Ηθικό Δίδαγμα

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γίνεται μόνό αν γνωρίζεις τον Εαυτό σου, Ιωαννάκι…

Όσο καλύτερα, τόσο πιο δυναμικά λειτουργεί η ενσυναίσθηση…

Δεν ταυτίζεσαι με τα συναισθήματα του άλλου, γιατί τότε δεν μπορείς να τον υποστηρίξεις σε περιόδους κρίσης…Θα εκφράζεις μόνο τις δικές σου ανάγκες εκείνη την στιγμή, κάτι που κάνει το συναίσθημα…΄Οσο περισσότερο ωριμάζεις πνευματικά, τόσο περισσότερο μπορείς να νιώσεις τον άλλον και τα συναισθήματά του, χωρίς να τα κάνεις δικά σου, γιατί τότε δεν θα έχεις ουδετερότητα…

Παρατήρησε…δες πως λειτουργεί το συναίσθημα σου, όταν χρειάζεται να δώσεις μία συμβουλή σε κάποιον φίλο που περνάει μια δύσκολη φάση…
Αυτό που θα του πεις, θα είναι μόνο αυτό που εσύ θα είχες ανάγκη σε μια ανάλογη περίπτωση και όχι εκείνος εκείνη την στιγμή…

Επίσης η ενσυναίσθηση σε βοηθά να γνωρίζεις τις δυσκολίες του άλλου και να μην του επιτίθεσαι συναισθηματικά, όταν υπάρχει μεταξύ σας μια αντιπαράθεση…
Σε κάνει περισσότερο γενναιόδωρη και λιγότερο παρορμητική… Ετσι μπορείς να ξεκαθαρίζεις τους ρόλους θύτη-θύματος στον τρόπο που επικοινωνείς με τον άλλον…Συνήθως οι άνθρωποι γίνονται επιθετικοί και επικριτικοί όταν κάτι δεν γίνεται όπως θέλουν. Και αντί να εκφράσουν τα συναισθήματά τους, κατηγορούν περισσότερο, παρά επικοινωνούν…

΄Όλα είναι θέμα ωριμότητας, Ιωαννάκι…

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ευχαριστώ Βασούλα ,με αυτά που μου λές ,μου θυμίζεις ότι έχω κάνει μία μικρή πρόοδο ,όχι όπως θα το ήθελα ,αλλά τουλάχιστον δεν έχω μείνει στάσημη.

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μικρή??? :shock:

τι λες βρε κοριτσάκι...Μάλλον ξεχνάς εύκολα μου φαίνεται :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ε εντάξει δεν το λές και κανένα τεράστιο άλμα :))

θέλω να πιστέυω ότι είμαι σε καλό δρόμο :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι δεν είναι τεράστιο το άλμα...ομολογώ...δεν έγινες ακόμα Βούδας!
:)) :)) :)) :)) :))

έλα καλο μου...η εξέλιξη τα έχει αυτά...Νομίζεις ότι παραμένεις ίδια, αλλά ξεχνάς εύκολα πως ήσουν...

Θα στο θυμίζω εγώ! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Α τώρα που είπες Βούδας ,θυμήθηκα ότι εχθές που ήμουν στην δουλειά ,σε κάποια φάση έτσι που συνειδητοπίησα κάτι είχα ένα πολύ ήρεμο βλέμα ,και ο υπέυθυνός μου λέει στην συνάδερφο μου < κοιτά το βλέμα της ,σαν τον Βούδα ,ατάραχη .>

ευχαριστώ που μου θυμίζεις συνέχεια ,ότι ξεχνάω >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Κάποτε νόμιζα πως καλοσύνη σημαίνει να ακούς τα ατελείωτα προβλήματα των άλλων και να βοηθάς με την χριστιανική έννοια της συμπόνοιας.. ταυτιζόμουν μαζί τους, γιατί και το δικό μου κενό ήταν τεράστιο, νόμιζα οτι ζούσα κι εγώ μέσα από όλα αυτά. ’λλωστε πάντα μου άρεσε το δράμα.. :P

Μόνο που αυτόν ο τρόπος με απομύζησε από ενέργεια..

