η Νοημοσύνη της Φύσης

Ερευνες, αξιολογήσεις, εικόνες, στοιχεία
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ακόμη και στα δυο να τον κόψεις, το κάθε κομμάτι ξαναγίνεται ένας κανονικός αστερίας.
:x :x :x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Alexandros »

Ζουν χιλιάδες χρόνια στον πλανήτη Γη

Είναι μερικά από τα αρχαιότερα δέντρα του κόσμου.
Έχουν επιζήσει συγκλονιστικών κλιματικών αλλαγών, έχουν «δει» την άνοδο και πτώση
πολιτισμών και έχουν καταφέρει να επιβιώσουν στον πλανήτη παρά την φρενήρη ανάπτυξη της
βιομηχανίας και των ανθρώπινων επεμβάσεων στο περιβάλλον.

Είναι η ζωντανή απόδειξη του ότι η Μητέρα Φύση τα έχει ρυθμίσει όλα όπως πρέπει από μόνη της.



Εικόνα
Methuselah
Το πεύκο αυτό είναι 4.841 ετών. Βρίσκεται στα Λευκά Όρη της Καλιφόρνια, εντός του Εθνικού Δρυμού Inyo. Η ακριβής τοποθεσία του κρατείται ως επτασφράγιστο μυστικό.


Εικόνα
Sarv-e Abarqu
Το Sarv-e Abarqu, που ονομάζεται αλλιώς «Zoroastrian Sarv», είναι ένα κυπαρίσσι που βρίσκεται στην επαρχία Yazd του Ιράν. Η ηλικία του υπολογίζεται ότι είναι 4.000 ετών και θεωρείται μνημείο εθνικής κληρονομιάς. Πολλοί θεωρούν ότι το Sarv-e Abarqu είναι ο γηραιότερος ζωντανός οργανισμός της Ασίας.


Εικόνα
Llangernyw Yew
Το Llangernyw Yew βρίσκεται στην αυλή της εκκλησίας St. Dygain στο χωριό Llangernyw στη βόρεια Ουαλία. Είναι περίπου 4.000 ετών. Είχε φυτευτεί κάποια στιγμή στην προϊστορική εποχή του Χαλκού και μεγαλώνει ακόμη!


Εικόνα
Alerce
Το Alerce ανήκει στην οικογένεια των κυπαρισσιών (Fitzroya cupressoides ) και βρίσκεται στις Άνδεις. Αρκετοί βοτανολόγοι πιστεύουν ότι είναι από τα μεγαλύτερα που υπάρχουν στη Λατινική Αμερική


Εικόνα
Patriarca da Floresta
Αυτό το δέντρο ανήκει στην οικογένεια Cariniana legalis και βρίσκεται στη Βραζιλία. Η ηλικία του υπολογίζεται στα 3.000 έτη και είναι από τα αρχαιότερα μη κωνοφόρα δέντρα της χώρας. Θεωρείται ιερό, αλλά απειλείται από την αποψίλωση των δασών στη Βραζιλία, Κολομβία και Βενεζουέλα.


Εικόνα
Ελιά στις Βούβες της Κρήτης
Αυτή η ελιά που βρίσκεται στην Κρήτη είναι μία από τις επτά αρχαιότερες ελιές της Μεσογείου που η ηλικία τους υπολογίζεται στα 2-3.000 χρόνια. Το συγκεκριμένο δέντρο εκτιμάται ότι ίσως είναι και το γηραιότερο εξ αυτών, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι βγάζει ακόμη καρπούς


Εικόνα
Jōmon Sugi
Το Jōmon Sugi βρίσκεται στην Yakushima της Ιαπωνίας. Είναι το γηραιότερο δέντρο του νησιού και έχει συμπεριληφθεί στα μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς της Unesco. Είναι τουλάχιστον 2.000 ετών, αλλά ορισμένοι πιστεύουν ότι «ζει» περισσότερα από 5.000 χρόνια.


Εικόνα
Chestnut Tree of One Hundred Horses
Αυτή η καστανιά βρίσκεται στην Αίτνα στη Σικελία. Πιστεύεται ότι είναι 2-4.000 ετών και βρίσκεται σε απόσταση μόλις 5 μιλίων από τον κρατήρα του ηφαιστείου.


