ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ

Δημοσίευση από Danielli »

Αλλο ένα θεικά εμπνευσμένο βιβλίο από τον Neale Donald Walsch, συνεχεια των Συζητησεων με το Θεο, από τις εκδόσεις "ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ":

Το βιβλίο αυτο με εχει συνεπάρει με τις αλήθειες και τις πληροφορίες του, και νομίζω ότι έχει αξία το παραδειγμα-ασκηση που παραθετει ο "Θεος" μιλώντας για το αισθημα της ένωσης με το Ολον και πως μπορούμε να το βιώνουμε καθημερινά στο Τωρα!

---------------------------------------


"Ενας τρόπος να φτασεις σε αυτην την κατασταση είναι να κοιτάζεις κατάματα τον εαυτο σου στον καθρέπτη. Αυτο είναι ένα απατηλά απλό και εκπληκτικά ισχυρο εργαλείο.

Το κόλπο είναι να μην αποστρεψεις το βλέμμα σου αν αυτο το βαθύ κοιταγμα σε κάνει να νιώσεις άβολα.
Εαν μπορέσεις να κρατησεις το βλέμμα σου καρφωμένο στα μάτια σου μέχρι να μετρησεις ως το 10 και περισσότερο, θα αρχίσεις να βιώνεις τόση συμπόνοια και αγάπη για τον εαυτο σου, που δεν θα ξέρεις τι να κάνεις με αυτο το έντονο συναισθημα.

Μπορει να σου είναι εξαιρετικά έντονο να το αντέξεις αν δεν έχεις ηδη συνηθίσει να αγαπάς τον εαυτο σου-και δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι ανηκουν σε αυτη τη κατηγορία.
Απλώς μεινε σε αυτο το συναισθημα και αγκάλιασε το.

Συνέχισε να κοιτάς όλο και πιο βαθιά μέσα στα μάτια σου. Και ύστερα , αφού έχεις κοιτάξει βαθιά μέσα στα μάτια σου για όση περισσότερη ώρα μπορεις ,απλώς κλεισε γρηγορα τα μάτια σου και μεινε σε αυτο το συναισθημα που νιώθεις.
Πολύ συχνα θα νιώθεις ότι έχεις γίνει ένα με την Ουσία. Αυτο μπορει να κρατησει μιά στιγμή ή όλη την υπόλοιπη μέρα.

Αν έχεις ένα συντροφο ή ένα φίλο που τον νιώθεις δικό σου , δοκίμασε μια παραλλαγή αυτης της διαδικασίας , κοιταξε βαθιά μέσα στα δικά του μάτια. Και πάλι, μην αποστρεψεις το βλέμμα σου , ακομη κι αν αρχίσεις να αισθανεσαι άβολα.

Συντομα αυτη η αισθηση θα περάσει, θα διαλυθει μέσα στη γλυκύτητα και μιά εσωτερική θαλπωρη καθώς θα νιώθεις ότι γίνεσαι ένα με τον εαυτο κάποιου άλλου.

Αυτο που βλέπεις όταν κοιτάς βαθιά στα ματια τα δικά σου ή καποιου άλλου, είναι η ψυχη. Τα μάτια είναι τα παραθυρα της ψυχης.

Ισως θυμάσαι που είπα νωριτερα πως αν κοιτάξεις βαθιά στα ματια σου ή καποιου άλλου περιμένοντας να δεις το Θεο εκει, θα Τον δεις.
Ετσι η αλλιώς θα γίνεις απόλυτα παρών.και το να είσαι απόλυτα παρών στο εδω και τώρα είναι ένας πολύ αποτελεσατικός τροπος να αποβάλλεις τους περισπασμούς και τις διαδαλώδεις διαδρομές του νου και να φέρεις τον εαυτο σου σε μιά πολύ υψηλότερη εμεπιρία της ζωης που ζεις.

Ειναι αδύνατον να κοιτάξεις βαθιά στα μάτια ενός πλάσματος και να μη γίνεις απόλυτα παρών!Αυτο περιλαμβάνει το σκύλο, τη γατα σου ακόμα και ένα αγριο ζώο.Στασου ακίνητος και καρφωσε το βλε΄μμα σου στα μάτια ενός ζωου , και δες ότι θα νιώσεις απόλυτα παρών.

