Γιατι κοιμομαστε? Ας ξυπνησουμε!!!...

Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Γιατι κοιμομαστε? Ας ξυπνησουμε!!!...

Δημοσίευση από Giwrgos »

Βλεπω και νιωθω τα γεγονοτα που διαδραματιζονται τον τελευταιο καιρο γυρω μας... Κριση, φτωχια, ενταση, συγκρουση, ηθικη καταπτωση, ανασφαλεια, κλονισμος της εμπιστοσυνης, αβεβαιοτητα...
Αυτη ειναι η γενικη ενεργεια που επικρατει στον κοσμο...
Η κριση, κακα τα ψεμματα, διαδραματιζεται σε ολα τα επιπεδα!!!
Πρωτα πρωτα ξεκιναει απο μεσα μας!!!

Ομως, αν το καλοσκεφτουμε, καποιες ομαδες ανθρωπων (πχ κοινωνικες μειονοτητες, ΑΜΕΑ, κλπ), βιωναν απο παντα δυσκολες καταστασεις... Αλλα και σε πολλα κρατη, οπως στην Αφρικη, οι δυσκολες καταστασεις υπηρχαν απο παντα!!! Και πολυ πιο δυσκολες απο αυτα τα οποια περναμε εμεις σημερα!!!

Τι καναμε τοτε για αυτους τους ανθρωπους?
Δεν απευθυνομαι προσωπικα σ εσας, εννοω γενικοτερα σαν κρατος και, αν θελετε, σαν ανθρωποτητα...
Γιατι παντα μας νιαζει το τομαρι μας?
Οταν εμεις ειμαστε καλα, οι αλλοι δεν μας νιαζουν... Οταν βιωνουμε δυσκολες καταστασεις, τοτε αγανακτουμε με οσους ειναι υπευθυνοι... Μα και μεις ειμαστε υπευθυνοι για την κακοδαιμονια πολλων...

Γιατι επιτελους δεν ξυπναμε?
Η αληθεια ειναι δεν υπαρχουν πολλα κρατη, υπαρχει μια ανθρωποτητα, και πρεπει να λειτουργουμε ολοι για εναν και ενας για ολους. Να προσπαθουμε συνεχως για το καλυτερο, οχι μονο για εμας, αλλα και για τους αλλους.
Η κριση δεν ειναι κριση οικονομικη, δεν ειναι κριση καν!
Ειναι ΒΑΘΙΑ ΑΓΝΟΙΑ!

Εχουμε δικαιωμα και υποχρεωση να παψουμε να κοστολογουμε ευθυνη στους πολιτικους, λες και ειμαστε ερμαια οντα με μονη σανιδα σωτηριας το μεσσιανισμο.
Γιατι κι οι πολιτικοι κανουν σφαλματα, αλλα ποιος μας λεει οτι τα ιδια δεν θα καναμε κι εμεις στη θεση τους?
Γιατι εμεις ειμαστε αυτοι που εδωσαν δυναμη στους πολιτικους.
Με το να βολευομαστε...
Ποιος θα φροντισει για το περιβαλλον? Ας κανουν κατι οι πολιτικοι, ασχετα που εγω δεν εχω κανει ποτε ανακυκλωση...
Πως θα λαβω την ταδε θεση? Μα, φυσικα, θα με βοηθησουν οι επαφες μου...
Τι κανουν τα παιδια στην Αφρικη? Αλλο παλι και τουτο, εγω εχω τα δικα μου θεματα να κοιταξω, αν νιαστουν οι ''μεγαλοι''!!!!!!!!!
Μα ολοι εμεις οι ''μικροι'' ειμαστε σε δυναμη πολυ ισχυροτεροι γιατι πολυ απλα υπερτερουμε αριθμητικα...
Ποιος θα αγωνιστει για ενα καλυτερο αυριο?
Ποτε θα παψουμε να ζουμε στο ψεμα?
Ποτε θα ξεκολλησουμε απο τους καναπεδες και απο τα γηπεδα?