Εικόνα
General Sherman
Ο «General Sherman» είναι περίπου 2.500 ετών και βρίσκεται στο Εθνικό Πάρκο Sequoia της Καλιφόρνια.


πηγη:www.newsbeast.gr
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x :x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:x :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x

έχει και στην Τσαγκαράδα Πηλίου έναν πλάτανο. O:-) O:-)
Ο πλάτανος της Τσαγκαράδας είναι από τα γηραιότερα δέντρα της Ευρώπης. Η ηλικία του ανέρχεται στα 1000 χρόνια. Βρίσκεται στην πλατεία της Τσαγκαράδας στο Πήλιο.

Η διάμετρος του κορμού ανέρχεται στα 14 μέτρα. Η κώμη του πλάτανου είναι τόσο μεγάλη ώστε είναι δυσχερής η μέτρησή της. Η περίμετρός του μπορεί να είναι και 40 μέτρα. Τα κλαριά του είναι τόσο χοντρά όσο ο κορμός ενός δέντρου. Η γενική κατάσταση του δέντρου είναι πολύ καλή. Παρόλα αυτά, ο κορμός του έχει μια κουφάλα που είναι κλεισμένη με λαμαρίνα. Επίσης το κούτσουρο ενός κλαριού ακουμπάει σε έναν μαρμάρινο τοίχο.



Εικόνα

είναι πράγματι πολύ όμορφο και ενεργειακά ζωντάνότατο O:-) O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Δωρουλα »

τι ομορφα!! 8-> 8-> :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Annoula »

όμορφο :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Alexandros »

Το είχα δει αυτό το δένδρο πριν από χρόνια… Φανταστικό!!!:x :x :x
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Έφη »

ωραίο! @};-
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Ellaki »

υπέροχα δέντρα, υπέροχη φύση 8-> :x

Θυμόσαστε το δέντρο του μικρού πρίγκηπα, το μπαομπάπ?
μου αρέσουν πάρα πολύ

Τα δέντρα της Adansonias φθάνουν σε ύψος από 5 έως 30 μέτρα και έχουν διάμετρο κορμού από 7 έως 11 μέτρα. Το Glencoe Baobab, ένα αφρικάνικο είδος Baobab στην Επαρχία Limpopo στη Νότια Αφρική, θεωρείται το μεγαλύτερο ζωντανό παράδειγμα, μέχρι πρόσφατα είχε περίμετρο 47 μέτρα και η διάμετρος του υπολογίζεται σε περίπου 15,9 μέτρα. Επίσης, στη Νότια Αφρική η διάμετρος αυτού του δέντρου είναι 10,64 μ., κατά προσέγγιση και η περιφέρεια του 33,4 μέτρα. Μερικά baobabs είναι φημισμένα να είναι πολλών χιλιάδων χρόνων, είναι δύσκολο να εξακριβωθεί ακριβώς η ηλικία αυτού του δέντρου δεδομένου ότι το ξύλο δεν παράγει ανάπτυξη ετήσιων δακτυλίων. Τα Baobabs κρατούν νερό μέσα στο πρησμένο κορμό τους έως 120.000 λίτρα για να αντέξουν τις δύσκολες συνθήκες ξηρασίας που μπορεί να αντιμετωπίσουν. Τα Baobabs είναι φυλλοβόλα, αυτό σημαίνει ότι ρίχνουν τα φύλλα τους κατά τη διάρκεια της ξηρής περιόδου. Επίσης ο καρπός τους ενδεχομένως να έχει περισσότερη βιταμίνη C από τα πορτοκάλια και κόμη υπερβαίνουν το ασβέστιο που περιέχεται στο γάλα της αγελάδας. Για αυτό το λόγο τα Baobabs θεωρούνται ιδιόμορφα είδη δέντρων, γιατί περιλαμβάνουν αρκετά θρεπτικά συστατικά παρόλο την εμφάνιση τους.
πηγή http://www.bing.com/images/search?q=%ce ... ORM=IDFRIR" onclick="window.open(this.href);return false;
Συνημμένα
3.jpg
3.jpg (72.61 KiB) Προβλήθηκε 3138 φορές
2.jpg
2.jpg (101.65 KiB) Προβλήθηκε 3138 φορές
untitled.jpg
untitled.jpg (113.07 KiB) Προβλήθηκε 3138 φορές
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μεγαλείο!! @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ομορφα @};-

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από ALEXOULA »

όμορφα όλα @};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ”