3afniki allagi pleusis!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:Εικόνα

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

Καλησπέρα σε όλους!!

θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που μου συμβαίνει και περιμένω την άποψή σας..
Διατηρούσα κάποια μακροχρόνια σχέση η οποία έληξε αρκετά βίαια και απότομα πριν 2 χρόνια. Ο λόγος ήταν ότι ο άνθρωπος αυτός αντιμετώπιζε σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα με αποτέλεσμα να στραφεί εναντίον μου. Ποτέ δεν τον ξεπέρασα και ποτέ δε με ξεπέρασε αλλά πάντα φοβόμουν τα "παιχνίδια του μυαλού του"..
μετά από δύο χρόνια και αφού εγώ είχα ήδη αποφασίσει να πάρω τον βαθμό στο ρέικι (αυτός δεν το ήξερε) με πήρε τηλέφωνο για μια συνάντηση. Μου εξήγησε πόσο σοβαρό πρόβλημα είχε, μου ζήτησε να τον συγχωρήσω και μου είπε πως αφού ασθένησε βαριά στην ψυχή του βρήκε τη γαλήνη στο ρέικι και τον διαλογισμό, όπου ασχολείται ένα χρόνο τώρα και διδάσκει πια και ο ίδιος...!! Τι συντονισμός!
Μου είπε ότι τώρα που βρήκε πια τον εαυτό του μπορεί να με περιμένει να γυρίσω όσο χρειαστεί! Από την άλλη δεν περιμένει κάτι από μένα πια.. μόνο την συγχώρεση..
Αυτή τη στιγμή είμαι τελείως μπλοκαρισμένη και φυσικά δεν είμαι σε θέση να πάρω καμία απόφαση..

Βάσω και οι άλλοι... σας παρακαλώ ένα σχόλιο..
Φοβάμαι να γυρίσω, αλλά αν ήμουν σίγουρη για την πορεία του μάλλον δεν θα το σκεφτόμουν...

ευχαριστώ**
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Αυτό που μου βγαίνει πρώτο να σου πω χωρίς καθόλου σκέψη airam,είναι ότι ο φόβος είναι ο χειρότερος σύμβουλος...προσπάθησε ναβρεις μέσα σου από που πηγαζει και να τον εξαφανίσεις..δεν τον χρειάζεσαι... @};-
Όσον λες την πορεία του :-? δηλαδή αυτό που θέλεις εσύ να γίνει αυτός :-?

:x :x
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

αυτό που αγάπησα σε αυτόν τον άνθρωπο ήταν αυτό που ήταν ανεξάρτητα από μένα.. δεν θέλω να αλλάξει κάτι...
όταν λέω την πορεία του εννοώ τα σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα που είχε.. καταθλίψεις, απότομα ξεσπάσματα κλπ.. δεν αντέχω να το ξαναζήσω.
αυτό φοβάμαι. μην γυρίσω και τα ξαναζήσω.
με το ρεικι βρήκε τη γαλήνη του.. ξέφυγε λέει από όλα αυτά και δεν γυρνάει πια πίσω. υπάρχει όμως και το αλλά...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εγώ είμαι επιφυλακτική στο κατά πόσο θεραπεύτηκε μετά από τόσο σύντομο χρονικό διάστημα! :-?

Αρκετά επιφυλακτική θα έλεγα, χωρίς όμως να θέλω να σου δημιουργήσω κανέναν φόβο, παρά μόνο προσοχή!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί σκέφτεσαι Μαράκι να ξαναγυρίσεις? :-?

τι σε κάνει να θέλεις να δώσεις ευκαιρία σε κάποιον άλλον για να αποδείξει ότι τώρα με το ρέικι έγινε καλά???

Πειραματόζωο πάλι ο εαυτός σου?

Αυτό μόνο να σκεφτείς! Αν θέλεις να πειραματιστείς με τον εαυτό σου να το κάνεις μόνη σου!

Δάσκαλος ρέικι μέσα σε ένα χρόνο!!! :-?

οκ! τι να πω...Η θεραπεία της ψυχής ειναι ένα βαθύ και πολλές φορές οδυνηρό μονοπάτι...Δεν γίνεται μόνο από το ρέικι και σίγουρα δεν γίνεται σε ένα χρόνο! Αλλά όλα είναι πιθανά...εγώ δεν ξέρω παρά μόνο την δική μου εμπειρία με την θεραπεία!

Σημασία έχει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι έχεις ανάγκη!

έναν δάσκαλο ρέικι ή έναν σύντροφο! :x :x
Για να ξέρεις ευθύς ποιά του ιδιότητα θα προσεγγίσεις!

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

Δεν έγινε δάσκαλος ρείκι.. έχει πάρει τον πρώτο βαθμό και μαζί με τη δασκάλα του κάνει.. αλλά και ο ίδιος συνεχίζει τις θεραπείες...

όταν τον ρώτησα για τον 2ο βαθμό μου είπε ότι χρειάζεται πολύ δουλειά ακόμα.. και το δουλεύει.
θέλω να πω ότι δεν το παίζει δάσκαλος ούτε 100% θεραπευμένος σε καμία περίπτωση. έχει επίγνωση δηλαδή, του πόσος κόπος χρειάζεται και έχει αφοσιωθεί εκεί.

και ούτε μου είπε " γύρνα ".. μόνο να τον συγχωρήσω για τα λάθη του παρελθόντος ήθελε. να κάνει ειρήνη μαζί μου ουσιαστικά. μου είπε ότι με αγαπάει βέβαια αλλά από κει πέρα δεν ζητάει τίποτα. απλά μου έδωσε να καταλάβω πως όταν τα βρω κι εγώ με τον εαυτό μου και αν ποτέ θελήσω να γυρίσω θα με περιμένει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α έτσι κατάλαβα πως είπες, Μαράκι...
όπου ασχολείται ένα χρόνο τώρα και διδάσκει πια και ο ίδιος...
οπότε που είναι ο προβληματισμός σου? Δεν σου ζητά να γυρίσεις πίσω, συγχώρεση ζητά και νομίζω ότι είναι τελείως ανθρώπινο και αποδεκτό αυτό το αίτημα...

Προχώρησε στην ζωή σου Μαράκι...΄Οταν κοιτάμε πίσω προσπαθώντας να προχωρήσουμε μπροστά, σκουντουφλάμε στις "κολώνες" του παρελθόντος μας... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

έχεις δίκιο δεν το εξέφρασα σωστά..

τώρα έτσι κι αλλιώς δεν είμαι σε θέση να πάρω καμία απόφαση..
τώρα θα δω τον εαυτό μου... και αν δω εκεί μέσα και αυτόν τότε θα ξέρω.. αλλά απέχω πολύ από τέτοιες αποφάσεις.

απλά απορώ.
όταν κάτι τελειώνει δε μπορεί να ξαναρχίσει ? όταν ένας κύκλος κλίνει και οι άνθρωποι εν τω μεταξύ αφυπνίζονται και καταλαβαίνουν δεν μπορούν να ξανά ανοίξουν ένα νέο κύκλο πιο γεμάτο πια ? που μπαίνει σε αυτό η αγάπη?
η αγάπη δεν έχει χρόνο για να πεις "κοίτα μπροστά" . μπορεί να δημιουργήθηκε στο παρελθόν και να σε ακολουθεί σε κάθε παρόν..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

οι σχέσεις έρχονται στην ζωή μας για να μας κάνουν να δουμε τον εαυτο μας! Αυτός είναι ο ρόλος τους.

Η αγάπη δεν κοιτά πίσω ή μπρος! Απλά συμβαίνει στο είναι μας!
Είναι ατομικός δρόμος, ο δρόμος της αγάπης Μαρία.
Ο δρομος του Εαυτού μας.

Μετά όλα μπορούν να μοιραστούν. Μέχρι τότε όμως απλά μαθητεύουμε στην ζωή μας.

Ο χρόνος είναι εφεύρεση των φυσικών ανθρώπων για να μπορούν να οριοθετούν τα συμβάντα. Κανονικά δεν υπάρχει χρόνος, αλλά αυτό βιώνεται, δεν αναφέρεται απλά σαν γνώση...
όταν κάτι τελειώνει δε μπορεί να ξαναρχίσει ?
φυσικά και μπορεί...Πάντα ξαναρχίζει, αλλά από ένα άλλο υψηλότερο σημείο...Ποτέ από το ίδιο. Αν ξαναρχίσει από το ίδιο, αυτό λέγεται "εμμονή" και όχι αγάπη.

Εσύ θα δεις από ποιό σημείο θα ξεκινήσεις...Κανείς δεν μπορεί να στο πει αυτό! Είναι δική σου ευθύνη να αναγνωρίζεις την εξέλιξη σου από μια εμμονή...ακόμα και αν αυτό αφορά μιαν αγάπη! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

Βάσω με πιάνεις!! :x

Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω και γι'αυτό χρειάζομαι πολύ χρόνο..
για να βεβαιωθώ ότι πρόκειται για αγάπη και όχι για κάτι άλλο.
Και να βεβαιωθώ όχι μόνο γι'αυτό... αλλά και για πολλά άλλα!

@};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

>:d< >:d< >:d< @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: 3afniki allagi pleusis!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Τι να το κάνω εγώ, αν σέβεσαι διαρκώς τις ανάγκες των άλλων και δρας σαν "μητέρα Τερέζα", όταν οι δικές σου ανάγκες καλύπτονται με αυτό που κάνεις και όχι με αυτό που είσαι...
Εμ... Πέσ'τα Βασούλα μου!!! Πες τα μπας και έρθουμε στα ίσα μας!!!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”