ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΝΟΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΝΟΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ξεκινάω αυτό το τόπικ με ένα μέρος από ένα ενδιαφέρον άρθρο που ανακάλυψα στο ιντερνετ...
Η φυσιογνωμία είναι μια επιστήμη πληροφόρησης, αν έχουμε την υπομονή και την παρατήρηση σαν δυναμικές μάθησης.

@};-

Τα μάτια φανερώνουν τον εσωτερικό κόσμο του ανθρώπου. Μάτια που βρίσκονται στην ίδια οριζόντια ευθεία και είναι ισομεγέθη δείχνουν καλοσύνη, συμπόνια και παραπέμπουν σε κάποιον που εμπιστεύεται εύκολα τους άλλους. Αντίθετα, αν δεν βρίσκονται στην ίδια ευθεία και υπάρχει διαφορά στο μέγεθος, δείχνουν την αδυναμία του ατόμου να εκφράσει τις σκέψεις του και την τάση του να εθελοτυφλεί βλέποντας μόνο όσα θέλει να δει. Επίσης υπάρχει πιθανότητα τόσο σε μικρή όσο και σε μεγάλη ηλικία να αντιμετωπίζει οικογενειακές δυσκολίες. Τα μεγάλα μάτια δείχνουν άνθρωπο εργατικό, ανοιχτόμυαλο αλλά και ανυπόμονο, ενώ τα μικρά άνθρωπο επιφυλακτικό και εσωστρεφή, που υπολογίζει και την παραμικρή λεπτομέρεια και αποφεύγει τη σκληρή δουλειά.

Τα αφτιά από την άλλη είναι «πληροφοριοδότες». Μέσω τους σχήματός τους και της θέσης τους σε σχέση με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του προσώπου διαπιστώνεται η καταγωγή ενός ατόμου (ευγενής ή μη) και το κατά πόσο μπορεί να απολαμβάνει τη ζωή. Έτσι, η «ιδανική» εικόνα επιβάλλει να είναι κοντά στο κεφάλι και όχι πεταχτά, καθώς επίσης να έχουν καλοσχηματισμένο λοβό. Ένα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα είναι οι απεικονίσεις του Βούδα, στις οποίες φαίνεται έχει πάντα μεγάλα αφτιά με μακριούς λοβούς. Αν δεν υπάρχει λοβός, έχουμε να κάνουμε με κάποιον πεισματάρη και σκληρό διαπραγματευτή, με ίσως απότομο και δεικτικό ύφος.

Το στόμα φανερώνει την ικανότητα επικοινωνίας. Το πόσο ανεπτυγμένη είναι εξαρτάται από το πόσο καλοσχηματισμένο είναι το στόμα, όπως επίσης και από το αν το περίγραμμα των χειλιών ξεχωρίζει. Αν τα χείλια δεν διαχωρίζονται ξεκάθαρα από το πρόσωπο παρά μόνο με ένα αχνό περίγραμμα, το άτομο δυσκολεύεται να εκφραστεί και να μιλήσει άνετα μπροστά σε κοινό. Χείλη ισομεγέθη και μεγάλα δείχνουν γενναιοδωρία και πάθος για τη ζωή, ενώ τα στενά έντονο εγωισμό και ψυχρότητα. Όταν το άνω χείλος είναι μεγαλύτερο, δείχνει άνθρωπο που «δίνεται» εύκολα στους άλλους και γίνεται στόχος εκμετάλλευσης. Τυχερό είναι το σχήμα του στόματος όταν φαίνεται χαμογελαστό, ενώ όταν φαίνεται λυπημένο, υποδηλώνει μοναξιά, ιδιαίτερα για τη δεκαετία 51-61. Η μύτη, πάλι, υποδεικνύει το βαθμό στον οποίο είναι ανεπτυγμένο το αίσθημα της δικαιοσύνης που διακατέχει έναν άνθρωπο και την ευθύτητα του χαρακτήρα του. Όσο πιο ίσια είναι η μύτη του, τόσο πιο δίκαιος είναι. Μικρή και μυτερή μύτη δείχνει άνθρωπο που μπορεί να αποκτήσει φήμη. Η «γαλλική» μύτη (ανασηκωμένη δηλαδή στην άκρη) αποκαλύπτει προβλήματα στο γάμο για τη γυναίκα ή στην επαγγελματική πορεία για τον άντρα. Μεγάλη, σαρκώδης και στρογγυλή μύτη δείχνει ιδιαίτερα καλή τύχη και, ειδικότερα για τις γυναίκες, σύζυγο με πολύ καλή οικονομική κατάσταση!