Οταν γίνεσαι απόλυτα παρών με αυτον τον τρόπο μαζί με ένα άλλο ζωντανο πλάσμα , αρχίσεις να νιώθεις αγάπη για αυτο.
Υπάρχουν άνθρωποι που νιώθουν βαθιά αγάπη για τα κατοικίδια τους , και αυτο το συναισθημα είναι περα για πέρα αληθινό.

Ειναι ιδιαίτερα δύσκολο να κοιτάξεις έναν άλλον ανθρωπο στα ματια εστω για λίγο και να μην αρχίσεις να τον αγαπάς.
Γιαυτο οι άνθρωποι αποτραβούν το βλέμμα τους σχεδόν αμέσως. Δεν τολμούν να κοιτάξουν στα ματια ο ένας τον άλλον για πολύ!
Η αγάπη που θα ακολουθησει να τους τους κατακλύζει, δεν ξέρουν τι να την κάνουν.

Ομως από τη στιγμή που θα παραδωθεις στην αγάπη και θα την αφησεις να σου οδηγησει εκει ακριβως που θέλει να σε πάει η ψυχη σου, δεν θα υπάρχει καμμιά δυσκολία.Ο αγώνας και η αγωνία θα τελειώσουν, και θα γνωρίσεις την ενότητα.
Αυτο συμβαινει τη Στιγμή της Συγχωνευσης.
Αυτο είναι που συμβαινει τη Στιγμή της Πλήρους Βυθισης μέσα στην Oυσία.

Ειναι ένας πολύ θεραπευτικός τρόπος να ξεκινήσεις τη μέρα σου, ή να την τελειώσεις!"

:x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

'Εχει δίκιο! Έτσι είναι :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

>:d< @};- Ευχαριστώ Ντανιέλι!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ντάννυ μου, υπέροχο!!! Σ' ευχαριστούμε πολύ!!! >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Για να διαβάσεις αυτό το βιβλίο, πρέπει απαραίτητα να έχεις διαβάσει και τα προηγούμενα ?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ARTYADIS έγραψε:Για να διαβάσεις αυτό το βιβλίο, πρέπει απαραίτητα να έχεις διαβάσει και τα προηγούμενα ?
Οχι απαραίτητα... εγώ όμως αν διάβαζα αυτο το βιβλίο πρώτο πριν 3 χρόνια και δεν ξεκινουσα από το Νο1, δεν θα καταλαβαινα πολλά.... ή θα τα έπιανα πιο "επιφανειακά"..
Και στα άλλα , χρειάζεται να κάνω μιά επανάληψη... :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ναι, συμφωνώ! Σ' αυτές τις περιπτώσεις, είναι καλύτερα να τα διαβάζεις όλα από την αρχή! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

εχω διαβασει το πρωτο ..το σιγουρο οταν το διαβασεις κατι εχει αλλαξει.. :x το ειχα κανει δωρο στον πατερα μου , δεν ξερω αν το διαβασε ποτε
σιγουρα θα διαβασω και τα υπολοιπα :x
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εγώ λέω να πάρω ένα αντίτυπο για μένα και ένα για τον πνευματικό μου! Λέτε να τον στείλω αδιάβαστο τον άνθρωπο;
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

το ειχα κανει δωρο στον πατερα μου , δεν ξερω αν το διαβασε ποτε

Χα!! Καλά που το είπες Μαίρη!! :-D :-D Θα πάω να του το ζητήσω!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Εγώ πάντως δεν είχα ούτε έχω διαβάσει τα προηγούμενα όταν έπεσε στα χέρια μου το συγκεκριμένο.
Είναι διαφορετικά τα θέματα που πραγματεύονται και αν υπάρχει μία στοιχειώδης γνώση σε θέματα αυτογνωσίας και εσωτερισμού, τότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

[quote]Χα!! Καλά που το είπες Μαίρη!! Θα πάω να του το ζητήσω[/quotε

χα χα , γι αυτο το εγραψα @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:thumbsup: :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”