atenistas

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

evi έγραψε:Ξέρεις... το έχουμε συζητήσει κι άλλοτε αυτό, πως πιστεύω ακράδαντα πως τα πράγματα ήδη αλλάζουν.
Μόνο που αυτό δεν βασίζεται σε εξωτερικά δεδομένα (το αντίθετο θα έλεγα, εκεί είναι όλα μαύρα κι άραχνα), γι' αυτό ούτε να το στηρίξω μπορώ στους άλλους, ούτε επιχειρήματα να φέρω.
Το γνωρίζω βαθειά μέσα μου και αυτό είναι αρκετό για μένα και όσο περνάει ο καιρός, κατανοώ πως πράγματι η αλλαγή έρχεται εκ των έσω. @};-
@};- @};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

^tasoulis^ έγραψε:Ααα δεν ειμαι μονο εγω που το σκευτικα :D
Ιωαννουλα βρε γραφε κατι δικο σου και αν ειναι κατι λαθος γιαυτο ειναι τα κοριτσια και ολοι μας να διορθωνουμε ο ενας τον αλλον. >:d<
Δεν χρειαζεται να περνας ολα τα θεματα με φατσουλες για να δειξεις οτι ναι τα διαβασες. >:d<
Να προλαβαινουμε να τα διαβαζουμε και εμεις ιωαννουλα γιαυτο και μονο γιατι αμα πεφτουν πολλες επαναληψεις μαζεμενες εγω προσωπικα μπουκωνω λιγο δεν μπορω να συγκεντρωθω και τα περναω τα θεματα στο γρηγορο. :x @};- >:d<
Δεν νομίζω ότι είναι κακό να βάζω λουλουδάκια σε πόστ που μου αρέσουν και συμφωνώ ,άλλωστε δεν το κάνω μόνο εγώ η κάνω λάθος :-? δεν είδα να τη λές και σε κάποιον άλλον όμως :-?

όταν έχω να πώ κάτι ,το λέω ,και όταν θέλω να εκφράσω την γνώμη μου σε κάποιο θέμα πάλι το κάνω.

δεν έχω ανάγκη να δείξω σε κανέναν 'οτι διαβάζω όλα τα θέματα γιατί το κάνω επειδή το θέλω και επειδη οι απόψεις που γράφονται με βοηθάνε στο να καταλάβω πράγματα.
όταν ένα μέλος του φόρουμ γράφει κάτι όμορφο και οι υπόλοιποι του στέλνουν φατσούλες και λουλουδάκια,η επανάληψη αυτή δεν σε ενοχλεί :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μικρή μου Ιωαννούλα... :x :x :x

δεν χρειάζεται ούτε να δικαιολογείς μια ανάγκη, ούτε να στενοχωριέσαι όταν βλέπεις ότι αυτή η ανάγκη κρίνεται...

Αυτό που πραγματικά χρειάζεται να κάνεις, είναι να βρεις μέσα σου την αλήθεια αυτής της ανάγκης ώστε να μην σε επηρεάζει οποιαδήποτε γνώμη...Βάλτην στην καρδιά σου και εξέφρασέ την από εκεί...

΄Οταν ήμουν πιτσιρίκα είχα πολλές ανάγκες, που ούτε καν είχα αξιολογήσει γιατί τις έχω. Ακολουθώντας τον Β. Δεσμό μου που είναι ο Υδροχόος, μου άρεσε πολύ η έννοια της ομάδας και ήθελα να εργάζομαι ομαδικά, με ενέπνεε το ομαδικό πνεύμα, ο Λέοντας όμως που είναι ο Ν. Δεσμός μου, πριόνιζε με εύστοχο τρόπο αυτήν μου την τάση, δεσμεύοντάς με ξεκάθαρα στο "φαίνομαι"...

Και βέβαια μου την έλεγαν όλοι, αλλά εγώ δεν μπορούσα καν να αντιληφθώ τότε, ότι οι άλλοι ήταν απλά "οι δάσκαλοι" που με οδηγούσαν με ταχύτητα στον Υδροχόο μου...

Επειδή αυτή η εμπειρία είναι πια πίσω μου, έχω το θάρρος να την αποδέχομαι και επίσης παίρνω το θάρρος να στην δείξω...γιατί απλά αυτό που σε εσένα βρίσκεται μπροστά σου, σε εμένα βρίσκεται πίσω μου και το ξέρω, το θυμάμαι...

Μείνε στην Ψυχή σου κοριτσάκι μου και νιώσε αυτό που θέλεις να εκφράσεις αληθινά...Τότε θα δεις πως σταματάνε οι επικρίσεις και εσύ δεν θα χρειάζεσαι καμία δικαιολογία, ούτε καν αντιπαράθεση για να εκφράσεις οποιαδήποτε ανάγκη σου...γιατί θα είναι αληθινή!

Αυτήν την στιγμή η ανάγκη φαίνεται να είναι πραγματική μεν, αλλά οχι αληθινή...Και το συμπέρασμα το βγάζω, συναισθηματικά, από όσα έγραψες...