Η κριση της εποχης μας ειναι κριση αυτογνωσιας...
Υπηρξαμε κι εμεις συνενοχοι... για καθε φορα που δεν δρασαμε με βαση το δικαιο, για καθε φορα που προτιμησαμε την ευκολη λυση (κι ας ηταν εις βαρος καποιου αλλου), για καθε φορα που προτιμησαμε την αληθεια απο το ψεμμα!
Η κριση της εποχης μας ειναι κριση βολεματος!!!
Η επιλυση της καταστασης θελει ξεβολεμα (αν οχι απο ολους, απο τους περισσοτερους), θελει αυτογνωσια και αναζητηση της αληθειας...

Η λυση υπαρχει!!!
Τα παντα καταρρεουν, αλλα ετσι κι αλλιως, αυτο που τωρα καταρρεει ειναι αυτο που ποτε δεν υπηρξε αυθεντικο και αληθινο!!!
Ειναι καιρος να αλλαξουμε κατευθυνση!!!
Με ποιο δικαιωμα αναζητουμε αυτο που οι ιδιοι δεν μοιραστηκαμε οταν ειχαμε με αυτους που τοτε (και ακομα) δεν το εχουν?

Ειναι καιρος να παψουμε να κοιμομαστε!
Ειναι καιρος να στραφουμε με θαρρος στην παρατηρηση του εαυτου και ειναι καιρος να οραματιστουμε ενα καλυτερο αυριο. Ειναι καιρος να ενωθουμε ολοι μας!
Η περιοδος της χαριτος, νομιζω ολοι καταλαβαμε, εληξε!!!

Σας ευχαριστω που με ακουσατε :x
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Και αυτη η αλλαγη δεν μπορει να ειναι μια μαζικη αλλαγη...
Γιατι η μαζα δεν καθοδηγει, αλλα τελικα ακθοδηγειται... ακομα και απο τον ιδιο της τον εαυτο...
Η αλλαγη πρεπει να γινει απο το ιδιο το ατομο αυτο καθ αυτο... απο καθε ενα κυτταρο, απο καθε ενα κομματι της συνειδησης του...
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

H ανθρωποτητα χρειαζεται να ανακαλυψει τη σοφια της, να αναπτυξει τα θετικα συναισθηματα και την συμπονοια!
Ο μονος δρομος ειναι να δουμε τους εαυτους μας ως κομματια ΜΙΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ... Ειναι καθαρα θεμα λογικης... Οσο η ανθρωποτητα δεν αποτελει ολοτητα, αλλα κομματια, τοτε παντα μα παντα θα υπαρχει συγκρουση!!!
Χρειαζεται να επικρατησει η εννοια της ενοτητας και να χαραχτει βαθια μεσα μας...
Δεν εχει νοημα να ψαχνουμε την αρμονια στον Ανωτερο Εαυτο μας και στο Ρεικι οταν δεν εχουμε συμφιλιωθει με τον κατωτερο...
Αληθεια, ποτε θα αρχισουμε να κανουμε συντονισμους και μυησεις για επαφη με τον κατωτερο εαυτο μας?????
Γιατι, αληθεια, την επαφη τη χρειαζομαστε με τον κατωτερο, οχι με τον ανωτερο εαυτο μας...
Και οταν θα εχουμε απομυθοποιησει τα κατωτερα κομματια μας, δεν θα ξερουμε για ανωτερους και κατωτερους εαυτους...
Θα ειμαστε απλα ... ο Εαυτος μας!!!
Η Εγω Ειμι παρουσια!!!
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

19/3/10

Έστειλα σε πολλά μέσα μαζικής ενημέρωσής και σε άτομα που γνωρίζω
όπως έστειλα και στον Λαζόπουλο το παρακάτω μήνυμα.

