3afniki allagi pleusis!!!

Συντονιστής: Emmaki

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μια απαντησουλα και εγω σαν αντρας :D
Ξερεις καμια φορα μπορει να μας τρομαζει ο αλλος οταν κρεμιεται απο πανω μας παρολο που του δινεις τα παντα και το βλεπει.
Εχεις σκευτει οτι μπορει να του περασε απο το μυαλο οτι...ωχ αυτη θελει να παντρευτει οπως και να εχει να βολευτει που λεμε για να μην μεινει επιτελους μονη της.
Εμενα προσωπικα δεν ειμαι αρνητικος στο γαμο αλλα αν εβλεπα οτι μου το πεταγε τακτικα η με πιεζε τι θα γινει κτλ θα απαντουσα οτι ουτε να το σκευτεσαι για τωρα τουλαχιστον απο αντιδραση και απο φοβο ισως. :oops:

Εγω προσωπικα το εχω σκευτει και ειναι ενας φοβος μου μεγαλος μαλιστα να μην παντρευτω απλα επειδη εφτασε το πληρωμα του χρονου η να μην την πατησω με καποια κοπελα που με βλεπει απλα για παντρεια επειδη εφτασε η ωρα της.

Δεν ξερω αλλα ολα αυτα μας τρομαζουν ακομα και να θελουμε να παντρευτουμε οταν ο αλλος πεφτει πανω σου με τα μουτρα κατι μας πιανει ισως(γυναικες,αντρες)
Με αποτελεσμα οταν βλεπεις οτι ο αλλος ειναι παρα πολυ καλος μαζι σου αλλα παρολαυτα να θες να φυγεις επειδη σε σκαει να εξαφανιζεσαι ετσι χωρις λογο η να πρεπει να γινεις αρκετα ψυχρος σε αυτα που θα εκφρασεις για να φυγεις.
Ξερω ειναι λιγο ψυχρα ολα αυτα αλλα ανθρωπινα ελατωματα βλεπεις. :?
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

αγαπητέ Τάσο.
στην τελευταία περίπτωση που βίωσα, ο συγκεκριμένος άνθρωπος ήταν αυτός που έπεσε πάνω μου με τα μούτρα. Να φανταστείς ότι εγώ ήμουν αυτή που είχε τρομάξει αρχικά. Μετά συνειδητοποίησε ότι κάνει ο ίδιος αυτό το λάθος και τον έπιασαν ανασφάλειες τύπου "είμαστε τόσο καλά μαζί και άρα...παντρεύομαι". Εγώ τον καθησύχαζα λέγοντας του ότι γνωριζόμαστε τόσο λίγο που απορώ πως μπορεί και σκέφτεται έτσι. και μάλιστα του είπα πως αν θελήσει κάποτε να φύγει (είτε από φόβο είτε για άλλο λόγο) δεν θα κάνω κάτι να τον κρατήσω, αλλά του υπόσχομαι πως όσο είναι εδώ θα κάνω ό,τι μπορώ για να είμαστε καλά.
ο άνθρωπος αυτός μπλέχτηκε ο ίδιος στις φοβίες του και στα δικά του λόγια.
όπως πολύ σωστά λέει η Βάσω όμως σε γενικές γραμμές, το θέμα δεν είναι τι κάνει και τι λέει ο άλλος, αλλά γιατί κάνω εγώ ό,τι κάνω... και πόσο αφήνω τον εαυτό μου να επηρεαστεί από τον κάθε τυχάρπαστο (συγνώμη για την έκφραση).
τόσο λίγο με σέβομαι? τόσο λίγο με ξέρω? Τελικά μετά από τόσα χρόνια φαμφαρολογίες και θεωρίες απαντώ πως, ναι, τόσο λίγο με ξέρω.. και ναι, φίλε golidar, προφανώς δεν είμαι έτοιμη να αγαπήσω όπως πίστευα. Αυτή η ανακάλυψη με τρόμαξε αλλά και με αναζωογόνησε με έναν περίεργο τρόπο..
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Καλώς ήρθες Μαρία στην παρέα μας :x

Μπορεί να σε τρόμαξε η ανακάλυψη σου, αλλά δες και την άλλη πλευρά. Τώρα πια το ξέρεις, και μπορείς να πορευτείς με αυτήν την επίγνωση χωρίς να πονάς "αναίτια", και χωρίς να πλανάσαι! Έχει προχωρήσει ένα βήμα παρακάτω.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:thumbsup:

Καλως ηρθες Μαρια κοντα μας!!! @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Αυτή η ανακάλυψη με τρόμαξε αλλά και με αναζωογόνησε με έναν περίεργο τρόπο..
Το υπέροχο αποτέλεσμα της αλήθειας!!! :thumbsup:
Μας ξαφνιάζει αρχικά, και μετά μας απελευθερώνει!!!! :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

airam έγραψε:αγαπητέ Τάσο.
στην τελευταία περίπτωση που βίωσα, ο συγκεκριμένος άνθρωπος ήταν αυτός που έπεσε πάνω μου με τα μούτρα. Να φανταστείς ότι εγώ ήμουν αυτή που είχε τρομάξει αρχικά. Μετά συνειδητοποίησε ότι κάνει ο ίδιος αυτό το λάθος και τον έπιασαν ανασφάλειες τύπου "είμαστε τόσο καλά μαζί και άρα...παντρεύομαι". Εγώ τον καθησύχαζα λέγοντας του ότι γνωριζόμαστε τόσο λίγο που απορώ πως μπορεί και σκέφτεται έτσι. και μάλιστα του είπα πως αν θελήσει κάποτε να φύγει (είτε από φόβο είτε για άλλο λόγο) δεν θα κάνω κάτι να τον κρατήσω, αλλά του υπόσχομαι πως όσο είναι εδώ θα κάνω ό,τι μπορώ για να είμαστε καλά.
ο άνθρωπος αυτός μπλέχτηκε ο ίδιος στις φοβίες του και στα δικά του λόγια.
όπως πολύ σωστά λέει η Βάσω όμως σε γενικές γραμμές, το θέμα δεν είναι τι κάνει και τι λέει ο άλλος, αλλά γιατί κάνω εγώ ό,τι κάνω... και πόσο αφήνω τον εαυτό μου να επηρεαστεί από τον κάθε τυχάρπαστο (συγνώμη για την έκφραση).
τόσο λίγο με σέβομαι? τόσο λίγο με ξέρω? Τελικά μετά από τόσα χρόνια φαμφαρολογίες και θεωρίες απαντώ πως, ναι, τόσο λίγο με ξέρω.. και ναι, φίλε golidar, προφανώς δεν είμαι έτοιμη να αγαπήσω όπως πίστευα. Αυτή η ανακάλυψη με τρόμαξε αλλά και με αναζωογόνησε με έναν περίεργο τρόπο..
Τοτε παω πασσο,πολυ ωραια τα εκφρασες :x
Το αν εισαι ετοιμη να αγαπησεις πιστευω θα το μαθεις οταν ερθει αυτος που πρεπει. @};-
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

airam καλώς μας ήρθες..

η δική μου σκέψη είναι η εξής:
Υπάρχουν φορές που συναντιόμαστε (ερωτικά) με ανθρώπους χωρίς όμως τελικά η σχέση να ευδοκιμήσει. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό και υπάρχει πάντα κάποιος λόγος που συμβαίνει, ίσως δεν το βλέπεις τώρα, αλλά αργότερα θα το δεις ξεκάθαρα. Η Βάσω είχε γράψει κάποτε (με δικά μου λόγια και ελπίζω να κατάλαβα καλά) ότι η φάση συνειδητότητας στη οποία βρίσκεται ο καθένας πιθανώς να είναι εντελώς διαφορετική. Μπορεί κάποιος να λειτουργεί με το κέντρο της καρδιάς και ο άλλος ακόμη με το πρώτο (το σεξουαλικό), πχ...Ή κάτι αντίστοιχο. Σε αυτή την περίπτωση η σχέση μπλοκάρει, δεν υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει. Το θετικό είναι ότι όταν ο άλλος βλέπει τις αγνές σου προθέσεις, και το βάθος τους, απλά αποχωρεί μην αντέχοντας το 'βάρος' μέσα του..δηλαδή δεν αντέχει να μπει καν στη διαδικασία να σε εκμεταλλευτεί. Απλά η όλη ιστορία δεν κολλάει, δεν προχωράει.

Αυτή είναι μια εκδοχή, εμένα μου έχει συμβεί και τα λόγια της βάσως χτύπησαν τρελλό καμπανάκι μέσα μου. Νιώθω, επίσης, όλο και πιο έντονα ότι λειτουργώντας έτσι, τελικά προσελκύω μόνο συγκεκριμένο τύπο ανθρώπων και σαν να υπάρχει ένα μαγικό πέπλο προστασίας που απομακρύνει όσους δεν με αφορούν. Βιώνω δηλαδή την έννοια του καθρέφτη στο μεγαλείο της, ειδικά μετά τη συνειδητοποίηση της έννοιας μέσω Βάσως.