Τα φρύδια, τέλος, δείχνουν την ισχύ του χαρακτήρα ενός ανθρώπου. Έτσι, πολύ αραιά και αδύναμα φρύδια παραπέμπουν σε κάποιο λιγόψυχο που συμβιβάζεται εύκολα με τις καταστάσεις. Αντίθετα, πυκνά και έντονα φρύδια φανερώνουν άτομο με σθένος, αλλά και ξεροκέφαλο και ριψοκίνδυνο. Αν είναι ενωμένα, υποδηλώνουν δυσκολίες στη ζωή, ενώ αν η απόσταση μεταξύ τους είναι μεγαλύτερη από 3 δάχτυλα, δείχνουν δυσκολία στην επικοινωνία.

Όσο για το μέτωπο, τα μάγουλα και το πιγούνι, πρόκειται για «μεγάλες» περιοχές, τα χαρακτηριστικά των οποίων (ελιές, ρυτίδες, λακάκια κ.λπ.) ερμηνεύονται ανάλογα με τη θέση τους και τον ηλικιακό προσδιορισμό κάθε περιοχής.


ΠΗΓΗ: http://www.womenonly.gr/article.asp?cat ... bid=572917

@};-


΄Εχετε σκεφτεί τι παρατηρείτε πρώτο σε έναν άνθρωπο?

Πολλές φορές δεν έχει να κάνει με ένα συγκεκριμένο σημείο του προσώπου του, η του σώματός του, αλλά ειναι μια σύνθεση πληροφοριών που παίρνουμε, ειδικά όταν η σκέψη μας δεν είναι επικεντρωμένη, αλλά αφαιρετική....

Επειδή όμως η αφαιρετική σκέψη, που μπορεί να δομήσει μια πιο σύνθετη πληροφόρηση, δεν ειναι συχνό φαινόμενο μεταξύ των ανθρώπων, ας δούμε ποιά χαρακτηριστικά προσέχουμε περισσότερο σε ένα άτομο...

Και θα ήταν όμορφο αν μπορούσατε να κατανοήσετε και το γιατί...

πάμε λοιπόν...

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εγώ, λοιπόν, το πρώτο πράγμα που παρατηρώ σε έναν άντρα που με ενδιαφέρει, εκτός φυσικά από την συνολική εικόνα του ως άτομο, είναι τα χέρια του!

Είναι ένα από τα σημεία του σώματος του άντρα που το θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σου Βάσω μου :x

το πρώτο πράγμα που παρατηρώ πάντα σε έναν άντρα είναι τα μάτια του και το χαμόγελο του,μου αρέσουν οι άντρες που έχουν μια αθοώτητα στο βλέμα τους και ένα όμορφο χαμόγελο,ε μετά δίνω πολύ βάση και στην συμπεριφορά ,ο τρόπος που μιλάει ,το πως μιλάει και γενικός πως συμπεριφέρεται.


@};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Valia

Δημοσίευση από Valia »

εγώ συνήθως αυτό που παρατηρώ σε άντρες και γυναίκες είναι το σχήμα των φρυδιών, το οποίο θεωρώ ότι είναι το πιο σημαντικό στοιχείο του προσώπου που μας χαρακτηρίζει. Γενικά προσέχω το κατα πόσο ένα σώμα και ένα πρόσωπο είναι συμμετρικό. Λατρεύω τη συμμετρία, θεωρώ ότι αυτή είναι η πεμπτουσία της ομορφιάς. @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Γενικά προσέχω το κατα πόσο ένα σώμα και ένα πρόσωπο είναι συμμετρικό. Λατρεύω τη συμμετρία, θεωρώ ότι αυτή είναι η πεμπτουσία της ομορφιάς. Rose Rose
_________________