Πήρα το θάρρος να σας αφηγηθώ έναν προβληματισμό μου.
Τον οποιο έθεσα. Και μέσα σε άλλα γνωστά site..να ανταλλάξουμε απόψεις...
βέβαια δεν περίμενα...να δω κάποιες απαντήσεις όπως θα σας δείξω παρακάτω:

Το θέμα,προβληματισμός μου:

Βλέπω διάφορα να γράφονται όπως, συγκέντρωση κάποιας ομάδας ενάντια στα μέτρα,φτάνει η κοροϊδία,δεν θα πληρώσουμε εμείς τα σπασμένα.Πήραν τα λεφτά του μεσαίου και φτωχού πολίτη και τώρα ξαφνικά πριν δώσουν και τα μεγάλα κεφάλια λέει ο Γιωργάκης σε ένα χρόνο θα εφαρμοστούν τα μέτρα αυτά αφού εισέπραξε κιόλας τα λεφτά από τον απλό λαό.

Και όλοι λένε πως αυτά που κάνει τώρα δεν βοηθάνε για πολύ την Ελλάδα..2-3 μήνες μονο.

Είδα προχθές την εκπομπή του Λαζόπουλου για την σύλληψη του Μάριου τα λόγια που είπαν οι φίλοι του.
Μια κυρία που βγήκε στο Παπαδάκη λέγοντας πως δεν δανείστηκε ποτε λεφτά από κανέναν και ας δούλευε 30 χρονια στο καθάρισμα. Και στεναχωρήθηκα!

Οι εκκλησίες αιωρούνται για το 20% φορολόγησης που έχουν ιδιοκτησία την μιση Θεσσαλονίκη από μαγαζιά !
Περνούν ενοίκια....ο ’νθιμος από την μια φωνάζει από την άλλη χαρίζει αυτά που παίρνει...

Και εγώ τώρα αναρωτιέμαι....Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για την Ελλάδα ακόμα δεν το χούμε νιώσει..
ακούμε μονο...για να φτάσουν σε σημεία να δίνουν κάποιοι επώνυμοι και μη τα χρήματα τους καταλαβαίνετε τι πρόκειται να γίνει.

Και εγώ στεναχωριέμαι,στεναχωριέμαι για τις όντως φτωχές οικογένειες για τα παιδιά.

Τα παιδιά μας.Θα πεινάσουν...και σκέφτομαι τώρα...τι είσαι ικανός να κανεις για το παιδί σού

Ο Παπανδρέου ήξερε πολύ καλά την κατάσταση άσχετα που γλύκαινε τα μυαλά τον ανθρώπων με τις ψεύτικες υποσχέσεις. Αλλά ποιο πολύ ήθελε να γίνει πρωθυπουργός περνώντας το ρίσκο.
Για να γραφτεί στην Ιστορία το όνομα του.
Ως αυτός που έσωσε την Ελλάδα από την μεγαλύτερη κρίση οικονομίας.Η αυτός που θα την πατώσει.



Λύσεις υπάρχουν πολλές,μία την οποια είδα στην tv ο λαός της Ταϊλάνδης που έλουσε με αίμα την βουλή.(είναι δυνατό μάθημα αυτό) Αρκεί να χουμε το Θάρος,Υπομονή...και πάνω από όλα Θέληση!


Θα ψαχτώ και θα βρω μια άκρη..Για να πολεμήσω για τα όνειρα των παιδιών μας.
(Όλοι οι Έλληνες και αύτο το πιστεύω...έχουν μέσα τους τον επαναστάτη...εκείνον που πολέμησε για την ελευθερία,για τα πιστεύω και για το δικαίωμα....το να ζείς χωρίς να φοβάσαι να εκ φέρεις την γνώμη σου!!)

Και αυτό είναι υπόσχεση στο παιδί μου !

Και μια απο τις απαντήσεις ήταν:
Κάποιος που εχει παιδια κ τα κοιτάζει στα μάτια,οφείλει καθημερινά να ειναι πανω τους κ να τα βοηθάει στην καθε δυσκολία που αντιμετωπίζουν αναλόγως την ηλικια τους.........!!!!
δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να εξηγήσω στα παιδιά μου στη φάση που ειναι για ολα αυτα που συμβαίνουν με ακριβείς λεπτομέρειες γιατι προφανώς δε θα καταλάβουν τίποτα....!!!!

ουτε υπάρχει περίπτωση να ειμαι σε μια συνεχόμενη ενταση κ μια μόνιμη τσαντίλα επειδή κάποιοι τα έχουν κανει ''μαντάρα'' κατα το παρελθόν!!!

