Παντού καλοδεχούμενοι...

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από Danielli »

Δωρα έγραψε:
Πανούση
ναι καλο κουμασι κι αυτος, εχει βαλει εισοδο στην εκδηλωση του 40 ευρω... :? :?
Ξερει τι κάνει αυτος.... δεν πάς να πληρώσεις 40€ για να γιουχάρεις.... ενώ στο δωρεάν πάς!! :-D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από Evoula »

:D
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

δε μας χεζεις ρε Νταλαρα....
Eίδατε τελικά, ότι ούτε αυτή η έκφραση βγήκε τυχαία? =)) =)) =)) =)) =))
αρπα ενα στραγγιχτο με πετσα σε πηλινο,
Η πέτσα μ' άρεσε! =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από Evoula »

Μερικές φορές αναρωτιέμαι... Γιατί νοιώθουμε την ανάγκη να ταυτιστούμε με την μία πλευρά και να πολεμήσουμε την άλλη;
Γιατί εύκολα κάνουμε πόλεμο και όχι ειρήνη;
Γιατί αγωνιζόμαστε ενάντια κάποιου, πάντοτε και δεν απολαμβάνουμε αυτά που έχουμε;
Ποιά ανάγκη μας ωθεί, να νοιώθουμε δυστυχείς για ό,τι δεν έχουμε; Για ό,τι δεν είμαστε; Για ό,τι δεν πράξαμε;
Γιατί δεν συζητάμε αλλά φωνάζουμε; Γιατί δεν ακούμε;

Πόσο χαμηλά πρέπει να πέσουμε για να αναλογιστούμε, πως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι; Πως ο διχασμός και ο φόβος, μόνο δεινά φέρνουν;
Η μόνη μας ευκαιρία είναι τώρα. Και είναι τώρα η ώρα να αμφισβητήσουμε όχι ό,τι ποθήσαμε αλλά ό,τι δεν τολμήσαμε να ποθήσουμε. Ό,τι δεν τολμήσαμε να σκεφτούμε, να οραματιστούμε. Γίναμε μια κοινωνία αριθμών και αναρωτιόμαστε γιατί είμαστε αναλώσιμοι. Γίναμε μάζα και αναρωτιόμαστε γιατί χειραγωγούμαστε. Σκοτώσαμε, όποιον τόλμησε να μας πει την αλήθεια και τώρα αναρωτιόμαστε γιατί δεν υπάρχουν οραματιστές. Λατρέψαμε τα σκουπίδια και ψάχνουμε να βρούμε πού πήγαν οι ζωγράφοι και οι ποιητές. Στραγγαλίσαμε την ελπίδα και παγώνουμε όταν αντικρύζουμε άδεια μάτια. Χρεωθήκαμε και δεθήκαμε χειροπόδαρα σε ένα μάτσο τοκογλύφους και τώρα που ήρθε η ώρα της αρπαγής, νοιώθουμε ανίκανοι να αντιδράσουμε.

Γιατί; Γιατί ακόμα και τώρα, δεν τολμάμε να δούμε έναν άλλο κόσμο; Δεν τολμάμε καν να φανταστούμε μια άλλη ανθρωπότητα;
Πότε η ανθρωπότητα θα μάθει από τα λάθη της και θα σπάσει αυτή την αέναη επανάληψη;
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Όλα αυτά Ευούλα, μάλλον θα πάψουν να επαναλαμβάνονται όταν ο κόσμος μας θα γίνει
Συνειδητός και θ ' αρχίσει ν' αντλεί ενέργεια από την Πηγή, από τον Θεό μέσα του!

Όταν ο κόσμος πάψει να είναι μία αρένα ασυνείδητης κλοπής-απόσπασης ενέργειας του ενός από τον άλλον!

Τότε και μόνο θα πάψουν να επαναλαμβάνονται..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Γιατί .....
Ο κάθε άνθρωπος φυλάει μέσα του ένα αίσθημα ανασφάλειας, μια άτυπη αγωνία, μήπως δεν μπορέσει να καλύψει τις ανάγκες του, που δεν μπορεί να διακρίνει ότι αυτές είναι μόνο συναισθηματικές, μη λειτουργικές στο να τον κάνουν να δρα αποτελεσματικά προς την Ζωή του και έτσι προσπαθεί να αντιδράσει «προς και με» την Ζωή των άλλων…

