Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Συντονιστής: Emmaki

Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε: Σημασία δεν έχει ποιός είσαι εσύ, αλλά ποιός είμαι εγώ μαζί σου, λέει ο ποιητής και αυτό είναι μια βαθιά αλήθεια που λίγοι έχουν την ευκαιρία να τεκμηριώσουν!
:x :x :x
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Vaso έγραψε:Ο ουσιαστικός σκοπός του έρωτα είναι να μας βγάλει συναισθήματα από το πιο βαθύ μας επίπεδο, ξεχασμένα και μη λειτουργικά.
Είναι η γενναιοδωρία και η αγάπη που δημιουργούν αυτήν την ανάταση μέσα μας, ώστε να προβάλλουμε τα αυθεντικά μας χαρίσματα...

Αν το καταφέρουμε, ο σκοπός του έρωτα έχει επιτελεστεί και έτσι δεν μπορούμε να μιλάμε για απωθημένα, ακόμα και αν η σχέση λήξει για κάποιον λόγο!

Αν καταφέρουμε να κρατήσουμε αυτό το επίπεδο συνείδησης, που προκύπτει όταν είμαστε ερωτευμένοι, στην συνέχεια, τότε ο ΄Ερωτας δεν έχει παραμείνει σαν αναγκαιότητα μέσα μας, αλλά σαν ουσία...


Συνήθως όμως, όταν είμαστε ερωτευμένοι, δεν νιώθουμε τον Εαυτό μας, αλλά προσπαθούμε να νιώσουμε τον άλλον! Και αυτό είναι που μας απογοητεύει, γιατί δεν έχουμε προλάβει να βιώσουμε τα συναισθήματα μας!

:x :x :x
Συμφωνω απολυτα με ολο το ποστ!

Πραγματικα ο σκοπος του ερωτα ειναι να μας βγαλει βαθια συναισθηματα, τουλαχιστον ετσι λειτουργησε και λειτουργει σε εμενα. Ειναι μια εξαιρετικη ευκαιρια για ενδοσκοπηση και Θεραπεια αλλα και για αλλαγη!

Μπορει να μας κανει να ενδιαφερομαστε μονο για ενα ατομο αλλα αυτο ειναι μονο μια πτυχη της καταστασης αυτης..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:Ο ουσιαστικός σκοπός του έρωτα είναι να μας βγάλει συναισθήματα από το πιο βαθύ μας επίπεδο, ξεχασμένα και μη λειτουργικά.
Είναι η γενναιοδωρία και η αγάπη που δημιουργούν αυτήν την ανάταση μέσα μας, ώστε να προβάλλουμε τα αυθεντικά μας χαρίσματα...

Αν το καταφέρουμε, ο σκοπός του έρωτα έχει επιτελεστεί και έτσι δεν μπορούμε να μιλάμε για απωθημένα, ακόμα και αν η σχέση λήξει για κάποιον λόγο!
:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

ακούστε το... :-D
http://youtu.be/Z4B0SXymaU8
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Είναι η γενναιοδωρία και η αγάπη που δημιουργούν αυτήν την ανάταση μέσα μας, ώστε να προβάλλουμε τα αυθεντικά μας χαρίσματα...

Πήρα την απάντησή μου γλυκιά μου Βασούλα!! :x @};-
Το να κυνηγάμε τον άνεμο, σημαίνει ότι πρώτα γνωρίζουμε ότι αντέχουμε και τον ανεμοστρόβιλο...
@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: Γιατί ο έρωτας στην αρχή προκύπτει όμορφα και στην συνέχεια πληγώνει, αδιαφορεί, εξουσιάζει, απογοητεύει και καμιά φορά μνησικακεί...
γιατί?
:x :x :x
’χχχ!!!!
Καμμιά φορά,βέβαια μπορεί να αρχίσει καί ανάποδα,πχ μέσα από ένα καυγά,ή μια διαμάχη.. :D

