ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΑΔΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΑΔΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

H εποχή μας, αυτή η θαυμάσια στιγμή στην εξελικτική πορεία της ανθρωπότητας, είναι η εποχή του Υδροχόου!

Τα κύρια χαρακτηριστικά του Υδροχόου είναι ο ανθρωπισμός, η ελευθερία, η εκκεντρικότητα, η επανάσταση, η αντίδραση ενάντια σε κάθε περιορισμό, το προοδευτικό μυαλό, η καινοτομία.

Η στιγμή του επαναπροσδιορισμού των ανθρώπινων αξιών και της ηθικής αρχίζει να διαφαίνεται για όσους έχουν την ικανότητα να διαισθάνονται τις αλλαγές, σαν φωτεινά σημεία του μέλλοντος, που ενισχύουν το παρόν τους.

Τα μηνύματα που παίρνουμε είναι ο μετασχηματισμός της χαμηλής επιθυμίας της ζωής, σε μια εξύψωση της συνείδησης προς την θεότητα, που συμπαρασύρει μαζί της κάθε τι ευτελές και μαζικό!

Η ανιδιοτέλεια σταματά πια να έχει το νόημα της "θυσίας", χαρακτηριστικό της εποχής των Ιχθύων και μεταλλάσσεται σε μια ομαδική σύμπνοια, όπου ο σκοπός της ομάδας γίνεται και ο σκοπός του κάθε της μέλους.

Ο κάθε ένας μας εξελίσσεται πια μέσα σε μια ομάδα, που είναι συγκεκριμένη και δεν αλλάζει σύσταση, σύμφωνα με τα ιδιοτελή συμφέροντα του κάθε μέλους, αλλά μέσα από την ατομική εργασία, προσαρμόζει, εξυψώνει, διακρίνει και κυριαρχεί στην ασέβεια και την απλή συναναστροφή.

Ο Τζβαλ Κουλ, μας λέει:

«…Δεν ενδιαφέρομαι κατά κύριο λόγο στην εκγύμναση ατόμων με σκοπό να τα καταστήσω πιο ικανούς θεραπευτές. Αποβλέπω στην ομαδική θεραπευτική και με ενδιαφέρει κατά την εποχή αυτή το έργο που γίνεται ομαδικά…»

Οι πνευματικές δυνάμεις στηρίζουν το έργο μιας ομάδας, δίνοντας έμπνευση και θάρρος στα μέλη της να υπερβούν τους εγωισμούς της επίκρισης και του πόνου, που προκύπτουν κατά την εσωτερική θεραπεία. Ο σκοπός της ομάδας είναι να δημιουργήσει ένα πνευματικό όραμα, ορατό σε κάθε της μέλος και να το συνδέσει με την ακτίνα του Πνευματικού Οδηγού της, ώστε να υπάρχουν σαφή χαρακτηριστικά της εργασίας κάθε μέλους!

Συνεχίζει ο Τζβαλ Κουλ….

«…αλλά κανένας όμιλος ανθρώπων δεν είναι δυνατόν να εργαστεί σαν μια μονάδα, αν τα μέλη του δεν αγαπιούνται και δεν υπηρετούνται αμοιβαία. Η θεραπευτική ενέργεια της Πνευματικής Ιεραρχείας δεν είναι δυνατόν να ρέει μέσω του ομίλου, εφ’ όσον υπάρχει δυσαρμονία και επίκριση.
Το πρώτο έργο, συνεπώς, κάθε ομίλου θεραπευτών είναι να συνδεθούν με αγάπη και να εργασθούν για να επιτύχουν ομαδική ενότητα και κατανόηση.

Θα ήθελα εδώ να τονίσω την ανάγκη για υπομονή κατά τον χρόνο που ο θεραπευτικός όμιλος ολοκληρώνεται και οι αύρες των μελών του ομίλου σμίγουν. Λίγος χρόνος χρειάζεται για να μάθουν οι άνθρωποι να εργάζονται μαζί με τέλεια κατανόηση και απροσωπία και συγχρόνως να επιτυγχάνουν κατά την διάρκεια της εργασίας τους, μια προσήλωση που θα επιφέρει τον αναγκαίο ομαδικό ρυθμό, έναν ρυθμό τέτοιας ενότητας και έντασης, ώστε η εργασία να μπορεί να συγχρονιστεί εσωτερικά.

