Αν δωσουμε ρεικι χωρις να εξηγησουμε στον αλλον τι ειναι.??

Συντονιστής: Vasoula

Επισκέπτης

Αν δωσουμε ρεικι χωρις να εξηγησουμε στον αλλον τι ειναι.??

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση που ισως το ατομο που θελουμε να του δωσουμε ρεικι δεν ειναι σε θεση να καταλαβει το τι ειναι το ρεικι. :-?
Για λογους που μπορει να ειναι ενα ηλικιωμενο ατομο η καποιο ατομο που δεν προκειται να χωρεσει στο μυαλο του αυτο και δεν θα μπορεσει να κατανοησει αυτο που τουλεμε.
Πως θα μπορουσαμε να του δωσουμε αφου δεν κανει να δινουμε αν δεν παρουμε την συγκαταθεση του? :D
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Μπορούμε να στείλουμε στην κατάσταση και όχι στο ίδιο το άτομο.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Είναι πράγματι λίγο δύσκολο να εξηγήσεις σε ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για το ρέικι, τι ακριβώς είναι και ιδιαίτερα σε ηλικιωμένους.

Αν θέλεις να δώσεις σε κάποιον απευθείας ρέικι και όχι από απόσταση, μπορείς να του πεις ότι πρόκειται για μία τεχνική χαλάρωσης, η οποία θα τον θα τον ξεκουράσει, θα τον ηρεμήσει και θα τον ανακουφίσει από ένταση, στρες ή και από πόνους.

.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

γινεται σε αυτην την περιπτωση που ισως το ατομο που θελουμε να του δωσουμε ρεικι δεν ειναι σε θεση να καταλαβει το τι ειναι το ρεικι.
δεν έχει να κάνει με την φυσική ηλικία, αν το άτομο είναι δεκτικό στην ενέργεια. Η μητέρα μου πχ. ήταν πολυ δεκτική σ' αυτό και έτσι ξεπέρασε πολλές ασθένειες και όχι μόνο...Πολλές από τις παλιές και σκουριασμένες πεποιθήσεις της βρήκαν άλλη διέξοδο, πιο πνευματική και ολοκληρωμένη...

Σε ανθρώπους που δεν είναι δεκτικοί, απλά δεν κάνουμε ρέικι, γιατί δεν θα έχει καμία ανταπόκριση. Ούτε καν σαν χαλάρωση.
Αντίθετα μπορεί να μην μπορέσουν να διαχειριστουν την ενέργεια που θα λάβουν και να γίνουν περισσότερο νευρικοί...

Το ρέικι είναι αρχικά για τον Εαυτό σου μόνο, Τάσο μου! ΄Οταν καταφέρεις να "λύσεις" μέσα σου τα μπλοκαρισματά σου, τότε θα έχεις Λόγο να μιλήσεις για το ρέικι, απλά και κατανοητά, πράγμα που δεν μπορείς να το κάνεις όταν κι εσύ ο ίδιος είσαι στο στάδιο πειραματισμού...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:
γινεται σε αυτην την περιπτωση που ισως το ατομο που θελουμε να του δωσουμε ρεικι δεν ειναι σε θεση να καταλαβει το τι ειναι το ρεικι.

Το ρέικι είναι αρχικά για τον Εαυτό σου μόνο, Τάσο μου! ΄Οταν καταφέρεις να "λύσεις" μέσα σου τα μπλοκαρισματά σου, τότε θα έχεις Λόγο να μιλήσεις για το ρέικι, απλά και κατανοητά, πράγμα που δεν μπορείς να το κάνεις όταν κι εσύ ο ίδιος είσαι στο στάδιο πειραματισμού...

:x :x
To τελευταιο με καλυψε και για αλλες αποριες μου γιατι καποιες φορες ηθελα να μιλησω σε φιλους μου για το ρεικι αλλα δεν εβρισκα τον τροπο να τους το εξηγησω αφου ακομα ουτε εγω το εχω κατανοηση.
Σε ευχαριστω βασουλα :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πιστεύω τώρα να έχεις τουλάχιστον απάντηση για τον εαυτό σου, Τασούλη, σχετικά με το ρέικι!