Καί δύο απορίες.. :-? :-?
Γιατί να συμβαίνει αυτό???
Καί τί είναι ο έρωτας(για εσάς)???? :-? :-?
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31575
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Δημήτρη εγώ όπως το έζησα στην αρχή της σχέση μου και το αποκωδικοπιήσα αργότερα με την θέληση μου παρατήρησα ότι όλα ξεκινάνε με έμπνευση, όπως άλλωστε και στην είσοδο μας στην Ζωη και αυτο είναι Ερωτας

όμως έπειτα αρχίζουν να παίζουν απο πίσω τα "κρυμμένα" δλδ απαιτήσεις, προσδοκίες, εντολές μέσα απο την οικογένεια και μετα λίγα και τα πολλά δεν είσαι ο Εαυτός σου αλλα κομματάκια ρόλων μεσα στην σχέση και αυτό όλο δημιουργεί εντάσεις, όχι μόνο σε μια σχέση αλλα γενικότερα στην ζωή μας

ένας Ερωτας σου δίνει την έμπνευση για να ανέβεις σκαλοπάτι και μπορεί απλά εσύ να τσινάς και να μένεις δεμένος εκεί ενώ όλη η Ζωή σου δείχνει να ανοίξεις πανιά

αν και για εμένα ο Έρωτας δεν βιώνεται όπως έχουμε μαθει να λέμε μόνο σε μια ερωτική σχέση αλλά κυρίως στην σχέση με τον Εαυτο μας, η Ζωή μας, η Έμπνευση μας και έπειτα μοιράζεται

:-D :-D >:d<
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fotinoula την 22 Αύγ 2011 1:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Fotini έγραψε: όμως έπειτα αρχίζουν να παίζουν απο πίσω τα "κρυμμένα" δλδ απαιτήσεις, προσδοκίες, εντολές μέσα απο την οικογένεια και μετα λίγα και τα πολλά δεν είσαι ο Εαυτός σου αλλα κομματάκια ρόλων μεσα στην σχέση και αυτό όλο δημιουργεί εντάσεις, όχι μόνο σε μια σχέση αλλα γενικότερα στην ζωή μας
:-D :-D >:d<
Φωτεινούλα μου,συμφωνώ μαζί σου. >:d< :x
Βέβαια,πιστεύω πως πρέπει να είσαι ο εαυτός σου,καί να μην επηρρεάζεσαι,από τα παραπάνω,που φυσικά και υπάρχουν..
Γιατί να προσπαθήσεις να αλλάξεις τον άνθρωπό σου??
Από τη στιγμή που είσαι μαζί του,πάει να πεί πως σου αρέσει έτσι όπως είναι,αλλιώς δεν θα είσασταν μαζί..
Δεν ξέρω,αλλά πιστεύω πως η οικογένεια καί το περιβάλλον γενικότερα,θα έπρεπε να είχε λιγότερη συμμετοχή στη σχέση ενός ζευγαριού. @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31575
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 έγραψε:καί να μην επηρρεάζεσαι,από τα παραπάνω,που φυσικά και υπάρχουν..
Δημήτρη μου δεν γίνεται να πεις απλά δεν επηρεάζομαι γιατί και να το πείς είναι μια μηχανιστική διαδικασία, μια τεχνική νοητική που δεν μπορεί να έχει ισχύ καθώς αργά η γρήγορα έρχεται το συναίσθημα και την καταρρέει

εμένα με βοηθάει να τα αναγνωρίζω να τα φέρνω στο φως σταδιακά και όσο αντέχω κάθε φορά

και να αφήσεις την οικογένεια και τα σογια εκτός τεχνικά και πάλι θα "λειτουργούν" μέσα απο εσένα γιατί οι εντολές είναι μέσα μας

>:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Fotini έγραψε: Δημήτρη μου δεν γίνεται να πεις απλά δεν επηρεάζομαι γιατί και να το πείς είναι μια μηχανιστική διαδικασία, μια τεχνική νοητική που δεν μπορεί να έχει ισχύ καθώς αργά η γρήγορα έρχεται το συναίσθημα και την καταρρέει
εμένα με βοηθάει να τα αναγνωρίζω να τα φέρνω στο φως σταδιακά και όσο αντέχω κάθε φορά
και να αφήσεις την οικογένεια και τα σογια εκτός τεχνικά και πάλι θα "λειτουργούν" μέσα απο εσένα γιατί οι εντολές είναι μέσα μας
>:d< >:d<
Φωτεινούλα μου,θα μπορούσες να μου το αναλύσεις λίγο περισσότερο?? :-?
Δηλαδή,αν σου έλεγαν εσένα προσωπικά σαν Φωτεινή,οι γονείς ή το περιβάλλον γενικότερα οτι ο χ,ψ τάδε δεν κάνει για σένα θα τους άκουγες???
Και,αν π.χ περνούσες καλά,και είσασταν μαζί μια χαρά??? :x :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31575
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Δημήτρη εκείνο που θέλω να πω, είναι οτι με το νου μας μπορούμε να θεωρήσουμε ότι έχουμε τακτοποιήσει πολλές υποθέσεις,
κάποιες εντολές είναι βαθιά περασμένες και θέλει θέληση, υπομονή και θάρρος να τις φέρεις στην επιφάνεια της συνείδησης κάτι που δεν γίνεται με ένα κουμπάκι

και θα σου πω τι εννοώ πάνω στο παράδειγμα σου
Δηλαδή,αν σου έλεγαν εσένα προσωπικά σαν Φωτεινή,οι γονείς ή το περιβάλλον γενικότερα οτι ο χ,ψ τάδε δεν κάνει για σένα θα τους άκουγες???
αν δεν έχω την έγκριση των γονιών μου για τον σύντροφό μου αρχικά θα μου βγεί σαν αντίδραση προς αυτους όμως.... βαθύτερα θα το νοιώσω απορριπτικά και πολύ πιθανόν να το εκφράσω μέσα στην σχέση μου με πολλούς τρόπους ακόμα και αν το στόμα λεέι σε όποιον αρέσω

>:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Fotini έγραψε: με το νου μας μπορούμε να θεωρήσουμε ότι έχουμε τακτοποιήσει πολλές υποθέσεις,
κάποιες εντολές είναι βαθιά περασμένες και θέλει θέληση, υπομονή και θάρρος να τις φέρεις στην επιφάνεια της συνείδησης κάτι που δεν γίνεται με ένα κουμπάκι
αν δεν έχω την έγκριση των γονιών μου για τον σύντροφό μου αρχικά θα μου βγεί σαν αντίδραση προς αυτους όμως.... βαθύτερα θα το νοιώσω απορριπτικά και πολύ πιθανόν να το εκφράσω μέσα στην σχέση μου με πολλούς τρόπους ακόμα και αν το στόμα λεέι σε όποιον αρέσω
>:d< >:d<
Φωτεινούλα μου,αυτό με το νου με έχει καταστρέψει. :D
Και,στα σοβαρά τώρα,κατάλαβα τι εννοείς και σ`ευχαριστώ για το παράδειγμα..
Αλλά και πάλι,δεν καταλαβαίνω κάτι.
Αν εγώ,είμαι καλά μέσα σε μια σχέση ή μάλλον όταν και οι δύο είναι καλά μέσα σε μια σχέση,γιατί να αφήνουν το περιβάλλον τους να το χαλάσει?? :-?
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31575
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

απλά τότε δεν το αφήνεις Δημήτρη να σε χαλάσει, αφου δεν θέλεις
:-D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Φωτεινούλα μου,εκεί ήθελα να καταλήξω.
Δύσκολο,βέβαια αλλά γίνεται. :x @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31575
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

>:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”