YΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΑΡΣΗ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ

Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

YΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΑΡΣΗ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ

Δημοσίευση από Evoula »

Εγώ, ως 'Ελληνας/Ελληνίδα πολίτης, γνωρίζοντας πως το πολίτευμα της χώρας μου είναι η Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία και επειδή θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η Λαϊκή Κυριαρχία και η ισότητα όλων των πολιτών έναντι των νόμων και του Συντάγματος, έχω την εύλογη και δίκαιη απαίτηση να καταργηθεί μέσω της συνταγματικής προβλεπόμενης διαδικασίας πλήρως η βουλευτική ασυλία και οι ειδικοί νόμοι περί ευθύνης υπουργών με αποκλειστικό σκοπό την ισόνομη και ισότιμη εφαρμογή του νόμου και κατά Ελλήνων βουλευτών, υπουργών ή κρατικών λειτουργών, που τυχόν αντισυνταγματικά και παράνομα πλουτίζουν σε βάρος της περιουσίας του Ελληνικού Κράτους και των Ελλήνων πολιτών και βλάπτουν τα εύλογα συμφέροντα αυτών με οιοδήποτε τρόπο.

Πρόθεσή μου είναι να προστατευτεί το Ελληνικό Δημόσιο από μελλοντικές ή υφιστάμενες παράνομες ενέργειες, που μόνο στόχο έχουν τον παράνομο πλουτισμό των ολίγων ή την εξυπηρέτηση άλλων ανόμων σκοπών, με αποτέλεσμα τη σταδιακή πτώχευση του Ελληνικού Κράτους. Όποιος ακόμα και βουλευτής, υπουργός ή κρατικός λειτουργός, έχει παράνομα υπεξαιρέσει ή καταχραστεί, άμεσα ή έμμεσα εμπλεκόμενος, την περιουσία του ελληνικού δημοσίου, είτε με τις αποφάσεις, τις συναλλαγές και τις επιλογές του, έχει βλάψει το εθνικό συμφέρον ακόμη και στα πλαίσια της βουλευτικής και πολιτικής του δραστηριότητας, θα πρέπει άμεσα να παραπέμπεται προς έλεγχο των πράξεών του ενώπιον της ελληνικής δικαιοσύνης, μέσα στα πλαίσια της ισονομίας και ισοτιμίας των Ελλήνων πολιτών, ανεξάρτητα από τη θέση του, τη διάρκεια της θητείας ή τη λήξη αυτής.

Απαιτώ επίσης τη νομική δέσμευση των περιουσιακών στοιχείων εκείνων (των βουλευτών, υπουργών ή κρατικών λειτουργών) για τους οποίους προκύπτουν, προέκυψαν ή θα προκύψουν στο μέλλον οι ως άνω ή παρόμοιες αυτών ποινικά κολάσιμες πράξεις και αδικήματα προς εξασφάλιση της εξόφλησης του χρέους που αποδεδειγμένα δημιούργησαν οι ίδιοι, θεσμοθετώντας τη βουλευτική ασυλία την οποία ουδέποτε εγώ προσωπικά υποστήριξα, γιατί διαφορετικά η αδιαφορία και αποφυγή εκτέλεσης του αυτονόητου αυτού καθήκοντος από τους τεθειμένους προς τούτο κρατικούς λειτουργούς, θα καθιστά και αυτούς συνενόχους στα διαρκή εγκλήματα κατά της πατρίδας και αυτουργούς τέλεσης αυτοτελών αδικημάτων.

Απαιτώ εύλογα και δίκαια αυτοί που ψηφίζω να είναι ίσοι απέναντί μου και να μη μπαίνουν στο απυρόβλητο αμέσως μετά την είσοδό τους στο Ελληνικό Κοινοβούλιο.

Αιτούμαι να ελεγxθούν δικαστικά όλοι οι διατελέσαντες από τη μεταπολίτευση (1974) μέχρι και σήμερα βουλευτές, υπουργοί ή κρατικοί λειτουργοί για όλα τα ποινικά αδικήματα και πράξεις που έχουν τελέσει κατά της περιουσίας και συμφερόντων του Ελληνικού Δημοσίου, ακόμα δε και για εκείνα που έχουν παραγραφεί, προς αποκατάσταση της αλήθειας και της ιστορίας μας.

Παρακαλώ δεχθείτε το αίτημά μου αυτό, περί άμεσης και πλήρους κατάργησης της βουλευτικής ασυλίας και αυστηροτάτου ελέγχου όλων των δημοσίων λειτουργών, ως ενεργού πολίτη αυτής της ελεύθερης χώρας, που γέννησε και δίδαξε τη Δημοκρατία.



http://www.gopetition.com/petition/36966.html
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτή η επιστολή έχει ξεκινήσει να υπογράφεται εδώ και ένα μήνα...

είμαι πολύ περίεργη να δω το αποτέλεσμα των χιλιάδων υπογραφών που την συνοδεύουν...

αν καταλήξει στον κάλαθο της ασυνειδησίας ή αν ακολουθήσει την νόμιμη οδό που συνεπάγεται κάθε καταγγελία...