Και αν δεν έχεις ακόμα απάντηση, δεν πειράζει! ΄Εχεις εμπειρία που δεν μπορεί να μεταφραστεί σε λόγια, γιατί είναι προσωπική.

Μερικές φορές αυτό που περιμένεις από τον εσωτερικό δρόμο, είναι να σου δώσει απαντήσεις σε θέματα που άπτονται του εξωτερικού δρόμου.

Κυρίως, κανείς περιμένει να φτάσει στην ουσία του, χωρίς πρώτα να μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα "τι ψάχνω?"

Αυτό συμβαίνει, γιατί η αντίληψη της ολότητας περνάει πρώτα από την ερώτηση "εγώ ποιός είμαι τελικά?"

Τώρα τουλάχιστον ξέρεις, ότι συναισθηματικά είσαι εσύ και χιλιάδες άλλοι μαζί σου! Το ιδιαίτερο στο ρέικι είναι ότι σε "αναγκαζει" να είσαι μόνο ΕΣΥ!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Για τον εαυτό μου πλέον έχω απάντηση,αν κ με τα λόγια δυσκολευομαι να το εκφράσω:-)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν πειράζει! :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16547
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

΄Οταν καταφέρεις να "λύσεις" μέσα σου τα μπλοκαρισματά σου, τότε θα έχεις Λόγο να μιλήσεις για το ρέικι, απλά και κατανοητά, πράγμα που δεν μπορείς να το κάνεις όταν κι εσύ ο ίδιος είσαι στο στάδιο πειραματισμού...
Ω!Ναι........... ^:)^ ^:)^ @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

΄Οταν καταφέρεις να "λύσεις" μέσα σου τα μπλοκαρισματά σου, τότε θα έχεις Λόγο να μιλήσεις για το ρέικι, απλά και κατανοητά, πράγμα που δεν μπορείς να το κάνεις όταν κι εσύ ο ίδιος είσαι στο στάδιο πειραματισμού...
Συμφωνώωωω :x
Και δεν ισχύει μόνο για το ρεικι αυτό, πολλές φορές παρασυρόμαστε σε περίσσια λόγια άνευ σημασίας.. χωρίς να πετυχαίνουμε ακριβώς αυτό που θέλουμε να πούμε. Για τον ίδιο λόγο πιστεύω πως γίνεται! @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Χαιρομαι που βλέπω ότι αυξανονται οι άντρες στη παρέα μας! :-D

Ισως αυτο είναι ένα σημάδι ότι κάτι συμβαίνει προς το καλύτερο στο σύνολο της άνθρωπότητας... @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16547
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Danny έγραψε:Χαιρομαι που βλέπω ότι αυξανονται οι άντρες στη παρέα μας! :-D

Ισως αυτο είναι ένα σημάδι ότι κάτι συμβαίνει προς το καλύτερο στο σύνολο της άνθρωπότητας... @};-
O:-) @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Danny έγραψε:Χαιρομαι που βλέπω ότι αυξανονται οι άντρες στη παρέα μας! :-D

Ισως αυτο είναι ένα σημάδι ότι κάτι συμβαίνει προς το καλύτερο στο σύνολο της άνθρωπότητας... @};-
Δηλαδή Ντάννυ, η παρέα μας είναι ενδεικτικό δείγμα για την πορεία του πλανήτη; =)) :))
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Δεν είναι ??
Παρότι μεγαλοι διδάσκαλοι ήταν αντρες, στην πλειοψηφία οι γυναίκες ήταν πιο ανοικτές στην αναζητηση της Αλήθειας και του πνευματος.

Τελευταία, βλέπω και σε ομάδες στο fb ότι οι άντρες φτανουν σε αριθμο τις γυναίκες, που για μένα σημαίνει ότι εχει αρχισει να αφυπνίζεται και το ποσοστό που αντιστοιχει στο 50% του πληθυσμού του πλανητη! :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

50 τοις εκατό οι άντρες;;; :-?
Πάει δηλαδή η αναλογία 1 προς 3; :D
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”