ΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Vendol καλώς ήρθες! >:d< >:d< >:d<


Αυτό που θα κληθούμε να κάνουμε, είναι να επιλέξουμε...

Να επιλέξουμε τον δρόμο...
τον δρόμο της σωτηρίας, ή τον δρόμο της υπευθυνότητας και της ανάπτυξης...

Θα μπουν οι άνθρωποι σε ηθικά διλήμματα, αποκαμωμένοι και ενεργειακά εξαντλημένοι από την κατευθυνόμενη κρίση, θα είναι πιο εύκολο να δεχτούν τον δρόμο της σωτηρίας, και μάλιστα με χαρά…

Θα ήθελα σε όλους να δώσω μηνύματα να είναι συνειδητοί στις επιλογές τους και να σταματήσουν να υπηρετούν την ύλη.
΄Ερχεται (για να μην πω «ήρθε ήδη») η στιγμή που χρειάζεται να αλλάξουν οι προτεραιότητές των ανθρώπων. Να αποφύγουν το επιφανειακό και το επουσιώδες.
Αυτό το διαρκές «παζάρεμα» της ζωής τους και η «εμπορευματοποίηση» της Ψυχής τους χρειάζεται να μετασχηματιστεί με πνευματική Λογική σε Αγάπη και Ενότητα μέσα στο είναι τους.

Λυπάμαι που θα το πω, αλλά «προβλέπω» ότι το μεγαλύτερο μέρος της ανθρωπότητας θα συναινέσει σε έναν δρόμο σωτηρίας και απόγνωσης.
Από όσο έχω αντιληφθεί το «εύκολο» είναι πάντα προτιμητέο από το «δύσκολο»…

Και όταν έρθει η στιγμή, όταν ο δρόμος της πνευματικής διάστασης του ανθρώπου «ανοίξει», πολύ λίγοι θα είναι εκείνοι που θα τον εμπιστευθούν, γιατί δεν έχουν εσωτερικά προετοιμαστεί για να επιλέξουν την Αγάπη από τον φόβο!

Μηνύματα «διανθισμένα» με πνευματικούς όρους θα τους διευκολύνουν να αποφασίσουν να σωθούν χωρίς να κουραστούν…΄Ετσι άλλωστε δεν γίνεται και τώρα?
Οι άγγελοι παίρνουν τα καρμικά μας, οι άγγελοι θεραπεύουν, οι άγγελοι μας φέρνουν αφθονία…Τελικά που είναι αυτό το μεγαλείο της Ανθρώπινης ΄Υπαρξης, όμοια με τον θεό? Πως θα ανοίξει η πνευματική μας μνήμη, αν ο νους μας βρίσκεται ακόμα στην δυσάρεστη θέση να θέλει να σωθεί και περιμένει τον σωτήρα?
Εξακολουθούμε να βρισκόμαστε σε θέση αδυναμίας…Το σθένος μας παραχωρείται σε ανώτερα όντα και εμείς παραμένουμε ασθενείς και μικροί!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ετσι είναι ακριβώς :?

@};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Η γνώμη μου είναι παρόμοια με της Αμαλίτσας, εδώ θα είμαστε ελπίζω, και θα δούμε τι θα γίνει και τι όχι. Μέσα σε χαλεπούς καιρούς όπως αυτός που διανύουμε τώρα, πάντα πετάγεται κάποιος να μας παρασύρει στην ονειρική κατάσταση που φαντάζεται πως θα συμβεί, και τάζει λαγούς με πετραχήλια..

Νομίζω είναι καιρός να μας γίνει μάθημα όλο το δεινό ιστορικό της ανθρωπότητας, αν θέλουμε να προχωρήσουμε ένα βήμα στην αυτο-πραγμάτωση.

Αυτή η συνέντευξη είναι ίσως η τελειότερη μίξη θεωριών συνωμοσίας, μεταφυσικής, επιστήμης, θρησκείας, με πιθανό σκοπό να πλανέψει ή να καθησυχάσει της συνειδήσεις, γιατί κάποιος σωτήρας θα μας σώσει πάλι επειδή είμαστε ανίκανοι να σωθούμε από μόνοι μας. Επιτέλους ας σεβαστεί κάποιος ότι δεν θέλουμε να μας σώσει κανείς!

Δεν λέω είναι πολύ όμορφα όλα όσα περιγράφει, και απόλυτα ιδανικά, αλλά είναι πολύ εύκολα για να είναι αληθινά..