Συνέχισε να κάνεις όπως νιώθεις, αλλά παρατήρησε και την ανάγκη πιο βαθιά, ώστε να μην σου κρύβονται οι αληθινές της αιτίες!

:x :x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ευχαριστώ Βασούλα >:d<

και εγώ στον λέοντα και στον υδροχόοο έχω Β-Ν δεσμό ,θα επεξεργαστώ τα όσα μου λές :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Πάμε δυνατά !!!!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<


Στην Ιωάννα :D :D
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ευχαριστώ για της αγκαλιές :x :x :x

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ας υποθεσουμε οτι στην λεω μονο σε εσενα..
Κοιτα τι απαντησες και με τι τροπο σε μενα και τι στην εμμα..(για να δουμε ποιος κανει διακρισεις)
Απλα ειναι κουραστικο οταν γινεται συνεχεια αυτο θελω να πω αλλα δεν το καταλαβαινεις και πιστεψε με σε αλλα φορουμ ειναι κανονας αυτος για να μην γινεται κουραστικο ενα τοπικ απλα εμεις εδω δεν εχουμε κανονες...
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Βάσω, ευχαριστούμε πολύ για την διευκρίνησή σου, μας αφορά όλους ;) :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Μείνε στην Ψυχή σου κοριτσάκι μου και νιώσε αυτό που θέλεις να εκφράσεις αληθινά...Τότε θα δεις πως σταματάνε οι επικρίσεις και εσύ δεν θα χρειάζεσαι καμία δικαιολογία, ούτε καν αντιπαράθεση για να εκφράσεις οποιαδήποτε ανάγκη σου...γιατί θα είναι αληθινή!
Αυτό μια μεγάλη Αλήθεια και για εμένα @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Τελικά υπάρχουν και Thessalonistas, άπότι πληροφορήθηκα η πρώτη τους δράση ξεκίνησε στις 19 Δεκεμβρίου όπου καθάρισαν την Αλαξάνδρου Σβώλου, κάδους, τηλεφωνικούς θαλάμους και όλα τα συναφή!!!στη συνέχεια ανέβηκαν αυτές τις μέρες στα τείχη στην ’νω πόλη!!!

Απο την ιστοσελίδα τους......

Μια φορά και έναν καιρό στα Βόρεια μιας μικρής χώρας που ονομάζονταν Ελλάδα, υπήρχε μια πόλη. Πολλοί την ξέρανε ως «Όμορφη Θεσσαλονίκη» ή «Νύφη του Θερμαϊκού», άλλοι διαλαλούσαν τις ερωτικές τις αρετές ενώ κάποιοι θαύμαζαν την ομίχλη της που θαρρείς πώς μπέρδευε την θάλασσα με τον ορίζοντα και τα έκανε ένα.»

Στοπ. Αυτό είναι ένα παραμύθι.
Η Θεσσαλονίκη στο 2010 όμως είναι μια άσχημη πόλη.
Μια πόλη που ασφυκτιά, που ξεκουφαίνεται από τα κορναρίσματα, που είναι στολισμένη από μπετόν, που ξερνάει τα σκουπίδια της παντού.
Μια βόλτα θα σε πείσει.

Αυτή η βόλτα έπεισε κι εμάς, τους thessalonistas να αντιδράσουμε δημιουργικά στην καθημερινότητα που βιώνει ο καθένας μας σ’ αυτή την πόλη που αγαπάμε τόσο, χωρίς να περιμένουμε πρωτοβουλίες άλλων.
Μαζευτήκαμε λοιπόν ένα απόγευμα, άνθρωποι διαφορετικοί και ετερόκλητοι, αλλά με κοινό τόπο, κυριολεκτικά και μεταφορικά, τη Θεσσαλονίκη.

Η πρόθεση μας δε στηρίζεται από κάποιο πολιτικό σχηματισμό, ούτε επίσης αποσκοπεί στην εκπλήρωση άλλων φιλοδοξιών πέρα από την προφανέστερη αλλά και σημαντικότερη, που είναι να ζήσουμε σε μια πόλη πιο ανθρώπινη, πιο χρωματιστή, πιο ζωντανή, πιο φιλική προς το περιβάλλον, περισσότερο βιώσιμη.


http://thessalonistas.wordpress.com/about/
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλές δράσεις, μαθαίνω, Δωρούλα...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εννοείς και απο άλλες ομάδες Έυη????
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Ναι. Συνεχώς μαθαίνω για διάφορες δράσεις που γίνονται στην Θεσσαλονίκη. Υπάρχει αναβρασμός εκεί πάνω...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Οταν εκανα το σεμιναριο στην νεα ακροπολη ειχαμε τετοιες δρασεις. Καθαριζαμε ενα παρκο αν θυμαμαι καλα. Παντως ειναι πολυ ευχαριστο που υπαρχουν ατομα τα οποια προσπαθουν για κατι καλυτερο.

Αν δεν ημουν στο στρατο θα ηθελα να συμμετεχω..@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ομορφα!!! :x :x :x

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”