΄Ομως μην γελιόμαστε, οι υπεύθυνοι σίγουρα έχουν μεταφέρει τα περιουσιακά τους στοιχεια σε κάποιον πιο "αθώο"...

:? :? :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Σαν τι αποτέλεσμα περιμένεις δηλαδή; :P
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το αποτέλεσμα που έχει για όλους τους κοινούς θνητούς μια επώνυμη καταγγελία...

ζητάω πολλά ε? :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

H προσωπική μου άποψη είναι, πως τώρα είναι η κατάλληλη εποχή να αρχίσουμε να ζητάμε και να απαιτούμε όχι πολλά αλλά τα αυτονόητα.
Και η ισονομία είναι ένα από αυτά.
Θα ακουστεί παράξενο σε αυτές τις εποχές αλλά μόνο αν γυρίσουμε πίσω στις αρχές του Ρουσσώ και του Βολταίρου, θα μπορέσουμε να επαναπροσδιοριστούμε ως πολιτικά όντα με την ευρεία έννοια του όρου, μέσα σε ένα σαθρό σύστημα, συμμετέχοντας σε αυτό συνειδητά και όχι ως απλοί παρατηρητές, με ευχολόγια και φρούδες ελπίδες.
Αυτό όμως μόνο μέσα από την συλλογικότητα μπορεί να συμβεί. Και πόσο δύσκολο είναι να υπερβούμε τον προσωπικό μας μικρόκοσμο!

Οι σωτήρες μας τελείωσαν. Πια έπεσαν οι μάσκες και για μένα προσωπικά αυτό είναι μια τεράστια αλλαγή και όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά.
Έχουμε τους καθρέφτες μας απέναντί μας και πια δεν μπορούμε να κρυφτούμε, ούτε να αποστρέψουμε το πρόσωπό μας από την πραγματικότητα.

Ας κάνουμε ένα διάλλειμα από τα άγχη της ημέρας και ας αναλογιστούμε, αν θέλουμε να είμαστε παθητικοί ή ενεργητικοί πολίτες, πού θέλουμε να πάμε και ποιά κοινωνία θέλουμε να δημιουργήσουμε...
Όλοι μαζί...@};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Evoula την 03 Αύγ 2010 11:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

2η φορά η μαγκνα κάρτα! :-(

το πιο σημαντικό χαρτί της δημοκρατίας και των ελευθεριών ενός πολίτη...που στο πέρασμα των χρόνων φάνηκε ότι δεν άντεξε αυτήν την ελευθερία και τις υποχρεώσεις της!

συμφωνώ Ευούλα με όλα...Αλλά η επανάλειψη της ανάγκης δειχνει ότι ο άνθρωπος δεν μαθαίνει από τα λάθη του, τελικά, ή ότι μαθαίνει πάρα πολύ αργά και επίπονα... @};-

προχωράμε όμως, πάντα εστιασμένοι στον στόχο!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Θέλει χρόνο η ελευθερία Βάσω.
Πρέπει να ωριμάσει ο ελέφαντας (την ξέρετε φαντάζομαι την ιστορία) για να αντιληφθεί πως ο στύλος που χρόνια βρίσκεται δεμένος, χρειάζεται απλά μια απόφαση για να ξεριζωθεί. Ένα απλό σπρώξιμο κι έπεσε. Ο ελέφαντας είναι ποιό δυνατός, απλά δεν το γνωρίζει.
Η ελευθερία ένα βήμα χρειάζεται για να κατακτηθεί.

Το ερώτημα όμως είναι, τί κάνει ο ελέφαντας μετά.
Η ιστορία έχει δείξει, πως δεν κατάκτησε την αυτοδιάθεσή του, απλά βρήκε άλλο αφεντικό να τον ταίζει και να τον φροντίζει.

Διότι, δεν μπορεί να κατακτηθεί καμία ελευθερία, χωρίς γνώση της πραγματικής μας φύσης, χωρίς επιστροφή κι εναρμόνιση με έναν άλλο πρότυπο ζωής, κοντά στην φύση και σεβόμενο της αρχές της.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εμ γι' αυτό είπα πως δεν αντέχει ο άνθρωπος την ελευθερία...

Χρειάζεται εκπαίδευση από την Αρχή...όχι σπασμωδικές κινήσεις, αλλά μεθοδικότητα και γνώση μιας διαφοροποιημένης οπτικής αντίληψης, διεύρυνση των πεδίων της νόησης και συνεργασία της επιστήμης...

Αυτό θα γίνει μόλις μετατρέψει τον ανταγωνισμό σε ευγενή άμιλλα, μέσα του! ;)

πάντα οι άξονες ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ θα παίζουν μεγάλο ρόλο στην Ζωή...

Εγινε!!!>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Σας προτείνω να δείτε την ταινία "Ο ΜΙΛΟΥ ΤΟΝ ΜΑΗ" του Λουί Μαλ.

Με γλαφυρό, απλό και λυρικό τρόπο ο Μαλ περιγράφει τις ημέρες του Μάη του '68 και πώς την αρχική ευφορία και ενθουσιασμό την αντικατέστησε ο φόβος, η υποταγή και την επιστροφή στον εκδιωγμένο ντε Γκωλ (μπορεί να βρούμε και κοινά σημεία με την δική μας μεταπολιτευτική ιστορία).