Οι ζηλωτές καθόσον εργάζονται πάνω στις γραμμές αυτές, πρέπει να εκγυμνάζονται ώστε να σκέφτονται σαν όμιλος και να δίνουν στον όμιλο ανεπιφύλακτα ότι καλύτερο υπάρχει σ’ αυτούς, καθώς επίσης και τα επιτεύγματα του διαλογισμού τους πάνω στα θέματα αυτά…»


Η ανθρώπινη οικογένεια επαναπροσδιορίζει τις αξίες της…

Ενώ αρχικά ο κάθε άνθρωπος αναπτυσσόταν μέσα στην οικογένειά του σαν εξαρτημένο μέλος της, αδιαφορώντας για το συνολικό αποτέλεσμα της οικογένειας σαν σύστημα ένταξης του στην ανθρωπότητα, τώρα καλείται να αναπτυχθεί σαν ελεύθερο μέλος, που έχει ατομική αξία και σκοπό μέσα σε έναν όμιλο με κοινούς στόχους.

Είναι φυσικά αδύνατον, να δημιουργηθούν υγιείς ομάδες που τα μέλη τους δεν έχουν κοινό στόχο! Αν η βασική επιθυμία των μελών ξεκινά από μια λανθασμένη αφετηρία ατομικών διεκδικήσεων, αν δεν μπορούν τα μέλη να υπηρετήσουν τα ίδια ιδανικά και τις αξίες του ομαδικού ήθους, το μόνο που θα καταφέρουν είναι να επιτρέψουν να δράσουν μέσα τους συναισθήματα επίκρισης και μίσους και να ολισθήσουν στην χαμηλή δόνηση της κατώτερης ύπαρξης των ανθρώπινων ενστίκτων.

Είναι το λιγότερο ανόητο να επικρίνουμε μια ομάδα διαφορετικού κραδασμού. Η ανθρώπινη ευφυΐα σταματά να αναπτύσσεται μέσα στην επίκριση και γίνεται μια νοητική μάζα που βλάπτει την εξύψωση της συνείδησης.
Η ομορφιά της ψυχής που επιλέγει τον δρόμο της, είναι αυτή ακριβώς η ελευθερία της να επιλέγει τον τρόπο που θέλει να αναπτυχθεί, τον χρόνο που νιώθει ότι της χρειάζεται για να αποδεσμευτεί από την ανθρώπινη μάζα και να εξατομικευθεί προς τον πνευματικό της σκοπό!

Η εξέλιξη κάθε ανθρώπου λαμβάνει χώρα μέσα του, σύμφωνα με τις δυνατότητές του να προσηλωθεί σε ένα λεπτοφυές όραμα, που δεν μπορεί να απλώνεται οριζόντια μόνο, αλλά χρειάζεται τον κάθετο άξονα της πνευματικής εξύψωσης, που μεταβάλλει την ιδιοτελή επιθυμία της ζωής, σε έναν αιώνιο ύμνο της θεότητας.

Ο σκοπός μας δεν είναι να ενταχθούμε σε μια ομάδα για να αντικαταστήσουμε την οικογένειά μας, θέλοντας να βρούμε εκείνη την αποδοχή και τον σεβασμό που δεν κατάφερε να μας δώσει, ούτε να βρούμε χώρο να εκδηλώσουμε την ασέβειά μας που δεν μπορέσαμε να εκδηλώσουμε στην οικογένειά μας.
Ο σκοπός μας είναι να βρούμε χώρο ανάπτυξης μέσα μας, σεβόμενοι τις δυνατότητές μας, την αντοχή μας και κυρίως την ελευθερία μας να μπορούμε να μοιραζόμαστε κοινούς στόχους και κυρίως να μπορούμε να διακρίνουμε αν αυτοί οι στόχοι είναι αρμονικοί προς την ομάδα στην οποία θέλουμε να είμαστε μέλος!


