Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:Οποιοδήποτε όραμα έχεις για σένα, Βασίλη, είναι καλό, από το να μην έχεις τίποτα!

΄Ενα όραμα δεν είναι απλό όνειρο! Αν ξεκαθαρίσεις μέσα σου την διαφορά, θα δεις ότι το όραμα το διαφυλάττεις από την μιαρότητα των εξαρτήσεων, των φόβων και των αμφισβητήσεων...

' Οταν εργάζεσαι προς την κατεύθυνση του οράματος, γίνεσαι δημιουργικός και αναπτύσσεις την εσωτερική δυναμική να το εξυψώσεις, να μην το αφήσεις να πέσει στα "σκουπίδια" της ανθρώπινης ασέβειας...
Τίποτα δεν μπορεί να σε σταματήσει. Κανένας ανθρώπινος παράγοντας δεν μπορεί να μπλοκάρει την ακεραιότητά σου.

Η σκέψη μας είναι δημιουργική, τόσο πολύ που μπορεί να δημιουργήσει τον κόσμο! Αρκεί να της επιτρέψουμε να είναι...:x
Πόσο ρεαλιστική είναι αυτή η απάντηση!
Αν εμεις οι ίδιοι δεν δηλητηριάσουμε το όραμά μας ή δεν το σαμποτάρουμε κανείς άλλος δεν μπορεί να το κάνει!!
Οταν περιμένουμε στήριξη από αλλού είναι σαν να περιμένουμε το ΟΚ που σαφώς δεν θα έρθει ποτέ γιατί όλοι θα προβάλλουν τους δικούς τους φόβους και τα δικά τους σενάρια στο όραμα των άλλων όπως και στο δικό τους όραμα!!
Οσο για τους φίλους που εξαφάνιζονται ή στάζουν χολή, όπως λές παραπάνω Βάσω μου είναι βασικά εκείνοι που υποφέρουν από το ότι έχεις την ελευθερία να έχεις ένα όραμα!!
Κάποτε προσπάθησα να κάνω το όραμά μου πραγματικότητα αλλά γκρεμοτσακίστηκα γιατί πίστεψα σε τέτοιους φίλους! Παραλίγο να με βάλουνε και φυλακή ακόμα!
Κάπου μου λες τις τελευταίες μέρες ότι θέλω να ελέγχω τις καταστάσεις! Ναι είναι αλήθεια! Θέλω να υλοποιήσω το δικό μου όραμα χωρίς να κινδυνεύω απο χολερικούς τύπους που υποφέρουν να βλέπουνε άλλους να πετυχαίνουν. Απλά έχω υπερβολικά πλέον τεταμένη την προσοχή μου και πολύ συχνά χάνω από μπροστά μου το όραμα και τον στόχο του!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναταλάκι, συμβουλευτικά θα στο πω, και εσύ θα κάνεις ότι θέλεις...

Ο διαχωρισμός από τους "κακους" είναι ένα εμπόδιο αρχικό και βασικό, να μην μπορείς να εξυψώνεις το όραμά σου. Αυτό από μόνο του θα σε εμποδίσει να το κρατήσεις αγνό!

Δεν υπάρχουν κακοί και καλοί, υπάρχουν διαφορετικοί άνθρωποι. ΄Οταν εσύ είσαι επικεντρωμένη στο όραμά σου, οτιδήποτε δεν εναρμονίζεται μαζί του, εξαφανίζεται από τους Νόμους της Δημιουργίας!

΄Ισως τότε που "γκρεμίστηκες" Ναταλί, δεν ήσουν καν έτοιμη να το δημιουργήσεις!

Υπάρχουν πάντα άνθρωποι γύρω σου που δεν συμφωνούν μαζί σου. Που σε βλέπουν εχθρικά ή ακόμα και επιθετικά.
Αν πέσεις σ' αυτήν την παγίδα, αν η καρδιά σου δεν μπορεί να κρατήσει σταθερή την Αγάπη, τότε η θέλησή σου δεν είναι αρκετά ισχυρή για να εισαι Δημιουργός, γιατί δεν είσαι ελεύθερη από αυτούς!

Δεν χρειάζεται να ελέγχεις τίποτα και κανέναν. Να κυριαρχείς την εσωτερική σου ανομία, χρειάζεται μόνο!

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βάσω μου, ξέρω ότι είναι λίγο κουτό αυτό που θα ρωτήσω, όμως.. :-D

Έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες ότι οι άνθρωποι συνήθως δεν έχουν όραμα ή δυσκολεύονται να οραματιστούν!

Τι θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε ως όραμα?

