καθαρισμός chackras..

fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Βάσω μου δεν ξέρω τι περιλαμβάνει η αυτοθεραπεία που κάνετε στο ρέικι αλλά μου έκανε εντύπωση το ότι θεωρείται το Σαχασράρα μπλοκαρισμένο, που είναι το ανώτερο κέντρο, και κάνετε αυτοθεραπεία, και δεν θεωρείται το ’ζνα που είναι το 2ο κατά σειρά? :-?

Μάλλον κάτι θα διαπίστωσαν, κατά την εξάσκησή τους, όλοι αυτοί που μετέφεραν τις θεωρίες που σχηματίζουν αυτό που ονομάζεται ρέικι και έτσι έβαλαν κάποιες δικλείδες ασφαλείας για τους επόμενους που θα ακολουθούσαν την συγκεκριμένη μέθοδο.

Γνωρίζω το θέμα του ιλίγγου, όποτε συμβαίνει είναι πολύ ενοχλητικό και μετά αισθάνεσαι χάλια.
@};-


Γεια σου Γιάννη.
Καλή αρχή στο σχολείο για τον Θεμάκο σου.
@};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η Δήμητρα εννοεί, κι αν παρανοώ κάτι Δήμητρα με διορθώνεις,
Δεν παρανόησες τίποτα Δώρα μου! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88556
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν υπάρχει θέση αυτοθεραπείας στο 7ο κέντρο, Ρούλα. Αυτό ανοιγει με την μύηση και με τον διαλογισμό.

Οι θέσεις αυτοθεραπείας του κεφαλιού, είναι στα δύο πλευρικά μικρότερα ενεργειακά κέντρα που καλύπτουν τα αυτιά και τους κροτάφους και πίσω στο κεφάλι, στο μέρος που έχει λεχθεί ότι βρίσκεται η πηγή της πολυδιάστατης όρασης.

Στις θέσεις των αυτιών και των κροτάφων η ενέργεια "επεμβαίνει" στην υπόφυση και στην πίσω θέση ενεργοποιεί την επίφυση.

Οι θέσεις αυτοθεραπείας στο κεφάλι είναι ιδιαίτερες, οι υπόλοιπες ακολουθούν τα κέντρα...λαιμός, καρδιά κλπ.

όταν κάνουμε συντονισμό των κέντρων και δίνουμε ενέργεια ανά ζευγάρια, δεν ακουμπάμε τα κέντρα, αλλά βάζουμε τα χέρια μας σε μια μικρή απόσταση από αυτά, χωρίς να σημαίνει κάτι "αρνητικό" αν τα ακουμπήσουμε. (εγώ προσωπικά αποφεύγω να αγγίζω το 7ο, εκτός από την μύηση).
Αυτό δεν είναι απαραίτητο μέρος της τεχνικής της αυτοθεραπείας, αλλά ένας "σύντομος" τρόπος να ισορροπήσουμε σε στιγμές που νιώθουμε ασυντόνιστοι με την ενέργεια και δεν έχουμε χρόνο να κάνουμε την καθημερινή μας αυτοθεραπεία...

Κάθε σύστημα αυτοθεραπείας έχει την δική του διαδρομή και φυσικά μην ξεχνάς ότι ο τρόπος αυτοθεραπείας του ρέικι μέσα από άγγιγμα στα κέντρα έχει έρθει στην Δύση από την Τακάτα και όχι απο΄τον ίδιο τον Ουσούι, ο οποίος ακολουθούσε τα νάντι και τους μεσημβρινούς, κάτι που για εμάς τους δυτικούς είναι μάλλον δύσκολο...
Παρ' όλα αυτά η ενέργεια που δίνεται στα κέντρα, καλύπτει και τις μικρότερες "διασταυρώσεις" στο ανθρώπινο δίκτυο!

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν όλα αυτά, απλά θα ήθελα να μην έχεις καμία παρανόηση, όσον αφορά την τεχνική αυτοθεραπείας στο ρέικι...

Και ας μην ξεχνάμε ότι ο κάθε εκπαιδευτής στο ρέικι έχει και κάτι διαφορετικό μάθει...Ακόμα και η μύηση διαφέρει και αυτό είναι κάτι που δεν μπόρεσα να καταλάβω μέχρι σήμερα και με παραπέμπει μόνο σε προχειρότητα στο θέμα της γνώσης, μια και οι μυήσεις στο ρέικι και η εκπαίδευση μάστερ γίνεται πια και από το ιντερνετ και παλαιότερα δια αλληλογραφίας! :shock:
Ναι γνωρίζω και τέτοιες περιπτώσεις όπου δόθηκε η εκπαίδευση δια αλληλογραφίας!! :D


:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πολύ ωραία συζήτηση. Δεν ήξερα πως η τρίτη θέση αφορά την πολυδιάστατη όραση, έννοια την οποία υποψιάζομαι μόνο. Για το 6ο το έχουμε πει ξανά. Ήθελα να ρωτήσω, η ενσυναίσθηση από πιο κέντρο πηγάζει; Το κέντρο της καρδιάς;
όταν κάνουμε συντονισμό των κέντρων και δίνουμε ενέργεια ανά ζευγάρια, δεν ακουμπάμε τα κέντρα
Ούτε αυτό το θυμόμουν.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33571
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η πρώτη δασκάλα ρέικι που γνώρισα πριν πολλά χρόνια, μου είχε πει ότι αυτό το κέντρο δεν είναι ποτέ μπλοκαρισμένο και αν τα άλλα (ιδιαίτερα η καρδιά) λειτουργουν ισορροπημενα, η ενόραση έρχεται σαν φυσιολογική λειτουργία του ανθρώπινου όντος!

Βέβαια τότε δεν ήξερα πόσο δύσκολα ισορροπεί το κέντρο της καρδιάς και φυσικά για το θέμα της ζαλάδας, έκανα και τα σχετικά πειράματα, καθόσον αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις...
Και εγώ όταν έκανα πρώτη φορά 1ο βαθμό δεν μου αναφέρθηκε κάτι για το θέμα του 6ου!!η πρώτη φορά που το άκουσα Βάσω ήταν όταν έκανα τους βαθμούς μαζί σου!!αυτό επιβεβαιώνει και όσα λες για τη διαφορά της διδασκαλίας απο τον ένα στον άλλο δάσκαλο!! φυσικά όταν το πρωτοάκουσα δεν κατανόησα πλήρως τι εννοούσες!!αργότερα βίωσα τη δυσκολία του να κατεβάσω την συσσωρευμένη ενέργεια απο το κεφάλι στην καρδιά και τότε το θυμήθηκα..... ;)

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88556
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το κέντρο της ενσυναίσθησης Βασίλη μου, δεν αναφέρεται πουθενά. Είναι δική μου καθοδήγηση που το τοποθετεί στον θύμο αδένα...΄Ενας αδένας του οποίου η αξία έγινε γνωστή πολύ πρόσφατα. Παλαιότερα ήταν ένας αδένας του οποίου η φυσικη σημασία ήταν σχεδόν ανύπαρκτη...

Στο αύρα σώμα διδαχθήκαμε για ένα άλλο κέντρο, κοντά στον θύμο αδένα (λίγο πιο δεξιά στο στέρνο) που λέγεται ανάντα-κάντα, από την Βίκη Γουώλ.

Το χρώμα του κέντρου αυτού εγώ το είχα νιώσει τυρκουάζ και ήταν μεγάλη έκπληξη για μένα όταν πολλά χρόνια μετά, κατά την εκπαίδευσή μου στο αύρα-σώμα, έμαθα ότι και το ανάντα-κάντα εξέπεμπε σε τυρκουάζ χρώμα, με βάση την εμπειρία της Βίκης!

Εσύ όμως πως το ξέρεις Βασίλη μου? Αυτό δεν διδάσκεται στο ρέικι. :-D :-D
΄Η το έχω αναφέρει εγώ εδώ? :-?



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Όπως βλέπεις Βάσω μια επανάληψη πάντα έχει τον ενδιαφέρον της. :-D

Δεν θεωρώ ζευγάρι το 2ο με το 5ο ανεξάρτητα από το εάν κάνετε αυτοθεραπεία στο 6ο ή όχι, όμως δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία, εάν σε εσάς δουλεύει με αυτόν τον τρόπο όλα καλά.
Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τον σχολιασμό.
@};-


υ.γ. το δια αλληλογραφίας το ξέρω μέχρι κι εγώ που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ :D
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

όταν κάνουμε συντονισμό των κέντρων και δίνουμε ενέργεια ανά ζευγάρια, δεν ακουμπάμε τα κέντρα, αλλά βάζουμε τα χέρια μας σε μια μικρή απόσταση από αυτά, χωρίς να σημαίνει κάτι "αρνητικό" αν τα ακουμπήσουμε.
Βασούλα αυτό δεν το ήξερα ούτε και εγώ και επειδή κάνω πολύ συχνά αυτή την τεχνική της εξισορρόπισης των τσάκρας ακουμάω τα χέρια μου κανονικά ,δεν τα έχω δηλ σε απόσταση από το σώμα.
υπάρχει κάποια διαφορά αν ακουμπάμε η όχι τα χέρια μας στην τεχνική αυτή :-?
Στην μπροστινή μεριά ανάμεσα στα φρύδια δεν προβλέπεται θέση αυτοθεραπείας και ουσιαστικά είναι ένα σημείο που δεν χρειάζεται να αγγίζουμε, γιατί φέρνει αρκετή ζαλάδα έως και ίλιγγο.
εγώ το κάνω αρκετές αυτό και ποτέ δεν μου έφερε ούτε ζαλάδα ούτε ίλλιγο ,βέβαια το κάνω για ανακούφηση ,ειδικά όταν πάρω χάπι γιατί έχω αλλεργική ρυνήτιδα ,και πολλές φορές ,ειδικά τον τελευταίο μήνα υποφέρω καθημερινά από πόνους ακριβώς στο σημείο ανάμεσα στα φρύδια ,είναι σαν το πόνο της ιγμορίτιδας ,μόνο που ο γιατρός δεν μου βρήκε ιγμορίτιδα :-? :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88556
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν θεωρώ ζευγάρι το 2ο με το 5ο
έτσι είναι Ρούλα μου! Το κάθε σύστημα έχει μια δική του διαδρομή με τα κέντρα! :-D :-D

