Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ποιά είναι βρε Μαντράκο, η μεγάλη γυναίκα? Το τσιμπιδάκι?

αααα καλό!!! =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Mάντρυ μου.....κάνε και μενα βρε αγκαλια >:d< μεγάλη.
Ειχα ενα λατρεμενο μολις τον συνελαβα στην φακα εξαφανιστηκε
Φιλοξενουσα ενα ομορφοοοοοοοο sister με ανέβαζε sister με κατεβασε γαμω τον Αλ....χ
γκρρρρρρρρρρρρρρ
φολα απο δω
φολα απο κει αυτος ο χρονος παει να με γερασει
ΑΛΛΑ....επειδη ειμαι Η Καλλιοπη και δεν ξερω πως τα καταφερα σημερα και αναποδογυρισα το Συμπαν και το εννοω...(ρε κοριτσια ο Νικος......ξερετε μηνυματα οτι με αγαπαει μου στελνει .... :-o )και αλλα πολλά....
και παλι προς την δοξα τραβά τουτέστιν θα ερωτευτω ρε ξανα και ξανα....αλλα ισα που παταει η γατα.
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ μα πια !!!!!!!!!!!!! >:d< :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδια εχω ενστάσεις κατοπιν αυτοπαρατηρήσεως που ανατρεπουν διαφορα δεδομένα και μια και οπως λεει η ρήση..''μια στάλα εμπειρίας αξίζει οσο μια θάλασσα θεωρίας '' [ εγω το λεω ε :P ]σκέφτομαι τα εξής..

Αγαπάμε τα παιδιά μας και ανησυχούμε για αυτά
αγαπαμε τους δικούς μας και θέλουμε να τους προσατεύουμε..
αγαπαμε τον ανθρωπο μας και θέλουμε να ειμαστε μαζί του
αγαπαμε τον φίλο μας και νοιαζόμαστε για αυτόν...

Ολα αυτα περιέχουν η οχι και την αισθηση του φόβου?
Επίσης εχουμε η δεν εχουμε μονίμως ενα υποκειμενο και ενα αντικείμενο?....

Λεμε για μια ιδεατη κατασταση αγάπης του Ολου...δλδ μια συνθήκη προφανως ενεργειακή που προκαλει γαλήνη και ευφορία..αρα και ευχαρίστηση....αλλα αυτο το εχει δει κανεις σε εφαρμογή εκτος της ωρας του διαλογισμού και των συντονισμών?
Μήπως αυτη η κατάστση περιέχει και μια φυγή απο την αληθεια αφου μαι τετοια συνθηκη θα μπορουσε δυνητικά να μας απαλλάξει απο καθε πόνο, θλίψη κλπ ?

΄
Η αγάπη δεν περιέχει ίχνος ευχαρίστησης. Είναι πληρότητα και ο δρόμος για εκεί, περνάει από την ψευδαίσθηση...
?????????????????????????
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μήπως αυτη η κατάστση περιέχει και μια φυγή απο την αληθεια αφου μαι τετοια συνθηκη θα μπορουσε δυνητικά να μας απαλλάξει απο καθε πόνο, θλίψη κλπ ?
Ελένη πραγματικά μπορέις να επιλέξεις πιστευω αναμεσα στο αγαπώ ιδεατα και προκαλω γαληνη και ευφορια για να απαλλαγω απο τον πονο

και αναμεσα στο αγαπω χωρις προσπαθεια και στοχο να αποφυγω τον πονο και την θλιψη, δλδ χωρις να θελω να ξεφυγω απο την ιδια την πραγματικοτητα και την ζωη

το ενα ειναι μια αγαπη που στηριζεται σε σαθρα θεμελια και με την πρωτη φουρτουνα ισοπεδωνεται

ενω το αλλο ειναι κατι πηγαιο που αναβλυζει απο μεσα χωρις να διοχευεται απο πουθενα εξωτερικα, χωρις να στερευει, χωρις να απαρνειται τον πονο και την θλιψη και χωρις να κλονιζεται

