Αγγελικό ρέικι

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Είναι καταπληκτικό πάντως να νιώθεις πως έρχεσαι σε επαφή με οντότητες αγγελικής φύσης
Εδώ είναι που έχω κάποιες "αντιστάσεις" rahael...

Και το συζητάω πάντα καλοπροαίρεται και μόνο με βάση την εμπειρία μου...

Δεν πιστεύω με τίποτα πως υπάρχει η δυνατότητα να έρθει κανείς σε επικοινωνία με οποιαδήποτε πνευματική οντότητα επειδή μυήθηκε σε ένα σύστημα...Και μιλαω πάντα για σοβαρή και ουσιαστική επικοινωνία που γίνεται μέσα από την καρδιά και όχι γιατί μας το είπε κάποιος άλλος ότι μπορούμε τώρα να το κάνουμε.
Κάθε πνευματική επικοινωνία σκοπό έχει να ανυψώσει την συνείδησή μας και να θεραπεύσουμε τα ψυχικά μας πεδία και αυτό δεν το είδα έύκολα στους ανθρώπους που δεν έχουν εργαστεί εσωτερικά, όχι αγγελικό ρέικι να έχουν, αλλά και όλα τα συστήματα μαζί...

Για επικοινωνία ή επαφή χρειάζονται άλλα "ανοίγματα" στην συνείδηση και όλο αυτό μου φαίνεται ότι υπόσχεται εύκολα πράγματα, ενώ δεν είναι καθόλου εύκολο να νιώσεις τις ενέργειες από πνευματικές οντότητες, όπως και αν ονομάζονται...

όπως και με το ρέικι δεν είναι εύκολη η θεραπεια, έτσι νομίζω ότι με κανένα σύστημα, όσο εμπνευσμένο κι αν είναι, δεν μπορεί να γίνει αυτόματα μια πνευματική επικοινωνία...

Η πνευματική, νοητική και συναισθηματική ωριμότητα μας προετοιμάζουν για τέτοια συνειδησιακά βήματα και όχι ένα σύστημα που απλά μας συνδέει με κάποιους Αρχαγγέλους...

Βέβαια άποψή μου είναι αυτή και είμαι πολυ ανοιχτή να ακούσω και την δική σου

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Καλως ηρθες rahael >:d<
Πολλοι οι δρομοι μας οπως επισης και τα σταυροδρομια τους.....
Ο θεος ομως ενας :x :x :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αρχικά ευχαριστώ όλους για τα γλυκήτατα καλωσορίσματα! Καλώς σας βρήκα! :D @};-

Όσο για την ένστασή σου Βάσω (συγγνώμη, δεν ξέρω καλά να χρησιμοποιώ τα quote καθ' ότι άσχετος... Θα τα μάθω όλα στην πορεία ελπίζω!) έχω να αντιπροτείνω την εξής οπτική σε όποιον αρχικά "δέχεται" την ύπαρξη οντοτήτων όπως οι άγγελοι.

Οι άγγελοι δεν κάνουν διαχωρισμούς, ούτε είναι ελιτιστές. Φυσικά και ΔΕΝ χρειάζεται η μύηση στο αγγελικό ρέικι για να έρθει κανείς σε επαφή με την ενέργειά τους! Μπορέι να το κάνει και πριν από αυτή. Η μύηση είναι απλώς ένα εργαλείο και ένας οδηγός.

Οι άνθρωποι έχουμε πολλά θέματα να λύσουμε με το "Εγώ" μας. Η επαφή με ανώτερης δόνησης ενέργειες/οντότητες δεν γίνεται σε όσους είναι μέλη κάποιου "κύκλου" (βλέπε ρέικι, αγγελικό ρέικι ή ό,τι άλλο), οι "κύκλοι" αυτοί είναι μόνο μια προτεινόμενη οδός. Ούτε πρέπει να είσαι "ξεχωριστός" ή με κάποιο τρόπο "ανώτερος" για να νιώσεις την αγγελική ενέργεια και να έρθεις σε επαφή μαζί της! Η ενέργεια υπάρχει, η πρόθεσή της να σε αγγίξει υπάρχει, μόνο η δική μας πρόθεση υπολείπεται για να γίνει η επαφή.

Απαντώ εντελώς καλοπροαίρετα και με επίγνωση ότι και οι δικιές σου (Βάσω) διαφωνίες είναι καλοπροαίρετες. Μοιραζόμαστε απόψεις/εμπειρίες και ο καθένας τελικά διαλέγει το μονοπάτι του, πράγμα υπέροχο. Η διαφωνία όμως αν εκφράζεται στα πλαίσια καλοπροαίρετου διαλόγου μπορεί να μας βοηθήσει όλους! :x

Περιμένω λοιπόν τέτοιου είδους συζητήσεις με πολύ ενδιαφέρον και λαχτάρα :-D

Και ναι Τάσο, νομίζω πως θα συμφωνίσω μαζί σου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι άνθρωποι έχουμε πολλά θέματα να λύσουμε με το "Εγώ" μας. Η επαφή με ανώτερης δόνησης ενέργειες/οντότητες δεν γίνεται σε όσους είναι μέλη κάποιου "κύκλου" (βλέπε ρέικι, αγγελικό ρέικι ή ό,τι άλλο), οι "κύκλοι" αυτοί είναι μόνο μια προτεινόμενη οδός. Ούτε πρέπει να είσαι "ξεχωριστός" ή με κάποιο τρόπο "ανώτερος" για να νιώσεις την αγγελική ενέργεια και να έρθεις σε επαφή μαζί της! Η ενέργεια υπάρχει, η πρόθεσή της να σε αγγίξει υπάρχει, μόνο η δική μας πρόθεση υπολείπεται για να γίνει η επαφή.

με όλο αυτό που γράφεις rahael συμφωνείς και εσύ μαζί μου...ή μου φαίνεται?

Σαφώς και δεν υπάρχουν εκλεκτοί, ξεχωριστοί, ιδιαίτεροι άνθρωποι για να τύχουν μιας ωφέλιμης για την πνευματική τους ανάπτυξη επαφής...Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα...

΄Οπως επίσης συμφωνώ ότι τα πνευματικά "εργαλεία" είναι οδοί για να αναπτύξεις την Συνείδησή σου...

Δεν βλέπω κάποια στιγμή να διαφωνούμε σε κάτι...

΄Ισως δεν κατάλαβες ότι η δική μου αντίσταση είναι ότι έχω ακούσει πολλούς ανθρώπους που δεν έχουν αναπτύξει καν την πνευματική τους αντίληψη, να λένε ότι έχουν επαφή με κάποιον αρχάγγελο, μόνο και μόνο γιατί πήραν αγγελικό ρέικι...

Και είναι πολλοί που να πάρει! :-( :-(

΄Ισως δεν φταίνε αυτοί βέβαια, αλλά η βεβαιότητα που τους μεταβιβάζεται ότι τώρα έχουν επαφή και δεν το ψάχνουν αλλιώς...
Είναι πλανη όλο αυτό και εκεί είχα τις ενστάσεις μου, rahael!

Κανείς δεν συνδέεται με κανέναν, αν δεν νιώσει βαθιά την ταπεινότητά του...Και αυτό δεν είναι γνώση απλά, αλλά εμπειρία

Δεν αναφέρομαι, όπως κατάλαβες, σε σένα προσωπικά, αλλά σε αυτό που ακούω γύρω μου...Γιατί ουσιαστικά με αυτό που μου λες, λες αυτό που είπα εγώ με άλλα λόγια...

Πέρα από τους εαυτούς μας όμως υπάρχει μια πληθώρα κόσμου που ασχολείται με όλα αυτά, χωρίς σοβαρότητα και υπευθυνότητα και γι' αυτό μιλάω...

Αρα δεν είναι το ρέικι και το αγγελικό ρέικι, αλλά πως είμαι εγώ με αυτό και όχι πως είναι γενικά αυτό...

Αυτήν την διαφορά εντοπίζω...Για να μην νομίσει κανείς ότι πήρε ένα σύστημα και καθάρισε...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Όντως συμφωνούμε κατά βάση.

Απλώς αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι υποχρεωτικό να φτάσει κανείς σε κανένα τεράστιο επίπεδο αφύπνισης για να έρθει σε επαφή με τέτοιες ενέργειες. Όσο υψηλότερο είναι το επίπεδο αφύπνισης κάποιου, τόσο πιο συνειδητή, ολοκληρωτική και επικοδομητική είναι αυτή η επαφή. Αυτό είναι αρκετό κίνητρο για να "δουλέψει" κανείς με τον εαυτό του για την αφύπνησή του.

Τώρα, για ανθρώπους που δεν έχοουν ανεπτυγμένη την πνευματική τους αντίληψη και παρ' όλα αυτά ισχυρίζονται πως έχουν επαφή με αγγέλους, πιστέυω πως αυτό είναι ένα θέμα που υπάρχει με όλα τα συστήματα. Μήπως και όλοι όσοι έχουν Usui ρέικι (που το αγαπώ πολύ) έχουν ανεπτυγμένη πνευματική αντίληψη ή ταπεινότητα; Και πάλι, υπάρχει η επικοινωνία με τους ανελιφθέντες διδασκάλους κατά κάποιον τρόπο.

Εν κατακλείδει πιστεύω πως ΦΥΣΙΚΑ η πνευματική μας αφύπνιση παραμένει ύψιστος σκοπός αλλά δεν νομίζω πως είναι προϋπόθεση για μια αρχική επαφή με την ενέργεια των αγγέλων. Αυτό εννοώ λέγοντας ότι "Η ενέργεια τους υπάρχει, η πρόθεσή της να σε αγγίξει υπάρχει, μόνο η δική μας πρόθεση υπολείπεται για να γίνει η επαφή".

Γενικά πάντως θεωρώ πως σε όλα τα συστήματα υπάρχουν πράγματα και άνθρωποι που πρέπει να προσέχει κανείς και να ακούει την καρδιά του.

Αλήθεια, είχες ποτέ την παρόρμηση να λάβεις το Αγγελικό Ρέικι;
(απλή περιέργεια είναι, αν δεν νιώθεις άνετα να το συζητήσεις είναι απολύτως σεβαστό :x )
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Να πω και εγω την γνώμη μου πως δεν χρειάζεται πάντα,
κάποια φυσική μύηση για να έρθεις σε επαφή με οντότητες,
όπως εγώ ,δεν έχω μυηθεί φυσικά. @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλήθεια, είχες ποτέ την παρόρμηση να λάβεις το Αγγελικό Ρέικι;
(απλή περιέργεια είναι, αν δεν νιώθεις άνετα να το συζητήσεις είναι απολύτως σεβαστό )

μια χαρά άνετα νιώθω να σου πω ότι ποτέ δεν είχα την παρόρμηση για το αγγελικό ρέικι, γιατί γνωρίζω ότι για να συντελεστεί μια μύηση σε έναν φυσικό άνθρωπο, χρειάζονται αγγίγματα και η μύηση δεν μπορεί να γίνει από το διάβασμα ενός διαλογισμού μόνο...

Δεν μιλάω φυσικά για αιθερικές μυήσεις, αλλά για φυσικές. Γι' αυτά τα "ανοίγματα" πόυ χρειάζεται ο φυσικός άνθρωπος ώστε να αυξήσει την δονητική του συχνότητα και έτσι την αντιληπτικότητά του και την κατανόησή του.
Φυσικά εδώ θα σου πω ότι δεν αποτελεί μια φυσική μύηση και ένα ντεφάκτο μέσο ανοίγματος της συνείδησης, απλά έτσι έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να το βιώσεις.

Η δόνηση του φυσικού σώματος και το άνοιγμα στην συνείδηση δεν μπορεί να γίνει ακουστικά...Χρειάζεται το άγγιγμα απαραίτητα, σε θέσεις που ελευθερώνουν τα κανάλια μας...

η δικη μου εμπειρία είναι αυτή ε? απλά για να μην παρεξηγηθώ...

Επίσης εγώ είχα επικοινωνία έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν μου χρειαζόταν ένα σύστημα για να με βάλει σ' αυτήν την διαδικασία...

Γι' αυτούς τους λόγους και μόνο δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ για το αγγελικό ρέικι. :-D :-D


Πάντως εδώ διαφωνούμε εντελώς
Απλώς αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι υποχρεωτικό να φτάσει κανείς σε κανένα τεράστιο επίπεδο αφύπνισης για να έρθει σε επαφή με τέτοιες ενέργειες
Δεν αντιλαμβάνομαι τι εννοείς με την λέξη "τεράστιο επίπεδο αφύπνισης", αλλά υποθέτω ότι εννοείς οτι αρκεί η πρόθεση...

Και εκεί διαφωνώ, γιατί ή πρόθεση μπορεί να είναι καλοπροαίρετη με το 10% της συνείδησής σου, αλλά το άλλο 90% που είναι ασυνείδητο έχει άλλες προθέσεις τελικά...

Το να έρθεις σε επικοινωνία με πνευματικές οντότητες, δεν αφορά την δυναμική του ανθρώπου, αλλά την συνειδητή του δυνατότητα...
Και εκεί παίζει μεγάλο ρόλο το μέρος της συνείδησης που δεν είναι συνειδητό, ώστε να μην λαμβάνεις επικοινωνία και μηνύματα κατά πως σε συμφέρει...

Σαν ιδέα υπάρχει η δυναμική της πνευματικής επικοινωνίας, σαν αλήθεια όμως απέχει...
Είναι όπως μας λένε ότι ο θεός μας ακούει και εμείς του μιλάμε, αντί να σιωπήσουμε μέσα μας και να τον νιώσουμε!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Λεών έγραψε:Να πω και εγω την γνώμη μου πως δεν χρειάζεται πάντα,
κάποια φυσική μύηση για να έρθεις σε επαφή με οντότητες,
όπως εγώ ,δεν έχω μυηθεί φυσικά. @};- @};-
ναι όντως δεν χρειάζεται σε όλους...Αλλά αυτό το γνωρίζεις βαθιά μέσα σου ή δεν το γνωρίζεις και πειραματίζεσαι...

υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να συνδεθείς με την πνευματική ενέργεια και δεν είναι πάντα μέσα από συστήματα...

άλλωστε και ο άνθρωπος που τα πήρε στην αρχή "αυτομυήθηκε" και μην το ξεχνάμε...

Εσύ καρδιά μου έπεσες μέσα στο βαρέλι με την ενέργεια όταν γεννήθηκες :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θεωρείς λοιπόν πως και ένας μαθητής που παίρνει το Usui ρέικι έρχεται σε επαφή με οντότητες όπως είναι οι αναληφθέντες διδάσκαλοι λόγω του αγγίγματος; Εκεί δεν παίζει ρόλο το υπόλοιπο 90% της συνείδησης; :-?

Δεν ξέρω, κάπου μπλέκομαι με όλες αυτές τις διαφοροποιήσεις. Η μύηση που βίωσα στο αγγελικό ήταν εξαιρετικά δυνατή εμπειρία και όλα όσα ένιωσα και αισθάνθηκα (ακόμα και στο φυσικό μου σώμα) δεν μου αφήνουν περιθώρια αμφιβολίας .

Θα ήταν ενδιαφέρον πάντως να συμμετείχε στην κουβέντα και κάποιος άλλος που έχει λάβει το αγγελικό για να μοιραστει την εμπειρία του μαζί μας.

Πάντως μερικές φορές νομίζω δεν χρειάζεται να ψάχνουμε "γιατί δουλεύει" κάτι, από τη στιγμή που η καρδιά μας λέει (και εμείς το βλέπουμε) ότι δουλεύει. Ποιός βάζει τους κανόνες περί αγγίγματος και για ό,τι άλλο; Ποιός λέει ότι ξέρει ακριβώς πως (και υπό ποιές προϋποθέσεις) λειτουργούν αυτά τα πράγματα;

(Ελπίζω να μην παρεξηγούμαι, δεν κάνω διαμάχη, απλώς με ενδιαφέρει πολύ αυτή η συζήτηση :x @};- )


Edit:
Βέβαια να προσθέσω πως πριν το αγγελικό είχα ήδη λάβει Usui 2ου βαθμού και δεν μπορώ να αποκλείσω την πιθανότητα να έχει παίξει και αυτό τον ρόλο του στο συντονισμό μου στο αγγελικό
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα :x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Θεωρείς λοιπόν πως και ένας μαθητής που παίρνει το Usui ρέικι έρχεται σε επαφή με οντότητες όπως είναι οι αναληφθέντες διδάσκαλοι λόγω του αγγίγματος; Εκεί δεν παίζει ρόλο το υπόλοιπο 90% της συνείδησης
Δε νομίζω ότι είπε αυτό η Βάσω, Rahael, αλλά αυτό:
Η πνευματική, νοητική και συναισθηματική ωριμότητα μας προετοιμάζουν για τέτοια συνειδησιακά βήματα..[/quote

Τ' αγγίγματα θα σου ανοίξουν μεν τα κανάλια, αλλά η επαφή με ανώτερες πνευματικές οντότητες, προύποθέτει τελείως διαφορετικά πράγματα και όχι απλά μια μύηση ή μια πρόθεση!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θεωρείς λοιπόν πως και ένας μαθητής που παίρνει το Usui ρέικι έρχεται σε επαφή με οντότητες όπως είναι οι αναληφθέντες διδάσκαλοι λόγω του αγγίγματος; Εκεί δεν παίζει ρόλο το υπόλοιπο 90% της συνείδησης;

τι σχέση έχει το ρέικι με τους αναληφθέντες δασκάλους? :-o
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γεια σου ARTYADIS :-D

Η πνευματική, νοητική και συναισθηματική ωριμότητα που μας προετοιμάζουν για τέτοια συνειδησιακά βήματα παίζουν ακριβώς τον ίδιο ρόλο, ανεξαρτήτως συστήματος. Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν μιλάμε για αγγελικό, usui, karuna και ό,τι άλλο, έτσι δεν είναι;

Τώρα για το αν αρκεί η πρόθεση ή χρειάζεται μύηση, αυτό δεν μπορούμε να το αποδείξουμε δυστυχώς. Η άποψή μου είναι πως ο μέσος άνθρωπος δεν βιώνει τέτοιου είδους εμπειρείες στην πραγματικότητα επειδή δεν θέλει/ δεν τον ενδιαφέρει να το κάνει. Προσωπική άποψη βέβαια και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.

Επιμένω όμως στο εξής: Δεν έχει να κάνει με το σύστημα. Και το Usui ρέικι σε φέρνει σε επικοινωνία με οντότητες ανώτερης δόνησης (αναληφθέντες δάσκαλοι). ’ρα και μόνο ο συντονισμός στο Usui και η πρόθεση δεν αρκούν;

Ίσως είναι κι έτσι...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε: τι σχέση έχει το ρέικι με τους αναληφθέντες δασκάλους? :-o
Θεωρείς πως δεν έχει σχέση με οντότητες ανώτερης δόνησης;

Εγώ νομίζω πως έχει

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”