3afniki allagi pleusis!!!

Συντονιστής: Emmaki

mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

3afniki allagi pleusis!!!

Δημοσίευση από mery_1 »

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mery_1 την 29 Μαρ 2010 12:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες airam! :x
den mporw na empisteytw tipota kai fovamai na paw parakatw
Το παρακάτω για σένα είναι μονο με έναν άνδρα?

Τι δεν μπορείς να εμπιστευθείς? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

καλως ηρθες και απο μενα airam. :x

η συμβουλη μου ειναι να διαβασεις τα θεματα στο συγκεκριμενο τοπικ και ισως παρεις πολλες απαντησεις.....εμενα τουλαχιστον μου λυθικαν πολλες αποριες μεσα απο της συζητησεις.

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

Η περίπτωση που αναφέρω αφορά σε ένα άτομο συγκεκριμένα. Ελαφριά περίπτωση από τη μία αλλά από την άλλη έχω μαζέψει πολλά από το παρελθόν και νομίζω ότι πια πληγώνομαι πολύ εύκολα. δεν ήμουν έτσι παλιά.
είχα μία σχέση όπου συζούσα με έναν άνθρωπο. αγαπιόμασταν πολύ και τα κάναμε όλα μαζί. μετά από δύο χρόνια σχέσης και αφού τα πράγματα είχαν σταματήσει να πηγαίνουν τόσο καλά μεταξύ μας, ήμασταν σε ένα μαγαζί και μιλούσα με έναν κοινό μας φίλο. αυτός "ήθελε να δει" ότι φιλιόμουν μαζί του. φυσικά κάτι που δεν έγινε ποτέ. με χτύπησε μες στο μαγαζί και άρχισε να με βρίζει. ο πιο ρομαντικός άνθρωπος!!! από τότε μόνο με κατηγορούσε με τα πιο χυδαία λόγια για κάτι που δεν έκανα ποτέ. μάζεψα τα πράγματά μου από το σπίτι και έπεσα σε κατάθλιψη. λίγο καιρό μετά πεθαίνει μια φίλη μου και χάνω τη δουλειά μου. έπαθα κάτι ψυχοσωματικά προβλήματα, έτρεχα δύο μήνες στα επείγοντα με αφύσικους πόνους αλλά τελικά σύντομα επανήλθα. μετά γνωρίζω κάποιον ο οποίος με κυνηγούσε σε σημείο που με γοήτευσε η επιμονή του. είχαμε υπέροχη χημεία σε όλα! μου ζητούσε επαλειμμένα σχέση. όταν του είπα το ναι εξαφανίστηκε! τρόμαξε λέει..
ο επόμενος που άνοιξα την καρδιά μου ήταν αυτός που σας ανέφερα στο προηγούμενο μαιλ.
ήμουν τόσο τέλεια που αποφάσισε να με παρατήσει.
2 ανθρώπους ένιωσα και είπαν ότι με ένιωσαν. και πάλι ξυπνάω μόνη χωρίς σαφείς εξηγήσεις. δεν ξέρω αν αξίζει να σας πω ότι είμαι αρκετά εμφανίσιμη, 28 χρονών, με μόρφωση, καλή δουλειά και ανεξάρτητη οικονομικά.. μένω μόνη κλπ..
πως να μην ξαναπληγωθώ? ακούω λόγια. βλέπω πράξεις που ακυρώνονται εν μια νυκτί. τι να πιστέψω?
μήπως πρέπει να ξαναβρώ τον παλιό καλό μου εαυτό που τίποτα δε με ένοιαζε? που τα έπερνα όλα ελαφριά, ακόμα και τα συναισθήματα των άλλων.. αλλά δεν είμαι έτσι πια.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι εννοείς ότι δεν είσαι έτσι πια?

εννοείς ότι άλλαξες προς το καλύτερο? :-?

Τι είναι αυτό που βελτίωσες, δηλαδή? Πες μας λίγο γι' αυτό το "πια"...

Η εμπιστοσύνη υπάρχει ή δεν υπάρχει...Δεν κατατροπώνεται έτσι, με δύο γεγονότα που εμένα μου μοιάζουν ολόϊδια...

Και ξέρεις...΄Οταν το σύμπαν μας θέλει να μας εφιστήσει την προσοχή σε κάτι, τότε αυτό επαναλαμβάνεται συνεχώς...

Ολα "τελεια" λένε οι άλλοι, αλλά την τελειότητα τελικά για ποιόν την έχεις?

Από ότι διαβάζω, το πρόβλημα τελικά δεν προκύπτει από τους άλλους, αλλά από εσένα! Και δεν αφορά τα γεγονότα της ζωής σου, αλλά την ιδέα που έχεις γι' αυτήν...

΄Ομως αν θέλεις διάβασε εδώ μέσα! Υπάρχουν αρκετά στοιχεία για την ζωή μας, για να την δούμε και από μια άλλη οπτική...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

airam θα συμφωνισω με την βασω.....στο συγκεκριμενο τοπικ αν παρακολουθισεις της συζητησεις,θα βρεις πολλες απαντησεις,και ισως κατανοησεις πολλα πραγματα.θα σου εξηγησω τι εννωω......