Τέλος, η ζωή μου έχει αποδείξει πως όλα είναι ένας κύκλος και κανείς δεν χάνεται, και πίστεψε με όποιος θεωρείς ότι σε αδίκησε, με έναν μαγικό τρόπο η ζωή θα σου τον ξαναφέρει κάπως μπροστά σου, μόνο που τότε μάλλον δεν θα σ'ενδιαφέρει καθόλου. Όμως κάποια ερωτηματικά που τώρα ίσως υπάρχουν μέσα σου, με μαγικό τρόπο θα απαντηθούν (η αλήθεια πάντα λάμπει και καίει τα πάντα).
Να αγαπάς τον εαυτό σου, να τον αποδέχεσαι και να έχεις εμπιστοσύνη στη ζωή. Κάθε μέρα είναι ένα δώρο μαγικό. Είναι μαγική η ζωή κι εσύ τόσο μα τόσο νέα, μα τόσο νέα!, που έχεις να γευτείς άπειρες χαρές και συγκινήσεις!

καλώς ήρθες, καλή περιήγηση στο forum, θα 'συναντάς΄ ξανά και ξανά τον εαυτό σου στα γραφόμενα των άλλων, και στη βάσω θα βρεις ένα 'χέρι' που όταν το χρειάζεσαι, θα είναι εκεί να σε κρατάει.
@};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αγαπητη airam καλωσηρθες και απο μενα...

Εχω βρεθει στη θεση σου.....κι εγω...και αντιλαμβανομαι ποσο δυσκολο ειναι να αφησεις τον εαυτο σου ελευθερο να βιωσει το καινουργιο αγνα....θα σου πω μονο ενα ομως....

Η ψυχη μας αναγνωριζει καθε εμπειρια σαν δικη της και αφηνεται με εμπιστοσυνη σε εκεινην....η προσωπικοτητα ειναι που σταματαει καθε ειδους συναισθημα, ελευθερωνοντας τον φοβο και την ανασφαλεια που εχουμε σαν ανθρωποι....εαν εγκλωβιζεις την ελευθερια του εαυτου σου να νιωσει ξανα τον ερωτα επειδη πραγματικα πληγωθηκες 2-3 φορες, ειναι σα να αρνεισαι οποιαδηποτε εξελιξη στη ζωη σου......

....η ζωη δεν σταματαει μετα απο εναν ερωτα....κανει απλα μια μικρη σταση για επεξεργασια της εμπειριας που βιωσες και συνεχιζει με μεγαλυτερη γνωση στην επομενη σταση..... ετσι καταληγεις να ανεβαινεις μικρα σκαλοπατια στο δρομο αυτο...ανιχνευοντας καθε φορα και τις μικρες "νικες" που πηρες στη διαδρομη σου!!!

Και αφου η ιστορια επαναλαμβανεται......απλα χρησιμοποιησε ολες σου τις αισθησεις για να βγαλεις το κοινο συμπερασμα...και δουλευοντας το, να προχωρησεις στο επομενο βημα....!Αργα και σταθερα......στο δικο σου χρονο...!

:x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η ψυχη μας αναγνωριζει καθε εμπειρια σαν δικη της και αφηνεται με εμπιστοσυνη σε εκεινην....η προσωπικοτητα ειναι που σταματαει καθε ειδους συναισθημα, ελευθερωνοντας τον φοβο και την ανασφαλεια που εχουμε σαν ανθρωποι....εαν εγκλωβιζεις την ελευθερια του εαυτου σου να νιωσει ξανα τον ερωτα επειδη πραγματικα πληγωθηκες 2-3 φορες, ειναι σα να αρνεισαι οποιαδηποτε εξελιξη στη ζωη σου......
@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εμμακι... @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Emmanouela έγραψε:....η ζωη δεν σταματαει μετα απο εναν ερωτα....κανει απλα μια μικρη σταση για επεξεργασια της εμπειριας που βιωσες και συνεχιζει με μεγαλυτερη γνωση στην επομενη σταση..... ετσι καταληγεις να ανεβαινεις μικρα σκαλοπατια στο δρομο αυτο...ανιχνευοντας καθε φορα και τις μικρες "νικες" που πηρες στη διαδρομη σου!!!
@};- @};- @};- Ουάου! Έγραψε αυτό που έγραψες!!!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Κοριτσακια μου >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:x :x >:d< >:d<

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”