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

ΒΑΣΩ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΑΥΤΑ, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥς , ΚΑΙ
ΕΞΗΓΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΩς ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΟΜΑΔΕς ΣΥΝΗΘΩς ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ "ΣΩΣΤΑ" , ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΘΕΩΡΩ ΠΛΕΟΝ ΠΩς ΤΑ ΟΡΓΑΝΟΜΕΝΑ ΣΧΗΜΑΤΑ Η ΟΜΑΔΕς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗς ΕΠΟΧΗς , ΚΑΙ ΠΩς ΙΣΩς Η ΜΟΝΑΧΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΓΧΡΟΝΟς ΤΡΟΠΟς,ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙς ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ, ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΟΜΑΔΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΝΔΙΚΝΥΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΛΛΑ Ο ΤΡΟΠΟς ΚΑΙ ΛΟΓΟς ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ, ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΟΙΕς ΒΑΣΕΙς ΚΑΙ ΔΟΜΕς ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ, ΙΣΩς ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕς ΟΜΑΔΕς Η ΟΡΓΟΝΩΜΕΝΟΥς ΧΩΡΟΥς ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΑΡΧΙΚΑ ΔΟΜΗΜΕΝΕς ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥς ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΩΝ ΕΠΟΧΩΝ, ΙΣΩς Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΔΕΣΜΕΥΤΗ ΑΠΡΟΣΩΠΗ ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Είμαι σίγουρη γι' αυτό, Κωνσταντίνε μου...

΄Ολη η πνευματική μου εκπαίδευση βασίστηκε σε έναν κάθετο άξονα μεν, που αποτελεί τον Ανώτερο Εαυτό μου σαν "ΕΓΩ", αλλά με μεγάλη προσήλωση και στον οριζόντιο, αυτόν που διαχέει όλη την πνευματική ενέργεια μέσα στους ανθρώπους!

Η ανθρώπινη ιεραρχεία, που είναι τόσο προσφιλής στους ανθρώπους, είναι ανήθικη τελικά γιατί οργανώνεται μέσα σε συστήματα και αξίες που καμία σχέση δεν έχουν με τον πνευματικό τους στόχο!

Η υπακοή στους ιεραρχικούς νόμους είναι ασύμβατη με την εσωτερική ελευθερία που μπορείς να εμπνεύσεις μέσα σε μια ομάδα, στην οποία το κάθε μέλος αυτοπροσδιορίζεται με σεβασμό και όραμα...

Η διαφορετικότητα των ομάδων αφορά μόνο στο όραμα που το κάθε μέλος τους μπορεί να τροφοδοτήσει με συνέπεια και αυτοπειθαρχία.

Διαφορετικό όραμα, διαφορετική και η προσέγγιση...

Και να σου πω κάτι που έχω για μακρύ χρονικό διάστημα παρατηρήσει...
Νομίζω ότι στις περισσότερες ομάδες δεν υπάρχει πνευματικός στόχος, αλλά ένα όνειρο ζωής, που το ακολουθούν σαν τσούρμο, έτσι ώστε να μην υπάρχει και σαφής προσδιορισμός του ήθους.

Το ήθος δεν έχει να κάνει με την ηθική, βάσει της οποίας εκπαιδευόμαστε στον κόσμο της πολικότητας. ΄Εχει να κάνει μόνο με την θειότητα των ψυχικών χαρισμάτων, που σου επιτρέπει να μην έχεις καμία επιλογή...
Το ηθος ανήκει σε Κοσμικούς και Συμπαντικούς Νόμους που αν αφυπνιστεί μέσα στον άνθρωπο, τον συνδέει με την θεϊκή του Πηγή, χωρίς αμφιβολίες για την συμπαντική του ολότητα!

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Η ανθρώπινη ιεραρχεία, που είναι τόσο προσφιλής στους ανθρώπους, είναι ανήθικη τελικά γιατί οργανώνεται μέσα σε συστήματα και αξίες που καμία σχέση δεν έχουν με τον πνευματικό τους στόχο!

