Σήμερα ανακοινώνη η ΝΑΣΑ την Υπαρξη Εξωγήινων.

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

πάντως, άσχετα με την εξωγήινη ζωή (που σιγά μην το αποκαλύπτανε τουλάχιστον στο τώρα)

η ανακάλυψη αυτη είναι όντως σταθμός για το πως στενά μέχρι τώρα θωρούμε την μορφή της εκδηλώμενης "Ζωής"

μέχρι τώρα θεωρούσαν την Ζωή σαν εκδήλωση ότι αποτελέιται απο αυτα τα 6 στοιχεία, άνθρακα, υδρογόνο, άζωτο, οξυγόνο, θείο και φώσφορο

τωρα είναι ενα νέο δεδομένο για το πως αλλιως θα μπορούσε να εκφράζεται η Ζωή

φυσικά δεν το λέω ότι θα γίνει και κάτι, είτε έτσι είτε γιουβέτσι, απλα το συζητάω εδω μεταξύ μας :-D

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Κι όμως έχεις δίκιο Φωτεινούλα.. :x
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Θα πω την προσωπική μου άποψη.
Δε πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι σε ένα ατελείωτο σύμπαν μόνο ο μικρούλης πλανήτης Γη έχει ζωή όταν η ιδία η Γη μας δίνει το μήνυμα ότι κάτω από οποιαδήποτε συνθήκη η φύση βρίσκει τον τρόπο να δημιουργεί ζωή.

Παράδειγμα διάβαζα ότι ένα είδος ψαριού 30 εκατοστών ζει σε βάθος 7,7 χιλιόμετρων και κατόρθωσαν να το κινηματογραφήσουν οι επιστήμονες. Πρόκειται για ρεκόρ εντοπισμού ζωντανού ψαριού σε τόσο μεγάλο βάθος. Απίστευτο για το ανθρώπινο μυαλό αλλά όμως υπάρχει και ζει εκεί!!

Δε θα σχολιάσω και πολλά βίντεο που δείχνουν εξωγήινη ύπαρξη στο διάστημα μιας και δεν μπορώ να είμαι σε θέση να αποδείξω την γνησιότατα τους άσχετα αν εγώ προσωπικά πιστεύω σε κάποια από αυτά.

Το θέμα είναι ότι εδώ και περίπου ένα χρόνο γίνετε πολύ ντόρος γύρο από την εξωγήινη ζωή και το πόσο επικίνδυνη μπορεί να είναι για τον άνθρωπο σε περίπτωση που υπάρχει.

Ο γνωστός Στιβεν Χόκινγκ υποστήριξε ότι πιθανότατα εξωγήινοι υπάρχουν, σημείωσε ωστόσο ότι οι άνθρωποι θα πρέπει να αποφύγουν οποιαδήποτε επαφή μαζί τους, καθώς ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα είχε καταστροφικές συνέπειες. Είπε:
«Οι εξελιγμένοι εξωγήινοι ενδέχεται να γίνουν νομάδες, αποβλέποντας στην κατάκτηση και τον αποικισμό των πλανητών στους οποίους προσεγγίζουν»

Φανταστικό επίσης είναι ότι πλέον έχουμε επίσημη υπεύθυνη υποδοχής εξωγήινων και διορίστηκε από τα Ηνωμένα Έθνη η Μαλαισιανή αστροφυσικός Μαζλάν Οτ΅άν.

Η Οτ΅άν είχε επιση΅άνει την ανάγκη ετοι΅ότητας σε περίπτωση επίσκεψης εξωγήινων όντων. Η άποψή της βρήκε σύμφωνη και τη NASA, η οποία σε ανακοίνωσή της είχε υπογραμμίσει ότι το διαστη΅ικό αστεροσκοπείο Κepler ανακάλυψε περισσότερους από 700 πλανήτες στους οποίους ίσως υπάρχει εξωγήινη ζωή.

Να και τώρα που η ΝΑSA κάνει ανακοίνωση ότι θα δώσει συνέντευξη τύπου για μορφή εξωγήινης ζωής. Δε τη δίνει όμως μονομιάς. Ίσως να ελέγχουν και τις αντιδράσεις ανά τον κόσμο μιας και όλα τα μέσα ενημέρωσης όλης της Γης ήταν στραμμένα σε αυτό.

Και μετά μας λέει αυτά που μας είπε. Ότι γίνεται δηλαδή να υπάρχει ζωή και με άλλο τρόπο. Ποιος δε το ήξερε?