Θέλω να πω, ότι οι περισσότεροι άνθρωποι συνήθως έχουν μόνο όνειρα. Και δυστυχώς τα περισσότερα απ' αυτά επικεντρώνονται στην απόκτηση υλικών αγαθών ή στις καλύτερες περιπτώσεις, στην απόκτηση μιας καλής οικογένειας ή της αγάπης στην ζωή τους.

Το να επιθυμεί κάποιος να γνωρίσει τον Εαυτό του, είναι ένα όραμα?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι Δήμητρα! Αυτό δεν είναι όραμα, αλλά διαδρομή!

Το να θέλεις να γίνεις πχ. γιατρός, είναι ένα όραμα, που θα σε βάλει στην διαδρομή να γνωρίσεις τι χρειάζεται να έχεις για να το δημιουργήσεις...

Χρειάζεται, ας πουμε, αφοσίωση, επιμονή και θάρρος...Αυτές οι ιδιότητες θα κυριαρχήσουν στην απογοήτευση, στο επιπόλαιο και στην έλλειψη δυναμης! Η διαδρομή σου θα περάσει από όλα τα συναισθήματα και τις καταστάσεις, ακόμα και από αυτές που δεν σου χρειάζονται, αλλά κρατώντας σταθερά το όραμά σου μέσα σου, κρατάς σταθερή και την ακεραιότητα σ' αυτά που χρειάζεσαι, ώστε να μην επηρεαστείς από αυτά που δεν σου χρειάζονται...

΄Ετσι εξυψώνεις και την σκέψη σου και το συναίσθημά σου, σε κατί ανωτερο, όπως είναι το όραμα.

Το όνειρο περιέχει περισσότερο συναίσθημα και έτσι δεν μπορεί να σε εξυψώσει παρά μέχρι το αστρικό! Και εκει επιτίθεται ο εφιάλτης!


:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Καταπληκτική συζήτηση!έμπνευση πραγματική!! :x
Το να μην διαφοροποιείσαι από την ανθρωπότητα δεν σημαίνει ότι δεν είσαι διαφορετικός. Αυτό που λες "εγρήγορση", είναι να κρατάς την Αγάπη διαρκώς ζεστή μέσα σου...Να μην ξεχνάς ποιός είσαι και να μην παρασύρεσαι στις μαζικές ασέβειες προς την ίδια την ζωή.
Αν μπορέσουμε μόνο μία φορά να εξυψώσουμε το είναι μας στον θεό, η κάθε παροδική κατολίσθηση μετά, θα είναι ένας βαθύτερος ψυχολογικός πόνος, που θα μας επαναφέρει...
..............αλλά αυτό το απόσπασμα είναι ό,τι ομορφότερο!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα μου, κατάλαβα απόλυτα τώρα τι θέλεις να πεις!

>:d< >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:Το να θέλεις να γίνεις πχ. γιατρός, είναι ένα όραμα, που θα σε βάλει στην διαδρομή να γνωρίσεις τι χρειάζεται να έχεις για να το δημιουργήσεις...

Χρειάζεται, ας πουμε, αφοσίωση, επιμονή και θάρρος...Αυτές οι ιδιότητες θα κυριαρχήσουν στην απογοήτευση, στο επιπόλαιο και στην έλλειψη δυναμης! Η διαδρομή σου θα περάσει από όλα τα συναισθήματα και τις καταστάσεις, ακόμα και από αυτές που δεν σου χρειάζονται, αλλά κρατώντας σταθερά το όραμά σου μέσα σου, κρατάς σταθερή και την ακεραιότητα σ' αυτά που χρειάζεσαι, ώστε να μην επηρεαστείς από αυτά που δεν σου χρειάζονται...

΄Ετσι εξυψώνεις και την σκέψη σου και το συναίσθημά σου, σε κατί ανωτερο, όπως είναι το όραμα.

Το όνειρο περιέχει περισσότερο συναίσθημα και έτσι δεν μπορεί να σε εξυψώσει παρά μέχρι το αστρικό! Και εκει επιτίθεται ο εφιάλτης!

:x
οτι χρειαζόμουν να ακούσω...ευχαριστώ :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:
Δεν υπάρχουν κακοί και καλοί, υπάρχουν διαφορετικοί άνθρωποι. ΄Οταν εσύ είσαι επικεντρωμένη στο όραμά σου, οτιδήποτε δεν εναρμονίζεται μαζί του, εξαφανίζεται από τους Νόμους της Δημιουργίας!



Δεν χρειάζεται να ελέγχεις τίποτα και κανέναν. Να κυριαρχείς την εσωτερική σου ανομία, χρειάζεται μόνο!