Η υπακοή στους ιεραρχικούς νόμους είναι ασύμβατη με την εσωτερική ελευθερία που μπορείς να εμπνεύσεις μέσα σε μια ομάδα, στην οποία το κάθε μέλος αυτοπροσδιορίζεται με σεβασμό και όραμα...


ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΝΟΙΩΣΕΙ >:d< >:d<



Και να σου πω κάτι που έχω για μακρύ χρονικό διάστημα παρατηρήσει...
Νομίζω ότι στις περισσότερες ομάδες δεν υπάρχει πνευματικός στόχος, αλλά ένα όνειρο ζωής, που το ακολουθούν σαν τσούρμο, έτσι ώστε να μην υπάρχει και σαφής προσδιορισμός του ήθους.

Το ήθος δεν έχει να κάνει με την ηθική, βάσει της οποίας εκπαιδευόμαστε στον κόσμο της πολικότητας. ΄Εχει να κάνει μόνο με την θειότητα των ψυχικών χαρισμάτων, που σου επιτρέπει να μην έχεις καμία επιλογή...
Το ηθος ανήκει σε Κοσμικούς και Συμπαντικούς Νόμους που αν αφυπνιστεί μέσα στον άνθρωπο, τον συνδέει με την θεϊκή του Πηγή, χωρίς αμφιβολίες για την συμπαντική του ολότητα!


ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Νομίζω ότι στις περισσότερες ομάδες δεν υπάρχει πνευματικός στόχος, αλλά ένα όνειρο ζωής, που το ακολουθούν σαν τσούρμο, έτσι ώστε να μην υπάρχει και σαφής προσδιορισμός του ήθους.

Το ήθος δεν έχει να κάνει με την ηθική, βάσει της οποίας εκπαιδευόμαστε στον κόσμο της πολικότητας. ΄Εχει να κάνει μόνο με την θειότητα των ψυχικών χαρισμάτων, που σου επιτρέπει να μην έχεις καμία επιλογή...
Το ηθος ανήκει σε Κοσμικούς και Συμπαντικούς Νόμους που αν αφυπνιστεί μέσα στον άνθρωπο, τον συνδέει με την θεϊκή του Πηγή, χωρίς αμφιβολίες για την συμπαντική του ολότητα!
Συνεχίζω με δικές μου σκέψεις και με αφορμή το κείμενό σου.
Έχω παρατηρήσει ότι οι άνθρωποι δυσκολεύονται να θέσουν πνευματικούς στόχους, προφανώς γιατί διακατέχονται από την πεποίθηση ότι είναι ασύλληπτοι για τους ίδιους.
Κατά συνέπεια όταν βρεθούν σε ομάδες οι οποίες προσανατολίζονται προς την δημιουργία πνευματικού στόχου, εξασκούν κριτική με βάση το όνειρο της ζωής τους, το οποίο απελπισμένα προσπαθούν να ονομάσουν, πνευματικό στόχο.

Η έλλειψη θάρρους για προσωπική ενδοσκόπιση και ειλικρίνεια, τους απομακρύνει από την ομάδα, με διάφορες δικαιολογίες ανάλογα με την κάθε προσωπικότητα.
Η ομάδα όσο δεκτική και να είναι, όση συμπόνια και να διαθέτει, είναι αδύνατο να κρατήσει κοντά της τα συγκεκριμμένα μέλη, γιατί τότε θα καταλύσει το ήθος επάνω στο οποίο στηρίζεται η πνευματική της εργασία.

Η ομάδα δίνει την ευκαιρία στα μέλη της να προσδιοριστούν ως μονάδες, ενδυναμώνοντας τον κοινό στόχο και επαναπροσδιορίζοντας τις αξίες του κάθε ατόμου.
Η αγάπη και η αλληλοστήριξη που αναπτύσσεται ανάμεσα στα μέλη, είναι ένα βήμα εξοικίωσης που τους βοηθά να αναπτυχθούν αργότερα σε διαφορετικές ομάδες, μεταφέροντας το μήνυμα του θεού μέσα από την προσωπική τους, βιωμένη κατάσταση συνείδησης.

