Αγγελικό ρέικι

Συντονιστής: Vasoula

Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Αγγελικό ρέικι

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Γεια σας!
Ενδιαφέρομαι να διαβάσω για αγγελικό ρέικι.
Συγχωρέστε με αν δεν χρησιμοποιώ σωστά τον όρο,δεν γνωρίζω και πολλά!
Έχετε να μου προτείνετε κάτι?
Ευχαριστώ πολύ! O:-)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εδώ έχουμε πληροφορίες μόνο για το παραδοσιακό Ουσούι Ρέικι, Λευκέ Κρίνε. :x

Για το αγγελικό ρέικι υπάρχουν μόνο γνώμες και απόψεις, αλλά όχι πληροφορίες. Σίγουρα ομως θα βρεις πολλά στα ιντερνετ. :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Βάσω! :-D
Οπότε αν πάω σε κάποιο βιβλιοπωλείο,για να πάρω ένα βιβλίο για το παραδοσιακό ρέικι,έχετε να μου προτείνετε κάτι?(Υπόψιν κάτι βατό για αρχάριο :D )
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Λευκέ Κρίνε τα βιβλία του Frank Arjava Peter όπως για παράδειγμα η "Φωτιά του Ρέικι" είναι πολύ όμορφα και αρκετά κατατοπιστικά για όσους ξεκινάνε τώρα!! :-D :x :x

Καλή αρχή!!!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

ANGELS ON EARTH έγραψε:Λευκέ Κρίνε τα βιβλία του Frank Arjava Peter όπως για παράδειγμα η "Φωτιά του Ρέικι" είναι πολύ όμορφα και αρκετά κατατοπιστικά για όσους ξεκινάνε τώρα!! :-D :x :x

Καλή αρχή!!!! :x :x
Eυχαριστώ πάρα πολύ! >:d<
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γεια και χαρά σε όλους!

Είμαι νέος στο φόρουμ (του κουτιού για την ακρίβεια-πρώτο ποστ). Εδώ και μερικές μέρες περιφέρομαι στα διάφορα θέματα χωρίς να έχω γράψει κάτι ακόμα (γιατί δεν βρήκα το λόγο). Θα ήθελα να ανοίξω μια κουβέντα για το Αγγελικό Ρέικι, αλλά γράφω εδώ μια και είχε ανοίξει νωρίτερα.

Αρχικά, για να "συστηθώ" κατά κάποιον τρόπο να πω τα εξής: Έλαβα τον πρώτο συντονισμό (Usui) πριν 5 χρόνια περίπου, και μέχρι πριν 1 χρόνο περίπου δεν ένιωθα την ανάγκη/παρόρμηση να λάβω το δεύτερο. Αυτό λοιπόν το έκανα πριν 1 χρόνο περίπου και η εμπειρία ήταν πάρα πολύ δυνατή και αφυπνηστική.

Πριν από λίγες εβδομάδες (και μετά από πολύ ισχυρό "σπρώξιμο" από "μέσα") έλαβα τον πρώτο (α και β) συντονισμό του Αγγελικού Ρέικι και έπαθα πλάκα. Η εμπειρία Τεράστια, η ενέργεια υπέροχη και το ρέικι που δίνω πλέον το νιώθω πολύ πιο έντονα. Επιπλέον νιώθω τόσο οικεία που οι ενέργειες του Αγγελικού Ρέικι μου ήδη γίνει "κομμάτι μου"

Ο λόγος που προσπαθώ να ξεκινήσω αυτήν την κουβέντα είναι για να ανταλλάξουμε απόψεις, εμπειρίες και προβληματισμούς επάνω σε ένα θέμα που μπορεί να ενδιαφέρει πολλούς από εμάς.

Υπάρχουν αρκετά θέματα να συζητηθούν αλλά μπορεί να γίνει σιγά σιγά αυτό.

Καλώς σας βρήκα! :D
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

rahael καλησπερα σου.

Με το αγγελικο ρεικι δεν εχω ασχοληθει. Εχω διαβασει πως γινονται συνδεσεις με αρχαγγελικες οντοτητες στους συντονισμους του.

Υπαρχουν πολλοι Δρομοι για να βρει κανεις τον Εαυτο του και τον θεο μεσα του.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καλώς ήρθες rahael! :x :x :x

σ' ευχαριστούμε για το μοίρασμά σου, σχετικά με την ενέργεια...

