Η αίσθηση του Χρόνου.

Λεών

Η αίσθηση του Χρόνου.

Δημοσίευση από Λεών »

Ο Χρόνος τι είναι άραγε;
Γιατί μερικοί δεν το βλέπουν και άλλοι κολλάνε;
Είναι τόσο πολύτιμος πλέον που όλοι λειτουργούν με αυτόν,τρέχουν να προλάβουν ,γιατρούς,δουλειά,συνάντηση κάθε λεπτό είναι πολύτιμο στην ζωή μας.

Ο χρόνος δεν είναι μόνο η ώρα αλλά και το παρελθόν,παρόν και μέλλον.Όλα κυλούν απλά με δυο δείκτες όλη η ζωή μας..
δεν σταματάει ούτε στεναχωριέται ...απλά κυλάει..δεν ενδιαφέρεται,δεν νοιάζεται απλά κυλάει.Και όμως βλέπω κάποιους ανθρώπους
που δεν τους νοιάζει.

Δεν έχουν αίσθηση του χρόνου...ενώ αυτός κυλάει και για αυτούς...Αυτό που θα θελα εγώ να κάνω θα ήταν να μπορούσα να βλέπω τον κάθε άνθρωπο που αγαπώ,συμπαθώ η απλά περνάει από δίπλα μου το δευτερόλεπτο τους να ήταν λεπτό μου...θα ανακάλυπτα πολλά περισσότερα.


Τι σου έρχεται εσένα όταν ακούς ή λες την λέξη χρόνος...;


Υ.Γ άνοιξα το κουτί μου και βρήκα αυτά που έγραφα όχι πολύ καιρό πριν.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πριν χρόνια είχα πάρει αυτό το μύνημα και από τότε ο χρόνος σταμάτησε εκεί...Τον Εαυτό σου δεν τον βρίσκεις στον χρόνο, αλλά στην αλήθεια...
Αν αποδώσεις στον χρόνο την αλήθεια, τότε όλη η πραγματικότητα αλλάζει...αλλάζεις και εσύ! @};-


Εσείς οι ενσαρκωμένοι, μην φοβάστε. Ο φόβος δηλώνει άγνοια και δεν σας εξελίσσει.
Δεν αλλάζει τίποτα από τον Εαυτό σας. Είστε πάντα οι ίδιοι αθάνατοι Εαυτοί. Αν μπορέσετε να απομονώσετε τις «λογικές» σκέψεις, τότε θα αντιληφθείτε ποιοι αληθινά είστε. Δεν υπάρχει παρελθόν, παρόν, μέλλον για τον Εαυτό. Υπάρχει μόνο η ιερή στιγμή.
Μπορείτε να ζείτε αυτήν την ιερή στιγμή κάθε μέρα στην ζωή σας στην 3η διάσταση. ΄Όλα περιέχουν σοφία, και η ζωή στην 3η διάσταση περιέχει σοφία, αλλά κρύβεται από την αγωνία και τον φόβο.
Στην 3η διάστασή βιάζεστε να βρεθείτε στο μέλλον, επικεντρώνετε την ζωή σας στο μέλλον και φοβάστε το παρελθόν. Διάσπαση!!!
Τώρα είναι η ιερή στιγμή. Για να ζήσετε ενωμένοι με τον Εαυτό, για να αντιληφθείτε ποιοι πραγματικά είστε....
Εσείς είστε το Φως, εσείς είστε η Αγάπη. Εσείς είστε Εγώ.

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Καμμια φορά οταν πιάνω τον Εαυτο μου να ανησυχει για το μέλλον , έρχομαι στο κέντρο μου, και νιώθω μια κουκίδα μπροστα μου (το τωρα) και μια ατελειωτη γραμμή από δεξια και αριστερα της, (παρελθόν αριστερα και μέλλον δεξιά) και χρααααααπ με μια μεγάλη αγκαλιά φέρνω όλες μου τις εμπειρίες σε κεινη τη στιγμή, τις ευγνωμονώ... τις φιλώ, τις αγαπώ γιατι αυτη η στιγμή είναι η Αιωνιότητα μου! @};-

Αυτη η γνωση, όταν εγινε επίγνωση μου άλλαξε και τη ζωη μου, διοτι πάντοτε ζούσα με σενάρια ανυπομονησίας, και φοβιών, στο πριν και το μετά.

