ΡΟΖ ΧΑΛΑΖΙΑΣ..

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

geo θα σου κάποια πράγματα καθαρά απο προσωπική μου εμπειρία με τους κρυστάλλους .
αν έχεις ρέικι ,θα σε συμβούλευα να καθαρίζεις τους κρυστάλλους σου συχνά αν τους χρησιμοποιείς συνέχεια .
επίσης ένας καλός τρόπος είναι να τους καθαρίσεις με φασκόμιλο ,γιατί το αλατόνερο τα αφηδατώνει.
όσο για τον ήλιο δεν υπάρχει συγκεκριμένη ώρα γιατί οι κρύσταλλοι λατρέυουν το φώς και ο ήλιος τα φορτίζει :x
προσοχή μόνο με τον αμέθυστο ,δεν κάνει λένε να εκτεθεί στον ήλιο γιατί χάνει το χρώμα του.

Σοφάκι ο αμέθυστος δεν 'εχει πρόβλημα με το νερό @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33550
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

μήπως δεν είνα σωστό να είναι όλοι μαζί;;;
κι αν όχι, πως στην ευχή θα φυλάς το καθλενα όταν τους χρησιμοποιείς κάθε μέρα για διαλογισμό; θα τους βάζεις σε δεκα διαφορετικα σακουλάκια;

geo κάποτε πήγαινα σε μια κρυσταλλοθεραπεύτρια και είχα δει μια πολύ όμορφη και απλή κατασκευή που είχε φτιάξει για να φυλάει τους κρυστάλλους καθώς χρειαζόταν να τους χρησιμοποιεί πολύ συχνά και σε σώματα πολλών διαφορετικών ανθρώπων!!είχε πάει σε έναν ξυλουργό και της είχε φτιάξει ένα ταμπλό ξύλινο με χώρο για τον κάθε κρύσταλλο ξεχωριστά!!είχε γεμίσει τις "κυψέλες" με τρίματα λευκού χαλαζία και ο κάθε κρύσταλλος είχε το χώρο του!! :x :x

προσωπικά βέβαια τους καθαρίζω πριν και μετά απο κάθε χρήση με Ρέικι ή Serapis(Aura Soma) όποτε χρειάζεται να τους χρησιμοποιήσω!! δεν μπλέκω με νερό ή ήλιο ή αλάτι γιατί δεν αντέχουν όλοι οι κρύσταλλοι το ίδιο και επειδή δεν είμαι τόσο λεπτομερής γνώστης αρκούμε στα παραπάνω!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

geo2 έγραψε: φυλάω τους λίθους καμμιά δεκαριά διαφορετικούς σε ένα κρυσταλλινο μπολ με θραυσματα χαλαζία (λενε ότι τους καθαρίζει)
μήπως δεν είνα σωστό να είναι όλοι μαζί;;;

καθε ποτε τους επανεργοποιούμε ή επανακαθαρίζουμε;;
με τρχουμενο νερο βρύσης και στον ήλιο μισή ώρα;;
Καλά είναι οι κρύσταλλοι να μην είναι όλοι μαζί. Καλύτερα να μένουν χωριστά ο καθένας με την δική του δόνηση χωρίς να επηρεάζετε ο ένας από τον άλλο. Πολύ σωστά οι θεραπευτές τους έχουν χωρίς να ακουμπούν μεταξύ τους.
Προτίμησε να βρίσκονται οι κρύσταλλοι σου πάνω σε φυσικά υλικά και όχι σε πλαστικό.

Όχι στο αλατόνερο για πολλούς λόγους, ναι στο καθαρισμό με φασκόμηλο ή Serapis(Aura Soma) όπως αναφέρει η Ιωάννα και η ANGELS ON EARTH.

’φησε τους για φόρτιση αρκετά στον ήλιο και όχι μόνο για μισή ώρα. Ο ήλιος τους κάνει καλό! Είναι πηγή ενεργείας για τους κρυστάλλους και όχι μόνο.
Τον αμέθυστο αν τον εκθέσεις στον ήλιο σκέπασε τον με ένα άσπρο βαμβακερό η μεταξωτό πανάκι. Η πανσέληνος πάλι μπορεί να τον φορτίσει χωρίς να υπάρχει πρόβλημα να χάσει το χρώμα του.
Αυτά λέει η δική μου εμπειρία μέσα από αυτά που έχω μάθει.
@};- >:d<
geo2
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 3:35 am

Δημοσίευση από geo2 »

ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις

είδατε και μόνοι σας ότι επιβεβαιώθηκε η υποψία μου ότι οι θέσεις σε αυτό το θέμα είναι "θολές" και δε μιλάω για εσάς μιλάω γενικά και για τα βιβλία
πάνε μαζί-δε πανε μαζί
αλατι-όχι αλάτι
ο αμεθυστος έτσι- ο αμέθυστος αλλιώς...κλπ

αντιλαμβανομαι βέβαια ότι όλα αυτά βασίζονται σε διασθητικές προσωπικές εμπειρίες σε συνδυασμό με διαβασματα ...

υποθέτω συνδυαστικά ότι μπορείς να τους έχεις σε γυαλινο μπολ θραυσματα χαλαζία αλλά σε πανακια (τι είδους;η βαμβακι;) λωστε να μην ακουμπανε μεταξυ τους...;;;;

για να μη πω αλλα που εχω διαβασει αλλου αν κάνει να τους βλέπει η σελήνη ή όχι ..κι εκεί ακους διαφορετικές απόψεις...


ωραίο αυτό με την κατασκευή. έχεις φωτογραφία να παραθέσεις, να δούμε πως είναι;
μηπως να είναι σα βιτρίνα, ξυλινη κατασκευη με τζάμι για να τους βλέπει ο ήλιος;; αλλα αν φτιάξει κανείς κάτι τέτοιο, όταν δεχεται επισκέψεις στο σπίτι θα τους βλέπουν όλοι. Η μήπως δεν πειράζει;;

ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εγώ πάντως σε βιτρίνα τα έχω ,είναι ξύλινα ράφια με τζαμένια πόρτα για να έχουν και φώς :x
δεν με πειράζει που τα βλέπουν όσοι έρχονται στο σπίτι ,τα καθαρίζω συχνά με ρέικι.
οι κρύσταλλοι δεν αποροφάνε μόνο από τους ξένους αρνητική ενέργεια αλλά και από εμάς τους ίδιους πολλές φορές γιαυτό καλό είναι να τους καθαρίζουμε συχνά @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88516
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

είδατε και μόνοι σας ότι επιβεβαιώθηκε η υποψία μου ότι οι θέσεις σε αυτό το θέμα είναι "θολές" και δε μιλάω για εσάς μιλάω γενικά και για τα βιβλία
πάνε μαζί-δε πανε μαζί
αλατι-όχι αλάτι
ο αμεθυστος έτσι- ο αμέθυστος αλλιώς...κλπ

αντιλαμβανομαι βέβαια ότι όλα αυτά βασίζονται σε διασθητικές προσωπικές εμπειρίες σε συνδυασμό με διαβασματα ...

Geo :-D :-D :-D Χαμογελάω γιατί είπες την πιο μεγάλη αλήθεια...
Οτιδήποτε δεν μπορεί να τεκμηριωθεί μέσα στον φυσικό μας κόσμο, ακολουθεί τον δρόμο της δικής μας εσωτερικής αλήθειας...
Δεν υπάρχουν αυθεντίες στην μεταφυσική και στον "αόρατο" κόσμο, υπάρχει μόνο η διαδρομή του δικού μας πειραματισμού και της δικής μας έρευνας που τεκμηριώνεται μέσα από την ψυχική μας ισορροπία...Είναι αυτό το εσωτερικό βαρόμετρο που μας κάνει να γνωρίζουμε με ακεραιότητα και με πίστη ότι προχωράμε με τον πιο σωστό για εμάς τρόπο....
Αν αναζητήσουμε τις αποδείξεις στην ίδια μας την Ζωή, αν την κοιτάξουμε στα μάτια και με ειλικρίνεια, θα δούμε ολοκάθαρα που η οπτική μας είναι περιορισμένη...

Τα εργαλεία μας γι' αυτήν την εργασία δεν μπορούν παρά να μας ωφελήσουν, αν τα ελευθερώσουμε από τις αυθεντίες...

Ξέρεις, γέλαγα διαβάζοντας τα βιωματικά σεμινάρια που έκαναν στο φεστιβάλ ρέικι...Δάσκαλοι οδηγούν τους ανθρώπους να βιώσουν την αφθονία, μέσα από εσωτερικούς δρόμους, ενώ οι ίδιοι δεν την έχουν στην ζωή τους... (τουλάχιστον κάποιοι από αυτούς που γνωρίζω... :-D )
Πως γίνεται τώρα αυτό, ακόμα δεν έχω καταλάβει...