ημουν ερωτευμενη παρα μα παρα πολυ με καποιον ο οποιος μου ελεγε οτι με λατρευε και περνουσαμε τελεια,και ξαφνικα χωρις να μαλωσουμε και χωρις να συμβει το παραμικρο,απλα εξαφανιστηκε,χωρις καν μια εξηγηση.........παρακολουθοντας λοιπον της συζητησεις των μελων του φορουμ και ζητωντας συμβουλες,καταφερα να δω και ποια ηταν τα δικα μου λαθοι σε αυτην την σχεση,γιατι εχουμε και εμεις ευθυνη σε μια σχεση,οχι μονο ο αλλος.....ριξε μια ματια αν θελεις και θα βρεις πολλες απαντησεις. @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ιωαννα! :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Οταν το σύμπαν μας θέλει να μας εφιστήσει την προσοχή σε κάτι, τότε αυτό επαναλαμβάνεται συνεχώς...
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τη συμμετοχή σας. είναι ή πρώτη φορά που συμμετέχω σε κάποιο φόρουμ. για μένα η συμπαντική ενέργεια και η ενέργεια που πηγάζει από μέσα μας είναι ο ίδιος ο Θεός. τα βάζω με τον εαυτό μου λοιπόν που είμαι καλή στα λόγια αλλά επί του πρακτέου είμαι τόσο ευάλωτη...
όταν λέω ότι δεν είμαι πια έτσι εννοώ ότι κάποτε τα έπαιρνα όλα πιο "ελαφριά" με αποτέλεσμα να μην πληγώνομαι αλλά μοιραία να πληγώνω τους άλλους. δεν θα ήθελα να το παίξω θύμα γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω αφήσει κι εγώ θύματα πίσω μου. κάποια στιγμή κλείστηκα αρκετά στον εαυτό μου μελέτησα τι είμαι και τι είδους σχέσεις θα ήθελα στη ζωή μου και κατάλαβα ότι ουσιαστικές και βαθιές σχέσεις χτίζονται μόνο με τον σεβασμό και την αγάπη. παρόλα αυτά, αν και σε επαγγελματικό και κοινωνικό επίπεδο είμαι απολύτως αποδεκτή και αγαπητή, σε ότι αφορά τις σχέσεις μου με το άλλο φύλλο δεν αντιμετωπίζω πια τον ίδιο σεβασμό. κι εδώ πια έχω γίνει μοιρολατρική. μήπως είμαι αρκετά καλή με τους άντρες? μήπως τους χρήζει άλλου είδους μεταχείριση?
αλλά δεν είμαι πια έτσι. όσο και να πληγωθώ ακόμα διατηρώ τον ρομαντισμό μου και πιστεύω βαθιά πως για να διατηρήσω μια ουσιαστική σχέση μόνο με αγάπη και σεβασμό θα το πετύχω. κι αν τελικά η ζωή δεν είναι έτσι? αν τα πράγματα είναι πιο σκληρά και έτσι θα πρέπει κι εγώ να τα αντιμετωπίζω στο εξής?
τι εννοείται λέγοντας πως "Όταν το σύμπαν μας θέλει να μας εφιστήσει την προσοχή σε κάτι, τότε αυτό επαναλαμβάνεται συνεχώς..."
κάνω κάπου λάθος και το σύμπαν μου στέλνει σήματα για να με αφυπνίσει?
συγνώμη για το μακροσκελές του γράμματος αλλά ψάχνω και είμαι σίγουρη πως θα βγάλω άκρη. αλλά χρειάζομαι λίγη βοήθεια τελικά...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

κάνω κάπου λάθος και το σύμπαν μου στέλνει σήματα για να με αφυπνίσει?
:-? ...Μάλλον το πέτυχες! :D :D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

enw genika eimai enas an8rwpos "mitera tereza" gia pollous pote auto de mou exei antapodo8ei..
εδώ να ψάξεις την λύση που αναζητάς, φίλη aιram! :x

όταν είσαι "γενικά" συμπονετική, τότε μοιραία δεν μπορείς να είσαι θύτης. Είναι κάτι που από την φύση της ιδιότητας, εξουδετερώνεται στην αντίληψή σου.

Σημασία έχει να ανακαλύψεις και τον θύτη, γιατί ένας άνθρωπος που περιμένει ανταποδοση στην καλοσύνη του και στην κάλυψη των αναγκών των άλλων, βαθύτερα είναι αδύναμος να ανακαλύψει τις δικές του ανάγκες.