εγώ, προσωπικά δεν έχω άποψη για το αγγελικό ρέικι, παίρνω σαν δεδομένο ότι η ενέργεια είναι μία, όσο διαφορετικά κι αν την προσεγγίζει κανείς...Η ένταση που την αντιλαμβάνεται κανείς, αφορά μόνο το δικό του "άνοιγμα" στην συνείδηση...

Για μένα το θέμα πάντα είναι να ωφεληθεί κανείς στην Ζωή του, με τα πνευματικά "εργαλεία" και να αναπτυχθεί μέχρι την Ανθρώπινη ΄Υπαρξή του...

και αυτό δεν είναι απλά θέμα του ρέικι (όπως και να ονομάζεται), αλλά ατομικής εσωτερικής εργασίας και ολικής θεραπείας!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

VasilisM έγραψε:Υπαρχουν πολλοι Δρομοι για να βρει κανεις τον Εαυτο του και τον θεο μεσα του.
Συμφωνώ απολύτως. Και δεν υπονοώ πως ο ένας δρόμος είναι "ανώτερος" του άλλου (προς Θεού). Συγγνώμη αν φάνηκε κάτι τέτοιο

Και σε αυτά που λέει η Βάσω συμφωνώ. Οι δρόμοι είναι πολλοί και (ευτυχώς) καλείς δεν είναι ο "Σωστός" (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Ανακινώ απλώς το θέμα γιατί νομίζω πως είναι πολύ ωραίο να ψάχνει κανείς τις υπάρχουσες εναλλακτικές γιατί έτσι μπορεί να βρει
το/τα μονοπάτι/α που του ταιριάζουν περισσότερο.

Κι εγώ για παράδειγμα δεν έχω ασχοληθεί με το karuna reiki αλλά θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να γνωρίσω και αυτήν την προσέγγιση.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι βλέπω μερικούς να στραβοκοιτάνε ότι δεν είναι "παραδοσιακό" (πιουρίστες στο ρέικι; ) πράγμα που νομίζω πως είναι κρίμα.
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Κι εγω εχω συναντησει ατομα που σνομπαρουν το καρουνα και οτιδηποτε ξεφευγει απο το παραδοσιακο.

Ο καθενας ερμηνευει οπως μπορει τα γεγονοτα. Για μενα το καρουνα χωρις να το εχω παρει ακομη, ειναι το επομενο βημα μετα το ουσουι, δονητικα μιλωντας παντα.

Ολα εξελισονται και μαζι με ολα και το ρεικι. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας rahael :x @};-

συμφωνώ και εγώ με αυτά που είπε πιό πάνω ο Βασίλης @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Καλως ηρθες Rahael στην παρεα μας!! @};-

Για το αγγελικο ρεικι ουτε εγω αποψη γιατι δεν το γνωριζω!

Για το Καρουνα ομως εχω και αυτο που βιωσα τοσο στο σεμιναριο ηταν συγκλονιστικο οσο και στην συνεχεια μετα στην ζωη μου!
Εχει πολλα συμβολα με απιστευτη δυναμικη που σε βοηθαν στην εργασια με τον ευατο σου!!!

:x :x :x :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτό είναι και ένα από τα πιο καταπληκτικά κομμάτια του ρέικι! Η εσωτερική δουλειά που γίνεται με τους συντονισμούς (και μετά απ' αυτούς) είναι εντυπωσιακή!

Και το Αγγελικό μου έχει προσφέρει πάρα πολλά σε αυτόν τον τομέα. Ένιωσα κυριολεκτικά να γνωρίζω τον εαυτό μου καλύτερα.

Πιστεύω πως κάποια στιγμή στο μέλλον θα νοιώσω την παρόρμηση να ασχοληθώ και με το karuna. Κάθε πράγμα στον καιρό του όμως, και ο καιρός είναι άλλος για τον κάθε άνθρωπο ;)

Αν κάποιος πάντως έχει απορίες και ενδιαφέρον για το Αγγελικό μπορούμε να το συζητήσουμε και να μοιραστώ ό,τι μπορώ.

Είναι καταπληκτικό πάντως να νιώθεις πως έρχεσαι σε επαφή με οντότητες αγγελικής φύσης
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Καλώς ήρθες Raphael >:d< Ό,τι καλύτερο σου εύχομαι! :x :x

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”