Γυρίζω τις πλάτες μου στο Μέλλον

Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21682
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Ανήκω σε κείνη την γενιά, που μεγάλωσε χωρίς Ιδέες. Που τα όνειρα είχαν συνωστισθεί σε μία καλή δουλίτσα, ένα πτυχίο (εκείνο που γουστάρει η αγορά), ένα σπιτάκι και αν ήμουν τυχερή, να εκπληρώσω και το "σκοπό κάθε γυναίκας", δηλαδή να παντρευτώ και να κάνω παιδιά.

Σε αυτό το μικρό τσουβαλάκι, δεν υπήρχε χώρος, ούτε για Ιδέες ούτε για Οράματα. Δεν υπήρχε χώρος για ζωή παρά μόνο για επιβίωση.
Διάβαζα βιβλία ανθρώπων που είχαν ζήσει σε εποχές διεκδίκησης, άκουγα την μουσική τους, ψιθύριζα τα τραγούδια τους, άκουγα τις περιγραφές τους, τις απογοητεύσεις τους, τον θυμό τους και ζήλευα.
Δεν έζησα την Δικτατορία, ούτε τον Μάη, ούτε τα μεγάλα αντιπολεμικά κινήματα, ούτε το Woodstock, ούτε τις ελπίδες για αλλαγή που διαψεύσθηκαν παταγωδώς.
Απλά τα άκουγα... δεν ήμουν κομμάτι της Ιστορίας αλλά της μετα-ιστορίας.
Κατά μία άποψη ήμουν τυχερή. Γιατί τα βρήκα όλα έτοιμα. Αλλά εγώ λυπόμουν για μένα και για τις γενιές που ακολουθούσαν.
Γιατί ήξερα, πως στην ουσία τίποτε δεν είχε αλλάξει. Και το κενό ιδεών και αξιών ήταν τεράστιο για να μην υπάρξουν επιπτώσεις. Ο άνθρωπος δεν ήταν δημιουργός αλλά ένας μηχανικός εκτελεστής.
Ξεχνούσαμε... και σε πολλές περιπτώσεις, λοιδορούσαμε ο,τιδήποτε δεν ήταν συμβατό με τους νέους νόμους της αγοράς, όπως είχαν διαμορφωθεί.
Έβλεπα ανθρώπους να γίνοντα όλο και πιο υπάκουοι, όλο και πιο συμβιβασμένοι, με λιγότερα χαμόγελα, με λιγότερη χαρά και σκεφτόμουν πού θα πάει όλο αυτό;
Όλα είχαν συρρικνωθεί. Είχαν γίνει μικρά. Μικρές χαρές, μικρές λύπες, μικρές δουλίτσες, μικροί έρωτες, μικρά τραγούδια, μικροί δημιουργοί, μικροί πολιτικοί, μικρές χώρες, μικροί άνθρωποι.
Αυτό ήταν το μέλλον... το "μέλλον που φτιάχτηκε όπως θέλετε".
Και τώρα... αυτό που φοβίζει είναι η αποκάλυψη πως αυτό δεν ήταν το δικό μας μέλλον αλλά το δικό τους.
Δεν ήταν οι δικές μας διεκδικήσεις, τα δικά μας οράματα, οι δικές μας επιθυμίες αλλά άλλων. Και τώρα ήρθε η ώρα να αντικρύσουμε το κενό μας. Την ένδειά μας... Και τρομαξαμε...
Και για πολλούς, σταμάτησε το ρολόι... Κοιτάζουν τριγύρω τους και βλέπουν το απόλυτο σκοτάδι, γιατί κάποιος έσβησε το φως. Ήρθε η ώρα που έπεσαν και οι τελευταίες μάσκες, που άρθηκαν και οι τελευταίες προφάσεις, που εξαφανίστηκαν και τα τελευταία προσχήματα.
Κάποιοι, θα το συνειδητοποιήσουν νωρίς και θα φτιάξουν το δικό τους μέλλον. Κάποιοι άλλοι όχι. Κάποιοι δεν θα αντέξουν. Κάποιοι θα το δουν σαν νέα ευκαιρία, κάποιοι άλλοι σαν καταστροφή.
Κάποιοι θα λυγίσουν, κάποιοι θα αγωνιστούν. Από όλα έχει ο μπαξές.
Όσο για μένα...

"...μένω μονάχος στο παρόν, να σώσω ο,τιδήποτε αν σώζεται ..."