:x :x
Οντως!!! :x :x
Valia

Δημοσίευση από Valia »

τίποτα τελικά δεν είναι τυχαίο!! πάνω που σκέφτομαι αυτές τις μέρες πως επιτέλους θα κάνω πραγματικότητα το όραμά μου για τον χορό!τόσα στραβά έχουν γίνει με αυτό το θέμα, σαν να μη θέλει ο θεός! αλλά εγώ εκεί... κόλλημα..

σας ευχαριστώ πολύ για τη συζήτηση αυτή:x :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:Δεν υπάρχουν κακοί και καλοί, υπάρχουν διαφορετικοί άνθρωποι. ΄Οταν εσύ είσαι επικεντρωμένη στο όραμά σου, οτιδήποτε δεν εναρμονίζεται μαζί του, εξαφανίζεται από τους Νόμους της Δημιουργίας!

΄Ισως τότε που "γκρεμίστηκες" Ναταλί, δεν ήσουν καν έτοιμη να το δημιουργήσεις!

Υπάρχουν πάντα άνθρωποι γύρω σου που δεν συμφωνούν μαζί σου. Που σε βλέπουν εχθρικά ή ακόμα και επιθετικά.
Αν πέσεις σ' αυτήν την παγίδα, αν η καρδιά σου δεν μπορεί να κρατήσει σταθερή την Αγάπη, τότε η θέλησή σου δεν είναι αρκετά ισχυρή για να εισαι Δημιουργός, γιατί δεν είσαι ελεύθερη από αυτούς!

Δεν χρειάζεται να ελέγχεις τίποτα και κανέναν. Να κυριαρχείς την εσωτερική σου ανομία, χρειάζεται μόνο!

:x :x
Συμφωνώ απόλυτα Βάσω μου, όμως θέλω ακόμα να διασαφηνίσω ότι στην πρώτη που προσπάθεια να υλοποιήσω το όραμα μου, δεν μου την φέρανε οι εχθροί αλλά οι πιο κοντινοί μου φίλοι!! Οπότε εδώ δεν έχουμε να κάνουμε ούτε με εχθρούς ούτε με καλούς και κακους ανθρώπους....αφού ήταν φίλοι μου!! Ηταν μάλιστα και ένας από τους κυριότερους λόγους αυτό το φιάσκο που με οδήγησε στην μοναχική ζωή και οχι η οικογένειά μου, γιατί απλά τότε δεν ζουσα με τους γονεις μου αλλά μόνη μου!!
Αυτό το όραμα ήταν ΚΟΙΝΟ! Θέλαμε όλοι μας να δημιουργήσουμε την Κιβωτό στην Ελλάδα! Εναν χώρο για τα άτομα με νοητική καθυστέρηση! Τώρα αυτό το όραμα παραμένει στην καρδιά όλων μας αλλά επειδή το κράτος δεν βοηθάει καθόλου δεν ξέρουμε ακόμα πως θα υλοποιηθεί..... Χρειάζεται να θυσιαστούν και κάποιες καριέρες, και φυσικά υπάρχει ο φόβος αφού τα υλικά αγαθά από δουλειά που δεν αγαπά ο κόσμος είναι πολύ προτιμότερα από τα λιγότερα που βγαίνουνε από δουλειές που αγαπάει ο κόσμος!! Είναι κι αυτό μέρος του οράματος!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συγνωμη που θα σε απογοητεύσω Ναταλάκι, αλλά δεν υπάρχει κοινό όραμα, που να μας βοηθά στον ατομικό δρόμο της εξύψωσης.

Κάποιοι μπορεί με την φιλία τους να μας δυναμώνουν, ή αντίθετα να μας αποδυναμώνουν, αλλά το όραμα είναι καθαρά ατομική υπόθεση.

Και αυτό που αναφέρεις δεν είναι όραμα εξύψωσης, αλλά μια ανάγκη για προσφορά στην κοινωνία!

Δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, παρ' όλο που αν το κάνεις μονο δικό σου αυτό το κοινό όραμα, θα βρεις και την διαδρομή να το δημιουργήσεις, υπερβαίνοντας τα ατομικά εμπόδια.

Μην ονειρεύεσαι!!!!!!!!! Ξύπνα! Οι κοινωνικές αντιξοότητες είναι μηδαμινές μπροστά την κινητοποίηση του σύμπαντος μέσα σου, για την υλοποίηση...

Το έχω δει αυτό! Κυρίως σε εμένα! >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Οι κοινωνικές αντιξοότητες είναι μηδαμινές μπροστά την κινητοποίηση του σύμπαντος μέσα σου, για την υλοποίηση...

