Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:ναι μόνο τώρα τελευταία Μπεττούλα κανει πάρτυ η αρσενική σου πλευρά... 8-}
=)) =)) =)) =)) =)) =)) απλά δίνει τα ρέστα της αυτό το διάστημα!! =)) =)) =)) =))
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Maraki »

VasilisM έγραψε:Ναι αν τον/της πας σαν υποκατάστατο σίγουρα δεν είναι καλή επιλογή ανεξαρτήτου φύλου. Απλά καταλήγω σε αυτό που είπε η Βάσω τελικά..
αυτή η γυναίκα πήγε να σπάσει τα στερεότυπα, πριν καν μάθει η ίδια και μάθει και στο παιδί της, τι σημαίνουν τα πρότυπα...
:-(
Bασίλη μου, ακομη και ως υποκατάστατο να μην φέρεις κάποιον στο σπίτι, ακόμη και αν πρόκειται για μια όμορφη και ουσιώδη σχέση αγάπης, οφείλεις αν μη τι άλλο να το συζητήσεις πρώτα με τα παιδιά σου, εφόσον μένουν μαζί σου, στην περίπτωση που η σχέση σου είναι με άντρα (και εδώ βεβαίως υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί αναλόγως το φυλλο των παιδιών, τις ηλικίες τους κ.α.)

Εάν πάλι η σχέση σου είναι με γυναίκα και είναι και πάλι σχέση αγάπης (και οχι απλό υποκατάστατο), ακόμη και αν εσύ έχεις σπάσει τα στερεότυπα, οφειλεις να σεβαστείς και να προστατέψεις τις ψυχές τις οποίες αναθρέφεις (υπάρχει και γιος 12 ετών), οι οποίες δεν είναι σε θέση ακόμη να τα σπάσουν, όπως και η κοινωνία μας ακόμη.

Το αποτέλεσμα δηλαδή και πάλι θα είναι αυτό:
Η κοινωνια μιλαει για την μητερα της και τα λογια τους φτανουν στα αυτια της σαν μαχαιρια.Ετσι μου ειπε κλαιγοντας.ΔΕν ειναι σε ηλικια που μπορει να μαλακωσει την ψυχη της.Κλαιει και φωναζει συνεχεια<δε θελω τη μανα μου λεσβια>
Eκτός πια, και αν πάμε στην ιδεατή περίπτωση όπου και τα παιδιά έχουν σπάσει τα στερεότυπα...αλλά οκ τι να λέμε τώρα???

@};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από VasilisM »

Ναι Μαράκι! Συμφωνώ! Αυτή την αλαζονεία της μη ευθύνης των γονιών προς τα παιδιά τους πληρώνουν όλοι οι ενήλικες σήμερα διαμέσου της α-σθένειας και συνεχίζουν το "έργο" και στα δικά τους παιδιά.. :?

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Maraki »

Ναι Βασίλη μου, δυστυχώς...... @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Emmaki »

:cry:

Τραγικοι, αδιαφοροι, ανηθικοι και ολα τα συναφη!!! :pale:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δεν ειναι τα παντα στη ζωη μας <κανω οτι γουσταρω και σκασιλα μου για τους αλλους>.
:-( :-( :-(
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Tomasino
Δημοσιεύσεις: 3850
Εγγραφή: 26 Φεβ 2013 9:53 am

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Tomasino »

Χαιρεται,
εγω ακομη δεν μπορω να καταλαβω τον διαχωρισμο φυλλου που συναντα κανεις ακομη και σε αυτη τη συζητηση, οι γυναικες, οι αντρες. οι γυναικες κανουν αυτο, οι αντρες κανουν το αλλο κλπ. καθως βλεπω στη ζωη μου ανθρωπους ειτε ειναι αντρες-ειτε ειναι γυναικες να αποζητουν ακριβως το ιδιο πραγμα με αλλη ονομασια, ακομη και στο ιδιο εργο. Ενα εργο με εναν μουγκο που προσπαθει να μιλησει στον τυφλο, και γινεται ακομη πιο ειρωνικο...σε μια σειρα καταστασεων και οι 2 πλευρες εχουν παιξει ολους τους πιθανους ρολους δλδ, τα θυματα εχουν υπαρξει θυτες, τρομοκρατες εχουν υπαρξει τρομοκρατημενοι, επομενως η ερωτηση ειναι: ποσο θρασος εχω να σε καταδικαζω σημερα για κατι που εγω σου κανα εχθες???