Ο ημερολογιακος και ωρολογιακος "χρόνος" υπάρχει για να μας γειώνει και να μας διευκολύνει στη 3η διάσταση.
:x :x :x :x :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ντανιέλι μου, τι όμορφο αυτό που κάνεις!! @};-

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: Εσείς οι ενσαρκωμένοι, μην φοβάστε. Ο φόβος δηλώνει άγνοια και δεν σας εξελίσσει.
Δεν αλλάζει τίποτα από τον Εαυτό σας. Είστε πάντα οι ίδιοι αθάνατοι Εαυτοί. Αν μπορέσετε να απομονώσετε τις «λογικές» σκέψεις, τότε θα αντιληφθείτε ποιοι αληθινά είστε. Δεν υπάρχει παρελθόν, παρόν, μέλλον για τον Εαυτό. Υπάρχει μόνο η ιερή στιγμή.
Μπορείτε να ζείτε αυτήν την ιερή στιγμή κάθε μέρα στην ζωή σας στην 3η διάσταση. ΄Όλα περιέχουν σοφία, και η ζωή στην 3η διάσταση περιέχει σοφία, αλλά κρύβεται από την αγωνία και τον φόβο.
Στην 3η διάστασή βιάζεστε να βρεθείτε στο μέλλον, επικεντρώνετε την ζωή σας στο μέλλον και φοβάστε το παρελθόν. Διάσπαση!!!
Τώρα είναι η ιερή στιγμή. Για να ζήσετε ενωμένοι με τον Εαυτό, για να αντιληφθείτε ποιοι πραγματικά είστε....
Εσείς είστε το Φως, εσείς είστε η Αγάπη. Εσείς είστε Εγώ.

@};-
:x O:-) @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Danny έγραψε:Καμμια φορά οταν πιάνω τον Εαυτο μου να ανησυχει για το μέλλον , έρχομαι στο κέντρο μου, και νιώθω μια κουκίδα μπροστα μου (το τωρα) και μια ατελειωτη γραμμή από δεξια και αριστερα της, (παρελθόν αριστερα και μέλλον δεξιά) και χρααααααπ με μια μεγάλη αγκαλιά φέρνω όλες μου τις εμπειρίες σε κεινη τη στιγμή, τις ευγνωμονώ... τις φιλώ, τις αγαπώ γιατι αυτη η στιγμή είναι η Αιωνιότητα μου! @};-

Αυτη η γνωση, όταν εγινε επίγνωση μου άλλαξε και τη ζωη μου, διοτι πάντοτε ζούσα με σενάρια ανυπομονησίας, και φοβιών, στο πριν και το μετά.

Ο ημερολογιακος και ωρολογιακος "χρόνος" υπάρχει για να μας γειώνει και να μας διευκολύνει στη 3η διάσταση.
:x :x :x :x :x :x :x
Εικόνα
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Danny έγραψε:
Ο ημερολογιακος και ωρολογιακος "χρόνος" υπάρχει για να μας γειώνει και να μας διευκολύνει στη 3η διάσταση.
:x :x :x :x :x :x :x
Σε ευχαριστώ πολύ
:x @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ντανιελάκι @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

@};- @};- @};- @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Κάποτε κάποιος σοφός ρώτησε :

Απ’ όλα τα πράγματα του κόσμου, ποιο είναι το πιο μεγάλο και το πιο μικρό, το πιο σύντομο και το πιο μακρύ, το πιο διαιρετό και το πιο εκτεταμένο, το πιο παραμελημένο και το πιο ποθητό, που χωρίς αυτό τίποτα δεν μπορεί να γίνει, που καταβροχθίζει τα ασήμαντα και ζωογονεί τα σημαντικά και μεγάλα;

’λλοι είπαν ότι ήταν η Τύχη, άλλοι η Γη, άλλοι το Φως.

Ο σοφός απάντησε πως ήταν ο Χρόνος.

Τίποτα δεν είναι πιο μεγάλο, αφού αυτός είναι το μέτρο της αιωνιότητας.
Τίποτα δεν είναι πιο μικρό, αφού δεν μας φτάνει για τα σχέδιά μας.
Τίποτα δεν είναι πιο μακρύ, γι’ αυτόν που περιμένει.
Τίποτα δεν είναι πιο σύντομο, γι’ αυτόν που χαίρεται.

Εκτείνεται σιγά σιγά μέχρι το άπειρο.

Όλοι οι άνθρωποι τον παραμελούν και όλοι λυπούνται όταν πάει χαμένος.

Τίποτα δεν γίνεται χωρίς αυτόν.

Μας κάνει να ξεχνάμε τα ανάξια και χαρίζει αθανασία στα μεγάλα πράγματα
@};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Oμορφο!!! @};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Οταν εισαι στην στιγμη, αγγιζεις την αιωνιοτητα.
Μπορει να βιωσει κανεις τον κοσμο "σε εναν κοκκο αμμου και την αιωνιοτητα σε μια ωρα". Αυτη η αντίληψη συμφωνει με τον τροπο που ο ανθρωπος βιωνει το χρονο, εναν τροπο που δεν έχει καμια σχεση με τον το πως μετρα το χρονο ενα ρολοι.

Ο χρονος ειναι κυκλικος οπως και η δημιουργια.

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”