Εμένα όλο αυτό μου κάνει περισσότερο για προετοιμασία της μάζας για κάτι χοντρό που θα παιχτεί μελλοντικά και δεν έχει να κάνει απαραίτητα με έλευση εξωγήινων αλλά για κάτι που ίσως είναι απόλυτα ανθρώπινο και που θα μας το περάσουν ως εξωγήινο.

Να φέρω και ένα χαζό παράδειγμα. Ακούμε για παγκόσμια κυβέρνηση και για πανθρησκεία. Δε θα ήταν πιο εύκολο να πείσουν τον κόσμο να συναινέσει σε μια παγκόσμια κυβέρνηση όταν όλη η γη έχει να αντιμετωπίσει έναν εξωγήινο εχθρό??? Δε θα νιώθαμε ότι πρέπει να γίνουμε ένα ενάντια στην κοινή για όλους μας απειλή???

Πιστεύω πως όπως σήμερα είναι μείζον θέμα η (τεχνιτή) παγκόσμια οικονομική κρίση σε ελάχιστα χρόνια θα είναι η εξωγήινη ζωή και η επαφή της με τον άνθρωπο.

Αρκετά όμως σας κούρασα με σενάρια φαντασίας! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλέξανδρε αυτό πέρασε αμέσως και από την δική μου σκέψη...όταν άκουσα για αυτήν την ενημέρωση...Θα βόλευε πολλούς κάτι τέτοιο...
Ακούμε για παγκόσμια κυβέρνηση και για πανθρησκεία. Δε θα ήταν πιο εύκολο να πείσουν τον κόσμο να συναινέσει σε μια παγκόσμια κυβέρνηση όταν όλη η γη έχει να αντιμετωπίσει έναν εξωγήινο εχθρό??? Δε θα νιώθαμε ότι πρέπει να γίνουμε ένα ενάντια στην κοινή για όλους μας απειλή???
όσο γι' αυτό
«Οι εξελιγμένοι εξωγήινοι ενδέχεται να γίνουν νομάδες, αποβλέποντας στην κατάκτηση και τον αποικισμό των πλανητών στους οποίους προσεγγίζουν»
ας γελάσουμε λίγο...Ποιό εξελιγμένο ον θα προσέγγιζε τον πλανήτη μας, έτσι που τον έχουμε καταντήσει?

Είναι σαν να μου λες, ότι θα πάμε εμείς να κατοικήσουμε στην Μύκονο...Ξεζουμισμένο τοπίο! Ποιός από εμάς θα το επέλεγε?
Και αναφέρομαι μόνο στο "εξελιγμένοι"... :D


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

:D :D :D
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

bluesea έγραψε:Εμένα όλο αυτό μου κάνει περισσότερο για προετοιμασία της μάζας για κάτι χοντρό που θα παιχτεί μελλοντικά και δεν έχει να κάνει απαραίτητα με έλευση εξωγήινων αλλά για κάτι που ίσως είναι απόλυτα ανθρώπινο και που θα μας το περάσουν ως εξωγήινο.
αυτό ακριβώς blue sea μπήκα να γράψω στην ενότητα τώρα

θα συμφωνήσω μαζί σου,
"γιατι τώρα" ρώτησε η Βάσω και πολύ εύστοχα διερωτήθηκε και μαλιστα τωρα με τόσο ντόρο, παγκόσμια συνεντευξη.... σιγά ποτε γίνονταν αυτα

έχουν να δουν πολλά τα μάτια μας, και ιδίως για το τελευταιο που αναφερεις ότι οχι απαραιτητα για κατι εξωγήινο αλλα για κατι που πλασαρουν σταδιακα απο τωρα, πιθανον όσον αφορα το dna των ανθρώπων

@};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

έχουν να δουν πολλά τα μάτια μας, και ιδίως για το τελευταιο που αναφερεις ότι οχι απαραιτητα για κατι εξωγήινο αλλα για κατι που πλασαρουν σταδιακα απο τωρα, πιθανον όσον αφορα το dna των ανθρώπων
:thumbsup:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πάντως εμένα το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό με όλο τον ντόρο που δημιουργήθηκε, ήταν η συνέντευξη του τύπου που διαβάσαμε πριν κάνα μήνα, θυμάστε ε; Για μερικά δεύτερα, σκέφτηκα, "κάνε πλάκα.." :))
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”