδηγία να το κανουμε

στο πρωτο επιπεδο, μια και ερχεσαι πρωτη φορα σε επαφη δίνεται ενας "οδηγος" που περιλαμβάνει καποιες θεσεις

όμως η αλήθεια ειναι ότι αν δεν νοιωσεις την ουσια αυτου του εργαλειου που εχεις πρωτο αποκτησει στα χερια σου, δλδ να Θέλεις να εργαστεις με αυτο για τον Εαυτο σου με συνέπεια και αφοσίωση, τοτε και τις 21 ημερες να κανεις με "αφοσιωση" μονο γιατι ετσι πρεπει μετα απλα δεν θα ξανακανεις

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Το καταλαβαίνω απόλυτα Φωτεινή μου αυτό που λες…

Δε το βλέπω όλο αυτό σαν καταναγκαστικό έργο. Ισα ισα… Το έχω πάρει με πολύ όρεξη από την αρχή!!

Κάνω και τον διαλογισμό μου πρωί και βράδυ κάθε μέρα και νιώθω υπέροχα που έχει μπει το reiki στη ζωή μου. Αν μπορούσα να κάνω κάποια άλλη στιγμή μέσα στη μέρα, θα μου ήταν πολύ ποιο ευχάριστη η καθημερινή ολοκληρωμένη αγωγή. Το πρόβλημα μου είναι ότι άμα ξαπλώσω με παίρνει ο ύπνος και είμαι συνέχεια στο «κοιμάμαι - ξυπνάω».

Εχτές π.χ. ξεκίνησα 11 και μίση την αγωγή και στις 12 και κάτι, ξύπνησα και συνειδητοποίησα ότι με είχε πάρει ο ύπνος σχετικά στην αρχή. Εντωμεταξύ επειδή η μικρή μου είναι λίγο αρρωστούσα, ήρθε εκείνη την ώρα στο κρεβάτι μας και δε μπόρεσα να συνεχίσω… συνέχισα το reiki επάνω της προκειμένου να την κάνω να νοιώσει καλύτερα….
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ξέρεις μήπως να μου πεις (ή κάποιος άλλος) αν πρέπει να περνάω από όλες τις θέσεις τα χέρια μου??? Εντάξει άμα έχω κουράγιο το κάνω και μάλιστα πολύ ευχάριστα… Αλλά αν είμαι πολύ κουρασμένη πειράζει να κάνω λιγότερες??? Τις ποιο βασικές ας πούμε…???? Ούτος ή άλλος μέσα στη μέρα, όποτε χρειαστεί κάνω και τοπικές εφαρμογές.
Λοιπόν! Θα σου δώσω ένα μικρό παραδειγματάκι!

Έστω ότι σε έναν δρόμο υπάρχουν λακουβίτσες, οι οποίες επικοινωνούν μεταξύ τους. Αν ρίχνεις συνέχεια νερό στη μία λακουβίτσα, το νερό κυλώντας σιγά-σιγά θα γεμίσει όλες τις λακουβίτσες.
Έτσι λειτουργεί και το ρέικι. Η ενέργεια του ρέικι από ένα σημείο του σώματος, όταν ρέει συνέχεια, σιγά-σιγά θα "γεμίσει" όλα τα σημεία σου που έχουν ανάγκη.΄

Όταν όμως είσαι ξύπνια, καλό θα ήταν να περνάς από όλες τις θέσεις που έχεις διδαχτεί.
Έχει μήπως σχέση με τις 21 ημέρες νηστείας που έκανε ο Usui πριν φωτιστεί με το reiki????
Ακριβώς! Αυτό το νόημα έχει :-D @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

συνέχισα το reiki επάνω της προκειμένου να την κάνω να νοιώσει καλύτερα….
Μπορείς επίσης να έχεις το ένα χέρι πάνω σου και το άλλο στην κορούλα σου και έτσι να δέχεστε ρέικι και οι δύο.

Αυτό το έκανα κάποτε εγώ με την δική μου κόρη όταν κοιμόταν μαζί μου :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

ARTYADIS έγραψε:Μπορείς επίσης να έχεις το ένα χέρι πάνω σου και το άλλο στην κορούλα σου και έτσι να δέχεστε ρέικι και οι δύο.

Αυτό το έκανα κάποτε εγώ με την δική μου κόρη όταν κοιμόταν μαζί μου :x
Πολύ ωραίο αυτό!!!! Θα το εφαρμόσω!!!!! ;)
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Η αυτοθεραπεια με το ρεικι δεν σταματάει σε κανέναν βαθμο.

Για μένα οι πρωτες 21 μέρες ηταν κρισιμες, γιατι η πρωτη επαφή μου με την ενεργεια ηταν κάτι που το σώμα μου χρειαζόταν χρονο να συνηθίσει , μου βγηκαν κάποια συμπτωματα αδιαθεσίας τα οποία τα αντιμετώπιζα ΜΕ την ενεργεια την ίδια ωστε το φυσικό μου σωμα να συντονιστει με αυτην, να την γνωρίσω και να της επιτρέψω να με βοηθησει.
Αυτο έγινε και σε όλους τους επόμενους βαθμούς.

Επειδη και εγώ είμαι εργαζόμενη μητερα, διαμόρφωσα το προγραμμά μου έτσι, ωστε να βρισκω χρόνο να τα προλαβαινω όλα και έδωσα χωρο σε κάτι που έβλεπα πόσο καλό μου κάνει, συνειδητα!

Ισως θα μπορούσες, Namaste, να κάνεις την αυτοθεραπεία σου καθιστη, αν είσαι κουρασμένη και είναι επίφοβο ότι θα κοιμηθεις... :-D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Danny έγραψε:Ισως θα μπορούσες, Namaste, να κάνεις την αυτοθεραπεία σου καθιστη, αν είσαι κουρασμένη και είναι επίφοβο ότι θα κοιμηθεις... :-D
Ναι ναι!!! Το προτιμώ έτσι!!! Ακόμα και άμα πάει να με πάρει ο ύπνος, θα με ξυπνάει η αγκαλιά με το πάτωμα που θα έχω πέσει!!! Χιχιχι!!! :D :D Πλάκα κάνω!!! Θα το συνεχίσω να το εφαρμόζω καθιστή. Μια χαρά μου ακούγεται η ιδέα της χαμηλής μουσικής και του αναπαυτικού καναπέ. Θα φτιάξω ατμόσφαιρα και θα το απολαύσω. Super!!!!

Εγώ γιατί δεν έχω κανένα σύμπτωμα???? Μου βγήκε ο καθαρισμός το διήμερο των συντονισμών (ψυχολογικό ξέσπασμα και συνεχόμενη προδιάθεση για κλάμα) αλλά από την επόμενη μερα νιώθω υπέροχα!!! Μπορεί να μου βγουν κι άλλα αργότερα??? Η δασκάλα μου είχε πει πως ότι ήταν να μου βγει, θα μου έβγαινε έως και μια εβδομάδα μετά τη μύηση… Τη μόνη διαφορά την εντοπίζω στον διαλογισμό. Από τότε που μυήθηκα μου συμβαίνουν διάφορα παράξενα και όμορφα την ώρα που διαλογίζομαι.

Ειλικρινά χαίρομαι πολύ που σας βρήκα!!! Είναι σημαντικό πολύ για εμένα να μπορώ να μαθαίνω και να ανταλλάζω απόψεις για κάτι που οι γύρω μου δε καταλαβαίνουν και δε μπορώ να συζητήσω μαζί τους…
नमस्ते
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αλωστε δεν νομιζεις οτι αξιζεις να αφιερωσεις 30-40 λεπτα μαξιμουμ για τον εαυτο σου? O:-)
Μην ζεις για να ικανοποιεις μονο τους αλλους. @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Namaste έγραψε:Δε το βλέπω όλο αυτό σαν καταναγκαστικό έργο. Ισα ισα… Το έχω πάρει με πολύ όρεξη από την αρχή!!
ωραία τότε :-D :-D :x

αρα εφόσον έχεις πνευματικό στόχο τότε μπορείς να πειραματιστέις με τα πρακτικά ώστε να βρείς αυτο που σου ταιριάζει,
πχ αφου το βράδυ σε παίρνει ο ύπνος μπορείς να ξυπνάς λίγο πιο νωρίς το πρωι, αν φυσικά είναι εφικτό, και να κανεις φρέσκια και σε ησυχία την αυτοθεραπέια σου :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εγώ γιατί δεν έχω κανένα σύμπτωμα???? Μου βγήκε ο καθαρισμός το διήμερο των συντονισμών (ψυχολογικό ξέσπασμα και συνεχόμενη προδιάθεση για κλάμα) αλλά από την επόμενη μερα νιώθω υπέροχα!!! Μπορεί να μου βγουν κι άλλα αργότερα??? Η δασκάλα μου είχε πει πως ότι ήταν να μου βγει, θα μου έβγαινε έως και μια εβδομάδα μετά τη μύηση… Τη μόνη διαφορά την εντοπίζω στον διαλογισμό. Από τότε που μυήθηκα μου συμβαίνουν διάφορα παράξενα και όμορφα την ώρα που διαλογίζομαι.
Να θυμάσαι πως θα καθαρίζεις όσο αντέχεις κάθε φορά. Οι καθαρισμοί μπορεί κάποιες φορές να είναι "επίπονοι" αλλά πάντα λειτουργούν για το ανώτερο καλό μας.

Κι εμένα στον πρώτο βαθμό μέσα στην πρώτη εβδομάδα μου βγήκαν αλλά αυτό δεν σημαίνει πως σε όλους συμβαίνει το ίδιο.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ναι συμφωνώ και εγώ με τον Βασίλη στο θέμα των καθαρισμών :x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

VasilisM έγραψε: Να θυμάσαι πως θα καθαρίζεις όσο αντέχεις κάθε φορά. Οι καθαρισμοί μπορεί κάποιες φορές να είναι "επίπονοι" αλλά πάντα λειτουργούν για το ανώτερο καλό μας. .
Ναι Βασιλη συμφωνω ερχεται παντα αυτο που μπορουμε να αντεξουμε, καθε φορα.
Περασα εντονους καθαρισμους, ολα αυτα τα χρονια αλλα ολοι ηταν λυτρωση και θεραπεια..
Δεν ειχα ομως αντιστασεις, τους αποδεχομουνα με ευγνωμοσυνη οσο και σωματικα να με εριχναν καποιες στιγμες μεσα μου βαθια ενιωθια οτι συντελειτε καθαρση για το ανωτερο καλο μου.. @};-

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”