και εννοείται οτι δε θα μεγαλώσει σε ενα κλιμα ''επαναστατικό'' γιατι παρα πολυ άνετα μπορεί να του προκύψουν στην πορεία τάσεις ''χουλιγκανισμού''.......!!!

(Δηλαδή αν επαναστατήσω εγώ για το παιδί μου..σημαίνει πως θα βγεί αναρχικό και χουλιγκανάκι)


Με αγάπη κάποιος που θέλει ένα καλύτερο αύριο για το παιδί του...και του βάλανε ταμπέλα αναρχικού....

Θα θελα να ακουστώ μέσω εσάς και να δώσω ένα μήνυμα στην κυβέρνηση...που είναι ένας μεγάλος Κύκλωπας....τρώγοντας μας αργα αργά.....και εμείς τρέχουμε να ξεφύγουμε...αποχερετόντας την.....ως ο Κανένας!!




Αυτό αν δεις ημερομηνία θα καταλάβεις πότε το έστειλα και απο
πότε άρχισα να προβληματίζομαι και να κοινοποιούμε,
όχι τώρα που είναι πολύ χειρότερα...

Αλλά!!!!
Τίποτα δεν έγινε πολλοί μίλησαν λίγοι φάνηκαν το πρόβλημα..
είναι κάπου αλλού και για να φτάσεις εκεί θα πρέπει να αφυπνιστείς!

Αλλιώς το παιχνίδι το χεις χαμένο. @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Λεών έγραψε: Και μια απο τις απαντήσεις ήταν:
δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να εξηγήσω στα παιδιά μου στη φάση που ειναι για ολα αυτα που συμβαίνουν με ακριβείς λεπτομέρειες γιατι προφανώς δε θα καταλάβουν τίποτα....!!!!
Εν ολίγοις άστα να τα εκπαιδεύσουμε εμείς κατ' όπως μας βολεύει. Εσύ γονέα μην μπλέκεσαι στα πόδια μας και τα ξυπνάς, μας χαλάς τα σχέδια. ’σε τα σποράκια σου να μεγαλώσουν για να μας υπηρετήσουν χωρίς δικές σου παρεμβολές.
(μπορούν να καταλάβουν τα παιδιά ΑΝ ο γονέας μπορεί να εξηγήσει κατάλληλα).
Λεών έγραψε: ουτε υπάρχει περίπτωση να ειμαι σε μια συνεχόμενη ενταση κ μια μόνιμη τσαντίλα επειδή κάποιοι τα έχουν κανει ''μαντάρα'' κατα το παρελθόν!!!
Από πότε η αγανάκτηση και η τσαντίλα έγιναν ένα? Μπορεί "κάποιοι τα έκαναν μαντάρα κατά το παρελθόν", αλλά αυτοί οι 'κάποιοι' δεν πρόκειται να επηρεαστούν στο ελάχιστο...
Λεών έγραψε: και εννοείται οτι δε θα μεγαλώσει σε ενα κλιμα ''επαναστατικό'' γιατι παρα πολυ άνετα μπορεί να του προκύψουν στην πορεία τάσεις ''χουλιγκανισμού''.......!!![/i]
Τό παράλογο!!!!

Ε ρε μολότοφ που τους χρειάζεται!!!!

Κάνουν ό,τι θέλουν προκειμένου να εξυπηρετήσουν άλλους από τους σκοπούς για τους οποίους έχουν προσληφθεί χωρίς καν φόβο τιμωρίας. Στο κάτω κάτω μισθωτοί είναι γμτ!!! Και πληρώνονται αδρά για τις υπηρεσίες τους!!! Εγώ προσωπικά δεν βλέπω άλλη λύση από τον μηδενισμό όλου του πολιτικού συστήματος στην Ελλάδα και την αντικατάστασή του με άλλο. Έχει γίνει η Ελλάδα παιχνιδάκι κι εμείς πρέπει απλά να μην τσαντιζόμαστε και να μην αντιδρούμε. Ουφ!!! Μολότοφ που τους χρειάζονται!!!!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”