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

VasilisM έγραψε: Νομίζω είναι καιρός να μας γίνει μάθημα όλο το δεινό ιστορικό της ανθρωπότητας, αν θέλουμε να προχωρήσουμε ένα βήμα στην αυτο-πραγμάτωση.

Αυτή η συνέντευξη είναι ίσως η τελειότερη μίξη θεωριών συνωμοσίας, μεταφυσικής, επιστήμης, θρησκείας, με πιθανό σκοπό να πλανέψει ή να καθησυχάσει της συνειδήσεις, γιατί κάποιος σωτήρας θα μας σώσει πάλι επειδή είμαστε ανίκανοι να σωθούμε από μόνοι μας. Επιτέλους ας σεβαστεί κάποιος ότι δεν θέλουμε να μας σώσει κανείς!

Δεν λέω είναι πολύ όμορφα όλα όσα περιγράφει, και απόλυτα ιδανικά, αλλά είναι πολύ εύκολα για να είναι αληθινά..

@};-
Bασίλη μου αυτό είναι το τραγικό ,ότι δεν βλέπουμε πώς καμία δύναμη έξω από εμάς δεν μπορεί να μας σώσει ,προτιμάμαι να παραμυθιάζουμε τον εαυτό μας και βολεβόμαστε στης έυκολες λύσεις που μας σερβίρουν.Αν παρατηρίσεις τους ανθρώπους θα δείς πώς προτιμούν τα έυκολα παρά να χάσουν την βολή και την συνήθεια τους .

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Φυσικά, μα έχουμε μάθει να νομίζουμε το εύκολο για καλύτερο, γι αυτό το προτιμούμε πάντα, κι εγώ το κάνω, δεν κατακρίνω τώρα @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ναι αλλά είναι στο χέρι μας να ξεμάθουμε ;)
όταν θέλεις όλα γίνονται και το ξέρουμε πολύ καλά από της προσωπικές μας εμπειριές :x

@};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

VasilisM έγραψε:Αυτή η συνέντευξη είναι ίσως η τελειότερη μίξη θεωριών συνωμοσίας, μεταφυσικής, επιστήμης, θρησκείας, με πιθανό σκοπό να πλανέψει ή να καθησυχάσει της συνειδήσεις, γιατί κάποιος σωτήρας θα μας σώσει πάλι επειδή είμαστε ανίκανοι να σωθούμε από μόνοι μας. Επιτέλους ας σεβαστεί κάποιος ότι δεν θέλουμε να μας σώσει κανείς!@};-
Ακριβώς αυτό!
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

συμβαδίζει με την εποχή όλα εύκολα και γρήγορα και χωρίς πολύ κόπο.
Όπως είπε και η Αμαλία προτιμώ το τηγάνι. Αυτά τα καρούμπαλα με βοήθησαν στην εξέλιξή μου και δεν το αλλάζω με τίποτα.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Συμφωνώ και εγώ με όλα τα σχόλια σας που βγάζουν μια έντονη δυσπιστία για όλα αυτά!

Και έμενα μου φαίνεται πολύ εύκολο, σε σημείο που περισσότερο με προβληματίζει παρά με καθησυχάζει.

Στα αυτιά μου ακούγετε πολύ περίεργο πως όλοι ανεξαίρετος προσωπικής ποριάς αν ήταν κάθαρμα κανείς ή όχι θα βράσουμε στο ίδιο καζάνι και με το μαγικό φίλτρο θα βγούμε super όντα, με super DNA σε άλλη διάσταση! (Ο σεναριογράφος μάλλον έβλεπε πολύ Αστεριξ και star trek!!! )

Για μένα αλήθεια είναι αυτό που βλέπω σε σας, η προσωπική προσπάθεια για ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στο Θεό. Μια προσπάθεια που πιστεύω πως όταν είναι αληθινή κανείς δεν είναι μόνος, θα έχει και την βοήθεια που χρειάζεται.
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ετσι είναι Αλέξανδρε...Η ανάπτυξη έρχεται με προσωπική προσπάθεια και όχι μαγικά...

Πάντως είναι ένα σεναριο που εξυπηρετεί όσους δεν έχουν αντιληφθεί τον εαυτό τους και περιμένουν κάποιον να τους σώσει...
είτε αυτός λέγεται πολιτικός, κυβερνήτης, δάσκαλος, εξωγήινος, άγγελος!