Πέρα όμως από την γνώση που πήρα μέσα από το ρέικι, είχα και εξηγήσεις για το ζευγάρι αυτό μέσα από την δική μου εσωτερική διαδρομή και καθοδήγηση.

Το 2ο κέντρο αφορά τις σχέσεις μας με τους άλλους και μπλοκάρει από την παιδική ηλικία με βάση την συμπεριφορά των γονιών μας, τους κοινωνικούς κανόνες και τις αποκρυσταλλωμένες απόψεις, με αποτέλεσμα να μας κάνει συναισθηματικά ασταθείς, να μας λείπει η ενέργεια, ο ενθουσιασμός και η αυτοεκτίμηση, τόσο ώστε να μην μπορούμε να εκφράσουμε την δημιουργικότητά μας, να μας λείπει το θάρρος και η αυτοπεποίθηση για το ότι είμαστε δημιουργικοί (μπλοκάρισμα στο 5ο)...

Ενιωσα ξεκάθαρα πως συνδέονται και αλληλοϋποστηρίζονται αυτά τα κέντρα, όταν έκανα την εσωτερική μου έρευνα στα ψυχικά πεδία...
΄Ετσι δεν είναι μια γνώση που απλά πήρα μέσα από το ρέικι, αλλά και μια βαθύτερη γνώση που εμπειρίωσα... :-D :-D
υπάρχει κάποια διαφορά αν ακουμπάμε η όχι τα χέρια μας στην τεχνική αυτή
όχι βρε Ιωαννούλα μου, το έγραψα παραπάνω... :-D :-D :-D

όσο για το ότι δίνεις ενέργεια στο 6ο, ο καθένας κάνει ότι θέλει με το σώμα του και την ενέργειά του. Δεν υπάρχουν πουθενά κανόνες ρητοί και δογματικοί που να σε αποτρέπουν να πειραματιστείς με τον εαυτό σου και την ενέργεια.
Αν το αναφέρω, το κάνω μόνο για να έχει κανείς μια ιδέα, ώστε αν του συμβεί να έχει ζαλάδα κατά τον πειραματισμό, να μην θεωρήσει ότι έκανε κάτι λάθος! Προληπτικά το αναφέρω... ;)

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Βάσω μου βεβαίως και εκφράζεις κάτι βαθύτερο και όχι μόνο όσα έμαθες σε σχέση με το ρέικι.

Η δική μου οπτική λέει πως όλοι προσελκυόμαστε από μεθόδους που έχουν κοινά με αυτό που υπάρχει μέσα μας. Εγώ, παρόλο που όλοι σχεδόν οι γνωστοί και φίλοι έχουν κάποιο βαθμό στο ρέικι, ουδέποτε προσελκύστηκα από αυτό άρα είναι λογικό να μην θεωρώ ζευγάρι το 2ο και το 5ο.

Βεβαίως εδώ θα πρέπει να γίνει και μια αναφορά στο θέμα της αλήθειας διότι είναι δυνατόν να ισχύει ένα μόνο από όσα αναφέρθηκαν ή τίποτε από αυτά. Σε κάθε περίπτωση, επειδή το όλο θέμα είναι η αρμονία/ισορροπία, θα είμαστε ασφαλείς εάν δεχτούμε πως αυτό που μας βοηθά στην διατήρηση της αρμονίας/ισορροπίας είναι το ορθό για εμάς τοποχρονικά.
@};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88556
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ρούλα μου συμφωνω τελείως και ολοκληρωτικά με αυτό! :-D :-D
Η δική μου οπτική λέει πως όλοι προσελκυόμαστε από μεθόδους που έχουν κοινά με αυτό που υπάρχει μέσα μας
.

