Αν δωσουμε ρεικι χωρις να εξηγησουμε στον αλλον τι ειναι.??

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:)) :)) :)) :)) :))
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

:D :D
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Συζητώντας σήμερα με κάποιο άτομο μυημένο στο ρεικι για το ότι δεν πρέπει να στελνουμε ρεικι σε κάποιον χωρίς την άδειά του, μου είπε ότι εναλλακτικά μπορούμε να στέλνουμε φως. Δλδ. αν ξέρουμε ότι κάποιος περνάει μια δύσκολη φάση τον σκεφτόμαστε και τον "λούζουμε' με φως. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Φυσικά και ισχύει, αλλά και το Φως, ενέργεια είναι!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

ARTYADIS έγραψε:Φυσικά και ισχύει, αλλά και το Φως, ενέργεια είναι!
Ναι αλλα δεν γινεται να μην σκευτομαστε με αγαπη καποιον που νοιαζομαστε :x
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Σ'αυτή την περίπτωση θα μπορούσαμε να στείλουμε Φως στην κατάσταση και όχι στο άτομο.
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Μα η ενεργεια του ρεικι ειναι Φως,πνευματικο. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ναι αλλα δεν γινεται να μην σκευτομαστε με αγαπη καποιον που νοιαζομαστε
Μα βέβαια, εγώ δεν θεωρώ ότι είναι "κακό" να οραματιζόμαστε αυτόν που αγαπάμε μέσα σε φως! Οτιδήποτε αγαπάς, μπορείς να το οραματιστείς μέσα σε φως!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό που διαφοροποιεί την σκέψη είναι μόνο η πρόθεσή μας...

Η σκέψη με αγάπη τις περισσότέρες φορές προέρχεται από το ηλιακό μας κέντρο...
Γιατί αυτόν που αγαπάμε, τον αγαπάμε για εμάς...

Η πνευματική ενέργεια δεν έχει να κάνει με αυτήν την αγάπη όμως...

γι' αυτό και χρειάζεται "έγκριση"...

Το σπουδαιότερο πράγμα στον δρόμο της εξέλιξής μας είναι ο σεβασμός στην Βούληση του άλλου...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Χμμ, όταν σε κάποια φάση η μητέρα μου ήταν άρρωστη, μου ζήτησε να την τρίψω με οινόπνευμα και όταν το έκανα ένιωθα να της κάνω ρείκι, δηλαδή να "τραβάει" το σώμα της ενέργεια. Δεν το σταμάτησα γιατί ήταν δεκτική σε αυτό και όταν πήγα να της πω κάτι παραπάνω (περί εναλλακτικής θεραπείας) μου είπε "ναι, ναι, ξέρω" και την πήρε ο ύπνος! :)) Δεν το είχα κάνει με πρόθεση πάντως, απλά το άφησα να συμβεί...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Επομένως "καλό" θα ήταν να μην στέλνουμε ούτε φως αν πρώτα δεν έχουμε ξεκαθαρίσει αν στέλνουμε φως γιατί μας παρηγορεί εμάς να σκεφτόμαστε ότι βοηθάμε.
Αυτό που με προβλημάτισε εξαρχής ήταν ότι παίζαμε με τις λέξεις δλδ μου ειπε στείλε φως και όχι ρέικι. Εγω στο μυαλό μου όμως το έχω σαν να είναι το ίδιο,απλά δεν θα σχηματίσω τα σύμβολα. :-?
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Προσφατα ο παππους μου εκανε τριπλο μπαιπας στην καρδια και φυσικα ηθελα να του πω για το ρεικι και αν θελει να του στελναμε. Και η μανα μου και η θεια μου σκυλιασαν να μην προσπαθησω να του εξηγησω τι ειναι το ρεικι αλλα να του πω οτι ειναι κατι σαν ξεματιασμα. Φυσικα δεν τις ακουσα και οταν του ψιλοεξηγησα η πρωτη ερωτηση ηταν αν ειναι χριστιανικο... Ενταξει μου γυρισε για λιγο ο εγκεφαλος και του απαντησα πως δεν εχει σχεση με θρησκειες και ειπε οχι τελικα. Η αληθεια ειναι μου ηρθε να του πω οκ δεν πειραζει κατσε ψωφα, αλλα εν τελει το σεβαστηκα και δεν ειπα τιποτα. Αυτο που θελω να πω ειναι δεν χρειαζεται να λεμε ψεμματα για το ρεικι, αν ειναι δεκτικος καποιος δεν χρειαζεται να κανουμε πολλα, απλα θα το δεχτει, ας αφησουμε το συνδρομο του σωτηρα και ας ειμαστε αληθινοι

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Βασίλη συμφωνώ απόλυτα, εγώ εννοώ απλά τις περιπτώσεις στις οποίες δεν καταφέρεις να μιλήσεις με το ατομο στο οποίο στέλνεις.
Η δασκάλα μου είχε πει ότι αν σε αυτήν την περίπτωση στέλνεις ρέικι στο άτομο και λες ότι αν είναι για το ανώτερο καλό του να πάει στο άτομο αν όχι να πάει στη γη!
Η απορία μου εμένα είναι αν το να οραματίζεσαι τον άλλο σε Φως είναι σαν να του στέλνεις ρεικι έτσι κι αλλιώς.
Άβαταρ μέλους
Νίκος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010 11:53 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευση από Νίκος »

Δυο απορίες....είτε φως, είτε ρεικι, μια δεν είναι η ενέργεια; Δηλαδή ότι φωτεινό και γεμάτο αγάπη στείλουμε, η πηγή δεν είναι πάντα ίδια;

Και κάτι άλλο...εφόσον ακουμπησουμε ή κοιταξουμε κάποιον π.χ. Την ώρα που μας διηγείται κάποιο του πρόβλημα, σωματικό, ψυχικό ή σε κάποιον απο τους τομείς της ζωής του, αυτόματα δεν υπάρχει ροή της ενέργειας προς τη μεριά του, ειδικά στη περίπτωση που είμαστε μυημένοι έστω στο πρώτο βαθμο, δηλ. Καναλια;
Αγάπη είναι.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νίκο διάβασε παραπάνω αυτό που έγραψα για την πρόθεση...

δεν ξέρω πως "μεταφράζει" μέσα του ο καθένας μας το φως...
Για μένα έχει συγκεκριμένη δόνηση και δεν είναι φαντασίωση...
αλλά νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει για τον καθένα...μέχρι να μπορέσει να κατανοήσει την ενέργεια και την συχνότητά της.
Αλλωστε τα πάντα είναι ενέργεια... Οι σκέψεις και τα συναισθήματά μας δεν είναι φαντάζεστε?

όσο για το αν μεταφέρεις ενέργεια την ώρα που ακουμπάς κάποιον, φυσικά και μεταφέρεις...Αυτό είναι εμπειρία δική μου, γιατί το κανάλι δεν έχει κάνουλα για να κλείνει...

Διαφοροποιείται μόνό η πρόθεσή μας όταν αγγίζουμε κάποιον...
Το κίνητρο έχει μεγάλη σημασία...

και έχετε υπόψη σας ότι η απλή αγκαλιά είναι κι αυτή "θεραπευτική" ακόμα και αν ο άνθρωπος που την δίνει δεν έχει ρέικι...Ενέργεια πάντως δίνει και τότε...

πάντως έχουμε ξαναγράψει γι' αυτό ΄το θέμα...
Καλό είναι να το βρούμε για να μην αναπτύσσουμε το ίδιο θέμα σε διαφορετικές μεριές, γιατί μετά δεν θα βρίσκουμε τίποτα...



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”