καπως ετσι το εχω πιασει @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αγαπάμε τα παιδιά μας και ανησυχούμε για αυτά
αγαπαμε τους δικούς μας και θέλουμε να τους προσατεύουμε..
αγαπαμε τον ανθρωπο μας και θέλουμε να ειμαστε μαζί του
αγαπαμε τον φίλο μας και νοιαζόμαστε για αυτόν...
Λενιώ μου
Ολα τα παραπάνω αν τα βιώνεις με φοβο,και ελλειψη εμπιστοσύνης στην πορεία της εξέλιξης κάθε ψυχής τότε η ζωή σου γίνεται κολαση και πισω απο αυτό κρύβεται η ψευδαίσθηση του ελεγχου.
Κανένα και τιποτα δεν μπορείς να βοηθήσεις ΑΝ δεν το θελησει ο ίδιος κι ΑΝ δεν εμπιστευτείς το Θείο Σχέδιο με τις δικες του ανατροπές ανάλογα με την συνειδητότητα.
Θέλει άφημα στο θέλημά Του με πλήρη εμπιστοσύνη ότι Είσαι Εσύ!
Για κάθε τι δε που συμβαίνει και για κάθε άνθρωπο που φέρνουμε μπροστά μας υπαρχει λογος.Τίποτα δεν ειναι έξω απο μας αλλα ΟΛΑ ειμαστε εμεις μεχρι να το δούμε!
Ο κόσμος μας είναι αποτέλεσμα δικών μας σκέψεων πεποιθήσεων κι όχι ΑΙΤΙΟ.
Δεν είναι ο Κόσμος η αλήθεια αλλα η δική μας αληθεια δημιουργεί τον κόσμο.

ΑΛΛΑΞΕΣ εσύ κι ΑΛΛΑΞΕ ο κόσμος γύρω σου!
>:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Αγαπάμε τα παιδιά μας και ανησυχούμε για αυτά
αγαπαμε τους δικούς μας και θέλουμε να τους προσατεύουμε..
αγαπαμε τον ανθρωπο μας και θέλουμε να ειμαστε μαζί του
αγαπαμε τον φίλο μας και νοιαζόμαστε για αυτόν...
Δεν το θεωρό φόβο αυτό που νιώθουμε για τα παραπάνω.
Πιστεύω ότι οι άνθρωποι που έχουν φοβίες και ανάγκη μεγάλη να της ξεπεράσουν έχουν φοβίες υπερβολικές, νομίζουν ότι θα τους κλέψουν ότι θα τους σκοτώσουν ότι θα πάθουν κακό ότι θα πεθάνουν ανά πάσα στιγμή, τους πιάνει κρίσει πανικού
Αυτές είναι οι φοβίες που πρέπει να μιλάμε και όχι του τύπου φοβάμαι να μην πάρω κιλά.

Όλοι αυτοί που παθαίνουν διάφορα τέτοια στο τέλος δεν συμβαίνει τπτ και ηρεμούν μέχρι να το ξανά πάθουν, αυτοί πρέπει να κοιτάξουν κατάματα αυτό εφόσον από καθαρή εμπειρία βλέπουν πάντα να μην γίνετε τπτ στο τέλος από αυτό που φοβούνται.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ο κόσμος μας είναι αποτέλεσμα δικών μας σκέψεων πεποιθήσεων κι όχι ΑΙΤΙΟ.
Αναιρεσες το νομο αιτιας και αποτελεσματος σε μια φραση..παει ο Τρισμεγιστος....
Και αν ειναι και τα δυο? Αν ακομη και η σκεψη μας ειναι ενα αποτέλεσμα ? Τι ειναι αυτο που μας κινει να διαμορφωνουμε αυτη και οχι την αλλη σκέψη?