Σήμερα αντί να ταυτίζομαι, προσπαθώ να δίνω λέξεις-κλειδιά, που θα μπορούσαν να αποτελέσουνν διέξοδο, στο αδιέξοδο των συνοδοιπόρων μου.. Με αυτόν τον τρόπο δεν έχει κανείς απώλειες.. Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσω το θέμα, μα λειτουργεί, που λένε και οι αμερικάνοι.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

άποτε νόμιζα πως καλοσύνη σημαίνει να ακούς τα ατελείωτα προβλήματα των άλλων
κι όμως, αυτό είναι καλοσύνη, Βασίλη μου...
Για να την αντέξεις όμως, χρειάζεται εσυ να εισαι ολόκληρος...

όχι να τους ακούς και να προσπαθείς να τους βρεις λύσεις (εκεί γίνεται το μπέρδεμα), αλλά να τους "ακούς" με την Ψυχή σου...

όπως και επίσης, καλοσύνη είναι να τους ακούς, χωρίς ντε και καλά να θέλεις να σε αγαπήσουν γι' αυτό...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:όπως και επίσης, καλοσύνη είναι να τους ακούς, χωρίς ντε και καλά να θέλεις να σε αγαπήσουν γι' αυτό...
Το πληρώνεις αυτο αργά ή γρηγορα... :D :D :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Vaso έγραψε:
η πληγή που γίνεται με τα λόγια κάνει τόση ζημιά όσο και μία πληγή στο σώμα σου.
πριν διατυπώσεις λοιπόν τις σκέψεις σου και δημιουργήσεις λέξεις, πέρασέ τες από την καρδιά σου, να δεις αν σου αρέσουν εσένα αυτά που θα ακούσεις, πρώτα... μου έλεγε ο δάσκαλός μου!

ας δοκιμάζουμε πάντα στον εαυτό μας, αυτό που θέλουμε να πούμε ή να κάνουμε στον άλλον...Είναι ένας καλός τρόπος να αυτο-παρατηρούμαστε με ήθος!



:x :x :x :x
:-( :-( :-( :-( @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

VasilisM έγραψε:Κάποτε νόμιζα πως καλοσύνη σημαίνει να ακούς τα ατελείωτα προβλήματα των άλλων και να βοηθάς με την χριστιανική έννοια της συμπόνοιας.. ταυτιζόμουν μαζί τους, γιατί και το δικό μου κενό ήταν τεράστιο, νόμιζα οτι ζούσα κι εγώ μέσα από όλα αυτά. ’λλωστε πάντα μου άρεσε το δράμα.. :P

Μόνο που αυτόν ο τρόπος με απομύζησε από ενέργεια..

Σήμερα αντί να ταυτίζομαι, προσπαθώ να δίνω λέξεις-κλειδιά, που θα μπορούσαν να αποτελέσουνν διέξοδο, στο αδιέξοδο των συνοδοιπόρων μου.. Με αυτόν τον τρόπο δεν έχει κανείς απώλειες.. Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσω το θέμα, μα λειτουργεί, που λένε και οι αμερικάνοι.. @};-
Θέλει μαγκιά η καλοσύνη και είναι βαρύ και ασήκωτη ....
ίσως ένα απ τα πιο δύσκολα πράγματα...