Η Αγάπη δεν είναι κάτι που ο ροζ χαλαζίας θα σε οδηγήσει να βιώσεις...Ούτε ο φθορίτης θα σε βοηθήσει σε νοητικές εργασίες...
Αυτό που θα σε βοηθήσουν οι κρύσταλλοι να αντιληφθείς είναι μόνο η ενέργεια, φέρνοντας περισσότερη κατανόηση στην δική σου ενέργεια και στα δικά σου μπλοκαρίσματα...

Η αρνητική ενέργεια που απορροφούν, για μένα είναι ένας μύθος...
Γιατί όλα τα όντα στην γη βιώνουν την πολικότητα στην ενέργεια και δεν γίνεται κανένας να "ξεφύγει" από αυτήν την φυσιολογική ροή, χωρίς να έχει πρώτα αναπτυχθεί πνευματικά...
Οι κρύσταλλοι λοιπόν, σαν γνήσια όντα της γης, δεν καταλαβαίνω γιατί θα έχουν προτιμήσεις στην ενέργεια...
Πιστεύω ακράδαντα ότι η πνευματική τους ανάπτυξη έχει να κάνει με εμάς και το δικό μας εξελιχτικό στάδιο. Συνεργασία γίνεται μεταξύ των όντων και κανένα δεν είναι "ανώτερο" από κάποιο άλλο, ώστε και μόνο με την παρουσία του να φέρνει διαφοροποιήσεις στο ενεργειακό μας πεδίο, ερήμην μας!

Παραπέρα θα ήθελα να πω, ότι η δική μου βιωματική εμπειρία μαζί τους, με έφερε στην κατανόηση της πιο βαθιάς επικοινωνίας, ενόσω το δικό μου εξελικτικό στάδιο διευρυνόταν, διευρυνόταν και το δικό τους...

Σήμερα δεν καθαρίζω με κανέναν τρόπο τους κρυστάλλους μου και ούτε τους βάζω στον ήλιο...

Και ξέρεις γιατί?

Γιατί κατανόησα απόλυτα ότι οι άνθρωποι που δουλεύουν μαζί τους, εξακολουθούν να υπόκεινται σε συναισθηματικά μπλοκαρίσματα και να κινούνται σε χαμηλές δονητικές συχνότητες, χωρίς να μπορούν να βοηθήσουν τον εαυτό τους να αναπτυχθεί και πνευματικά και νοητικά και συναισθηματικά, παρ' όλο που εργάζονται με τους κρυστάλλους...

Το φυσικό πεδίο είναι το μόνο που τεκμηριώνει μια "υπερβατική" εργασία και για μένα αυτό αποτελεί φωτεινό σηματοδότη του Δρόμου της Ζωής και της Αλήθειας!

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία, μετά από μακροχρόνια παρατήρηση...Αν δεν μπορεί κανείς να επικοινωνήσει με τον Εσώτερο Εαυτό του, δεν θα μπορέσει να το κάνει με κανέναν κρύσταλλο, άγγελο ή δάσκαλο, όσο και αν οι άλλοι του λένε ότι αυτό συμβαίνει...

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε:Αν δεν μπορεί κανείς να επικοινωνήσει με τον Εσώτερο Εαυτό του, δεν θα μπορέσει να το κάνει με κανέναν κρύσταλλο, άγγελο ή δάσκαλο, όσο και αν οι άλλοι του λένε ότι αυτό συμβαίνει...

:x :x :x :x :x :x

Ευχαριστούμε για το Tefal!!!
:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88516
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

ELEN M έγραψε:
Vaso έγραψε:Αν δεν μπορεί κανείς να επικοινωνήσει με τον Εσώτερο Εαυτό του, δεν θα μπορέσει να το κάνει με κανέναν κρύσταλλο, άγγελο ή δάσκαλο, όσο και αν οι άλλοι του λένε ότι αυτό συμβαίνει...

:x :x :x :x :x :x

Ευχαριστούμε για το Tefal!!!
:x :x :x

αααααααααα =)) =)) =)) =)) =)) =))

Ελενακι θεικο!!!! :*
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Κι εγώ γελάω :)) >:d< >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Με διπλό πάτο!!! Ααααουτς…!
=)) =)) =)) =))
αλατι-όχι αλάτι
Geo για το αλάτι να σου πω πως με έχουν ενημερώσει ότι το αποφεύγουν γιατί μπορεί να απορροφήσει εντελώς την δύναμη ενός κρυστάλλου σε σημείο «νέκρωσης»

Αν είναι να γίνει καθαρισμός με αλάτι βάζεις το κρύσταλλο σε ένα γυάλινο μπολ και μετά το γυάλινο μπολ στο αλάτι. Έτσι αποφεύγεις την απευθείας επαφή που μπορεί να αποδυναμώσει το κρύσταλλο. Αυτά αναφερθήκαν σε σεμινάριο στο εξωτερικό όπου πήραν μέρος μάστερ του είδους.