Φωτεινουλα δεν ξερω αν μπορουμε να επιλεξουμε αναμεσα σε αυτα που λες...Αυτο που ξερω με βεβαιοτητα ειναι η γλυκύτητα με την οποια εγραψες και χαίρομαι που εισαι εδω.. :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Παιδια εχω ενστάσεις κατοπιν αυτοπαρατηρήσεως που ανατρεπουν διαφορα δεδομένα και μια και οπως λεει η ρήση..''μια στάλα εμπειρίας αξίζει οσο μια θάλασσα θεωρίας '' [ εγω το λεω ε ]σκέφτομαι τα εξής..
σοφά έχεις ενστάσεις Ελένη! :x
Αγαπάμε τα παιδιά μας και ανησυχούμε για αυτά
αγαπαμε τους δικούς μας και θέλουμε να τους προσατεύουμε..
αγαπαμε τον ανθρωπο μας και θέλουμε να ειμαστε μαζί του
αγαπαμε τον φίλο μας και νοιαζόμαστε για αυτόν...

Ολα αυτα περιέχουν η οχι και την αισθηση του φόβου?
Θεωρείς ότι μιλάμε για την ίδια αγάπη? Τα παιδιά μας πχ. τα αγαπάμε αγνά? χωρις προσδοκίες? Οι προσδοκίες και οι αμφιβολίες φέρνουν φόβο...Αλλιώς γιατί να φοβηθείς?

Οι σκέψεις που κάνουμε γι' αυτά και οι ανησυχίες για τις εμπειρίες που εμείς βιώσαμε, ή που δεν προλάβαμε να βιώσουμε, κάνουν τον δικό τους δρόμο "επικίνδυνο" στα μάτια μας και φοβόμαστε γι' αυτά που θα μπορούσαμε να είχαμε πάθει εμείς, αλλά δεν πάθαμε...μεταφέροντας τους, μέσα από την αγάπη μας, την ανησυχία μας. Και αυτό είναι υγιής αγάπη?

Σωστά διαφωνείς εσύ Ελένη...Μα διαφωνώ και εγώ...
Γιατί τέτοια αγάπη είχα μπόλικη στην ζωή μου...Και παιδιά και φίλους και έρωτες, και συναίσθημα που με αρρώστησε...

Αν περάσεις δια πυρός και σιδήρου για να γεμίσεις από την θειότητα της αγάπης, δεν χαλαλίζεις ούτε ένα γραμμάριο πια για την ευχαρίστηση των επιθυμιών σου, προβάλλοντάς τες στους άλλους, είτε λέγονται παιδιά, είτε φίλοι, είτε αγαπημένοι σύντροφοι...

Αλλά συμφωνώ μαζί σου, έστω και διαφωνώντας, γιατί νιώθω μια διαφορετική οπτική της αγάπης! @};-

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μήπως αυτη η κατάστση περιέχει και μια φυγή απο την αληθεια αφου μαι τετοια συνθηκη θα μπορουσε δυνητικά να μας απαλλάξει απο καθε πόνο, θλίψη κλπ ?
χμ...φυγή από την αλήθεια? ποιά αλήθεια τελικά? :-?

και πόσο νομίζεις ότι θα μπορέσουμε να μένουμε εκτός πόνου, αν αυτός είναι ακόμα μέσα στην σκέψη μας?
Πόσο θα "κοροϊδέψουμε" τον εαυτό μας? Η φυγή είναι βραχυπρόθεσμο μέσον ανακούφισης, δυστυχώς!

Υπάρχουν οι νοητικές "οάσεις", Ελένη μου, δεν διαφωνώ, όμως το σώμα διαμαρτύρεται...και η καρδιά επίσης! Οπότε όσο ο νους βρίσκει καταφύγια, το σώμα ασθενεί μέσα στο νοητικό του στρες!
Τι ειναι αυτο που μας κινει να διαμορφωνουμε αυτη και οχι την αλλη σκέψη
Οι πεποιθήσεις για την ζωή... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

