3afniki allagi pleusis!!!

Συντονιστής: Emmaki

mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

Σας ευχαριστώ όλους πολύ.... @};-
Με έχετε κάνει να σκεφτώ και να αναθεωρήσω πολλά από αυτά που κάποτε θεωρούσα δεδομένα για τον εαυτό μου..

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ανοίξω καινούργιο τόπικ αλλά σαν συνέχεια όλης αυτής της αναζήτησης απέκτησα μερικά θέματα με το υποσυνείδητό μου!
Κατά τη διάρκεια της ημέρας νιώθω ευφορία και μια σχετική ανακούφιση και μόλις πέσει η νύχτα και κλείσω τα μάτια μου, νιώθω το υποσυνείδητό μου να καραδοκεί για να έρθει να μου υπενθυμίσει!
Να μου υπενθυμίζει τι πραγματικά είμαι, τι πρέπει να ξεμπλοκάρω...

Είναι η πρώτη φορά που βλέπω πράγματα μέσα μου που νόμιζα ότι τα γνώριζα και ξαφνικά νιώθω το υποσυνείδητό μου να βρυχάται!! και πάντα μέσα από όνειρα..
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ακόμα δεν το έχω φέρει στην επιφάνεια και μάλλον δεν ξέρω τον τρόπο να το κάνω. Απλά το έχω αναγνωρίσει.

Η απορία μου είναι η εξής: το υποσυνείδητο μπορεί να κάνει την εμφάνισή του ανεξαρτήτου πνευματικής διαύγειας και ισορροπίας?
ή μπορεί κάποιος να φτάσει σε τέτοια πνευματική δύναμη που πια το υποσυνείδητο να μην έχει τη δύναμη (λάθος έκφραση!) να κάνει τέτοιες "επιθέσεις"?

:-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μπορεί κάποιος να φτάσει σε τέτοια πνευματική δύναμη που πια το υποσυνείδητο να μην έχει τη δύναμη (λάθος έκφραση!) να κάνει τέτοιες "επιθέσεις"?

δεν είναι λάθος έκφραση Μαρία μου!
Είναι απολύτως ορθή και κατάλληλη...

δεν γίνεται το υποσυνείδητο αδύναμο! ΕΜΕΙΣ γινόμαστε δυνατοί!
΄Οταν είσαι αυτάρκης, τότε έχεις θεραπεύσει το 95% της αδυναμίας σου και της ασθένειάς σου.

Το 5% ειναι η προοπτική μας να το αφήσουμε ξανά να δυναμώσει, ή να το εξουδετερώσουμε κάθε φορά που "ξεπετάγεται"....

Πάντα χρειάζεται να είμαστε σε εγρήγορση, γιατί εδώ είναι υλικός κόσμος, με τις ανάλογες επιπτώσεις επί της συνείδησής μας!

Μην ξεχνάς ότι κανείς άνθρωπος, όσο φωτισμένος και αν ήταν, δεν γλίτωσε από αυτό το 5%, σαν τελευταίο πειρασμό!!!
Γι' αυτό και δεν υπάρχει ζωντανός δάσκαλος! Ο τίτλος αποδίδεται σε κάποιον όταν αποχωρήσει και μόνο με βάση το έργο που άφησε!!

Κυριαρχείς και επαγρυπνάς...

>:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

Vaso έγραψε:
μπορεί κάποιος να φτάσει σε τέτοια πνευματική δύναμη που πια το υποσυνείδητο να μην έχει τη δύναμη (λάθος έκφραση!) να κάνει τέτοιες "επιθέσεις"?

δεν είναι λάθος έκφραση Μαρία μου!
Είναι απολύτως ορθή και κατάλληλη...

δεν γίνεται το υποσυνείδητο αδύναμο! ΕΜΕΙΣ γινόμαστε δυνατοί!
΄Οταν είσαι αυτάρκης, τότε έχεις θεραπεύσει το 95% της αδυναμίας σου και της ασθένειάς σου.

Το 5% ειναι η προοπτική μας να το αφήσουμε ξανά να δυναμώσει, ή να το εξουδετερώσουμε κάθε φορά που "ξεπετάγεται"....

Πάντα χρειάζεται να είμαστε σε εγρήγορση, γιατί εδώ είναι υλικός κόσμος, με τις ανάλογες επιπτώσεις επί της συνείδησής μας!

Μην ξεχνάς ότι κανείς άνθρωπος, όσο φωτισμένος και αν ήταν, δεν γλίτωσε από αυτό το 5%, σαν τελευταίο πειρασμό!!!
Γι' αυτό και δεν υπάρχει ζωντανός δάσκαλος! Ο τίτλος αποδίδεται σε κάποιον όταν αποχωρήσει και μόνο με βάση το έργο που άφησε!!

Κυριαρχείς και επαγρυπνάς...

>:d< >:d<


>:d< >:d< >:d<
AX Βασούλα μετά την συναντησή μας πόσο το κατανοώ αυτό.....
οι απαντήσεις και οι επιγνώσεις έρχονται όταν είσαι έτοιμη να τις υποδεχτείς.....
σε ευχαριστώ!!! :x
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

Αυτό το 5% του "τελευταίου πειρασμού" που συνήθως παραμονεύει, είναι αυτό που για πολλούς θεωρείται το αλατοπίπερο της ζωής.
τι εννοώ...
για τον περισσότερο κόσμο αυτού του είδους οι πειρασμοί είναι η γλύκα της ζωής αλλά παράλληλα και ο κύριος λόγος που το υποσυνείδητό μας μαζεύει "μπλοκαρίσματα"...
ελπίζω να καταλαβαίνω σωστά την όλη λειτουργία...
και κάπου εδώ αναρωτιέμαι (χαζά ίσως) πως το ρέικι αντιμετωπίζει αυτού του είδους τους πειρασμούς που για πολλούς είναι πηγή ζωής..

σας μπέρδεψα..?
:oops:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το ρέικι σε βοηθάει να σπάσεις μπλοκαρίσματα μόνο και εφόσον το αποφασίσει το ίδιο το άτομο.
Όταν το άτομο γλυκαίνεται από αυτού του είδους τους πειρασμούς που αναφέρεις, τότε είναι επόμενο πως το ίδιο δεν θα επιτρέψει και την θεραπεία του..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

Έχεις δίκιο και είμαι σίγουρη πως αν ο άνθρωπος πάει λίγο παραπέρα θα συναντήσει τέτοιους κόσμους που κανένας "πειρασμός" δεν θα μπορεί να τον γλυκάνει τόσο όσο το ίδιο του το Είναι!
Αρκεί να αφεθείς λοιπόν!
@};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

airam έγραψε:Αυτό το 5% του "τελευταίου πειρασμού" που συνήθως παραμονεύει, είναι αυτό που για πολλούς θεωρείται το αλατοπίπερο της ζωής.
τι εννοώ...
για τον περισσότερο κόσμο αυτού του είδους οι πειρασμοί είναι η γλύκα της ζωής αλλά παράλληλα και ο κύριος λόγος που το υποσυνείδητό μας μαζεύει "μπλοκαρίσματα"...
ελπίζω να καταλαβαίνω σωστά την όλη λειτουργία...
και κάπου εδώ αναρωτιέμαι (χαζά ίσως) πως το ρέικι αντιμετωπίζει αυτού του είδους τους πειρασμούς που για πολλούς είναι πηγή ζωής..

σας μπέρδεψα..?
:oops:
Μαρία μου ίσως δεν έγινα κατανοητή...

όταν έχεις το 95% της ακεραιότητας σου, τότε ξέρεις και τους βαθύτερους στόχους σου και ακολουθείς τον δρόμο σου με την δική σου θέληση, χωρίς να αφήνεις ούτε ένα μόριο κόλασης να μολύνει την αγνότητα σου! (τέλειο το ρητό Ευούλα, να είσαι καλά! :-D )

Πάντα όμως χρειάζεται να είσαι σε εγρήγορση, γιατί το 5% που σου υπολείπεται μπορεί να γινει και καταλυτικό να παρασυρθείς σε μια χαμηλότερης δόνησης επιθυμία...

Αυτό εννοούσα... :x :x

Αυτό που εσύ ονομάζεις "αλατοπίπερο" είναι απλά οι συναισθηματικές επιθυμίες των ανθρώπων, αφού δεν ορίζουν ολόκληρο τον εαυτό τους, παρά μόνο ένα κατανοητό του μέρος!
΄Ετσι ο "πειρασμός" είναι κάτι εξωγενές για τους περισσότερους, γιατί έτσι έχουμε εκπαιδευθεί...Οτιδήποτε μη θετικό, να το προσδίδουμε στους άλλους και να μην αναζητάμε τις αιτίες της μη θετικής συμπεριφοράς μας, στους άλλους, που "φταίνε", για ότι εμείς "παθαίνουμε"...

Το δράμα της ζωής, μας κάνει να παίρνουμε τους ρόλους μας κατάκαρδα και στο τέλος να μην ξέρουμε σε ποιού ζωή "πρωταγωνιστούμε"...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

^:)^ ^:)^

:D :D :D :D

Βάσω..... ευχαριστώ!
@};-
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

(τέλειο το ρητό Ευούλα, να είσαι καλά! :-D
Eυχαριστώ.
Θα είμαι καλύτερα όμως αν κάθε φορά που το χρησιμοποιείς μου δίνεις και από 100 ευρουλάκια... =))
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:)) :)) :)) :)) :)) :))

καλη ιδεα αλλα θα το καταπιει η οικονομικη κριση :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

evi έγραψε:Θα είμαι καλύτερα όμως αν κάθε φορά που το χρησιμοποιείς μου δίνεις και από 100 ευρουλάκια... =))
Τόσα δίνεις και συ του Χαρη Κλιν κάθε φορά που τραγουδας το δικό του ρητο:
ΟΚΑΚΑ ΜΠΟΥΜ ΜΠΟΥΜ ,ΛΙ, ΚΑΚΑ ΜΠΟΥ ΝΤΙΡΛΙ ΓΚΑΓΚΑ, ΑΟΥΝΤΙΝΤΙ ΑΟΥΝΤΙ ΜΠΑΚΑΡΑΚΑΡΟΥΜ ΓΚΑΓΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ =)) =)) =))
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

προδότρα...!
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Ερε και κεφια σημερα μαλλον το τραγουδι φταιει θα αρχισω να το τραγουδω :)) :)) :)) :))
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”