Αντί από όλους αυτούς να πάρουν κίνητρα για τον δρόμο τους, τους ακολουθούν πιστά, μέχρι να διαπιστώσουν ότι τελικά αυτό που ακολουθούν δεν τους ταιριάζει και να τρέξουν σε κάποιον άλλον...αλλάζοντας ο μανωλιός τα ρούχα του, νομίζει πως φαίνεται και αλλιώς! :)) :)) :))

' Ομως το εσωτερικό μάτι βλέπει μέσα, και όχι έξω...Ξέρει τα πάντα για εμάς και πόσο αληθινοί είμαστε όταν ζητάμε πνευματική υποστήριξη, ή απλά ζητάμε κάποιον σωτήρα, που στο τέλος τον σταυρώνουμε γιατί δεν μας βοήθησε να λυτρωθούμε από τις συναισθηματικές μας εμμονές και συνήθειες...

Τα 'βάσανα" της ανθρωπότητας θα τελειώσουν μόνο με συνειδητά ανθρώπινα όντα, που δεν συμπεριφέρονται σαν "δούλοι" ούτε προς τον άνθρωπο, ούτε προς τον θεό...

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Τα 'βάσανα" της ανθρωπότητας θα τελειώσουν μόνο με συνειδητά ανθρώπινα όντα, που δεν συμπεριφέρονται σαν "δούλοι" ούτε προς τον άνθρωπο, ούτε προς τον θεό...
Ποτε δηλαδη :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτό το γνωρίζει μόνο ο θεός και ο Εαυτός Μας, Τασούλη...

Οι πνευματικές προβλέψεις που μπορούμε να κάνουμε, όταν βέβαια είμαστε σε θέση να τις κάνουμε, αφορούν τις τάσεις και όχι τα γεγονότα...

Πάντα υπάρχει ανατροπή των προβλέψεων την τελευταία στιγμή, γιατί η ελεύθερη βούληση είναι σημαντική...

Οι προφητείες μπορούν ανά πάσα στιγμή να ανατραπούν, γιατί κανένας προφήτης δεν ορίζει τα γεγονότα, απλά μπορεί να τα προβλέψει, μελετώντας τις τάσεις...

Αυτό που μπορεί να γίνει το 2012 δεν μπορεί να προβλεφτέί με ακρίβεια από κανέναν...

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Από παλιά μέσα μου ήμουν βαθειά διχασμένη. Απο την μια η λογική και από την άλλη το "παράξενο", το "άγνωστο".
Θυμάμαι να με τραβάει ο,τιδήποτε είχε να κάνει με εξωγήινους, εσωγήινους, Κοίλη και Κούφια Γη, χαμένους πολιτισμούς, συνωμοσίες και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί ο νους. Διάβαζα ό,τι έπεφτε στα χέρια μου, με ασίγαστη δίψα προσπαθώντας να βρω μια άκρη σε όλα αυτά.
Κάποια στιγμή, πελαγωμένη και χαμένη σε ένα βουνό θεωριών, "αποδείξεων", αντεκλήσεων, πιθανοτήτων και παντός είδους σεναρίων, βρέθηκα απέναντι από τον εαυτό μου.
Το μυστήριο είναι ιδιαίτερα ελκυστικό, τις περισσότερες φορές ως διαφυγή από μια "πεζή" και γκρίζα ζωή.
Οι εξωγήινοι, αντικατέστησαν τους Μεσσίες και τους προφήτες. Μια σύγχρονη εκδοχή του αρχετυπικού Σωτήρα. Τα θαύματα έγιναν θεάσεις ΟΥΦΟ και αγρογλυφικά.
Αντί να συνωστιζόμαστε στις εκκλησίες και στα σημεία που εμφανίστηκε η Παναγία, στρέφουμε βλέμματα και κεφάλια στον ουρανό.
Υπάρχουν εξωγήινοι; Είναι εξαιρετικά πιθανόν.
Επισκέφτηκαν ή συνεχίζουν να επισκέπτονται τη γη; Δύσκολο αλλά κανείς δεν ξέρει.
Υπάρχει κάποια συνωμοσία και η κυβερνήσεις καλύπτουν την αλήθεια από την κοινή γνώμη;

Πολλά τα σενάρια και οι γνώμες διίστανται. Δεν έχω καταλήξει σε συμπέρασμα παρόλο που υπάρχουν μαρτυρίες αξιόπιστες "περίεργων" θεάσεων (όχι κατ' ανάγκην εξωγήινων).