aetos έγραψε:
Ο κόσμος μας είναι αποτέλεσμα δικών μας σκέψεων πεποιθήσεων κι όχι ΑΙΤΙΟ.
Αναιρεσες το νομο αιτιας και αποτελεσματος σε μια φραση..παει ο Τρισμεγιστος....
Και αν ειναι και τα δυο? Αν ακομη και η σκεψη μας ειναι ενα αποτέλεσμα ? Τι ειναι αυτο που μας κινει να διαμορφωνουμε αυτη και οχι την αλλη σκέψη?
Mα σκεπτόμαστε βάσει των οσων εχουμε μάθει και βάσει των σκεψεων διαμορφώνουμε κι ενα μέρος των συναισθημάτων μας.
Φυσικά υπαρχουν και συναισθήματα που δημιουργούν σκέψεις που κι αυτα παλι εχουν να κανουν με μνημες και ολα αυτά διαμορφωνουν μια θέαση που με τελείως διαφορετικές σκεψεις-συναισθηματα διαμορφώνουν μια τελείως διαφορετική κατασταση.
Η μονη πραγματικότητα ειναι μεσα μας κι αυτή διαμορφώνει το έξω.
ΑΛΛΑ αυτο μπορείς να το δείς "χειροπιαστά"στην ζωή σου οταν εχεις "ανοίξει" τότε με δέος "βλεπεις"ότ μπορείς να εισαι μέσα - έξω σε διαφορετικές καταστάσεις.Εκεινο δε που εγω τωρα τελευταία παρατηρώντας ξερω ειναι τουτο....Που εστιάζεσαι συναισθηματικά;
Εκει κρύβεται μια μεγάλη μια άνευ προηγουμενου δύναμη.Οποιαδήποτε μετατόπθση δημιουργεί και τα αναλογα αποτελεσματα σε συνδοιασμο με την απολυτη εμπιστοσυνη - άφημα στην ευλογία ΤΟΥ.


>:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μήπως αυτη η κατάστση περιέχει και μια φυγή απο την αληθεια
Αυτό που είναι αληθεια για σενα και σε γαληνευει ,είναι ψέμα για μενα και με αποδιοργανώνει.
σε σχεση με ποια σταθερά δημιουργείται η "αληθεια"μεσα μας;
Η μονη αληθεια που βιώνω είναι την στιγμη που παίρνα ανάσα και ολα μεσα μου εν-αρμονίζονται για οσο χρόνο για οσο κάτι αλλο θα ταραξει τα νερά.ΑΛΛΑ αυτή η κατάσταση ειναι η μονη αληθεια κί όχι το γεγονος!

Δεν ειμαι συνεχεια σε αρμονία αλλα ειναι ενα θαυμα να παρατηρείς ακόμα και την δυσαρμονία σου και να αντιλαμβανεσαι ποσο συνεπης ειναι με το μεσα σου.
Κάνω πειραματα κι εγω οχι με οτιδηποτε αλλο αλλα με το συναίσθημα μου την εστίαση του και την πιστη μου ότι ήδη συνεβη.Και Εγένετο!
:-o
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Για κάθε τι δε που συμβαίνει και για κάθε άνθρωπο που φέρνουμε μπροστά μας υπαρχει λογος.Τίποτα δεν ειναι έξω απο μας αλλα ΟΛΑ ειμαστε εμεις μεχρι να το δούμε!
Ο κόσμος μας είναι αποτέλεσμα δικών μας σκέψεων πεποιθήσεων κι όχι ΑΙΤΙΟ.
Δεν είναι ο Κόσμος η αλήθεια αλλα η δική μας αληθεια δημιουργεί τον κόσμο.
@};- @};- @};-

Θεωρείς ότι μιλάμε για την ίδια αγάπη? Τα παιδιά μας πχ. τα αγαπάμε αγνά? χωρις προσδοκίες? Οι προσδοκίες και οι αμφιβολίες φέρνουν φόβο...Αλλιώς γιατί να φοβηθείς?