Ο ένας με τον άλλον συνεχίζουμε έναν άτυπο φόβο που χτυπάει στους πόλους μιας διανοητικης ωριμότητας (αντικειμενικό) με μια συναισθηματική ανωριμότητα (υποκειμενικό)
Γιατί προγραμματιστήκαμε να δίνουμε, για να πάρουμε, ακόμα και από τον θεό...
Πάντα ας θυμόμαστε, "το ένα χέρι στον θεό και ΄με το άλλο δρω προς τις Ευκαιρίες μου...σαν να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος πάνω στην Γη»

Αυτό και μόνο μας οδηγεί έξω από τις μαζικές επιδράσεις, ενός συλλογικού ασυνείδητου που εξελίσσεται μοιραία, έξω από τους Νόμους του θεού, μέσα στις ανθρώπινες κοινωνίες, χωρίς αμφίπλευρη δράση στην Ζωή…Ποτέ ένας Νόμος του Θεού δεν αφορά το ένα ή το άλλο επίπεδο…΄Όλα συνδυάζονται και λειτουργούν αιώνια σε όλα!
Ο αυθεντικός τρόπος της καρδιάς, που μπορεί να δώσει χωρίς να χρειάζεται να πάρει τίποτα, είναι μόνο όταν ο άνθρωπος στραφεί προς την εσωτερική του Πηγή, τον θείο Εαυτό του, για να λαμβάνει Αγάπη, σαν αιώνια τροφή…Μετά μπορεί να καλύψει οποιαδήποτε φυσική ανάγκη και μέσα σ’ αυτές τις ανάγκες είναι και η ψυχικά ερωτική διάθεση που μπορεί να αναπτύξει προς κάθε άλλον άνθρωπο, χωρίς απαραίτητα να τον θέλει αποκλειστικά δικό του. Και αυτή είναι η αυθεντικότητα της Συμπονετικής Δράσης, που όμως περιέχει Σοφία και όχι επεμβατική αγάπη.
@};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αλεξια!!! :x :x :x >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88510
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από Vasoula »

α τώρα κατάλαβα...Ο κ. Νταλάρας κατηγορείται στο ότι δεν ήταν συνεπείς οι πράξεις με τα λόγια του...

αν κατηγορείται για όσα έχει κάνει αυτός (εγώ δεν ήξερα, δεν παρακολουθούσα και ιδιαίτερα συνεντεύξεις του), εκεί δεν έχω να πω τίποτα...Δεν συμφωνούσα με το να κατηγορείται για΄οτι έκανε η σύντροφός του...

Ο καθένας, όπως λέει και η Ντάννυ, έχει μπροστά του τις προκλήσεις του...

η αλήθεια είναι ότι καμιά φορά η "επωνυμία" έχει και τα επακόλουθά της...Το να χτίζεις μια εικόνα είναι το εύκολο ίσως μέρος της υπόθεσης...Η συντήρηση είναι το δύσκολο μέρος της...Γιατί, μεταξύ του χτισίματος και της συντήρησης μεσολαβεί ένας θαυμασμός που χτυπάει στο πιο ευαίσθητο σημείο όλου αυτού που έχτισες, δηλαδή την συναισθηματική σου ανωριμότητα να το διατηρήσεις...

χαίρομαι όμως για τον διάλογό μας! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από Evoula »

Τελικά τις ακύρωσε τις συναυλίες του.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Πάλι καλά! Αυτό είναι ένα δείγμα ..αξιοπρέπειας!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από Evoula »

Γιατί εγώ νομίζω πως δεν είχε άλλη επιλογή; Η μοναδική είμαι;
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88510
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι βέβαια! Και εγώ πιστεύω ότι δεν είχε άλλη επιλογή...

γιατί΄δεν πιστεύω καθόλου στην λέξη "αξιοπρέπεια"...Μια ιδέα είναι κι αυτή, που χτίζει ηθικές μεταξύ των ανθρώπων...

Αξιοπρεπής για την δική μου κατανόηση δεν είναι αυτός που δεν θέλει να ντροπιαστεί, αλλά ο σεμνός! Αυτός που δεν θα θέσει υπόλογη την Ηθική του, όχι μόνο γιατί σέβεται τον εαυτό του, αλλά και τους άλλους!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Αξιοπρεπής για την δική μου κατανόηση δεν είναι αυτός που δεν θέλει να ντροπιαστεί, αλλά ο σεμνός!
Συμπληρώνεται μια ακόμη διόρθωση στο λεξικό μας.... :x :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Παντού καλοδεχούμενοι...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αυτό είναι ένα δείγμα ..αξιοπρέπειας!
Ειρωνικά το είπα Βασούλα μου! :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”