Κρισναμούρτι

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Κρισναμούρτι

Δημοσίευση από VasilisM »

Πιο βιβλίο θα μου προτείνατε; Μου φαίνεται πολύ αξιόλογος άνθρωπος, και μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον. :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Bασίλη μου γίνεται αναφορά σε κάποιο από τα βιβλία του λίγο πιο κάτω, εδώ στα"ΒΙΒΛΙΑ" με τίτλο "Στι σιγή του νου"
viewtopic.php?t=705
Νομίζω ότι είναι μια καλή αρχή.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ είναι και το "Πέταγμα του Αετού". Διαπραγματεύεται την έννοια του φόβου! Δεν μπορώ να σου περιγράψω το πόσο μοιάζει ο λόγος του με τον λόγο της Βάσως!
Κάτι από αυτό το βιβλίο

Ερώτηση: Kύριε, τι θέλετε να κάνουμε εμείς οι άνθρωποι σ'αυτό τον κόσμο?

Κρισναμούρτι: Eίναι πολύ απλό, Κύριε: Δε θέλω τίποτα. Αυτό είναι το πρώτο. Το δεύτερο: ζήστε, ζήστε σ' αυτό τον κόσμο. Αυτός ο κοσμος είναι τόσο θαυμάσια όμορφος. Είναι ο κόσμος μας, η γή μας για να ζήσουμε πάνω της, αλλά δεν ζούμε, είμαστε στενόμυαλοι, χωρισμένοι, αγχώδεις, φοβόμαστε τα ανθρώπινα όντα, και επομένως δεν ζούμε, δεν έχουμε σχέσεις, είμαστε απομονωμένοι, απελπισμένοι από τα ανθρώπινα όντα.
Δε γνωρίζουμε τι σημαίνει να ζει κανείς μ' αυτή την εκστατική, γεμάτη ευλογία έννοια.
Λεω πως μπορεί κανείς να ζήσει μ'αυτό τον τρόπο μόνον όταν ξέρει πως να είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ απ' όλες τις βλακείς της ζωής του. Το να ελευθερωθεί απ' αυτές είναι δυνατόν μόνο όταν ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΤΟΥ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΟΝΤΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Σ' αυτη τη σχέση, ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ, ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟΥ, ΤΗΝ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΤΟΥ, ΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΟΥ, ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΓΑΠΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΜΕ ΘΕΩΡΙΕΣ, ΛΕΞΕΙΣ, ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙ.

:x @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Μαράκι σε ευχαριστώ! Το είχα δει το θέμα, αλλά πάτησα καταλάθος κλείσιμο και μετά το έψαχνα!

Επί του θέματος, διάβασα μερικά αποσπάσματα και είναι εκπληκτικός! Από Δευτέρα στον Ιανό!
Όσο για την ομοιότητα με τα λόγια της Βάσως.. νομίζω πως ο καθένας είναι ξεχωριστός, μέσα στην ομοιότητα του! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

VasilisM έγραψε:Όσο για την ομοιότητα με τα λόγια της Βάσως.. νομίζω πως ο καθένας είναι ξεχωριστός, μέσα στην ομοιότητα του! :x
Μου άρεσε... :-D
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

:-D :-D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Με συγκίνησε και το μοιράζομαι μαζί σας!

Φίλε,

Μη ψάχνεις να βρεις ποιος είμαι, γιατί δεν θα το μάθεις ποτέ.

Δεν ζητώ να αποδεχθείς όλα όσα λέω.
Δεν ζητώ τίποτε από κανένα σας.
Δεν επιθυμώ τη δημοσιότητα.
Δεν επιζητώ την κολακεία, ούτε οπαδούς.

Διότι, εφόσον είμαι ερωτευμένος με τη ζωή, δεν επιθυμώ τίποτε. Αυτά τα ερωτήματα δεν είναι τόσο σημαντικά, Σημαντικό είναι το γεγονός ότι υπακούς στην αυθεντία και επιτρέπεις στην κρίση σου να καθοδηγείται από αυτήν.
Η κρίση σου, ο νους, τα συναισθήματά σου, η ζωή σου, καθοδηγούνται από πράγματα που δεν έχουν αξία.
Και εδώ βρίσκεται η θλίψη.


Κρισναμούρτι.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:x >:d<
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

@};- @};- :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Bασίλη ...... @};- @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Όσο για την ομοιότητα με τα λόγια της Βάσως.. νομίζω πως ο καθένας είναι ξεχωριστός, μέσα στην ομοιότητα του!

με στέλνεις ώρες ώρες με αυτα που γράφεις :D

@};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

:))
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”