Οι σκέψεις που κάνουμε γι' αυτά και οι ανησυχίες για τις εμπειρίες που εμείς βιώσαμε, ή που δεν προλάβαμε να βιώσουμε, κάνουν τον δικό τους δρόμο "επικίνδυνο" στα μάτια μας και φοβόμαστε γι' αυτά που θα μπορούσαμε να είχαμε πάθει εμείς, αλλά δεν πάθαμε...μεταφέροντας τους, μέσα από την αγάπη μας, την ανησυχία μας. Και αυτό είναι υγιής αγάπη?

@};- @};- @};- Το χρειαζόμουνα...
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

aetos έγραψε: Φωτεινουλα δεν ξερω αν μπορουμε να επιλεξουμε αναμεσα σε αυτα που λες...Αυτο που ξερω με βεβαιοτητα ειναι η γλυκύτητα με την οποια εγραψες και χαίρομαι που εισαι εδω.. :x
ναι δεν επιλέγουμε ετσι απλα αλλα σταδιακα, βημα βημα εφοσον επιλέγουμε συνειδητα να φυγουμε απο την πεπεοιθηση της ζωης και να την παρουμε στα χερια μας με ευθυνη, πλεον και η αγαπη παίρνει μεσα μας αλλη μορφη και εκδηλωνεται "ατοφια"

και εγώ χαιρομαι πολύ που είμαι εδω :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

aetos έγραψε:
Vaso έγραψε:Η αγάπη δεν περιέχει ίχνος ευχαρίστησης. Είναι πληρότητα και ο δρόμος για εκεί, περνάει από την ψευδαίσθηση...

?????????????????????????

Οι περισσότεροι από εμάς κάνουμε τις επιλογές μας στην ζωή με βάση αυτό που πιστεύουμε πως είναι ευχάριστο.
Προσπαθούμε συνεχώς να κερδίσουμε την απόλαυση και αποφύγουμε τον πόνο.
Δυστυχώς, πολυ συχνά η ζωή μας μετατρέπεται σε μια απελπισμένη αναζήτηση τρόπων για να ελέγχουμε τις εσωτερικές και τις εξωτερικές καταστάσεις.
Μια ατέλειωτη αναζήτηση για την κορύφωση της ηδονής.

Οι πνευματικά υγιείς άνθρωποι από την άλλη πλευρά, ενεργούν με διαφορετική βάση. Εναρμονίζουν τον εαυτό τους σε ένα επίπεδο βαθύτερο από την εγωκεντρική απόλαυση.
Είναι ένα επίπεδο στο οποίο αισθάνονται αυτό που θεωρούν "σωστό" μέσα στην καρδιά τους, είτε η εμπειρία είναι ευχάριστη, ειτε όχι.
Αυτή η αντιμετώπιση μας επιτρέπει να ζούμε με μια αίσθηση βαθιάς πληρότητας και αφοσίωσης, καθώς και με ένα βαθύτερο συναίσθημα ευφορίας και χαράς.

Ph.D. Ιsaac David Shamaya - Carolyn Shamaya @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Είναι ένα επίπεδο στο οποίο αισθάνονται αυτό που θεωρούν "σωστό" μέσα στην καρδιά τους, είτε η εμπειρία είναι ευχάριστη, ειτε όχι.
Αν μου τολεγες πριν λιγο καιρό δεν θα ήξερα τι λες.....
Τωρα μπορω να νοιώσω την διαφορά ανάμεσα στην καρδια και την όποια εμπειρία ευχάριστη ήδυσάρεστη.
Οφείλω να ομολογήσω ότι για να ακουμπήσω και μονο(στο ακουμπημα είμαι)έχω σκίσει τα σωθικά μου γιατί ετσι ηταν καλο να γίνει.Το αντιλαμβάνομαι τωρα όμως.
Υποτιμάμε την υπαρξη μας
Ασεβούμε στον Εαυτο μας
Αρνουμαστε την αληθεια αν νομίζουμε ότι ειμαστε Απολαυση -δυσαρέσκεια,και μονιμη αναζήτηση της πρώτης.
>:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”