@};- @};- @};- @};- @};-

Ευχαριστώ γι' αυτό το τραγούδι. Πάντα όταν το άκουγα, άκουγα και ένα κρακ μέσα μου και δεν ήξερα γιατί... μέχρι τώρα... :-D
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27337
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Δεν έζησα την Δικτατορία, ούτε τον Μάη, ούτε τα μεγάλα αντιπολεμικά κινήματα, ούτε το Woodstock, ούτε τις ελπίδες για αλλαγή που διαψεύσθηκαν παταγωδώς.
Μεγάλωσα με τις Ιδέες και τις ελπίδες και όταν έφτασε η ώρα να ωριμάσω οι ιδέες και οι ελπίδες έγιναν ........................
Που τα όνειρα είχαν συνωστισθεί σε μία καλή δουλίτσα, ένα πτυχίο (εκείνο που γουστάρει η αγορά), ένα σπιτάκι και αν ήμουν τυχερή, να εκπληρώσω και το "σκοπό κάθε γυναίκας", δηλαδή να παντρευτώ και να κάνω παιδιά.
Ότι σώζεται θα το δώσω κληρονομιά στα παιδιά ........... @};- :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

@};- @};- @};- @};- @};- @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

evi, Elisavet @};- @};- @};- Με άγγιξε...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33600
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

@};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88521
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

"...μένω μονάχος στο παρόν, να σώσω ο,τιδήποτε αν σώζεται ..."



έλα Ευούλα......δυνατά!!! :x :x :x :x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31575
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ευάκι @};- @};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εύη, μια από τα ίδια, μόνο που τελικά δεν με βοήθησε να ζω μέσα από όλα αυτά, και να πλάθω ονειρικά το μέλλον που θα ήθελα. Εμένα όλες αυτές οι ιδέες και οι τάσεις, με έφεραν αντιμέτωπο με τα πιο "βαριά" μου συναισθήματα, τα οποία έπαιξαν καταλυτικό ρόλο για την μέχρι τώρα αφύπνιση μου.

Ένιωσα πόνο, απογοήτευση, μίσος, ατέλειωτο μίσος, ακόμη και για ανθρώπους που αγαπώ, γιατί απλά σκέπτονταν διαφορετικά από το πως πίστευα εγώ πως είναι το σωστό. Και έτσι κατέληξα από εκεί που πήγαινα για κάτι φαινομενικά καλύτερο, όχι συμβιβαστικό, όχι μικροαστικό, να βρεθώ στην κόλαση μου, και να ξεκινήσω την ανοδική πορεία.. Αλλά δεν μετανιώνω για τίποτα! Όλα συντελέστηκαν με Θεϊκή ακρίβεια γιατί αυτή την εμπειρία έπρεπε να ζήσω! Και μέσα απ όλα αυτά τα φίλτρα λοιπόν ο μόνος τρόπος τελικά να αλλάξει κάτι είναι να αλλάξει ο καθένας ατομικά. Ξεκίνησα να γκρεμίζω τοίχους, να αλλάζω πορεία, με την πυξίδα του Πνεύματος αυτήν τη φορά όμως. Κάποιοι άνθρωποι απογοητεύτηκαν από αυτά, και με αποκάλεσαν ανεπαρκή..! ΧΑ! Πως όμως μπορεί να με επηρεάσει αυτό πια.. Τώρα πια ξέρω. Δεν υπάρχει άλλος Δρόμος πλέον, είναι ξεκάθαρο, και αυτό δεν είναι απαγόρευση, αλλά Ευλογία.. :-(



Κι ένα αγαπημένο τραγούδι.. για ένα Όραμα

http://www.youtube.com/watch?v=h-S90Uch ... re=related
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Α ρε Βασίλη! Σου'χω πει πόσο σε χαίρομαι σε κάθε ποστ σου; >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :x :x :x :x
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Βασιλη @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33552
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Γλυκέ Βασίλη πόσο θα συμφωνήσω με την Αμαλία!!! @};-

και το κομμάτι είναι απλά καταπληκτικό!!! @};-

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27337
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Βασίλη :x >:d< >:d< >:d< >:d<

σ' ευχαριστώ για το τραγούδι που έβαλες
για πολλά χρόνια το άκουγα κάθε πρωί πηγαίνοντας στη δουλειά
.............και δεν είχα καταλάβει τα λόγια του <the sound of silence> (ο ήχος της σιωπής) @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Παιδάκια!! :-( >:d< >:d< :x
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”