Το έχω δει αυτό! Κυρίως σε εμένα! >:d<
α! αυτό το έχω ζήσει και εγώ!! συμφωνώ Βασούλα μου!! :x :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Το όραμα είναι αυτό για το οποίο μπορείς να κάνεις τα πάντα!
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

http://www.youtube.com/watch?v=flkFW5E0XcM

παραθετω σε αυτην την συζητηση αυτο το βιντεακι το οποιο εκανα ποστ στην ενοτητα ενδιαφεροντα γιατι νομιζω πως εχει σχεση με το θεμα αυτο,
βλεπουμε πως και το ονομα του πρωταγωνιστη ειναι Λευτερης Ελευθεριου.
και στην ιστορια ονομαζεται Ευτυχιος.Διακρινω καποιους συμβολισμους σε αυτην την ιστορια περαν των εμφανων. Ο Ευτυχης χανοντας την οραση του συμβολιζει οτι εφυγε απο της ψευδαισθησεις αυτου του κοσμου και βιωνει μια αλλην πραγματικοτητα, η οραση σχετιζεται με την νοητικη λειτουργια (σε αντιθεση με την ακοη που σχετιζεται με την καρδια) την ψευτικη πραγματικοτητα που ζουμε λογο του προγραματισμου εχει να κανει με την νοηση, και τον 'ψευτικο κοσμο που αντιλαμβανομαστε τον αντιλαμβανομαστε λογω της ορασης η οποια και αντλει την περισοτερη ενεργεια απο τον οργανισμο μας για την λειτουργια της εμπδιζοντας μας να βιωσουμε και να αντιλιγθουμε κατι αλλο, γι αυτο ολλες οι σχολες απο την αρχαιοτητα μιλουσαν και επεβαλαν την Σιωπη, δια της σιωπης σταματαμε την νοητικη λειτουργεια και ανοιγουμε τα ματια της καρδιας για να ακουσουμε τον 'Εσωτερικο Δασκαλο"εχουν υπαρξει περιπτωσεις στην ζωη μου οπου μπορεσα να σιγησω τον νου και να βιωσω αυτην την ενναλακτικη (αλλα αληθινη) πραγματικοτητα.π.χ. καθημενος μια ανοιξιατικη μερα ηλιολουστη σε μια δεντροφυτη πλατεια , σε μια μικρη καφετερια οπου γυρω υπηρχαν δεκαδες αλλες μεγαλες καφετεριες με πολλα τραπεζια, ημουν ο μοναδικος πελατης στην δικια μου, μεσα στην σιωπη συντονιστικα με τον ηλιο και τα δενδρα, ενοιωσα κατι εξωπραγματικο, ειδα της αυρες των δενδρων, επικοινωνησα με τα δενδρα, τους μιλησα, και τα "ειδα" η καθημερινη πραγματικοτητα χαθηκε δεν υπηρχε τιποτα που να με διαταραξει, η να με ενοχλησει, ενοιωθα την ενοτητα, την πληροτητα, την απολυτη ελευθερια και ευτυχια, καθως επανερχομουνα στην πρωτερη αντιληψη νου συνειδητοποιησα οτι αυτη η μικρη καφετερια ξαφνικα ειχε γεμισει γυρω μου απο ανθρωπους (μεσα σε 15-20 λεπτα)
οι γυρω τεραστιες ηταν οπως και πριν αδειες, ολος αυτος ο κοσμος ηρθε και στριμωχθηκε σε εναν μικρο χωρο γυρω μου αντι να επιλεξη την απλα, η κατασταση που βιωνα τους τραβηξε.Αυτο οσον αφορα το οραμα
και πως μπορει να επηραστει η καθημερινοτητα μας, και πως "αρνητικα " ατομα μπορουν να εξαφανιστουν απο την ζωη μας κλπ κλπ.
Νομιζω πως πρεπει να πιστεψουμε στο οραμα του νικητη, και ακομα και αν δεν το πιστευουμε να δρουμε σαν να ειμαστε "ο νικητης, ο Ηρωας" μεχρι να το πιστεψουμε και να ελκυσουμε την αναλογη πραγματικοτητα,
να αφουγκροζομαστε τον εαυτο μας, αν νοιωθουμε φοβο να δρουμε σαν να μην εχουμε φοβο, αν εχουμε ανασφαλειεςμ να δρουμε σαν να ειμαστε αρχοντεςμ ανετοι,κλπ κλπ, σιγα σιγα θα καταστουμε αυτο που θελουμε , το οραμα θα γινει πραγματικοτητα, ειναι δυσκολο αλλα αξιζει η δοκιμη
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ω Κωνσταντίνε...αυτή η τέλεια ενότητα!! Δεν μπορείς να την περιγράψεις και όμως είναι η μόνη πραγματικότητα...

:-( @};- >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”