Τι να το κάνω εγώ, αν σέβεσαι διαρκώς τις ανάγκες των άλλων και δρας σαν "μητέρα Τερέζα", όταν οι δικές σου ανάγκες καλύπτονται με αυτό που κάνεις και όχι με αυτό που είσαι...
όταν λέω ότι δεν είμαι πια έτσι εννοώ ότι κάποτε τα έπαιρνα όλα πιο "ελαφριά" με αποτέλεσμα να μην πληγώνομαι αλλά μοιραία να πληγώνω τους άλλους.
Τα πάντα είναι διαθέσιμα για εμάς και για τον δρόμο μας. ΄Οσο "δουλεύει" μέσα μας η έννοια της πληγής, πάντα θα αφήνουμε ανοιχτό το ενδεχόμενο να χρειάζεται να τις επουλώνουμε, στον εαυτό μας ή στους άλλους, ανάλογα με την περίσταση...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η παρεξηγημένη έννοια "σεβασμός" λειτουργεί για πολλούς ανθρώπους με την ταχτική "υποχώρησης-επίθεσης", όπως και η παρεξηγημένη έννοια αγάπης λειτουργεί με
την ταχτική "δίνω και δεν παίρνω" ή "δεν δίνω και παίρνω", ανάλογα από ποιά μεριά την βλέπεις.

Ο εαυτος σου δεν εκτίθεται για να γίνει αποδεκτός, παρά μόνο σε σένα. Οι άλλοι απλά εκδηλώνουν την εσωτερική σου απόσταση από αυτόν!
για μένα η συμπαντική ενέργεια και η ενέργεια που πηγάζει από μέσα μας είναι ο ίδιος ο Θεός
Δεν νομίζω ότι κανείς έχει διαφορετική άποψη γι' αυτό.

Η διαφορετική άποψη προκύπτει από το "μέσα μας"...

Γιατί το βάθος του "είναι" μας είναι απύθμενο...Κάποιος στέκεται στην επιφάνεια και βλέπει τον θεό, κάποιος πηγαίνει βαθύτερα και βλέπει τα εμποδια για να αντικρύσει τον θεό, και κάποιος άλλος πάει ακόμα πιο βαθιά για να δει τον Εαυτό του!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

όταν είσαι "γενικά" συμπονετική, τότε μοιραία δεν μπορείς να είσαι θύτης. Είναι κάτι που από την φύση της ιδιότητας, εξουδετερώνεται στην αντίληψή σου.

Σημασία έχει να ανακαλύψεις και τον θύτη, γιατί ένας άνθρωπος που περιμένει ανταποδοση στην καλοσύνη του και στην κάλυψη των αναγκών των άλλων, βαθύτερα είναι αδύναμος να ανακαλύψει τις δικές του ανάγκες.

Τι να το κάνω εγώ, αν σέβεσαι διαρκώς τις ανάγκες των άλλων και δρας σαν "μητέρα Τερέζα", όταν οι δικές σου ανάγκες καλύπτονται με αυτό που κάνεις και όχι με αυτό που είσαι...

:-o :x @};-
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

αγαπητή Βάσω, σε ευχαριστώ πολύ.
τα λόγια σου κεντρίζουν πληγές που ... τις γνωρίζω βαθιά μέσα μου αλλά δε μπορώ να τις επουλώσω.
είμαι ακριβώς στο στάδιο που έχω κοιτάξει στην ψυχή μου αλλά μέχρι το επίπεδο εκείνο που πια βλέπω τα εμπόδια κι όχι τον Θεό.. κι ενώ ξέρω ότι η πραγματική "εγώ" είναι εκεί λίγο πιο κάτω, δε μπορώ να την φτάσω. δε μπορώ να με φτάσω..

γνωρίζω ελάχιστα πράγματα για το ρέικι αλλά είναι ο μόνος δρόμος για να βρω αυτό που ψάχνω...παραπέρα δε μπορώ να πάω μόνη μου...

τι πρέπει να κάνω? που να απευθυνθώ και από που να ξεκινήσω?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ίσως η συμμετοχή σου σε μια ομάδα αυτογνωσίας, θα ήταν μια καλή αρχή! :x

και μην φύγεις από την παρέα μας! Πολλά θέματα έχουν αποκαλυφτεί εδώ μέσα, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Μαθαίνεις τα πάντα για τον εαυτό σου, όταν το θέλεις...
΄Ολοι οι δρόμοι ανοίγονται γι' αυτό! :x

καλή επιτυχία στην εργασία σου airam! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

αλλά δεν είμαι πια έτσι. όσο και να πληγωθώ ακόμα διατηρώ τον ρομαντισμό μου και πιστεύω βαθιά πως για να διατηρήσω μια ουσιαστική σχέση μόνο με αγάπη και σεβασμό θα το πετύχω. κι αν τελικά η ζωή δεν είναι έτσι? αν τα πράγματα είναι πιο σκληρά και έτσι θα πρέπει κι εγώ να τα αντιμετωπίζω στο εξής?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ @};-
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟ
ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ!ΘΑ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ!
ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ..!ΜΗΝ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΑΝΑΣΦΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ...
ΑΣΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΑΥΤΕΣ.
ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΑΣ ΣΧΕΣΗΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ!ΘΑ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ ,ΔΕΝ ΘΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΦΟΒΟ ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ..ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΠΙΟ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΧΤΕΙΣ!!!!!!! :x :x :x >:d< >:d< >:d<
ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΙΕΣ......
ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ......!!!!!!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”