Σίγουρα η πορεία του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετική και ο καθένας μας έχει το δικαίωμα επιλογής πως θα ζήσει τη ζωή του..............όμως, αποσύρεσαι από την ομάδα με προσωπική σου επιλογή, στηριζόμενος σε δικαιολογίες που απλά σε βολεύουν, καλώς,........... είναι πόνος η ενδοσκόπηση και δεν αντέχουν όλοι οι άνθρωποι..............αλλά από σεβασμό στο άτομό σου, στην ομάδα της οποίας ήσουν μέλος, από έλεος προς την ψυχή σου, από αγάπη που λίγο ένιωσες να σ' αγγίζει και να σε γλυκαίνει.............τίμα τον εαυτό σου αναγνωρίζοντας και διαφυλάττοντας την αξία της εργασίας σου μέσα στην ομάδα, αυτά που μπόρεσες να δώσεις και να πάρεις, χωρίς να παρασύρεσαι από το παιχνίδι του πλασματικού εγώ και τις διαστρεβλώσεις που έχεις επιβάλλει στη φύση σου.

Σκέψεις, με αγάπη @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτές οι σκέψεις σου Ελλη μου, χρειάζονται ευφυϊα για να κατανοηθούν...

Οι άνθρωποι έχουν συνηθίσει να ονομάζουν τον εαυτό τους απλά έξυπνο!

Η εξυπνάδα όμως ανήκει στις ανθρώπινες αδυναμίες...Αν δεν συνοδεύεται από πνευματική διάκριση, γίνεται και πονηριά ενίοτε...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασουλα @};- @};- @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Η εξυπνάδα όμως ανήκει στις ανθρώπινες αδυναμίες...Αν δεν συνοδεύεται από πνευματική διάκριση, γίνεται και πονηριά ενίοτε...
:thumbsup:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΑΔΑ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ενώ αρχικά ο κάθε άνθρωπος αναπτυσσόταν μέσα στην οικογένειά του σαν εξαρτημένο μέλος της, αδιαφορώντας για το συνολικό αποτέλεσμα της οικογένειας σαν σύστημα ένταξης του στην ανθρωπότητα, τώρα καλείται να αναπτυχθεί σαν ελεύθερο μέλος, που έχει ατομική αξία και σκοπό μέσα σε έναν όμιλο με κοινούς στόχους.
:x :x
Ο κάθε ένας μας εξελίσσεται πια μέσα σε μια ομάδα, που είναι συγκεκριμένη και δεν αλλάζει σύσταση, σύμφωνα με τα ιδιοτελή συμφέροντα του κάθε μέλους, αλλά μέσα από την ατομική εργασία, προσαρμόζει, εξυψώνει, διακρίνει και κυριαρχεί στην ασέβεια και την απλή συναναστροφή.
:x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΑΔΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ο σκοπός μας δεν είναι να ενταχθούμε σε μια ομάδα για να αντικαταστήσουμε την οικογένειά μας, θέλοντας να βρούμε εκείνη την αποδοχή και τον σεβασμό που δεν κατάφερε να μας δώσει, ούτε να βρούμε χώρο να εκδηλώσουμε την ασέβειά μας που δεν μπορέσαμε να εκδηλώσουμε στην οικογένειά μας.
Ο σκοπός μας είναι να βρούμε χώρο ανάπτυξης μέσα μας, σεβόμενοι τις δυνατότητές μας, την αντοχή μας και κυρίως την ελευθερία μας να μπορούμε να μοιραζόμαστε κοινούς στόχους και κυρίως να μπορούμε να διακρίνουμε αν αυτοί οι στόχοι είναι αρμονικοί προς την ομάδα στην οποία θέλουμε να είμαστε μέλος!