Από κει και περά να συμφωνήσω με τη Βάσω σε όσα είπε για τους μάστερ και μη και να πω για ακόμη μια φορά ότι όλα όσα γράφω είναι σύμφωνα με όσα έχω μάθει και εφαρμόζω για τους δικούς μου κρυστάλλους.

Ο καθένας όμως κάνει αυτό που νομίζει πιο σωστό στο θέμα των κρυστάλλων και δεν υπάρχουν ουσιαστικά κανόνες. Αυτός είναι και ο λόγος για τις τόσες διαφορετικές οι εκδοχές και οι αντιλήψεις.

Η συμβουλή η δική μου είναι να τους σέβεσαι και να τους αγαπάς και σιγά – σιγά ξεκίνα να κρίνεις μόνη σου. Θα έχεις και την βοήθεια τους.

Αν θες περισσότερο για τις πηγές μου πες μου να σου στείλω mail.
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Βάσω έχω διαβάσει το ποστ σου πολλές φόρες και κάτι δεν καταλαβαίνω όπως το αναφέρεις… :-?

Θα επανέρθω όμως μόλις μου φύγει η ζαλούρα…. Πιθανόν να φταίει η τηγανιά?!!!!!!!
=)) =)) =))
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

ELEN M έγραψε:
Vaso έγραψε:Αν δεν μπορεί κανείς να επικοινωνήσει με τον Εσώτερο Εαυτό του, δεν θα μπορέσει να το κάνει με κανέναν κρύσταλλο, άγγελο ή δάσκαλο, όσο και αν οι άλλοι του λένε ότι αυτό συμβαίνει...

:x :x :x :x :x :x

Ευχαριστούμε για το Tefal!!!
:x :x :x
Αντικολητικο και αντιχαρακτικο κιολας :P

Μεγαλες αληθειες :? >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δεν υπάρχουν αυθεντίες στην μεταφυσική και στον "αόρατο" κόσμο, υπάρχει μόνο η διαδρομή του δικού μας πειραματισμού και της δικής μας έρευνας που τεκμηριώνεται μέσα από την ψυχική μας ισορροπία...Είναι αυτό το εσωτερικό βαρόμετρο που μας κάνει να γνωρίζουμε με ακεραιότητα και με πίστη ότι προχωράμε με τον πιο σωστό για εμάς τρόπο....
Αν αναζητήσουμε τις αποδείξεις στην ίδια μας την Ζωή, αν την κοιτάξουμε στα μάτια και με ειλικρίνεια, θα δούμε ολοκάθαρα που η οπτική μας είναι περιορισμένη...
@};- @};- @};-
Η Αγάπη δεν είναι κάτι που ο ροζ χαλαζίας θα σε οδηγήσει να βιώσεις...Ούτε ο φθορίτης θα σε βοηθήσει σε νοητικές εργασίες...
Αυτό που θα σε βοηθήσουν οι κρύσταλλοι να αντιληφθείς είναι μόνο η ενέργεια, φέρνοντας περισσότερη κατανόηση στην δική σου ενέργεια και στα δικά σου μπλοκαρίσματα...
Γιατί κατανόησα απόλυτα ότι οι άνθρωποι που δουλεύουν μαζί τους, εξακολουθούν να υπόκεινται σε συναισθηματικά μπλοκαρίσματα και να κινούνται σε χαμηλές δονητικές συχνότητες, χωρίς να μπορούν να βοηθήσουν τον εαυτό τους να αναπτυχθεί και πνευματικά και νοητικά και συναισθηματικά, παρ' όλο που εργάζονται με τους κρυστάλλους...
συμφωνώ πολύ :x
Αν δεν μπορεί κανείς να επικοινωνήσει με τον Εσώτερο Εαυτό του, δεν θα μπορέσει να το κάνει με κανέναν κρύσταλλο, άγγελο ή δάσκαλο, όσο και αν οι άλλοι του λένε ότι αυτό συμβαίνει...
όλα τα τefal (που λέει και η Ελένη :)) :)) :)) :)) ) που μας δίνεις κάθε φορά είναι είναι μοναδικά :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”