Όταν την είχα πρωτοδεί εντυπωσιάστηκα, από την βαθειά γνώση της ιστορίας και της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης, δίνοντάς μου και τις εξηγήσεις γιατί όταν η ανθρωπότητα βρίσκεται μπροστά σε μία αλλαγή, έτοιμη να διεκδικήσει την αυτοδιάθεσή της, πισωγυρίζει στα γνωστά μοντέλλα.

Σας την συστήνω ανεπιφύλακτα :x
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Δεν σε είχα διαβάσει Βασούλι... :x

Ναι. >:d< :-D @};-
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εγώ πάλι σας προτείνω να διαβάσετε το βιβλίο του Κον-μπετιτ "Την αγαπήσαμε τόσο την Επανάσταση" για να δείτε που κατέληξε αυτό το ρομαντικό κίνημα και τα κεντρικά πρόσωπα του..

Τελικά ο μόνος δρόμος για την αλλαγή είναι ο Ατομικός.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ο μόνος δρόμος για την αλλαγή, είναι να κατανοήσουμε βαθιά, τι θέλουμε να αλλάξουμε σε εμάς, που δεν το βλέπουμε παρά στον κόσμο...

όσο για αυτό που λες
για να δείτε που κατέληξε αυτό το ρομαντικό κίνημα και τα κεντρικά πρόσωπα του..
δεν χρειάζεται να διαβάσει κανείς το βιβλίο για να δει ότι παλαιότερες μάχες για τα δικαιώματα των ανθρώπων, βασισμένες στην ατομική ελευθερία και στην ισότητα κατέληξαν σήμερα στο σημείο που ξεκίνησαν, αλλάζοντας απλά ονομασία...

Κάποτε η ανθρωπότητα χωριζόταν σε δούλους και αφεντικά...Μπορούσε το αφεντικό πουλήσει τον δούλο του, να τον ανταλλάξει, να τον μαστιγώσει, να τον σκοτώσει ακόμα, σύμφωνα με τις ορέξεις του...

Σήμερα η δουλεία καταργήθηκε...Προστατεύθηκαν τα δικαιώματα του ανθρώπου, σε ότι αφορά την ζωή του...
Η μεγάλη αιματοχυσία της 1ης Μαϊου, για τα δικαιώματα των εργαζομένων, μας έδωσε την αναβάθμιση της έννοιας "δουλεία", στην έννοια "εργασία"...με αμοιβή, ωράρια κλπ. κλπ.

Εσείς τι λέτε?
Αλλάξε, λέτε, η νοοτροπία της δουλείας??????

:-( :-( :-( :-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

μας έδωσε την αναβάθμιση της έννοιας "δουλεία", στην έννοια "εργασία"...με αμοιβή, ωράρια κλπ. κλπ.
Όσο μεταχειριζόμαστε σαν έννοια τη λέξη "δουλειά ( δουλεία)" αντί τη λέξη "εργασία" τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει! :-D

π.χ. Δουλεύω αντί για εργάζομαι, πάω στη δουλειά μου αντί πάω στην εργασία μου.

Εκφραζόμαστε ασυνείδητα, όπως ακριβώς συμπεριφερόμαστε και λειτουργούμε.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Εσείς τι λέτε?
Αλλάξε, λέτε, η νοοτροπία της δουλείας??????

όχι δεν έχει αλλάξει,

το μεγαλύτερο ποσοστό των εργαζομενων εργάζονται σαν δουλοι απέναντι σε ένα αφεντικό, ακομα και αν εξωτερικά πρεσβευουν με τον πιο δυναμικό τρόπο τα εργασιακα αυτα δικαιώματα

στην ουσία όμως ο εργαζόμενος δουλευει σαν δουλος συναισθηματικά, μεσα στο συμπλεγμα των πολλων υλικων αναγκων, της αναγκης για επιβεβαιωση του μικρου παιδιου, του βαθυτερου φόβου που βιώνει ο άνθρωπος αποκομμενος απο τον Εαυτο του και όλων των συνεπακόλουθων..

αυτο το μπαλάκι φυσικα το μυρίζονται και το λειτουργουν οι εργοδοτες δημιουργωντας ενα αναλογο κλιμα πολλες φορες που στοχο εχει την διογκωση του συναισθηματος και η μηχανη έτσι λειτουργει μια χαρά παράγοντας καταθλιπτικές υπάρξεις :-(

ο λογος μιας εργασιακης σχεσης που υφισταται για την αλλαγη χρηματος και μονο, έχει μετατραπει στον "χωρο" της εκδήλωσης όλων των απωθημενων μεσα σε πληρη άγνοια μαλιστα ότι συμβαινει κατι τετοιο, γιατι συνεχιζεται αυτο που έχει αναφερει και αλλου η Βασω, ότι περα απο την κουμπωτρυπα μας δεν βλεπουμε την μυτη μας και φυσικα για όλα φταινε οι αλλοι...και η ιστορια συνεχιζεται... @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”