@};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
juliaL.
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012 11:02 am

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΑΔΑ

Δημοσίευση από juliaL. »

@};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΑΔΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Ο σκοπός μας δεν είναι να ενταχθούμε σε μια ομάδα για να αντικαταστήσουμε την οικογένειά μας, θέλοντας να βρούμε εκείνη την αποδοχή και τον σεβασμό που δεν κατάφερε να μας δώσει, ούτε να βρούμε χώρο να εκδηλώσουμε την ασέβειά μας που δεν μπορέσαμε να εκδηλώσουμε στην οικογένειά μας.
Ο σκοπός μας είναι να βρούμε χώρο ανάπτυξης μέσα μας, σεβόμενοι τις δυνατότητές μας, την αντοχή μας και κυρίως την ελευθερία μας να μπορούμε να μοιραζόμαστε κοινούς στόχους και κυρίως να μπορούμε να διακρίνουμε αν αυτοί οι στόχοι είναι αρμονικοί προς την ομάδα στην οποία θέλουμε να είμαστε μέλος!
Ε, τώρα τι να πω; Να πω πως δεν έχει περάσει ούτε εβδομάδα που αναρρωτιόμουνα ποιος ήταν ο πραγματικός λόγος που με έκανε να μπω στο Φόρουμ και στην όμορφη παρεούλα σας... Δυστυχώς συνηδητοποίησα πως ήταν ακόμα μια προσπάθεια αντικατάστασης της οικογένειας, θέλοντας να βρώ την απόδοχή και τον σεβασμό που ποτέ δε μου δώθηκε! Ότι ακριβώς αναφέρεις Βασούλα μου στις παραπάνω γραμμές δηλαδή!!! Αυτό που δημιουργησε ένα συναίσθημα αρνητικό. Ένιωσα εγωιστής και από εκείνα τα άτομα που νιώθουν καλά μόνο όταν περιτρυγυρίζονται από τους αυλικούς τους... Ντροπή...

Το καλό όμως είναι πως δεν έμεινα σε αυτό το στάδιο, γιατί όσο σας "γνώριζα" άρχισα σιγά σιγά να κατανοώ νοητικά (για την ώρα) έννοιες όπως προσωπική ανάπτυξη, ελευθερία, μοίρασμα, αφθονία συναισθημάτων, αυτοσεβασμό, αξία στον εαυτό μου και περιφάνεια για αυτό που τελικά είμαι, αγάπη, έκφραση, τραγούδι, φως...(!) Έννοιες ακατανόητες αρχικά και συγχισμένες στο μυαλό μου. Όμως όσο περνάει ο καιρός και κατανοώ, τόσο περισσότερο θέλω να τις εντάξω στην καθημερινότητα μου, στη ζωή μου, ώστε να γίνω πάλι σιγά σιγά αυτό που γεννήθηκα! Να γίνω Άνθρωπος και να αρχίσω να ΖΩ! Να ζω ελεύθερα, απαλλαγμένος από τα στερεότυπα, από φόβους από κάθε είδους ανάγκη αποδοχής!!! Διαπίστωσα λοιπόν την ανάγκη μου για την επίτευξη των στόχων αυτών και με μεγάλη μου χαρά είδα πως όλη η ομάδα, ολόκληρο το Φόρουμ, τον ίδιο στόχο έχει μέσα από την προσωπική του πορεία ο καθένας!!! Αν αυτό δεν είναι ευλογία, τότε τι είναι;;;

ΜΑΖΙ, παρεούλα βαδίζουμε όλοι προς τον στόχο αυτό... Βαδίζουμε προς το φως... Ανακαλύπτουμε τον εαυτό μας και ξανασυστηνόμαστε, τον αγκαλιάζουμε, τον αγαπάμε και του επιτρέπουμε επιτέλους να Ζήσει! Και στα εύκολα αλλά και στα δύσκολα!!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!

Μόνο για σήμερα νιώθω ευγνωμοσύνη!
@};-

>:d< >:d< >:d<
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΑΔΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

:-( :x :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΑΔΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μανούλη γλυκιέ :cry: :x :x O:-) >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΑΔΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μανούλη :cry: @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”