Συμφωνώ απόλυτα

:x :x :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Να πουμε και οι αντρες η θα παρεξηγηθουμε στο τι κοιταμε :P :P (αστειακι)
Ματια ε?και ποιος δεν χαζευει δυο ωραια ματια 8->
Αν και εχει τυχει καποια ωραια ματια να ειναι ψυχρα και να μην σου λενε τιποτα..και αλλα απλα καστανα και να σου λενε χιλιες λεξεις.8->
Δινω πολυ σημασια στα χειλη και στα χερια επισης γιατι ειναι δυο σημεια που σιγουρα αγγιζεις η σε αγγιζουν τακτικα. :D

Οπως επιση συμετρια που ειπωθηκε απο τα κοριτσια και φυσικα ενα καθαρο,απαλο δερματακι. @};-

Ζηταω πολλα? :P :P

Βασουλα ολα αυτα τα χαρακτηριστηκα ομως αν ειναι κληρονομικα που λεμε κατα ποσο μπορει να εχουν σημασια για τον χαρακτηρα του ανθρωπου? :-?
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εγώ σε έναν άνθρωπο λοιπόν παρατηρώ πρώτα το χαμόγελο και τα μάτια.. γενικά έχω θέμα με τις εκφράσεις του προσώπου, είναι κάτι που πάντα μου κινεί το ενδιαφέρον, και με εκπλήσσει ευχάριστα συνήθως. Αυτά που κοιτάω λιγότερο είναι τα αυτιά και η μύτη, την μύτη έχω βρει γιατί την κοιτάω τελευταία, τα αυτιά όχι.. :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ασουλα ολα αυτα τα χαρακτηριστηκα ομως αν ειναι κληρονομικα που λεμε κατα ποσο μπορει να εχουν σημασια για τον χαρακτηρα του ανθρωπου?
η φυσιογνωμία μοιάζει, Τασούλη, τα χαρακτηριστικά δεν είναι ποτέ ίδια...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
miber
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 29 Απρ 2010 1:17 am
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Δημοσίευση από miber »

Συμφωνώ με τη συμμετρία.

Κ εγώ παρατηρώ τα χέρια και κυρίως τα δάχτυλα να είναι λεπτά και καλοσχηματισμένα. Και στο πρόσωπο ναν υπάρχει μια αρμονία που αποπνέει θετική ενέργεια...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εχω απορια ομως οταν βλεπεις ομορφους ανθρωπους,ποσες φορες εχω πει μακαρι η ομορφια τους να συμβαδιζε με το μεσα τους αλλα ειναι το αντιθετο. O:-)
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Οχι πάντα Τασούλι ,σε κάθε κανόνα υπάρχει και η εξαίρεση.

@};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
miber
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 29 Απρ 2010 1:17 am
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Δημοσίευση από miber »

Πρέπει στα ματια να φαίνεται η θετική ενέργεια...το να είναι κάποιος όμορφος εξωτερικά και να μην βγάζει κάτι καλό ή θετικό δεν μου κάνει...
Άβαταρ μέλους
Isis
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009 11:23 am
Τοποθεσία: Καστορια

Δημοσίευση από Isis »

Το πρωτο πραμα που κοιταω σε ενα προσωπο ειναι η μυτη :-D
Αν ειναι ισια και ωραια(ενα πραμα αρχαιο ελληνικο). Πιστευω πως η μυτη ειναι το κυριο χαρακτηριστικο των ανδρων, δεν ξερω γιατι. Μου φαινεται ισως πως δειχνει την δυναμικη του χαρακτηρα τους, το ποσο δικαιοι και ειλικρινης πανω απο ολα ειναι.
Μετα κοιταω ματια και χερια. Και το προσωπο να ειναι καθαρο.
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Μεγάλη, σαρκώδης και στρογγυλή μύτη δείχνει ιδιαίτερα καλή τύχη και, ειδικότερα για τις γυναίκες, σύζυγο με πολύ καλή οικονομική κατάσταση!
Εγώ πάλι, γιατί δυσκολεύομαι να το πιστέψω αυτό; :))
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Και εγώ επίσης Ευούλα :))
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”