το να γίνεσαι κακός και ζαμανφουτίστας είναι πανεύκολο σκέψου το
Βασίλη...έστω και μια ανακούφιση να νιώσει ο ανθρωπος που θα σε μιλήσει ...είναι ένα σύν για σένα όχι γιατι απλά έκανες καποιον να νιώσει καλύτερα..αλλά είναι αυτό το μπράβο που θα ακούσεις απ την καρδιά σου..
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Τώρα θα το αντιμετώπιζα διαφορετικά πάντως. Αλλά κατά έναν περίεργο τρόπο σταμάτησαν να το κάνουν σε μένα.. :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Συνήθως οι άνθρωποι γίνονται επιθετικοί και επικριτικοί όταν κάτι δεν γίνεται όπως θέλουν. Και αντί να εκφράσουν τα συναισθήματά τους, κατηγορούν περισσότερο, παρά επικοινωνούν…
@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ηθικό Δίδαγμα

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:πριν διατυπώσεις λοιπόν τις σκέψεις σου και δημιουργήσεις λέξεις, πέρασέ τες από την καρδιά σου, να δεις αν σου αρέσουν εσένα αυτά που θα ακούσεις, πρώτα... μου έλεγε ο δάσκαλός μου!

ας δοκιμάζουμε πάντα στον εαυτό μας, αυτό που θέλουμε να πούμε ή να κάνουμε στον άλλον...Είναι ένας καλός τρόπος να αυτο-παρατηρούμαστε με ήθος!
^:)^ ^:)^ ^:)^

Αχ Βασούλα @};- @};- @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ηθικό Δίδαγμα

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:αυτό είναι η ενσυναίσθηση...

να νιώθεις τον άλλον, σαν τον εαυτό σου...χωρίς να ταυτίζεσαι όμως με τα συναισθήματά του...Να του δίνεις προτεραιότητα να τα εκφράσει μέσα σε αποδοχή...

και όταν χρειαστει να του μιλήσεις, κάθε πέτρα που θα του ρίχνεις, θα την τρως πρώτα εσύ...
Βάσω έγραψε:Γίνεται μόνό αν γνωρίζεις τον Εαυτό σου, Ιωαννάκι…

Όσο καλύτερα, τόσο πιο δυναμικά λειτουργεί η ενσυναίσθηση…

Δεν ταυτίζεσαι με τα συναισθήματα του άλλου, γιατί τότε δεν μπορείς να τον υποστηρίξεις σε περιόδους κρίσης…Θα εκφράζεις μόνο τις δικές σου ανάγκες εκείνη την στιγμή, κάτι που κάνει το συναίσθημα…΄Οσο περισσότερο ωριμάζεις πνευματικά, τόσο περισσότερο μπορείς να νιώσεις τον άλλον και τα συναισθήματά του, χωρίς να τα κάνεις δικά σου, γιατί τότε δεν θα έχεις ουδετερότητα…

Παρατήρησε …δες πως λειτουργεί το συναίσθημα σου, όταν χρειάζεται να δώσεις μία συμβουλή σε κάποιον φίλο που περνάει μια δύσκολη φάση…
Αυτό που θα του πεις, θα είναι μόνο αυτό που εσύ θα είχες ανάγκη σε μια ανάλογη περίπτωση και όχι εκείνος εκείνη την στιγμή…

Επίσης η ενσυναίσθηση σε βοηθά να γνωρίζεις τις δυσκολίες του άλλου και να μην του επιτίθεσαι συναισθηματικά, όταν υπάρχει μεταξύ σας μια αντιπαράθεση…
Σε κάνει περισσότερο γενναιόδωρη και λιγότερο παρορμητική… Ετσι μπορείς να ξεκαθαρίζεις τους ρόλους θύτη-θύματος στον τρόπο που επικοινωνείς με τον άλλον…Συνήθως οι άνθρωποι γίνονται επιθετικοί και επικριτικοί όταν κάτι δεν γίνεται όπως θέλουν. Και αντί να εκφράσουν τα συναισθήματά τους, κατηγορούν περισσότερο, παρά επικοινωνούν…

΄Όλα είναι θέμα ωριμότητας, Ιωαννάκι…
Τι όμορφα που περιγράφεις την ενσυναίσθηση Βασούλα...
>:d< >:d< >:d<

Ευχαριστώ μεγάλο, αγκαλιά τεράστια!!!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”