Απαιτει μεγαλη προσπαθεια να μπορεσεις να δεις τον αλλον σαν ανθρωπο οταν δεν σε αφηνει και ακομη μεγαλυτερη οταν δεν αφηνεις εσυ τον εαυτο σου.
Να υπαρχει διαχωρισμος μονο εκει που συμφερει και τους 2* χωρις ποτε να ξεχναμε τις ομοιοτητες μας στον πυρηνα.

*δεν μπορω να βρω πιo emoticon κλεινει ματι! ;-)
''Οι ευκαιρίες δεν είναι ούτε μπροστά, ούτε πίσω...Είναι μέσα σου...Εκεί που ο Θεός και ο Εαυτός σου προνοεί για εσένα, εκεί ΄να κοιτάς.''
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλώς ήρθες Τομασίνο >:d< >:d< >:d<

ο κάθε άνθρωπός έχει και τις δύο πλευρές, όμως ζει συνήθως με την μία πιο δραστήρια (συνήθως την αρσενική)...
αυτή λοιπόν η μία πλευρά που αναπτύσσει, του φέρνει εσωτερικές συγκρούσεις από την μια, και από την άλλη βιώνει την σύγκρουση εκτός του, με τις πολικότητες, δηλαδή άντρας vs γυναίκα...

όμως, όπως μέσα, έτσι και έξω...

η αρσενική και θηλυκή πλευρά του ανθρώπου, δεν έχει σχέση με το φύλο, αλλά με την ισονομία και την ισορροπία μέσα του. Όταν όμως είναι ανισόρροπος μέσα του, αυτήν ακριβώς την ανισορροπία θα την προβάλλει και έξω του...
Οι ρόλοι είναι απλά το μέσον που το επιτυγχάνει σαν "εγώ".

Για να φτάσεις στην ομοιότητα του βαθύτερου πυρήνα σου, χρειάζεται πρώτα να πιστέψεις ότι υπάρχει βαθύτερος πυρήνας...Αλλιώς το κύριο μέλημα θα είναι η κοινωνικοποίηση του εαυτού μας...Και που θα μοιάσει ένας κοινωνικός εαυτός, εκτός από τους γονείς του?
Πιο βαθιά δεν μπορεί να δει τι είναι, οπότε αρκείται σ' αυτό που του δείχνουν οι άλλοι πως είναι...

Η ασθένεια είναι κολλητική ;) (νατο το emoticon που κλείνει το μάτι :)) )
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Sofoula »

Tomasino έγραψε:Απαιτει μεγαλη προσπαθεια να μπορεσεις να δεις τον αλλον σαν ανθρωπο οταν δεν σε αφηνει και ακομη μεγαλυτερη οταν δεν αφηνεις εσυ τον εαυτο σου.
Ω, θα συμφωνήσω τόσο πολύ! :x

Και θα προσθέσω: αν δεν αφήνεις τον εαυτό σου να δει τον άλλον σαν άνθρωπο, είναι γιατί ακόμα δεν βλέπεις τον εαυτό σου σαν Άνθρωπο... @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Η ασθένεια είναι κολλητική (νατο το emoticon που κλείνει το μάτι )
εγραψε!!!!! :)) :)) :)) :))

Καλώς ηρθες Τομασινο!!!! >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:΄Ενας άνθρωπος είναι από την φύση του γενναιόδωρος, αφοσιωμένος, θαρραλέος, δυνατός, ευαίσθητος, δεκτικός...δεν τελειώνει ο κατάλογος των χαρισμάτων!
Η φύση του είναι αγάπη, γιατί δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο και να ποιεί Ζωή...Οτιδήποτε δεν είναι αγάπη, δεν μπορεί να είναι δημιουργικό...Το ξέρετε άλλωστε!
Πόσο πολύ μου άρεσε αυτό...(!)
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Βικούλα »

:x :x @};- :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”