Αλλά... σκεφτείτε το εξής. Μήπως αντί οι κυβερνήσεις να συγκαλύπτουν κάτι τέτοιο αντιθέτως το υποδαυλίζουν ντύνοντάς το με ένα πέπλο μυστηρίου, γνωρίζονται πολύ καλά την γοητεία που ασκεί στην ανθρώπινη φύση το άγνωστο;

Αν όλα αυτά τα στοιχεία που βλέπουν το φως της δημοσιότητας, δεν είναι παρά ένα καλοστημένο παιχνίδι, όχι για να μας αποτρέψουν αλλά για να πιστέψουμε την ύπαρξη εξωγήινων όντων;

Μήπως βολεύει κάποιους και υπάρχει κάποιο σενάριο κρυμμένο στα συρτάρια, ενός τελικού ελέγχου των ανθρώπων απέναντι ή σε μια εξωτερική απειλή ή αντιθέτως σε μια φιλική προσέγγιση;

Μήπως θωπεύουν από την μια και από την άλλη οξύνουν τους φόβους και τις προσδοκίες μας για να είμαστε πιο εύπλαστοι, πιο σιωπηλοί, πιο ενδοτικοί;

Ερωτήσεις θέτω... δεν έχω απαντήσεις.

Πάντως σε ο,τιδήποτε εξωτερικό που θα με βάλει σε ένα διαστημόπλοιο και θα με πάει στην Γη της Εδέμ, στέκομαι διστακτικά διότι τα σενάρια αυτά υπάρχουν από την αρχή της πολιτισμένης ανθρωπότητας.
Δεν είναι κάτι καινούριο, είναι η άλλη όψη των θρησκευτικών δογμάτων, διανθισμένα με την τεχνολογία που απαιτεί η εποχή.

Ήδη ζούμε σε μια παγκοσμιοποιημένη κοινωνία, που όλα ελέγχονται από λίγα τραστ.
Ο παγκόσμιος πλούτος είναι συγκεντρωμένος στα χέρια ολίγων, όπως και ο έλεγχος της παραγωγής, του νερού και σε λίγο και του αέρα.

Ζούμε ήδη κατευθυνόμενα και φυλακισμένοι σε κελιά που επιλέξαμε μόνοι μας, διότι πιστέψαμε πως έχουμε επιλογή.

Μας ελέγχουν και δεν το παίρνουμε χαμπάρι. ’ρα με κάθε πληροφορία που μας δίνεται, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να την αξιολογούμε διπλά και τριπλά και να έχουμε τα μάτια και τα αυτιά μας ανοιχτά...

Σίγουρα κάτι ετοιμάζεται... αλλά δεν πιστεύω πως θα έρθει από το διάστημα. @};-
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Οταν θα έρθει η στιγμή να επιλέξουμε, πιστεύω ότι θα λυθούν ως δια μαγείας οι αμφιβολίες μας, αν έχουμε αναπτυχθεί έξω από την μαζικότητα...

Αν δεν μας επηρεάζει το κοπάδι και ο λύκος και ο βοσκός, αλλά τους θεωρούμε μέρος του δικτύου Αγάπης, τίποτα δεν θα ανακόψει την ατομική μας εξέλιξη.

Σήμερα υπάρχουν πολλά "είδη" σωτηρίας...
Και η αυξημένη μας ανάγκη για διάκριση πολλές φορές μας κάνει να αρνούμαστε την ίδια μας την εξέλιξη, απλά γιατί μάθαμε να φοβόμαστε τον κόσμο και τις επιρροές του. Από την άλλη δεν ξέρουμε ότι ο κόσμος και οι επιρροές του είναι μέσα μας, μέσα στις αμφιβολίες μας και στην υποτιθέμενη διάκριση της λογικής μας.

Η λογική όμως είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το συναίσθημα του φόβου. Η Λογική που μπορεί να μας αναπτύξει δεν μπορεί να κρυφτεί στην αμφιβολία...Μας δίνει ξεκάθαρα σημάδια της Αλήθειας, αν μπορούμε, αν είμαστε σε θέση να να την συνδέουμε με την αιώνια και άφθαρτη Φύση της!
Αλλιώς την μπερδεύουμε με την πραγματικότητα και εκεί είμαστε χαμένοι από χέρι! Γιατί η πραγματικότητα σέρνει την υποκειμενική αλήθεια και τους όρους της αγάπης και της ενότητας...

’υτή η εποχή είναι το πιο σκοτεινό σημείο της ανθρωπότητας, λένε...
΄Ισως δεν έχουν άδικο! Γιατί ποτέ ο θεός δεν ήταν μόνο φως!

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Και αν θα είναι ευκολο για ανθρώπους που είναι προχωρημένοι μέσα τους;

Αν το εννοεί έτσι μόνο;


Και απ την άλλη σκέφτομαι πως τα κάνει εύκολα γιατί ο κόσμος πλέον φοβάται και είναι ψυχικά και σωματικά κουρασμένος;

Επιστροφή στο “ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ”