Αγγελικό ρέικι

Συντονιστής: Vasoula

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

rahael έγραψε: Ποιός βάζει τους κανόνες περί αγγίγματος και για ό,τι άλλο; Ποιός λέει ότι ξέρει ακριβώς πως (και υπό ποιές προϋποθέσεις) λειτουργούν αυτά τα πράγματα;
Και σίγουρα με ενδιαφέρει η άποψή σας επάνω σε αυτό το θέμα, γιατί η εμπειρία μου μου έχει δείξει κάτι διαφορετικό.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θεωρείς πως δεν έχει σχέση με οντότητες ανώτερης δόνησης;

Εγώ νομίζω πως έχει
μην μπερδεύουμε τα πράγματα rahael με τι θεωρεί ο καθένας μας...
Υπάρχει κάποια παραδοσιακή διδασκαλία στο ρέικι και ένας τρόπος μυήσεων και πουθενά δεν αναφέρονται αναληφθέντες δάσκαλοι σ' αυτήν...

Εγώ μπορώ να έχω επικοινωνία και με τον οποιοδήποτε, αλλά πιστεύεις ότι είναι χρήσιμο να το εντάξω σε μια διδιασκαλία παραδοσιακή?

Είναι σαν να λέμε να βάλουμε ρέικι και λίγους κρυστάλλους και λίγους αρχαγγέλους και ταρώ και λίγο αύρα σώμα, και λίγο απο το ένα και λίγο από το άλλο, για να δώσουμε τελικά τι?

Τι μας ζήτησαν οι άνθρωποι?

όταν κάνω διδασκαλία σε θέματα εσωτερισμού, τότε μπορώ να εκφράσω τον δρόμο μου και την διδασκαλία που έλαβα εσωτερικά, όπως νιώθω αλήθεια...
Στο ρέικι όμως είναι συγκεκριμένα τα θέματα
Δεν μπορώ να δώσω το ρέικι μαζί με αναληφθέντες δασκάλους, όχι γιατί δεν πιστεύω στην ύπαρξή τους, αλλά γιατί μου ζήτησαν ρέικι και όχι λίγο από όλα...

Είναι για μένα θέμα εντιμότητας...

Ακομα και κομμάτια διδασκαλίας που έχω εντάξει στο ρέικι, που νιώθω ότι χρειάζονται για να βοηθήσουν την κατανόηση, ακόμα και γι' αυτά λέω ότι είναι πρόσθετα...

Το new age ευθύνεται για όλη αυτήν την ασυδοσία στις πνευματικές συνομιλιες με οντότητες...Αν δεν έχεις δηλαδή δεν είσαι ιν!

Μέχρι και για το επάγγελμά των ανθρώπων έχουν άποψη από ότι έχω μάθει...Τα channeling δίνουν και παίρνουν...και επίσης πληρώνονται αδρά...΄Ελεος παιδιά...!!!

Δεν αναφέρομαι σε σένα και πάλι rahael και σ' ευχαριστώ που με αυτόν τον διάλογο μπορούμε να έχουμε ενδιαφέροντα ευρήματα για την πνευματική μας ανάπτυξη...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Rahael στο Ουσουι ανοιγουν τα καναλια επικοινωνιας με το Πνευμα μας.. ουσιαστικα η καραμελα της συμπαντικης ενεργειας ειναι αυτη ακριβως η επανασυνδεση με την πνευματικη ενεργεια.

Ουτε με Διδασκαλους ουτε με Αρχαγγελους αποκτας επικοινωνια επειδη μυηθηκες στο Ουσουι.. Μια τετοια επικοινωνια ισως προκυψει καθοσο διανυουμε τον Δρομο μας. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Χμ... Όντως επικοδομητική η κουβέντα αλλά έκανα ένα λάθος. Αυτό που ήθελα να πω πριν ίσως είναι πιο εμφανές ως εξής:

Για να "λειτουργήσει" (συγγνώμη, απλώς δεν μου έρχεται καλύτερη λέξη) ένα σύμβολο που δίδεται σε έναν μαθητή, δεν πρέπει με την ίδια λογική ο μαθητής να έχει φτάσει σε υψηλό επίπεδο συνειδητότητας;

Και αν ναι, τότε υπάρχουν άνθρωποι που έχουν λάβει τα σύμβολα και δεν μπορούν να τα "ενεργοποιήσουν";

Ή μήπως αρκεί η πρόθεση και η πνευματική αφύπνιση έχει να κάνει κατά βάση με την "ένταση" της ενέργειας;

Προς τα εκεί κλίνω προσωπικά, τόσο στο θέμα που αναφέρω εδώ, όσο και στο θέμα του αγγελικού ρέικι.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και αν ναι, τότε υπάρχουν άνθρωποι που έχουν λάβει τα σύμβολα και δεν μπορούν να τα "ενεργοποιήσουν";
τα σύμβολα είναι συμπαντικά κλειδιά και η μύηση περιλαμβάνει την ενεργοποίησή τους εντός μας.

Ακόμα όμως και η χρήση τους γινεται ολοένα και πιο λειτουργική, ενόσω εσύ υψώνεις τις δονήσεις σου με συνειδητή εργασία.

το να εργάζεσαι με την ενέργεια rahael δεν είναι παρά το ένα μέρος του ρέικι...Το άλλο είναι να την χρησιμοποιείς για την εσωτερική σου ανάπτυξη, εμβαθύνοντας στα εμπόδιά σου να έχεις μια λειτουργική Ζωή.

Μερικοί το καταφέρνουν, άλλοι όχι...Το ρέικι δεν ειναι μαγικό ραβδί να το κάνει από μόνο του...
΄Ολοι οι δρόμοι που ανοίγονται χρειάζονται αφοσίωση, θάρρος και θέληση...Τίποτα δεν μας χαρίζεται...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συμφωνώ απολύτως με το τελευταίο σου ποστ, Βάσω.

Ακριβώς το ίδιο πιστεύω όμως ότι ισχύει και για τις επαφές με αγγελικές οντότητες: Η επαφή μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε θελήσει. Και το να ανυψώσεις τις δονήσεις σου είναι απαραίτητο για να διευρύνεις αυτήν την επαφή.

Δυστυχώς πρέπει να φύγω σε λίγο, αύριο αν προλάβω θα μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία μου από τον συντονισμό του αγγελικού :x

Φιλιά πολλά

:x :x :x @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Μακαρι να ηταν τοσο ευκολα τα πραγματα να ερθεις σε επαφη με τους αναληφθεντες διδασκαλους και ολες τις υπολοιπες οντοτητες. μονο με τις μυησεις.. :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ομως Τασούλη έχεις μια ευκαιρία να ανοίξεις την καρδιά και να λάβεις...
Οι πνευματικές πληροφορίες δεν έρχονται παρά μόνο όταν η καρδιά μας τις αντέχει...Και αυτό σημαίνει ότι έχει εκλείψει ο φόβος!
Και αυτός είναι ο λόγος της θεραπείας μας! Ο λόγος που εμφανίστηκαν τα πνευματικά "εργαλεία"...

Ουσιαστικά η επαφή με Πνευματικές Οντότητες δεν αφορά καμία άλλη αναγκαιότητα εκτός από την αποκατάσταση της Αγάπης εντός μας...

Για κανέναν άλλον λόγο δεν μπορούν να προκύψουν...



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

έχεις μια ευκαιρία να ανοίξεις την καρδιά και να λάβεις...
:x :x :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πολύ καλημέρα σας :x

Λοιπόν, μετά από μερική συνειδητή και πολλή ασυνείδητη σκέψη κατέληξα στο εξής: Οι προσωπικές απόψεις μας έχουν ήδη εκτεθεί κανα δυο φορές σε αυτήν την κουβέντα και αυτό αρκεί.

Για την ακρίβεια σημαίνει πως το πάθος μου να πω ξανά τα ίδια πράγματα που πιστεύω/νιώθω για το θέμα του αγγελικού ρέικι είναι ΛΑΘΟΣ, διότι ο καθένας διαλέγει τα μονοπάτια στα οποία νιώθει καλύτερα και πιο οικεία, και που φυσικά τα θεωρεί "σωστότερα" για τον ίδιο. Αυτό έπρεπε να το σεβαστώ και να μην επιμείνω να λέω τα ίδια, αφού τα είχα ήδη πει (ο σκοπός δεν πρέπει να είναι να "πειστεί" κάποιος και ζητώ συγγνώμη Βάσω αν πίεσα υποσυνείδητα προς αυτήν την κατεύθυνση). Κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του με βάση το τι μαθαίνει, τι βλέπει και τι νιώθει και να ακολουθεί τον δικό του, μοναδικό δρόμο.

Πάντως αν κάποιος θέλει να μοιραστεί κάποιον προβληματισμό επάνω στο ζήτημα, είναι πάντα ευπρόσδεκτος!

Να 'στε καλά!

:x >:d< :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ, μια και που τα αναφέρεις rahael δεν ένιωσα πίεση, έτσι κι αλλιώς δεν πιέζομαι πια, αλλά ένιωσα ότι δεν με κατανοείς... :-D :-D

μόνο αυτό! Οπότε δεν χρειάζεται γι' αυτό να ζητάς συγνώμη... :x :x :x

πιστεύω ότι δεν ήταν πίεση, αλλά ενθουσιασμός από ΄την μεριά σου...Οπότε κι από εμένα συγνωμη, που σε προσγείωσα ίσως λίγο...


:-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Καλέ ναι, ποια πίεση?

Αν κάτι σε ενθουσίασε, για τους δικούς σου λόγους και το μοιράστηκες μαζί μας είναι κάτι που, προσωπικά τουλάχιστον, με ευχαριστεί ιδιαίτερα..!

Όσο ποιο πολλά διαφορετικά πράγματα βλέπω, τόσο ποιο πολύ νιώθω να με ωφελεί!

Γιαυτό, ευχαριστώ πάρα πολύ! :-D :-D :-D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Χαίρομαι που το βλέπετε έτσι, σημαίνει πως δεν προκλήθηκε ζημιά!

Για το θέμα της κατανόησης (που κι εγώ το ένιωσα ακριβώς ίδιο) νομίζω πως δεν χρειάζεται να "απαιτούμε" να μας "κατανοήσουν". Αν ζητήσω να "κατανοήσεις" την άποψή μου κινδυνεύω να ζητήσω ουσιαστικά να την δεχτεις, κα΄τι που δεν θέλω να κάνω. Ο δρόμος που διαλέγει ο καθένας είναι αυτός που ταιριάζει στον ίδιο. Οπότε μην ανησυχείς Βάσω, δεν με προσγείωσες ;) !

Οι ενέργειες για τις οποίες μίλησα εξακολουθούν να λειτουργούν για μένα, να τις νιώθω μέσα και γύρω μου και να βλέπω τα αποτελέσματά τους.

Απλώς συνειδητοποιώ ότι για τον καθένα τα πράγματα λειτουργούν διαφορετικά. Είμαι σίγουρος πως έλαβα μερικές αλήθειες από αυτήν την κουβέντα και ελπίζω να έδωσα κι εγώ μερικές. Όλοι παίρνουν τον δρόμο τους και όλα είναι όπως πρέπει να είναι.

:x :x :x

Edit:
Παρεπιπτόντως άργησα πολύ να βρω το φόρουμ (δεν έχω ιντερνετ στο σπίτι..) και βλέπω πως έχουν ανοίξει ανδιαφέροντα θέματα σχεδόν για τα πάντα! χαχα! Ωραία! :D
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Καλη περιηγηση λοιπον σε ολα τα τοπικ!!! :-D :-D >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Να δεις που θα βαλεις ιντερνετ και σπίτι! ;) :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”