Το ότι όμως έχεις ίσως βρεθεί σε ανάλογη κατάσταση να δώσεις με χαρά μια ευλογία, μια ευχή, να κάνεις μια προσευχή για κάποιον άλλον άνθρωπο, δεν σημαίνει ότι δεν γνωρίζεις βαθιά μέσα σου ότι μπορείς να το κάνεις, ανεξάρτητα αν εγώ το λέω ρέικι και εσύ το λες κάτι άλλο! Και εσύ και εγώ νιώθουμε την ενέργεια, ίσως με άλλον τρόπο, αλλά δεν παύει να είναι αλήθεια η ενέργεια...

Αν προσεγγίζεις την ενότητα μέσα σου και έξω σου από μία άλλη μέθοδο, η διαφορά είναι μόνο στην μέθοδο και όχι στην αλήθεια σου.

Το ρέικι είναι ένα "εργαλείο" για να σε βάλει στην εσωτερική αλήθεια και σίγουρα υπάρχουν χιλιάδες ακόμα τέτοια "εργαλεία" και αλλίμονο σε όποιον πιστέψει ότι η δική του μέθοδος ή ο τρόπος προσέγγισης των λεπτοφυών πεδίων είναι η μοναδική αλήθεια!

Η διατήρηση ή η "κατάκτηση" της αρμονίας στην Ζωή μας είναι απείρως πιο σημαντική από οποιαδήποτε μέθοδο ή πίστη προς αυτήν και το είδαμε τι έκανε η δογματική πίστη όλα αυτά τα χρόνια...

Το σίγουρο πάντως είναι ότι οι "σοβαροί" αναζητητές αγγίζουν τον
Εαυτό τους και τους άλλους με σεβασμό και αγάπη, ανεξάρτητα αν κάνουν ρέικι ή απλά κάνουν αυτό που νιώθουν την συγκεκριμένη στιγμή και που πιστεύουν ότι θα τους ωφελήσει το ίδιο όπως και τους άλλους, γιατί απλά θυμήθηκαν στιγμιαία ότι όλα υπάρχουν μέσα μας!

Σίγουρα όταν έχει πονέσει το παιδί σου, αυθόρμητα το αγγίζεις για να του απαλύνεις τον πόνο και εμένα δεν με ενδιαφέρει αν εσύ το λες κάπως αλλιώς από εμένα που το λέω "ρέικι"...

Θεωρώ ότι βαθύτερα οι "μαθητές" γνωρίζουν...

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αν προσεγγίζεις την ενότητα μέσα σου και έξω σου από μία άλλη μέθοδο, η διαφορά είναι μόνο στην μέθοδο και όχι στην αλήθεια σου.

Το ρέικι είναι ένα "εργαλείο" για να σε βάλει στην εσωτερική αλήθεια και σίγουρα υπάρχουν χιλιάδες ακόμα τέτοια "εργαλεία" και αλλίμονο σε όποιον πιστέψει ότι η δική του μέθοδος ή ο τρόπος προσέγγισης των λεπτοφυών πεδίων είναι η μοναδική αλήθεια!

Η διατήρηση ή η "κατάκτηση" της αρμονίας στην Ζωή μας είναι απείρως πιο σημαντική από οποιαδήποτε μέθοδο ή πίστη προς αυτήν και το είδαμε τι έκανε η δογματική πίστη όλα αυτά τα χρόνια...

Το σίγουρο πάντως είναι ότι οι "σοβαροί" αναζητητές αγγίζουν τον
Εαυτό τους και τους άλλους με σεβασμό και αγάπη, ανεξάρτητα αν κάνουν ρέικι ή απλά κάνουν αυτό που νιώθουν την συγκεκριμένη στιγμή και που πιστεύουν ότι θα τους ωφελήσει το ίδιο όπως και τους άλλους, γιατί απλά θυμήθηκαν στιγμιαία ότι όλα υπάρχουν μέσα μας!

Σίγουρα όταν έχει πονέσει το παιδί σου, αυθόρμητα το αγγίζεις για να του απαλύνεις τον πόνο και εμένα δεν με ενδιαφέρει αν εσύ το λες κάπως αλλιώς από εμένα που το λέω "ρέικι"...
:x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Η ερώτηση που έκανα για το κέντρο της ενσυναίσθησης ήταν της στιγμής ουδέποτε έχω ασχοληθεί βαθύτερα με το θέμα των ενεργειακών κέντρων, πέραν από ό,τι έχω μάθει από τα σεμινάρια ρεικι. Η μόνη ενασχόληση δηλαδή αφορά προσωπικούς πειραματισμούς. Αλλά εγώ μόνο για το κέντρο της καρδιάς ήξερα και όχι ότι υπάρχει ξεχωριστό κέντρο για τον θύμο αδένα κλπ.. Χρήσιμες πληροφορίες πάντως, ευχαριστούμε! @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Είναι γνωστό ότι έχεις φοβερές αναλαμπές ώρες ώρες :x
πολύ σε χαίρομαι >:d< >:d< >:d< :* :* :*
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”